Jump to content

Match Stapom I Wagglerom Na Sarana


Recommended Posts

Pecanje sarana na plovak je jedan od najlepsih i najizazovnijih nacina da se saran

peca i to uglavnom zbog toga sto se to obavlja priborom koji je znacajno slabiji i

zato osetljiviji od standardnog pribora za moderni saranski ribolov. Upravo zbog toga

ce kod ove metode najvise doci do izrzaja vestina i iskustvo samog ribolovca.

Prakticno se moze koristiti skoro bilo kakav sistem sa plovkom, ali ako cete to

stvarno ozbiljno i lepo da radite, onda je to mec-ribolov najcesce Wagler plovkom.

Vec smo u vise postova videli kakvim sistemima i priborom pecaju neki nasi

drugari i mada se u mnogim stvarima ne slazem sa njihovim izborom, sasvim

je moguce da njima bas to vrsi posao u uslovima i na vodi na kojoj pecaju a

mozda su se vremenom i navikli pa im je sve drugo manje zgodno. Dakle sve

te varijante imaju svoju vrednost i vrlo je nezahvalno reci: "e ovaj ili onaj sistem

je bolji od nekog drugog..."

 

Ja sam godinama pecao na jedan klasican ali dobar i "ostar" Bolonjez od 4m.

Mnogi koriste slicne stapove i sve je tu OK dok na udici nemate vrlo borbenu

ribu od 6-7-8kg. E tada se taj bolonjez savije u takav luk da opise vise od 180

stepeni i samo krcka. Nije on nikada izdao niti se ostetio, ali u takvoj situaciji

vise nemate nikakvu kontrolu nad kretanjem ribe jer je stap vec savijen do svojih

granica. Teleskopski bolonjezi jesu "zgodni" jer se daju spakovati na malu duzinu

a i relativno su prihvatljivi po ceni za vecinu nasih ribolovaca, ali oni bez obzira

na marku nikad nisu bas tako pouzdani kao pravi stek stapovi. Zbog toga sam

(ljubaznoscu dobrog drugara koji tamo zivi) nabavio iz Italije MILO Premiership

Match Carp 3-delni 4,5m dugacak match stap od HighModulus karbona pravljen

posebno za teski ribolov sarana waglerom. Stap je tezak samo 280gr i izvrsno

balansiran i sa 15 SiC provodnika tako da tek kada to imate u rukama i na njemu

zamarate ribu odmah uvidjate razliku o kojoj govorim. Stap nije ni finansijski

tako nedostupan... cena je oko 60Eura. Mislim da nema potrebe ici na duzine

stapa preko 5m ali ni na manje od 4m jer ipak ovde pricamo o "tezim" match

stapovima za pecanje sarana a ne plotice i babuskica.

 

Nije neophodno ali je zgodno koristiti masinicu sa baitrunnerom i to one manje

modele najpre zbog tezine jer za ovaj nacin pecanja i nije potrebna saranska

masinica pune velicine i snage. To je uglavnom zato sto cete retko kada tokom

match ribolova bas sve vreme drzati stap u ruci i zuriti u plovak. Saran inace nije

riba koja se peca na svakih 3 do 5 minuta pa ce nekada proci ceo dan sa 3-4 kratka

potapanja ili izdizanja plovka i nista vise! Bude i dana kad se stalno nesto dogadja

ali je to vise retkost nego pravilo. Zato se stap najveci deo vremena nalazi u drzacu

pored vas i sa ukljucenim baitrunnerom jer se dogadjalo da ljudi pri dugom cekanju

medjusobno caskaju, okrenu glavu od stapa i plovka ili odu da skuvaju kafu a svaka

ozbiljnija riba koja bi udarila u tom momentu vrlo lako odnosi stap u vodu ako nije

ukljucen baitrunner ili popustena glavna kocnica na obicnim masinicama... a to se cesto zaboravi!

 

Zbog velicine riba koje ocekujem, ja najcesce koristim najlon 0,20 a nikada

preko 0,22. Ako je najlon stvarno kvalitetan, uz takav stap i dovoljno vestine i

iskustva sve sto dodje do nekih 10-tak kila ce biti izvuceno. Preko te tezine

samo veliko iskustvo i strpljenje bez zurbe i sa puno popustanja mogu da vas

spasu kidanja i gubitka ribe i to ako je teren relativno cist. U granju ili trsci...

