Jump to content

Pecanje Sarana Na "divljim Vodama"


Milos2o

Recommended Posts

Cao drustvo, svoje ucesce na ovom forumu bih poceo sa jednim vrlo prostim a ipak i poprilicno slozenim pitanjem!

 

Znaci ovako, u 35km precnika imam 5 jezera "bogatih" saranskom ribom pa samim tim i saranom. Neki bi rekli strava, ali gledano s moje tacke gledista i nije bas tako... Sve su to jezera na kojima ima sarana ali u malom broju pa ga je samim tim i veoma tesko uhvatiti cak i u prolece-jesen a o zimi i da ne govorim! A kako sam imao par veoma losih iskustava (prosle nedelje sam se probudio izasao iz satora kad ono sneg do kolena!?!) pre svega zbog lose procene vremenskih prilika tj neprilika interesuju me vasa iskustva o pecanju sarana na "divljim vodama" konkretno:

 

Kada se saran pocinje aktivno hraniti i kad prestaje?

 

Kako nema mnogo sarandzija samim tim ne ubacuje se velik broj boila pa riba na njega nije "naucena" da li forsirati boile ili ici klasika secerac, glista?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Milose probaj u prolece da lovis u plicem delu jezera.Voda se brze greje pa samim tim i saran bi tu trebao  pre da pocne sa hranjenjem.Ispitaj i kakava je situacija ispod vode,ima li prepreka.Ako je dno kao tepsija mozes situaciju popraviti potapanjem prepreka.Za to ce ti trebati camac ali ce ti se trud visestruko isplatiti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 1 month later...

E ovako,negde sam na forumu vec pisao ali cu ponoviti.Moje iskustvo sa divljih voda:

treba obratiti paznju na saranovo prebivaliste,gde miruje,putanja kojom se krece,mesta gde se hrani,razni prelazi dubina,smer vetrova,pogotovo juznog,suncana strana tog jezera,npr. ja sam ga na jednom jezeru dobio uz samu obalu pored pojasa trave na pola metra dubine.Dan pre toga spustim olovo u plicak da nanizem secerac na dlaku.Izvadim olovo sa sistemom,na njemu mulj,kada sam krenuo kuci bacim kesu secerca pored pojasa trave.Dodjem sutradan, iz znatizelje probam sa olovom da markerisem po plicaku :crazy: ,kad, nema mulja,tvrdo dno :yahoo: Tu sam ga i dobio po najvecoj vrucini suprotno svim pravilima.Probaj da dva stapa drzis na hranilistu,gde ocekujes prolazak,dolazak sarana,sa trecim ga trazi menjanjem lokacije i daljinom zabacaja.Hrani secercem(ukoliko nema puno bele ribe,ili kuvaj stari kukuruz pa ga mesaj sa secercem) bez ikakvih dodataka,pecaj na secerac tretiran sensasovim atraktisom,pa postepeno dodaj boile manjeg precnika,da kad saran dodje na hraniliste,pase kukuruz,zajebe se pa proba boilu,tako ga navikavas.Ja sam na divlim vodama koristio mesni kupovni mix sa aromom plumshelfish i lepo prolazio,sto ne znaci da i ti moras da pravis tu boilu.To moras sam da otkrijes.Zimi ga nisam pecao tako da ti ne mogu pomoci.

Na forumu imas dosta dobrih recepata za izradu boila sto mesnih,sto krem,sto vocnih.I ne preteruj sa aromama i dodatcima,dobar mix sa taman dodataka(hemije) i polako.

