Jump to content

Jezero Čonoplja


Recommended Posts

Kakva je situacija sa vodom na Čonoplji.Jel ima neko sveže informacije?

Voda je malo nadosla (40-50 cm)  sto je nedovoljno ali se nadam da ce prolecne padavine da jos malo poprave situaciju. Riba je pocela da se javlja. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Da li je otkriven tačan uzrok koji je uticao na vodostaj i da li se pronašlo neko rešenje? Sigurno je da će atmosferske prilike uticati povoljno na jezero u narednom periodu, ali šta će biti na leto?

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Da li je otkriven tačan uzrok koji je uticao na vodostaj i da li se pronašlo neko rešenje? Sigurno je da će atmosferske prilike uticati povoljno na jezero u narednom periodu, ali šta će biti na leto?

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Tacan uzrok pada vodostaja je jako tesko pronaci, a cini mi se da i resenje u ovoj nasoj zemlji nije nista lakse naci. Za sad je sve u Bozijim rukama,ako atmosferske padavine budu dobre prezivece se leto a ako ne budu ne znam kako ce se pregurati jos jedna susna godina.
Link to comment
Share on other sites

Ima vise teorija, ali najverovatnije je problem sto su u poslednjih par godina izbusili ogroman broj bunara za navodnjavanje u okolini, koji crpe podzemne vode od kojih se jezero napaja. Pogotovo u susnom periodu kada nema padavina. Sad je malo dosla voda, ali pitanje sta ce biti opet na leto
Link to comment
Share on other sites

Da, jezero je vesticki napravljeno za potrebe vodosnabdevanja zemljoradnicke zadruge, ali vec nekih 30 godina ne sluzi u te svrhe vec njime gazduje ribolovacko drustvo "Saran".. Ovo je sad nesto drugo, ljudi vodu ne crpe direktno iz jezera, vec okolni bunari kojih pritom ima sve vise uzimaju nenormalne kolicine podzemne vode u svrhu navodnjavanja, a od iste se jezero napaja. U prevodu kad su se bunari busili, a opet kazem da je njihov broj ogroman, niko nije razmisljao o jezeru i kakve posledice to moze doneti, nazalost. Smatra se da je to glavni uzrok. A i dosta je susnih godina iza nas i sve to je dovelo do takvog stanja kakvo je sad.
Link to comment
Share on other sites

Navodno je i jedan od glavnih krivaca firma "Ferrero" koja u selu Aleksa Šantić (vazdušnom linijom oko 5km, neka me neko ispravi ako grešim) ima svoje zasade lešnika koje navodnjavaju. Kad su bušili bunare pogodili su glavnu žilu jezera.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

upravo ta glavna žila je problem! ona se ne nalazi na 30 ili 50 metara već mnogo dublje gde nije ni dozvoljeno bušenje. u našoj zemlji ne postoji katastar bunara već svako buši gde hoće i koju dubinu hoće. problem na jezeru je evidentan i katastrofalan ali šta će se desiti kada nam ponestane vode za piće? ratovi će se u bliskoj budućnosti voditi upravo zbog vode a mi je rasipamo i izvozimo, sve velike fabrike u našoj zemlji za proizvodnju i flaširanje vode su u rukama stranaca.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Postoje indicije da je glavni uzrok stanja na Čonopljanskom jezeru bušenje bunara u blizini jezera od strane “Agriser”doo Aleksa Šantić (Ferero grupa), koji se vazdušnom linijom nalaze na nekih 5 km od samog jezera. Međutim, neka ozbiljnija istraživanja nisu rađena. Sumnja postoji jer se pad nivoa vode poklapa sa periodom bušenja bunara, tj. od kada su bunari u funkciji, nivo jezera konstantno opada. Isto tako je činjenica da su prethodne godine bile uglavnom sa malo padavina, pa se na većini vojvođanskih akumulacija beleži pad vodostaja.  