tesko... kakav god da je pribor. Najlon treba da je tonuci jer ce vam na vecim

daljinama bacanja glavni problem biti "trbuh" koji pravi najlon izmedju plovka

i vrha stapa ako ima nekakvog vetra. Ako pecate na daljinama od 4-5 metara

to i nije bitno ni strasno, ali ako izbacite 20-25-30m a ima vetra i najlon vam

ne tone, bice vise nerviranja nego pecanja. Bas zato da bi se to izbeglo je i

smisljen wagler plovak i match tehnika. Najlon treba da je celom duzinom sasvim

ispod povrsine vode a najcesce se i vrh stapa dok cekate nalazi malo ispod

povrsine vode. Za match tehniku se proizvode posebni tonuci najloni (sinking)

ali ako ga nemate ili vam je skup, i vecina standardnih najlona se lako i brzo

ucini tonucim. Ponesite od kuce manji komadic sapuna i na vodi napravite

dugacak prvi zabacaj i tokom namotavanja propustajte najlon preko tog komadica

sapuna ili dobro nasapunjajte palac i kaziprst pa nek najlon prolazi izmedju njih.

Isto to mozete da ostvarite i ako kod kuce uzmete pola kafene soljice vode, u

nju kanete 3-5 kapi tecnosti za pranje sudova, malo to razmutite i tom tecnoscu

pazljivo prelijete najlon na spulni masinice. Neka se samo ocedi, a kad dodjete

na vodu napravite jedan dugi zabacaj i lepo nazad namotajte najlon. Tako tretiran

najlon je sasvim odmascen i mnogo ce brze i lakse da tone.

 

Zbog donekle specificnog nacina na koji ja pecam šarane, ja koristim waglere

koji imaju ili klasican oblik sa zadebljanjem pri dnu ili oblik

izdužene cigare ali wagleri koje ja koristim nemaju nikakvo sopstveno otežanje.

Vecina waglera ima otežanje ali meni to za moj nacin smeta i zato koristim neotežane

koje najcešce nazivaju PELLET WAGGLER. Specificnost mog nacina je u tome

što sam ga prilagodio mojim godinama, uslovima voda i daljinama na kojima

najcešce pecam. Meni je 56 godina i mada jos sasvim solidno vidim, ipak je

vrlo teško na 25 ili 30m gledati u tanku antenicu debljine 2..3mm i zapaziti

da li se wagler pomerio na gore ili dole za santimetar-dva-tri. Kada imate

klasican wagler sa fabrickim otežanjem on ce stajati sasvim uspravno cak

i kad ne postoji nikakvo dodatno otežanje. Kada se na najlon ispod plovka

doda još nekoliko grama, wagler ce dodatno potonuti još koji santimetar

ali ne potpuno. Ako šaran uzme mamac u usta i podigne ga zajedno sa olovom

od dna, otežani wagler ce se podici do nivoa koliko inace zaranja sam od sebe

zbog sopstvenog otežanja. Kad se na 30m od vas tanka antenica podigne

koji santimetar teško cete to primetiti osim ako imate baš dobar vid i ako

skoncentrisano gledate u plovak sve vreme! Na taj nacin je vrlo zamorno

pecati ceo dan... barem meni.

Zbog svega toga ja koristim neotežane waglere i moj sistem ima otežanje

samo u jednoj tacki tj. olovca nisu rasporedjena duž najlona od udice do

plovka vec su sva zajedno kao da je jedno vece olovo. Ja uvek pecam

sa fiksnim olovom koje leži na dnu i koristim predvez koji nije duži od

10 do 12cm najviše 15cm. Kada odredim dubinu na mestu gde ce biti

zabaceno, povecam je još 10 do 15cm i po zabacivanju lagano primotavam

dok se wagler ne uspravi u položaj od nekih 45 stepeni u odnosu na

površinu vode. Kod ovako postavljenog waglera i sa takvom duzinom predveza,

u vise od 50% slucajeva saran podize mamac a sa njim i olovo sa dna, i to se

manifestuje poleganjem plovka horizontalno na povrsinu. To je moguce samo sa

neotezanim waglerom i to je jako uocljivo cak i ako samo na delic sekunde

bacite pogled ka plovku. Ako riba uzme mamac i krene u stranu, plovak ce

se prvo na kratko podici u vertikalan polozaj i odmah zatim zaroniti sto je

slicno kao kod standardnog plovka. Zato je po meni ovo mnogo pogodnije

jer nema potrebe da nesto "nisanite" plovak na daljinu da li ga je podigao

ili nije... Ne, ovde imate da ili je legao na povrsinu ili je sasvim nestao a to

vrlo lako uocavate vec u prvom momentu. Lakom uocavanju doprinosi i

to sto su pellet wagleri relativno debeli celom duzinom tako da vidljivi deo

plovka nikad nije tanji od nekih 7-8mm pa i do 10mm. Na 30m to je mnogo

vidljivije od standardne tanke antenice kakve ima vecina waglera.

