Jump to content

Jezero Čonoplja


Recommended Posts

Mislim da ljudi iz udruzenja Saran Conoplja moraju da se više angažuju oko rešavanja ovog problema a kada kazem vise angažuju mislim da kontaktiraju stručna lica i da se vidi koja opcija je najbolja i najeftinija. pa onda kada se zna sta se treba uraditi i koliko ce to da kosta izadju u javnost sa molbom za pomoc u resavanju problema. Mislim da je sansa za skupljanje novca propustena jos zimus kada se digla medijska prasina oko ovog problema i kada su ljudi bili voljni da pomognu. Ali mislim da ima nas dosta koji bi zeleli da pomgnu da se problem resi da ne ostanemo bez jednog od najboljih jezera u Srbiji. 

Gorane, u potpunosti se slažem sa tobom, ali i  sam znaš koliko su zamršeni odnosi na samom jezeru i kakva i kolika su ovlašćenja USR „Šaran“ Čonoplja. 

Kao što sam gore već napisao, za korisnika JVP „Vode Vojvodine“ rešenje je regionalni podsistem „Telečka“ , a što se tiče drugih rešenja nijedan državni organ ili javno preduzeće neće  ulaziti u priču u kojoj nisu jasno definisani  imovinsko-pravni odnosi. 

Dakle, USR „Šaran“ Čonoplja  je sa tog nekog  nazovi instintucionalnog aspekta samo u priči oko bušenja bunara - Ili da nazovem to pravim imenom, sve bi išlo na „crno“ uz uveravanja nadležnih da niko ne bi pravio problem.    

Da je trebalo sve brže i efekisanije, trebalo je.

Link to comment
Share on other sites

Mozda problem struje moze da se resi solarnim panelima,ne znam koliko trose struje pumpe

Pricam napamet, cisto kao neki predlog....

Treba neko da sedne i pocne da racunaj sta i kako,ne mogu ja ili zika ili pera odavde koji nije ni blizu, ni u udruzenja niti ima ceo uvid u situaciju nesto da pokrece

Mi mozemo da probamo da pomognemo ko kolikom može

A vidim da 6 meseci se prica i kuka a niko nikakav ni predlog ni ideju nema

A nije da se 6 meseci samo kukalo.

Stvarno su ljudi iz USR „Šaran“ Čonoplja zakucali na mnoga vrata, ali već sam gore napisao kako je i šta je.  

S obzirom da nisam jedini iz USR „Šaran“ Čonoplja na ovom forumu, mogle bi i druge kolege koje su svakodnevno na jezeru i prate situaciju, da iznesu dokle se stiglo sa realizacijom dogovora sa jednog od sastanaka upravnog odbora (poslednji na kojem sam bio), a u vezi sa proračunima o lokaciji i kapacitetu bunara.  Ako ništa, zovem danas predsednika udruženja pa vas sve zainteresovane obaveštavam.  

Vlado, skroz si upravu da bez jasne ideje ne možemo ništa učiniti.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Slazem se zaista da treba da se pristupi rešavanju problema i takodje mislim da je jako dobra ideja da se organizuje druzenje.Dosta nas bi rado učestvovalo. Nazalost bojim se da kao i većina stvari kod nas u zemlji ni za ovo nije najpametnije cekati da drzava resi problem jer to moze jako da se oduzi a bojim se da za to i nema toliko vremena. Mislim da bi udruženje za pocetak trebalo da iznese ideju kako rešiti problem a za to treba neko ko ce sve staviti na papir. Verovatno mi ne mozemo pokriti sve troskove ali svaki novac je dobrodošao. Eventualno mozda neka peticija da se pise ili da se pise turističkoj organizaciji Sombora, to su neke od ideja.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gorane, u potpunosti se slažem sa tobom, ali i  sam znaš koliko su zamršeni odnosi na samom jezeru i kakva i kolika su ovlašćenja USR „Šaran“ Čonoplja. 

Kao što sam gore već napisao, za korisnika JVP „Vode Vojvodine“ rešenje je regionalni podsistem „Telečka“ , a što se tiče drugih rešenja nijedan državni organ ili javno preduzeće neće  ulaziti u priču u kojoj nisu jasno definisani  imovinsko-pravni odnosi. 

Dakle, USR „Šaran“ Čonoplja  je sa tog nekog  nazovi instintucionalnog aspekta samo u priči oko bušenja bunara - Ili da nazovem to pravim imenom, sve bi išlo na „crno“ uz uveravanja nadležnih da niko ne bi pravio problem.    