S obzirom da je jesenas došlo do kulminacije ovog problema, predstavnici USR “Šaran” Čonoplja su se u više navrata obraćali nadležnim državnim organima i preduzećima u cilju rešavanja ovog problema. Predstavnici udruženja imali su sastanak između ostalih i sa šefom Kabineta Predsednika Republike Srbije na kojem je ukazano na problem sa kojim se suočava jezero.

Odeljenje za poljoprivredu i zaštitu životne sredine Gradske uprave grada Sombora zvanično se obratilo dopisom JVP “Vode Vojvodine”, koje je pružilo informaciju koju smo imali prilike da pročitamo u raznim medijima, a koji prate dešavanje na jezeru.

Uglavnom, saopštenje za javnost JVP “Vode Vojvodine” glasi:

“Nivo vode u akumulaciji Čonoplja verovatno je nizak zbog loših meteoroloških uslova koji su obeležili leto i jesen. S obzirom na to da je poslednjih nekoliko meseci bio izuzetno sušan period bez padavina, bilo je očekivano da dođe do isparavanja vode iz jezera i do spuštanja nivoa vode.

Stručne službe JVP "Vode Vojvodine" budno prate situaciju na akumulaciji Čonoplja. Međutim, za akumulaciju Čonoplja ne postoji mogućnost za snabdevanje vodom i ona zavisi u potpunosti od prirodnih uslova. Tek sa izgradnjom Regionalnog podsistema "Telečka" biće omogućeno da se ova akumulacija snabdeva vodom. Generalni projekat za izgradnju Regionalnog podsistema "Telečka" postoji i sada je u pripremi projektna dokumentacija.

Akumulacija Čonoplja dodeljena je JVP "Vode Vojvodine" na korišćenje kao ribolovna voda. Međutim, sami imovinsko-pravni odnosi u vezi sa zemljištem na kojem leži akumulacija su u postupku rešavanja.” 

Na osnovu ovog saopštenja vidi se konačno rešenje, a to je izgradnja Regionalnog podsistema “Telečka”.

Dana 22.02.2018. godine JVP “Vode Vojvodine” raspisalo je javnu nabavku - Izrada projektno-tehničke dokumentacije za regionalni podsistem “Telečka” za navodnjavanje, da bi nakon sprovedenog postupka dana 23.03.2020. godine bila doneta Odluka o izmeni Ugovora o javnoj nabavci u kojoj između ostalog stoji:  

“…da bi se pribavili lokacijski uslovi, potrebno je da se uradi Plan detaljne regulacije i projekat parcelacije i preparcelacije. Posle toga treba da se reše imovinsko-pravni odnosi – proglašenje javnog interesa, obezbeđenje sredstava za eksproprijaciju i izvrši eksproprijacija. Zbog dužine svakog pojedinačnog postupka, cela procedura do pribavljanja građevinske dozvole potrajaće više godina.” 

Dakle, neophodne je pronaći prelazno rešenje. 

Na nivou USR “Šaran” Čonoplja postoji ideja da se bušenjem bunara na kanalu 300 (čijim pregrađivanjem je nastalo jezero) podigne nivo jezera.

Za sada, to je jedino realno rešenje ovog problema (do konačne realizacije projekta - Regionalni podsistem “Telečka” za navodnjavanje).

Naravno, uz neke povoljne meteorološke uslove, jezero bi moglo da opstane i bez bušenja bunara, ali se na taj način previše prepušta slučaju, što već ove godine može dovesti do ekološke katastrofe.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

U ovim trenutcima dosade sam uspeo da izdvojim 25 razlicitih sarana preko 20 kg koji su upecani na Conoplji. Cisto da ljudi vide koliki potencijal ima ova voda koja polako ali sigurno nestaje! Da napomenem da sam se potrudio da izdvojim 25 RAZLICITIH riba 20+ ako neko primeti ponavljanje neke ribe neka javi.

https://www.youtube.com/watch?v=E4FYBo9LjSo

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Bila bi velika šteta da ovakvo jezero nestane. Trebalo bi sto pre da se pristupi rešavanju problema sto verujem i da se radi.Čuo sam i ja za ideju o bušenju bunara i nadam se da ce uspeti da to realizuju.
Link to comment
Share on other sites

