Jump to content

Jezero Čonoplja


Recommended Posts

Mi se nadamo da će biti bolje. Odziv za prikupljanje sredstava koja su potrebna za solarni bunar je solidan. Sledeća godina bi mogla biti prelomna za opstanak jezera, veliki broj ljudi je zainteresovan da pomogne i progura malo da se vratimo na stari kolosek.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

neverovatni su ljudi, odneto 130 komada, umesto da se bore da sacuvaju nesto, oni jos unistavaju, stvarno smo dotakli dno kao narod (ne zelim da uvredim nekog, pricam za ove sto odnose ribu, itd)

Mislim da dobar deo nasih sarandzija nema dodira sa realnom slikom na nasim divljim vodama,jako puno ljudi MORA da odnese sve sto se odneti moze. E to je bila situacija n Conoplji ove god, Amur je zbog niskog vodostaja radio kao nenormalan to si iskoristili ljudi koji su vecito gladni ribe, udruzenje nije moglo nista da uradi po tom pitanju jer po pravilniku ti ljudi jesu imali pravo da odnesu te Amure. To se na srecu promenilo na poslednjoj skupstini udrizenja koju je pordzala V Vojvodine na kojoj je zbog niskog vodostaja uveden Uhvati i pusti za sve riblje vrste. Ja licno sam imao situaciju posle tog izglasavanja Uhvati i pusti da pricam sa KOLEGOM na jezeru koji je pecao par mesta od mene i podrzao tu odluku ali samo pola sata posle naseg razgovora vadi Amura od 10-12kg i stavlja ga u sak! Posle rasprave uspeo sam da ga nateram da vrati ribu ali je i on otisao sa A radi se o dugogodisnjem redovnom ribolovcu na jezeru.

Nadam se da se to vise nece desavati.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Dokle god nam se ne promeni svest, neće biti bolje. Zinulo dupe za svakom ribom i da se sto vise hvali kako su omlatili ribu. Samo ostre kazne za sve i svakog. E onda ce biti bolje.

Prvo treba promeniti zakon tj vecinu voda staviti pod trajni pokret Uhvati i pusti. Ne mozes im naplatiiti nikakvu kaznu kada im zakon dozvoljava da odnesu Amure! U ovom slucaju je udruzenje uspelo da zastiti one najvece Amure 15+ oni su na srecu pusteni nazad.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da po sadasnjem zakonu ribu tezu od 8kg moras vratiti,naravno to nikog nije sprecilo...

Po meni sve vode sem privatnih revira treba dati na upravljanje lokalnim udruzenjima (kao Deliblato recimo)

I to ne mislim dati nego izdati na odredjeni vremenski period (min. 10 godina).

Onda oni mogu upravljati u tom periodu,naplacivati karte,da li samo za clanove ili i za goste i sve ostalo (C&R ili ne).

Pare bi ostajale udruzenjima za poribljavanje i ostalo,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deliblato je specificna voda jer se vodi kao deo Specijalnog rezervata prirode "Kraljevac", pa je situacija tamo malo drugacija. Ljudi koji upravljaju Deliblatom su svojim zalaganjem za ocuvanjem vode dali primer kako bi trebalo da se vodi neka divlja voda.

Velika je steta sto mi kao ribolovci moramo da skupljamo sredstva kako bi se u ovom slucaju spasilo Conopljansko jezero, valjda bi to drzava trebala da potpomogne, da bi sprecila nestajanje jedne stvarno predivne vode ciji je riblji fond na odredjenom nivou u odnosu na neke druge divlje vode. 

Sto se tice Bilijeve ideje vezano za pomoc jezeru, apsolutno podrzavam ovu ideju, jer je to izgleda jedini nacin za spasavanje divljih voda.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja licno sam imao situaciju posle tog izglasavanja Uhvati i pusti da pricam sa KOLEGOM na jezeru koji je pecao par mesta od mene i podrzao tu odluku ali samo pola sata posle naseg razgovora vadi Amura od 10-12kg i stavlja ga u sak! Posle rasprave uspeo sam da ga nateram da vrati ribu ali je i on otisao sa A radi se o dugogodisnjem redovnom ribolovcu na jezeru.