 

 

Sto se udice i mamcenja tice, i za ovaj vid ribolova ja koristim isti sistem

samo su udice nesto manje nego obicno. Ja koristim Wide Gap tip udica i to

velicine 8 i 10 mada ponekad i 6 kada ocekujem da tu ima krupne ribe.

Najcesce koristim HAYABUSA H.BIL 288 ili MUGGA udice u navedenim velicinama.

Na udicama koristim dlaku za postavljanje mamca kao sto se to standardno radi

a samo kada pecam na secerac i crvice koristim udicu bez dlake i mamac

stavljam direktno na udicu. Kombinacija 2 zrna secerca + 2-4 crvica zna da

bude strasno dobra i produktivna.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Bravo majstore... i za temu i za tehniku ! I sam vrlo cesto pecam sharana na plovak, jer u tome ima stvarno mnogo adrenalina... a tek nocno pecanje na plovak :yahoo: ... ko ima slabo srce ne preporucujem ! :D Koristim i waggler-e, kao i neke varijante kliznih plovaka a ovaj me pellet waggler i nacin kako ga koristis nesto podseti na staro dobro guscje pero ! :good:
Link to comment
Share on other sites

He He... sve znas k'o mator!

Tacno si osetio, to je isti princip kao guscije pero samo teska varijanta jer kod sarana nema "nisanjenja" i "na pec" posto se radi o krupnoj ribi pa su i potezi koje pravi jasni, te zato nema potrebe za neznim i posebno osetljivim plovcima. Ovim nacinom pecam barem 15-20 godina i mada sam probao jos mnoge varijante, MENI je ova najbolja i daje mi najbolje rezultate.

Link to comment
Share on other sites

Jedan broj ljudi me je kontaktirao direktno i bilo je izvesnih nedoumica pa zelim da dodam i sledece:

 

Sistem koji je opisan NIJE klasična match tehnika ribolova wagglerom već moja modifikacija prilagođena teškom šaranskom ribolovu na plovak. Match tehnika i waggleri su izmišljeni prvenstveno za pecanje drugih vrsta riba - plotica, deverika, bodorki... dakle uglavnom sitnijih vrsta. Englezi su oduvek zbog svoje klime imali problem sa vetrom i vlagom. Vetar je zanosio najlon praveći “trbuh” i tako povlačio plovak, a zbog vlage u vazduhu se najlon prečesto "lepio" za blank štapa kod standardnih bolonjeza i sličnih štapova kod kojih je razmak među provodnicima i po 50-70cm. Zato su izmišljeni match štapovi koji imaju relativno gusto raspoređene provodnike pa tako uspešno udaljuju najlon od blanka, a waggler plovci i korišćenje tonućih najlona su im rešavali problem trbuha najlona koji više nije lezao na površini izložen vetru. Zbog pecanja mnogo manjih vrsta riba na većoj daljini, bili su potrebni plovci koji i sami imaju neku težinu (da doprinesu daljini zabačaja) a ujedno im je to otežanje omogućavalo da na vetru budu mnogo stabilniji od drugih tipova jer im je veći i deblji otežani kraj stalno pod vodom (princip ledenog brega). Nasuprot tome morali su da budu što osetljiviji jer se radilo o malim ribama koje nemaju baš mnogo snage a i najčešće vrlo pipavo uzimaju mamac. Zato standardni waggleri imaju tanke i vrlo dugačke antene ali imaju i otežanje rasporedjeno u nekoliko metalnih diskova pa se opterećenje i težina plovka moze menjati i prilagoditi situaciji.

 

Za pecanje krupne i snažne ribe mnogo što-šta od toga nije ni potrebno a ni poželjno. Šaran uzima dosta snažnije i mnogo je manje osetljiv na otpor plovka od sitnijih vrsta riba. Zato ja koristim mnogo deblje plovke jer su jako vidljivi i imaju dobru nosivost. Ja lično volim da plovak može da sasvim legne na površinu vode ako riba podigne mamac sa olovom od dna (šaran jako često baš tako uzima) a to može samo plovak koji nije otežan. Klasičan waggler to NE MOŽE jer ima otežanje što je po meni mana za ovaj sistem.

 

Još jednu stvar ne treba zaboraviti posebno ako ste svesni da na štapu imate krupnu ribu I ako pecate na relativno čistoj vodi - bez većih prepreka. Ribu tokom borbe zamara snaga vaše ruke, elastičnost štapa i “feder efekat” tj. istegljivost najlona. Ako već znate da pecate relativno tankim najlonom i nežnijim štapom nego što se obično koristi za šarana, nemojte u prvim trenutcima borbe nastojati da ribu nadjačate po svaku cenu. Riba je tada još puna snage, nezamorena pa će vući svom silinom. Tada pustite da štap i istegljivost najlona odrade svoje i zamore ribu jer se ona nalazi na većoj udaljenosti gde će stepen istezanja najlona dodati još 5-10m na tu distancu. Budite spremni i da popuštate kočnicu na mašinici ako bude snažnih begova. Tek kada osetite da pritisak ribe po malo popušta, počnite sa laganim privlačenjem ribe podizanjem štapa a ne motanjem mašinice. Mašinica služi samo da pokupi višak najlona dobijen privlačenjem a ne da privuče ribu.