Voda je došla nekih 50cm i trenutno stagnira. Daleko od toga da je jezero potpuno bez vode ali je manje u odnosu na ovaj period prošle godine. U suštini problem će biti leto kada krene navodnjavanje i isparavanje vode. Moje neko mišljenje je da bi najbolje bilo raditi bunar ali je to ujedno i najskuplji poduhvat za koji ne verujem da će neko pomoċi. Koliko sam razumeo,kada bude radjen regionalni podsistem Telečka trebalo bi da Veliki Bački kanal nekako podupire jezero i to bi bilo idealno i dugoročno rešenje. Kad će se raditi niko nema tačnu procenu a za sam poduhvat treba par godina sa dokumentacijom. Do tada ostaje da se nadamo da ćemo uspeti da očuvamo riblji fond.
Link to comment
Share on other sites

Ima li neka cifra od prilike koliko kosta kopanje bunara, mozda wda se org neko druzenje na conočkji d apare idu za bunar, ili da se uplati neka pomoc na racun udruzenja...

Ako ima smisla uopste, ako nije neka milionske cifra....

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ima li neka cifra od prilike koliko kosta kopanje bunara, mozda wda se org neko druzenje na conočkji d apare idu za bunar, ili da se uplati neka pomoc na racun udruzenja...

Ako ima smisla uopste, ako nije neka milionske cifra....

Vlado, to  je odlična ideja i verujem da ima dosta ljudi koji bi na ovaj ili onaj način pomogli u realizaciji tog projekta, pa potrebna finansijska sredstva i nisu najveći problem (iako bi se na prvu ruku činilo da je tako).  

Ono što je prethodno potrebno rešiti je lokacija samog bunara i snabdevanje pumpe električnom energijom (na jezeru i bližoj okolini nije izgrađena el. infrastruktura).  

Jedna od zanimljivih lokacija je farma u blizini kanala 300, pa bi eventualno u dogovoru sa njenim vlasnikom mogli obezbediti priključak na el. energiju.  

2020-03-30-18-17-19.jpg

 

Naravno, svemu treba da prethodi neka makar okvirna procena o tome koliko i kakvih pumpi treba da bi se u akumuaciji od svojih maksimalnih 50 hektara podigao nivo vode na neki zadovoljavajući nivo tokom leta – nivo koji će makar sprečiti pomor ribe. Lako se može desiti da se investicija od par hiljada eura na kraju ispostavi kao „promašaj“.

Bilo bi lepo da neko od kolega koji imaju iskustva sa bunarima i pumpama iznesu okvirne proračune. 

Nažalost, neku značajniju pomoć od korisnika i organa lokalne samouprave ne možemo očekivati jer se sredstva doniraju isključivo na osnovu konkursa, projekta, odnosno u situacijama gde su jasno izdefinisani imovinsko-pravni odnosi.

Ali opet ponavljam, Čonopljansko jezero je mnoge ribolovce širom Srbije zadužilo nekim nezaboravnim momentima i siguran sam da su mnogi, sada kada je to najpotrebnije, spremni da taj dug vrate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vlado, to  je odlična ideja i verujem da ima dosta ljudi koji bi na ovaj ili onaj način pomogli u realizaciji tog projekta, pa potrebna finansijska sredstva i nisu najveći problem (iako bi se na prvu ruku činilo da je tako).  

Ono što je prethodno potrebno rešiti je lokacija samog bunara i snabdevanje pumpe električnom energijom (na jezeru i bližoj okolini nije izgrađena el. infrastruktura).  

Jedna od zanimljivih lokacija je farma u blizini kanala 300, pa bi eventualno u dogovoru sa njenim vlasnikom mogli obezbediti priključak na el. energiju.  

2020-03-30-18-17-19.jpg

 

Naravno, svemu treba da prethodi neka makar okvirna procena o tome koliko i kakvih pumpi treba da bi se u akumuaciji od svojih maksimalnih 50 hektara podigao nivo vode na neki zadovoljavajući nivo tokom leta – nivo koji će makar sprečiti pomor ribe. Lako se može desiti da se investicija od par hiljada eura na kraju ispostavi kao „promašaj“.