Tight lines! :pivopija1:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Da kazem i ja neku.Po meni saran cim oseti nedostatak hrane krece za njom.Jos bolja je varijanta smestiti mu hranu pod nos.Posto je divlje jezero,mada nema razlike i ako je komercijala,u zimskom periodu top mesta su u dubljim delovima jezere sa obaveznim krsevima gde nalazi sigurnost.Godina sam pecao na rekama i sezona za mene nije imala pauze.Zimski ribolov je cesto znao da bude izdasniji nego bilo koji u drugim delovima godine.Zasto?Zbog koncentracije ribe na manjem prostoru.Znaci lokacija ribe je od velikog znacaja a ponajvise u hladnom periodu.Topao,suncan dan u par sati moze da ponudi vise udaraca nego mesec dana u letnjem periodu.O boilama ne bih razglabao,ima ovde mnogo vecih poznavalaca od mene ali bih ja u svakom slucaju isao na mekse i manje mamce,ruza hleba i nokla,finije prezentacije.Nemojte bezati ni od recimo varalicaraca sa namotanim 0,25 i udicama 8-10.Sto tacnije.Ne mnogo hrane a obavezno i praskaste varijante.Za sad toliko o zimskom.Prolece i otopljenje vode kao sto rece neko od kolega potraziti u plicim tj toplijem delovima jezera ali se vracamo na temu lociranja.Redovno hranjenje ce doneti rezultat ali bez preterivanja sa kolicinom.Kako god ja bih uvek trazio mesta sa krsevima u kojima nalazi sigurnost a u blizini prelaza sa dubljeg na plice.Tu bi trebao da se uvek mota a mi smo tu da ga isecemo u razmisljanju i nagovorimo da ipak treba da se zadrzi ili obidje nase hraniliste ako ne mozemo da bacimo pod nos.Prepustam rec .
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Lepo, iskreno pitanje zaslužuje korektne odgovore, što vidim, ljudi i čine.

 

To što si pitao je pitanje o kojem većina pecaroša često razmišlja....

Vrlo je bitno kako stojiš sa vremenom....Za takve kampanje na divljim vodama, vreme ti je prvi saveznik. Kao prvo, ako imaš nmogućnosti, moraš mnogo vremena provesti u čamcu. Napraviš teg od jedno 4kg, obeležiš kanap i onda ideš u ispitivanje dna - kao najbitnija aktivnost za početak. Moraš da znaš gde pecaš-formiraš spot. U tom pogledu ispituješ dno u širem potezu, gde su udolice-kanali, sprudovi, da li u okolini ima granja, ako ima, obeležiš nekom bovicom (najbolje atropa-cev). Pri tome, tapkanjem tegom po dnu ispituješ i njegov sastav (tvrdo, mekano, mulj i sl.). Vrlo je korisno da nadješ neki prevoj, tj. sprud (on bi trebao biti tvrdjeg sastava), još ako je širi sa blagom promenom dubine, to nek ti bude reper. Ako u udolicama oko spruda ima malo mulja, ne brini, to rešavaš sa sitnijom hranom.

Ako nemaš čamac, ili se on nemože koristiti, sve to možeš da radiš i sa markerom, ali ti treba više vremena. Međutim, pre markera, prvo sa obale ispituješ sa olovom, brže je za početak, a posle, preciznije sa markerom.

Ne treba brzati, moraš izabrati teren-spot. Ne žali vreme za to, makar potrošio na destine dana, jer to ti obezbedjuje mogući uspeh, sve ostalo su nijanse.

Kada doneseš odluku o spotu, hranjenje.....To zavisi od količine sitnije ribe u vodi, uvek je ima tamo gde ima i šarana (na divljoj vodi). Hrani prvo sitnijom hranom, u kojoj ima i dosta žita. Hrani mnogo. Ona će ti očistiti mesto i primamiti  sitnu ribu da dolazi. Hrani minimalno 3 x sedmično u prvom periodu od 2-3 nedelje. Hrani širok potez, ne samo tamo gde će ti biti spot. Ako pecaš na 3 štapa, hrani u prečniku od 40-50m, levo, desno, bliže i dalje od spota.Postepeno hrani sa krupnijim spodom i bojlama sa kojima misliš da pecaš. Nemoj nikako "trpati" bojle sve koje imaš.....koje bi inače bacio i sl. Bolje baci bojle koje ti stoje, jer neznaš šta ćeš sa nima, nego da pripremaš mesto sa takvim bojlama. Mesto se priprema sa bojlama na koje misliš da pecaš, i to ne mnogo vrsta, maksimalno 3 vrste.Nikako nemoj "šarati" sa bojlama pri hranjenju i pripremi mesta, misleći da češ tako da "nabodeš" neku koju će posle uzimati. Na primer, ja mesto pripremam sa maksimalno dve vrste bojli, i gledam da budu što kvalitetnije.