Ako ribu pecate negde blizu trske, između zatravljenih površina ili blizu granja i panjeva, zaboravite ovakav način borbe jer su sve šanse da igubite ulov. Tada probajte da ribu udaljite od takvih prepreka i uzdajte se u svoj pribor da borbu završite što pre. Znam, to je lakše reći nego izvesti, ali u takvim situacijama nema mnogo pomoći - samo vestina, iskustvo i malo hrabrosti... i sreće.

Link to comment
Share on other sites

Bravo majstore,

Ako bih birao do kraja zivota da pecam neku ribu na neki metod to bi bio lov sarana na match. Na mec sam inace ulovio sarana divljaka od 10,3 kg, amura od 8 i tolstolobika od 8 kg, posle tih borbi sam morao ici kod hirurga da mi skida osmeh sa lica :rofl: . Znaci uzivanje je kao sa saranskim priborom pomnozeno sa 5. Naravno bilo je i nokauta od strane tolstolobika cca 30kg, ali i to je neka draz.

Ja koristim klasican sistem sa wagglerima koje imaju suplje antene kada je daleko ili sa klasicnim ako je blize.

Link to comment
Share on other sites

Uuu PEX, pa to što si izvadio je maksimalan izazov i za najveće majstore i sledi samo DUBOK NAKLON! Mogu samo da se nadam da će vremenom još ljudi to probati i biti privučeno jednom finom "nesiledžijskom" tehnikom.
Link to comment
Share on other sites

Doco, vidim da si i ti veliki fan ribolova na finjaka. Ja uvek koristim najfiniji moguci pribor za datu situaciju. Naravno kada se peca na 120m peca se sa 13' i 3 i 3/4lbs, ali kada se peca blize pa onda finijie bre. Samo za amura ne sme preterano fino jer suvise fini match ga toliko izmori da moze da crkne, znaci isisa mui svu snagu. Za sarana nikad ispod 0,18 osnovni i naravno ili jaci match ili specimen match, i nirvana moze da pocne.
Link to comment
Share on other sites

Pa znas kako PEX, ja smatram da bi ribolov morao prvenstveno i u sto vecoj meri da zavisi od znanja, vestine i iskustva ribolovca a ne od debljine njegovog novcanika ili snage pribora. Meni se creva okrenu kad vidim likove koji u trci za prestizem grabe neke divljacki jake "motke" i stave 0,35 i onda "pumpaju" kao sivonje... kao u onim emisijama kad pecaju na moru sa onih jahtica - nema tu mnogo vestine ni zamaranja ni nadmudrivanja - samo prenaduvan pribor i sirova snaga pa "pumpaj" dok ne padnes! Nista specijalno: saran od 10kg na 3,9m/3,5lb i sa 0,35 ali probaj da izsilujes takvu ribu na fini 4,5-5m match stap sa 0,18 najlonom!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma majstore svaka cast, ali na zalost u Srbiji stap ispod 3,5 lbs nije moguce prodati. Ali to je donekle i normalno, zbog novca ako zelis jedan stap za sve situacije onda uzmes od 3,5lbs jer uz malo paznje moze da posluzi za sve.

Ja pecam od kada znam za sebe, i poodavno od kada sam video kako covek razbija ribu na neki prutic i sitnu ali bogami i sarana i na kraju ih vraca(kakvo svetogrdje pocetkom devedesetih), bio sam omadjijan finim priborom i zatoi filozofija sto finije za datu situaciju. Imam match stapove kao ultra fini deo, ali imam stapove za sarana od 1 i 3/4 lbs do simpaticnih 3 i3/4lbs. Ljudi poenta jacine je samo izbacaj ili prepreke a inace mozes izvaditi sarana od 40 kg na 1 i 3/4 lbs garant. Pozdrav i samo uzivanje

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Shimanov match 4.20m Fast akcije i Tubertini VDE najlon Super Kompetisn 0.145 i 0.185...mnogo dobra sprava za prekracivanje vremena dok cekam pravu ribu,mnogo lepih sarana i tostolobika je palo na tu foru a o krupnim babuskama da ne pricam,za blize distance vegleri do 10g a za malo dalje 22g....
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...