Jump to content

MESECEVE MENE


SALE55

Recommended Posts

po nekoj mojoj statistici otkako pratim mjeseceve mijene (unazad 5-6god.), najbolje mi se pokazala poslednja cetvrt a najlosiji ribolov za vrijeme mladine. E sad zasto je to tako,ne bih ti znao reci
Link to comment
Share on other sites

Najbolje dok se mesec puni (do punog meseca) i posle toga loseeeee dok ne prodje mlad mesec.To je moje zapazanje....

 

I moja iskustva su slična sa ovim što napisa PeđaUE.

Link to comment
Share on other sites

Mesec itekako ima ucinak na aktivnost sarana a i sve ribe,ko se seca josh u 80-tih i 90-tih u zovu casopisu bio je mesecni kalendar prema mesecevim menama kad je riba najaktivnija.Statistika je da najbolje jede u mladom mjesecu i puni mjesec,a najloshije kad se prazni i kad se puni mjesec.Opet to je od vode do vode.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
Imam iza sebe solidan niz godina (oko 40-tak) druzenja sa saranima (iskljucivo sa saranima) i vise od 15-20 godina sam belezio podatke. Vise od 50% ozbiljnijih riba (za mene su to od 4-5kg pa navise) sam dobio od 3..4 pa do 8..9 ujutru, nekih 30-40% izmedju 7 i 11 uvece a samo sam 8 sarana imao u sred noci oko 1 do 3 ujutru i nekoliko desetina riba u sred dana po vrucini. Vrlo je mali broj riba koje sam dobio u danima sa punim mesecom ili kada nivo vode u toku dana osciluje (ako je takva voda da postoji promena nivoa). Takodje je vise ulova bilo kad se kvari vreme (kada pada vazdusni pritisak) nego po lepom mirnom i stabilnom vremenu. Uspesnije mi se pokazalo kada pecam (kada udice padaju) blize onoj obali prema kojoj duva vetar.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

potpisujem! Pun mesec riba ocajno radi! Nikad se nisam proslavio kad je bio pun, nije da nisam dobio ribu ali kao sto doca kaze u jako malom broju! poznato je da mesec svojom gravitacijom utice na plimu i oseku koja se jasno uocava na moru, pa zasto onda ovaj zakon fizike, da ne vazi i za slatkovodne reke i jezera?!pa naravno da utice!!! Ovo nije isto za sve vrste ribe po mojim zapazanjima,som i smudj ubijaju kedera a saran ni da de javi... to mi se cesto desava na divljoj vodi, kad vidim da je grabljivica jako aktivna ja ulecem u vrecu i spavam :) sve u svemu ja izbegavam pun mesec i ne rado pecam tada! To je neko moje iskustvo....
Link to comment
Share on other sites

Moje misljenje je da pun Mesec ima uticaj na Vukodlake i to veliki dok kod sarana nisam za ovih dvadesetak godina primetio da postoji neko pravilo kako se ponasa u to vreme.Jednom ovako, jednom onako,na jednoj vodi jede ''danjom'' na drugoj ''nocom'' a na trecoj ne jede ili jede ceo dan.Nisam primetio da to ima veze sa Mesecom,sto se tice kalendara u Zovu nisam video vecu glupost u zivotu(verovatno ga je radila baba Kurana licno).Ogradjujem se da je ovo moje iskustvo koje isto tako ne mora da bude ispravno. :pardon:
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

pratim mjesečeve mjene 7-8 godina i teško je to provaliti kada najbolje riba radi mišljenja sam da sve zavisi o vodi (položaj dožina -širina u odnosu na strane svijeta) kako se riba kreće i kako je sam položaj vode izložen čestom smjeru vjetra ---ono što mogu def. potvrditi u mojoj blizini nalaze se dvije po površini podjednake vode udaljene zračne linije cca 4 km na jednoj vodi za vrijeme ponog bjeseca riba ubija

a na drugoj obrnuto i to je tako a koji je razlog :unknw:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Pecao sam na Tisi proslo leto od prestanka zabrane do kraja oktobra samo sarana. Mogu reci samo ovo nema to veze uopste sa nasim prirodnim satelitom :) ....Kako variraju vodu to muci predivnog divljaka ili kojeg skotskog sirokog sarana...Sve ostalo je suvisno..Sedeo sam cak i do podne 00 :), pa zna i kad je pun mesec da digne sfinger :)))
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Pun mesec riba radi nocu 100% provereno,postoji i teorija o tome da se riba u zavisnosti od toga dali je mesec mlad ili pun

priblizava odnosno udaljuje od obale!

 

Mozes li malo pojasniti, tj. kad se priblizava a kad udaljava! Radim dnevnik i znam da ima veze 100%.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

I ja malo pratim zadnjih godina,kod mene se najbolje pokazalo da peca kad je mlad mesec,tako da najcesce organizujem pecanje tim danima kad se nahvata vremena.

Mada je to mnogo povezano sa uglom iskakanja sarana iz vode

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ima tu dosta uticaja...sa jedne strane kad se pogleda som dosta diktira pravila, jer saran bezi od njega...pricao sam sa nekoliko iskusnih somarosa svi tvrde da som za vreme punog meseca ide u plice delove a za vreme mladog meseca se vraca u dubinu.....ja licno sarana uglavnom jurim na dubinama od 2-3 metra...verovatno zato imam problem dok je pun mesec...naravno tu ima jos dosta razloga...al to moze biti jedan od razloga na vodama bogatim somom

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Iz mog iskustva riba lepo radi kad je pun mesec ... a i ja se prijatno osecam ... uglavnom pecam nocu pa mi pun mesec bez oblacnosti daje posebnu car ribolovu.

Na ovoj stranici imate kalendar koji se pravi na osnovu polozaja sunca i meseca http://www.huntfishsport.com/web.aspx?cmd=calendar bitno je da izaberete lokaciju na kojoj pecate i vremensku zonu.

Naravno bitni su i drugi faktori poput vazdusnog pritiska, temperature, vodostaja itd.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...