Ako šarana ima u široj okolini, on će početi dolaziti na mesto. To ćeš videti ili čuti.Njegovo veselo prevrtanje oko tvog spota će ti biti znak da si uspeo.

Kada ga vidiš, ili čuješ noću, to je znak za početak "doziranja" hrane u skladu sa njegovim pojavljivanjem ili ulovom.

 

Bistro

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Kada se saran pocinje aktivno hraniti i kad prestaje?

 

Što se tiče ovog pitanja, na osnovu svog iskustva i dnevnika koji vodim unazad 5god, mogu da kažem sledeće: na mestu gde pecam preko cele godine (Dunav) krene da se javlja krajem Marta/početkom Aprila a prestaje početkom Oktobra. Kako krene Oktobar a on ni da pipne što znači da je otišao odatle a gde, to još nisam uspeo da lociram. Tačnije, zadnjih dana sam primetio da se izbacuje nedaleko od mog spota a više prema sredini reke međutim nisam uspeo da ga namamim. Taman sam se bio posebno pripremio da ga tu pojurim kad me stiže nazeb tako da moram da sačekam nekoliko dana.

Edited by Ljubivoje
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Moram da se dopunim.

Prošao me nazeb i reših da zatvorim sezonu pre nego krene minus. Isplovim na moje mesto (kraj Novembra, temp. vazduha 8C) i imao 2 udarca, 1 realizovan (4kg).

Javljao se na mamac spušten tik uz panj, na ostale tek koji metar dalje ništa. Dakle tu je ali je prestao da se kreće, možda samo promoli nos iz granja ako ga baš privuče mamac.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Praktično i ne hranim mesto, uglavnom pecam sa 3 štapa (sa po 1 udicom) a koristim nešto veće hranilice i pošto u svaku stane bar po 200gr. hrane eto to mu bude bar pola kile hrane po zabačaju.

Ponekad bacim ne više od kilo kukuruza i to samo kada sam na noćenju pa pre spavanja.

Hrana je klasična, kuvana prekrupa sa dodatkom meda i to onaj pekarski med, duplo je jevtiniji od normalnog zato što je bio provreo a inače ima dobra vezivna svojstva kao i miris i ukus. Ponekad posolim sa vanil šećerom.

Mamac je isključivo kukuruz šećerac ili mlad kukuruz, nekuvan sa klipa, direktno na udicu. Probao sam ja tokom godina sve i svašta i to mi se pokazalo kao jedino delotvorno. U konkretnom slučaju, kada je voda hladna (ispod 12-13C) onda koristim taj kukuruz potopljen u alkohol (97% ili rakija kako kad), to je dobro za hladnu vodu i privlači ga.

Mada svi to znaju ipak da napomenem, loviti ga na divljoj vodi i komercijali totalno su različite stvari. Nisam pecao na komercijali ali koliko vidim tamo mu se nudi sve i svašta i otuda ta filosofija poprima ogromne razmere. Čak mislim da ga je teže upecati tamo nego na reci baš zbog obilnog hranjenja i široke palete mamaca.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ko hoce da upeca na divljoj vodi mora i da hrani,2 tipa ljudi pecaju,oni koji vataju sve zivo da bi zaradili i oni koji uzivaju,prvi ne hrane nista a drugi bacaju i ne razmisljaju o tome....divlja voda nije nikakav bauk,jako lako je upecati ribu uz malo truda,danas sam bio na Dunavu u mojoj okolini,ljudi jako lepo prolaze.nema pocetak ili kraj sezone,riba jede uvek,mamac cuk med i bungur u hranilici,15m od obale......oni ozbiljni koriste savremene mamce i vataju jako ozbiljne komade.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...