Nadam se da se to vise nece desavati.

Prisustvovao sam smirenom i konstruktivnom razgovoru i ubeđivanju . Od tog dana, sad je evo treći mesec, nije dolazio na jezero.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Mislim da po sadasnjem zakonu ribu tezu od 8kg moras vratiti,naravno to nikog nije sprecilo...

Po meni sve vode sem privatnih revira treba dati na upravljanje lokalnim udruzenjima (kao Deliblato recimo)

I to ne mislim dati nego izdati na odredjeni vremenski period (min. 10 godina).

Onda oni mogu upravljati u tom periodu,naplacivati karte,da li samo za clanove ili i za goste i sve ostalo (C&R ili ne).

Pare bi ostajale udruzenjima za poribljavanje i ostalo,

Amur kao riba koja nije autohtona vrsta se po zakonu ne sme vratiti u vodu. Tako kaze zakon, a to koriste mesari da odnesu svakog koga uhvate. U potpunosti se slazem i vecina jezera je imala kakav takav riblji fond dok su bila pod upravom lokalnih udruzenja. Conoplja je dozivela svoj procvat dok je jezerom samostalno upravljalo udruzenje Saran iz Conoplje. Kada su V Vojvodine preuzele upravljanje jezerom krece njegovo propadanje, samim tim da je prihod od prodatih dozvola umesto udruzenju preusmeren V Vojvodini udruzenje se suocava sa problemom kako isplatiti cuvare koji su na jez 365 dana u godini kako poribiti... a sada i problem sa vodostajem. Da je jezero ostavljeno da funkcionise pod lokalnom upravom ja sam siguran da bi mi sada pecali sarane 30+ u Srbiji ( Conoplji) ne bi morali da idemo u komsiluk.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Vojvodina Vode......?????!!!!!!!!!!!

Nacionalni park Fruska Gora.......????!!!!!!

i ostale gazde, upavitelji, zakupci, kako god da ih krstite i zovete....

Samo inretres, ljudi bez morala, materijalizam je preovladao, prokleti kapitalizam, novac je merilo, samo daj daj daj daj daj daj vise vise vise vise...

Nije u pitanju svest ribolovca koji je maznuo jednu ribu, nego ljudi ovih organizacija, kad oni promene svest prema vodama, lupe sakom o sto, bica nama ribolovcima, prirodnjacima i ostalim ljubiteljima vode i prirode lepo boraviti u bilom kod delu nase zemlje.... zato zaboravimo na idilu i slicno... to samo van nase zemlje mozemo traziti... do tada nastaviti boriti se.... iskreno, ja sam se od toga umorio, prihvatio sam surovu realnost... daj Boze da se skupe neki omladinci pune energije i to prelome...

P.S. takodje bio na jezeru u septembru... nisam prepoznao vodu.... tuga... okrenuo se i otisao....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Mislim da dobar deo nasih sarandzija nema dodira sa realnom slikom na nasim divljim vodama,jako puno ljudi MORA da odnese sve sto se odneti moze. E to je bila situacija n Conoplji ove god, Amur je zbog niskog vodostaja radio kao nenormalan to si iskoristili ljudi koji su vecito gladni ribe, udruzenje nije moglo nista da uradi po tom pitanju jer po pravilniku ti ljudi jesu imali pravo da odnesu te Amure. To se na srecu promenilo na poslednjoj skupstini udrizenja koju je pordzala V Vojvodine na kojoj je zbog niskog vodostaja uveden Uhvati i pusti za sve riblje vrste. Ja licno sam imao situaciju posle tog izglasavanja Uhvati i pusti da pricam sa KOLEGOM na jezeru koji je pecao par mesta od mene i podrzao tu odluku ali samo pola sata posle naseg razgovora vadi Amura od 10-12kg i stavlja ga u sak! Posle rasprave uspeo sam da ga nateram da vrati ribu ali je i on otisao sa A radi se o dugogodisnjem redovnom ribolovcu na jezeru.

Nadam se da se to vise nece desavati.