Da je trebalo sve brže i efekisanije, trebalo je.

Druze moj ako se bude cekalo na Vojvodina V ili lokalnu samoupravu onda ce od jezera ostati samo prica da je nekad bilo i da se nekada lepo pecalo. Znas da sam upoznat sa pricom oko  udruzenja,jezera i svega ostalog. Odlicno znam kako sve funkcionise,nazalost tu par ljudi vuce sve,a ostali kojih je gomila su tu da kukaju psuju i pljuju po potrebi. Kada tih par ljudi izgube volju i zelju da se bore sve staje,e to je sada slucaj. Nadam se da ce promena u udruzenju koja se desila krajem prosle god doneti neka poboljsanja,novi predsednik udruzenja je za svaku pohvalu ali bojim se da nema vise ko da ga isprati. Dok se vecina probudi i shvati bojim se da ce biti kasno. Ponavljam treba samo udruzenje u svojoj reziji da organzuje par ljudi koji bi uradili mini projekat busenja bunara sa predracunom i da se vidi na cemu su (smo). Ovako je ovo sve prazna prica. Nemam nameru da ikoga blatim ili bilo sta drugo vec samo da pokusam da ih probudim jer ce posle mozda biti kasno. 

P.S Voleo bih da se ukljuci jos neko iz udruzenja mozda i Dane ( predsednik udruzenja ). 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Desetak ljudi je angažovano i podnelo najveći teret oko očuvanja ribljeg fonda. Uz redovnu čuvarsku službu još od jesenas se svaku noć volonterski obilazi jezero. Tako već skoro pola godine. Tih desetak ljudi je za svaku pohvalu a nas nekolicina je uskakala povremeno i pomagala koliko je moglo. Može se reći da je uspelo čuvanje i mislim da nije bilo nekih većih nepravilnosti. Druženje je već organizovano prethodnih godina kao i liga tako da to iskustvo postoji i mislim i da bi se lepo pecalo i pokušalo prikupiti nešto novca. Ideja je korektna i ja lično bi bio zainteresovan za učešće.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Stigao juce kasno oko 7 ,brzinsko raspakivanje , zabacivanje skoro na slepo na ivicu kanala zbog ultra jakog vetra . Voda je jako opala jezero se skroz izmenilo(obale zarasle u trsku) najveca dubina u kanalu 1.3 m. Bilans nocas jedan malo sarko 2-3kg i jedan Amurko odprilike oko 5-7 spao u plicaku. Danas camcem obisao sve i odlucio da ostanem tu gde sam sinoc zabacio. Oko kanala kako gde dubina 30 do max 50. Na ivici kanala oko 80-90cm.
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ostao sam duzan izvestaj. 

Stanje jezera je bas tesko,vode fali 1,5m visinski i dalje opada. Od mesta gde mi je pre tri god bio rod pod do mesta na kom je bio ove razmak je 20m sigurno,toliko vode nedostaje!

E sad o pecanju,stigao sam u Petak dosta kasno skoro pred sam mrak. Uz Cuturinu pomoc brzo nalazimo ivicu kanala i tu se odlucujem da pecam,par spombova vec po mraku i to je to. Kao sto sam napisao jedan sarko 2-3 kg i Amur otpao u plicaku. posle toga 24h i vise bez bipa pa onda ujutru jedan divljak oko 7-8 i jedna izgubljena riba. Do kraja pecanja jos 4 udarca ali samo dve izvucene ribe (sitne 2-4kg). Bilans 8 udaraca 4 izvucene ribe,od 4 dve su bili amuri( video sam ih nisu nesto veliki) jedna preostale dve je bila dobra riba ali je otisla preko drveta u vodi i presekla na skoljku. Suma sumaru daleko od onog na sta sam navikao na Conoplji ali sta je tu je. Ono sto je alarmantno je nivo vode,ljudi ono je strasno. Ni jedna fotka ne moze da docara kako to izgleda uzivo,jezero se pretvara u baru,ako se nesto ne preduzme bojim se da je kraj vrlo izvestan. Razgovarao sam sa ljudima sa jezera i dosli smo do neke racunice koja i nije tako strasna,ali o tome cu da detaljno pisem kada se bude tacno znala cifra. Fotke cu da ubacim ovih dana.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ove dve fotke mozda pokazuju koliko vode fali . Slikane su sa istog mesta na drugoj kada se uvelica vidi se sprud i cev koja je skoro metar visine koja se na prvoj ne vidi tj prekrivena je sa pola metra vode! 2016-2020

IMG-0562.jpg

 