Bilo bi lepo da neko od kolega koji imaju iskustva sa bunarima i pumpama iznesu okvirne proračune. 

Nažalost, neku značajniju pomoć od korisnika i organa lokalne samouprave ne možemo očekivati jer se sredstva doniraju isključivo na osnovu konkursa, projekta, odnosno u situacijama gde su jasno izdefinisani imovinsko-pravni odnosi.

Ali opet ponavljam, Čonopljansko jezero je mnoge ribolovce širom Srbije zadužilo nekim nezaboravnim momentima i siguran sam da su mnogi, sada kada je to najpotrebnije, spremni da taj dug vrate.

 

Mislim da ljudi iz udruzenja Saran Conoplja moraju da se više angažuju oko rešavanja ovog problema a kada kazem vise angažuju mislim da kontaktiraju stručna lica i da se vidi koja opcija je najbolja i najeftinija. pa onda kada se zna sta se treba uraditi i koliko ce to da kosta izadju u javnost sa molbom za pomoc u resavanju problema. Mislim da je sansa za skupljanje novca propustena jos zimus kada se digla medijska prasina oko ovog problema i kada su ljudi bili voljni da pomognu. Ali mislim da ima nas dosta koji bi zeleli da pomgnu da se problem resi da ne ostanemo bez jednog od najboljih jezera u Srbiji. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vladin predlog za druzenje je odlicna ideja i treba je isforsirati cim prodje ovo sranje. Druzenje od petka do nedelje, bez rucka, bez nagrada (osim ako se rese neke sponzorske) kako bi sto vise para ostalo udruzenju. Za bunar to sigurno nije dovoljno ali moze biti bar za neko mini poribljavanje ili uredjenje obale ili slicno. Mislim da bi se ovo druzenje popunilo za dva dana.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Vlado, to je odlična ideja i verujem da ima dosta ljudi koji bi na ovaj ili onaj način pomogli u realizaciji tog projekta, pa potrebna finansijska sredstva i nisu najveći problem (iako bi se na prvu ruku činilo da je tako).

Ono što je prethodno potrebno rešiti je lokacija samog bunara i snabdevanje pumpe električnom energijom (na jezeru i bližoj okolini nije izgrađena el. infrastruktura).

Jedna od zanimljivih lokacija je farma u blizini kanala 300, pa bi eventualno u dogovoru sa njenim vlasnikom mogli obezbediti priključak na el. energiju.

2020-03-30-18-17-19.jpg

 

Naravno, svemu treba da prethodi neka makar okvirna procena o tome koliko i kakvih pumpi treba da bi se u akumuaciji od svojih maksimalnih 50 hektara podigao nivo vode na neki zadovoljavajući nivo tokom leta – nivo koji će makar sprečiti pomor ribe. Lako se može desiti da se investicija od par hiljada eura na kraju ispostavi kao „promašaj“.

Bilo bi lepo da neko od kolega koji imaju iskustva sa bunarima i pumpama iznesu okvirne proračune.

Nažalost, neku značajniju pomoć od korisnika i organa lokalne samouprave ne možemo očekivati jer se sredstva doniraju isključivo na osnovu konkursa, projekta, odnosno u situacijama gde su jasno izdefinisani imovinsko-pravni odnosi.

Ali opet ponavljam, Čonopljansko jezero je mnoge ribolovce širom Srbije zadužilo nekim nezaboravnim momentima i siguran sam da su mnogi, sada kada je to najpotrebnije, spremni da taj dug vrate.

Mozda problem struje moze da se resi solarnim panelima,ne znam koliko trose struje pumpe

Pricam napamet, cisto kao neki predlog....

Treba neko da sedne i pocne da racunaj sta i kako,ne mogu ja ili zika ili pera odavde koji nije ni blizu, ni u udruzenja niti ima ceo uvid u situaciju nesto da pokrece

Mi mozemo da probamo da pomognemo ko kolikom može

A vidim da 6 meseci se prica i kuka a niko nikakav ni predlog ni ideju nema

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...