Link to comment
Share on other sites

 

Mislim da dobar deo nasih sarandzija nema dodira sa realnom slikom na nasim divljim vodama,jako puno ljudi MORA da odnese sve sto se odneti moze. E to je bila situacija n Conoplji ove god, Amur je zbog niskog vodostaja radio kao nenormalan to si iskoristili ljudi koji su vecito gladni ribe, udruzenje nije moglo nista da uradi po tom pitanju jer po pravilniku ti ljudi jesu imali pravo da odnesu te Amure. To se na srecu promenilo na poslednjoj skupstini udrizenja koju je pordzala V Vojvodine na kojoj je zbog niskog vodostaja uveden Uhvati i pusti za sve riblje vrste. Ja licno sam imao situaciju posle tog izglasavanja Uhvati i pusti da pricam sa KOLEGOM na jezeru koji je pecao par mesta od mene i podrzao tu odluku ali samo pola sata posle naseg razgovora vadi Amura od 10-12kg i stavlja ga u sak! Posle rasprave uspeo sam da ga nateram da vrati ribu ali je i on otisao sa A radi se o dugogodisnjem redovnom ribolovcu na jezeru.

Nadam se da se to vise nece desavati.

Nazalost je tako, dobar deo sarandzija ni ne peca na divljim vodama, pa ne vide koliko je stanje zapravo ocajno. Razumem da imaju pravo da odnesu tu ribu, ali mislim da treba da se probudi svest kod ljudi da ne moraju da odnesu sve sto mogu, nego da treba da se vodi racuna malo, razumem da se ponese neki manji komad, ali da se svakodnevno nose komadi od po 10kg, to ne mogu, jer verujem da se riba ne konzumira kod nas u toj kolicini i da im se ta riba nosi cisto jer moze, takav smo narod. Na kraju cemo svi da zavrsimo po komercijalama, jer ne preostaje nista drugo. Nazalost je sve vise takvih, kao ne nose ali iza ledja trpaju sve sto mogu u sak i pune zamrzivace, a oni su prvi koji kukaju kako nema ribe. Treba da sacuvamo ono sto imamo, a ne da se dolazi u ovakvu situaciju.

 

Link to comment
Share on other sites

Sve je veći jaz između ribolovaca koji poštuju c&r i zamrzivač ribolovaca. Mislim da je ranije kakvo-takvo prećutno poštovanje postojalo a sada se ljudi skoro pa odriču jedni drugih i naročito su ovi zamrzivači dali sebi oduška u poslednje vreme. Uspeli smo da zaustavimo odnošenje amura koje gajimo 10 i više godina u ovoj vodi, imamo privremenu meru zabrane odnošenja ribe i nadamo se da će tako i ostati. Malo nam komplikuju V. Vode ali nekako smo i tu izbalansirali da podrže zabranu u preporuci iznošenje amura ove godine.
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Voda se oporavlja tokom zime od podzemnih voda i padavina. Koliko god da dođe, tokom godine ispari više od toga tako da je realni godišnji gubitak oko 35cm. Bunar je izbušen na 51m dubine ali nema dovoljno kapaciteta vode za ono što nama treba. Treba ići dublje, što u suštini nije problem već jačina pumpe i agregata, ili količina solarnih panela za pogon pumpe. To nam uvećava konačnu cifru.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Pored jednog Fruskogorskog jezera postoji izvor vode koji ide sa 602m dubine,prirodnim putem voda kulja bez prestanka dok pored drugog jezera ljudi izbusili bunar na 170m za navodnjavanje....51m je nista
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

U Decembru smo bili najbliži rešavanju problema, iz pokrajinske vlade je odobreno 7 miliona dinara za sanaciju brane, međutim kad je trebalo da se realizuje sve je obustavljeno. Razlog su ne rešeni imovinsko pravni odnosi nad zemljištem. Praktično, korito jezera i obala pripadaju zemljoradničkoj zadruzi Krivaja koja je privatizovala još davnih dana zem. zadrugu Čonoplja. Nikada im nije dodeljena zemlja ili isplaćena naknada za tih 55 hektara pod jezerom i praktično jezero leži na privatnoj zemlji. Budžetska sredstva se ne mogu koristiti na privatnom zemljištu i zato je sve obustavljeno. Sve skupa nam otežava situaciju zbog gubitka članova udruženja i otežanog finansiranja udruženja. Može se otpecati proleće i leto i to do mesta koje zovemo "invalidi" tj poslednje mesto sa druženja. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