 

20191217-115151.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Pozdrav kolege,

Bio sam na jezeru od 16-20.09.2020 i iskreno sam malo je reći razočaran vodostajem na jezeru! Situacija je gora nego što su mi pričali i pokazivali na fotkama,više od pola jezera je nestalo,raste trava na mestima gde sam u Maju pecao. sreca je pa je jesen i nadam se da će krenuti kiše ali ovim tempom opadanja vodostaja sledecu godinu jezero NE MOŽE preživeti bez bunara. najdublja pozicija na jezeru nema više od 1,5m.Riba je skoncentrisana u prednjem delu jezera kod brane i ovo leto je uradjen masakr nad Amurom ( po evidenciji je odnešeno 130 komada prosečne težine oko 10 kg). Ali se stvari nadam se menjaju naime u Subotu 19.09 je bila vanredna skupština USR Šaran Čonoplja na kojoj je jednoglasno izglasana odluka da se na jezeru do daljnjeg primenjuje režim Uhvati i Pusti za sve vrste riba u cilju očuvanja ribljeg fonda. Takodje je izglasana zabrana pecanja sa obale na kojoj su oni pontoni koji su svojevrsno ruglo jezera a pored toga što ruže izgled jezera i onemogućavaju normalan ribolov na jezeru zbog same širine jezera,tako i ugrožavaju prirodnu migraciju riba na jezeru. Izglasana je u zabrana upotrebe čamaca na prednjem delu jezera. Sve u svemu na ovoj skupštini je urađeno jako puno na očuvanju jezera, da li je trebalo to ranije uraditi jeste i da je srece da je to urađeno pre 6-7god mnoge stvari bi bile drugačije ali šta je tu je,bolje ikad nego nikad! Ono što se mora uraditi kako bi jezero preživelo narednu godinu je bušenje bar dva bunara koji bi podpomogli povećanju vodostaja na jezeru, neki predračuni su rađeni i potrebno je oko 6000 eura za jedan bunar, pumpu i solarne panele ( na jezeru nema struje). Čekamo tačan iznos koji je potreban pa da pokrenemo prikupljanje novca za spas ovog divnog jezera,nadam se da ce se kolege odazvati i pomoći da se sačuva ovaj biser koji imamo. Svi predlozi su više nego dobro došli.

PS dugujem izveštaj sa pecanja iako je on sada nebitan, od srede popodne do nedelje jutro sam imao 7 riba, 5 amura i 2 sarana. najveca riba 9 kg.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ovih par slika ce malo da dočaraju koliko je voda opala od Maja kada sam bio.

Ispred ovog drveta mi je bio zabačen štap,jedna od riba mi je pokidala tako što je prošla iz ovog drveta. to drvo je sada 5-6m daleko od vode a i to vode što se vidi je dubine do 30cm

IMG-7212.jpg

 

 

Do 2017 god ova cev se nije videla,bila 1m pod vodom kada se vidi vrh cevi to je bio znak da je vodostaj dosta nizak. Sada je cev debelo na suvom a sprud na kome se cev nalazi je prekrila trava visoka pola metra. 

IMG-7210.jpg

 

Evo kako je ovaj deo izgledao u Maju,kad se malo zumira vide se i cev i drvo

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ne znam dal' je veća tuga voda ili izlov amura od strane stoke koja je i pored odnete ribe podnela i više stotina prijava protiv udruženja zbog toga što je pokušano apelovati da se deo te ribe vrati u vodu. Nakon ovih izmena nadamo se da će stvari krenuti na bolje.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Pre nekih mesec dana uhvacen saran 24kg, javljaju se i manji sarani vecinom do 10kg, bude poneki veci ali redje. Amur se lepo hvatao u prethodnom periodu, ali kao sto su gore pisali izneto je brdo amura sa jezera, ali konacno je doneta odluka obavezno “uhvati i pusti” . Vodostaj je jako nizak, ali trenutno stagnira zbog dosta padavina. Peca se samo u prvih 150-200m od brane.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ne znam dal' je veća tuga voda ili izlov amura od strane stoke koja je i pored odnete ribe podnela i više stotina prijava protiv udruženja zbog toga što je pokušano apelovati da se deo te ribe vrati u vodu. Nakon ovih izmena nadamo se da će stvari krenuti na bolje.

neverovatni su ljudi, odneto 130 komada, umesto da se bore da sacuvaju nesto, oni jos unistavaju, stvarno smo dotakli dno kao narod (ne zelim da uvredim nekog, pricam za ove sto odnose ribu, itd)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...