За корак смо ближи коначном решењу проблема са водостајем на водоакумулацији Чонопља.
Дана 5. априла 2022. године у просторијама Градске управе града Сомбора одржана је јавна презентација Нацрта Просторног плана подручја посебне намене за подсистем за наводњавање „Телечка“ са елементима за директно спровођење.
У наставку следи опис функционисања система:

"...из ДТД канала преко водозахвата Жарковац вода гравитационо стиже каналом ДТД-Чонопља до црпне станице ЦС1, а затим се помоћу пумпи наведене црпне станице пребацује у виши отворени земљани канал којим се доводи до црпне станице ЦС2. Задатак црпне станице ЦС1 је да одржава ниво воде у каналу између ЦС1 и ЦС2. Капацитет црпне станице ЦС1 износи 4,96 m3/s, и постиже се са четири црпна агрегата од по 1,24 m3/s , снаге од по 75 kW.

Од црпне станице ЦС 2 до акумулације Чонопља вода стиже посредством потисног цевовода и отвореног канала. Задатак црпне станице ЦС2 је да одржава ниво воде у акумулацији Чонопља у жељеним нивоима између 102 мнм и 101.55 мнм. Систем: црпна станица ЦС2 - потисни цевовод – канал ДТД-Чонопља - регулациона устава Чонопља омогућава одржавање ниво акумулације Чонопља у жељеним границама. У нормалним условима регулациона устава Чонопља је потпуно отворена. Капацитет црпне станице ЦС2 износи 5,16 m3/s, и постиже се са четири пумпе од по 1,29 m3/s, снаге од по 350 kW

Из акумулације Чонопља вода гравитационо отвореним каналом стиже до ЦС 3. Задатак црпне станице ЦС3 је да одржава ниво воде у деоници магистралног канала „Чонопља-Телечка-Моравица“ на делу до регулационе уставе Моравица, као и у акумулацији Моравица. 

На регулационој устави Моравица уграђен је табласти затварач на електромоторни погон, којим се одржава ниво акумулације Моравица у жељеним нивоима између 98.70 мнм и 98.55 мнм. Капацитет црпне станице ЦС3 износи 5,12 m3/s, и постиже се са четири пумпе од по 1,28 m3/s, снаге од по 350 kW.
Из ДТД канала преко водозахвата Сивац вода гравитационо стиже каналом до црпне станице ЦС4. Задатак црпне станице ЦС4 је да одржава ниво воде у каналу ДТД-Телечка-Панонија између ЦС4 и ЦС5. Капацитет црпне станице ЦС4 износи 2,60 m3/s, и постиже се са четири пумпе од по 0,65 m3/s, снаге од по 290 kW.

Од црпне станице ЦС 4 до ЦС 5 вода стиже посредством потисног цевовода и отвореног канала. Задатак црпне станице ЦС5 је да одржава ниво воде у каналу „ДТД-Телечка-Панонија“ на делу до регулационе уставе Панонија и у акумулацији Панонија посредством регулационе уставе.  Капацитет црпне станице ЦС5 износи 2,54 m3/s, и постиже се са две пумпе од по 1,27 m3/s, снаге од по 110 kW. Систем: црпна станица ЦС5 – канал ДТД-Телечка-Панонија - регулациона устава Панонија одржава ниво акумулације Панонија у жељеним границама између 100 мнм и 99.10 мнм. На регулационој устави Панонија (на стационажи km 14+067) уграђен је табласти затварач на електромоторни погон којим се постиже жељени циљ."

Screenshot_20220407-173254_Word.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ima li kakvih vesti sa jezera , naleteo sam na neke vesti o jezeru kako riba ugiba i da je skoro presusilo . Ima li istine ili je neka zvaka?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...