Jump to content

Konzervisanje I Cuvanje Boila


Recommended Posts

O ovoj temi jos nikad nije bilo reci a uskoro krece vreme rolanja pa bi moglo malo da se pozabavi ovom, po meni, dosta bitnom temom. A to je cuvanje boila nakon kuvanja i susenja kao i briga o njima na duzim ribolovnim kampanjama i putovanjima. Svako zna da je najbolja sveza boila koja je nakon kuvanja susena 24 ili 48 sati i kao takva poneta na vodu, dok jos u njoj ima i malo vlage i svezine i dok se arome jos uvek jako osecaju. Ali to na zalost nije uvek moguce iz raznih razloga. Neko pravi velike kolicine boila kad ima vremena pa onda iste cuva i vadi po potrebi iz zamrzivaca i nosi na vodu. Ja isto spadam u tu grupu i cak sam ubedjenja da je boila koja je provela neko vreme u zamrzivacu mnogo bolja i postojanija i kompaktnija od one koja je odnesena na vodu direktno sa mrezice za susenje. Zamrzivac je svakako jedno od najboljih resenja ali sta se desava kada nam on nije od pomoci, tj kada ne mozemo boile sve vreme da drzimo zamrznute do momenta kada treba da ih upotrebimo. Primer za to su daleka putovanja u inostranstvo na ribolov ili duge kampanje od po nedelju ili vise dana na vodi, pod uticajem sunca, vlage, vetra... nase boile u koje smo ulozili toliko truda i novca da ispadnu bas onako kako smo mi zamislili lako mogu da se pokvare tj da se ubudjaju i da postanu neupotrebljive. nema vece muke nego kad na dugackoj kampanji sve vreme razmisljas o mamcima i onda ih danju kacis na drvo u hladovini da budu na promaji, pa nocu zatvaras da ne padne rosa na njih, pa vodis racuna da ne pokisnu i tako dalje. Sve ovo odvraca paznju od samog ribolova i kvari generalno uzivanje pored vode. Postoje razni nacini i metode kako sebi mozemo da olaksamo ove stvari i produzimo zivotni i radni vek naseg mamca. Navescu samo neke od njih:

 

1. Susenje do potpune dehidratacije je proces u kojem bolie na promaji susimo do te mere da iz njih ispari gotova sva vlaznost i time se uspori proces razvijanja bakterija i budjanja. Ovaj princip je najjednostavniji ali se nazalost time gubi mnogo hranjivih vrednosti samog mamca i boile postaju previse tvrde i ukoliko nemaju dosta vezivnih komponenti i imaju previse pticije hrane pocinju da pucaju i to zna da bude prava nocna mora ako se ne uradi kako treba

pre_1486737750__air_dry.jpg

 

2. SO- poznato je da je so prirodani konzervans i da  dodavanjem soli u sam mix u kolicini od otprilike 2 do 3 supene kasike na kg mixa mozemo pored ukusne note i da promenimo zivotni vek mamca. Takodje mozemo na boile koje se suse u dzaku ili na mrezici da pospemo so i da time znatno ubrazmo izvlacenje vlage iz samog mamca. Najvaznija stvar ukoliko se posipaju boile solju je da se obezbedi da voda iscuri, tj da se mamci drze na mrezi kako bi voda imala gde da ode jer po nekad je taj proces prilicno brz i mora da se kontrolise kako opet ne bi doslo do preteranog susenja i pucanja kao ni do toga da boile budu skroz suve iznutra a da spolja u kanti plivaju u vodi jer ce tako postati gnjecave i nemoguce ih je kobrati i bela riba ce ih lakse sitniti i tako dalje. Boile koje se nose daleko i duze vreme ce biti zatvorene u kante ili kutije takodje nije lose posoliti ali se takodje mora voditi racuna da se s vremena na vreme iscedi voda. Secer takodje ima slicne karakteristike kao i so mada ja licno preferiram so jer pecam pretezno na mesne i smrdljive mamce. Ovo predstavlja vrlo jednostavan i jeftin nacin.

pre_1486738580__salt_boilies.jpg

 

3. Tecni konzervansi- vecina firmi koje se bave proizvodnjom mamaca i komponenti za mamce imaju u ponudi tecne aditive koji se prave od komponenti za ljudsku ishranu i koje sluze kao prirodni konzervansi koji sprecavaju razvijanje gljivica i budji unutar samog mamca. Pakuju se uglavnom u pakovanja od 500ml i doziraju se u zavisnosti od proizvodjaca od 25-100ml na 1kg mixa, posto su tecni sipaju se u jaja prilikom dodavanja ostale hemije. Boile je potrebno susiti minimum 48h nakon kuvanja i posle toga bi jedno duze vreme trebalo da budete mirni ukoliko se boile odloze pravilo u kante sa poklopcem koji se povremeno otvori kako bi mamci mogli da dizu ili jos bolje u kartonske kutije kako bi karton mogao da upije eventualno preostalu vlagu iz mamca i ukoliko se cuvaju na mracnom i hladnom mestu. ovo je ejdan od bolji vidova zastite mamaca ali nazalost poprilicno skup, pogotovo ako se radi o vecnim kolicinama mamaca spremnih za duzu kampanju. 

pre_1486736885__liquid_bait_preservative

 

pre_1486736897__nutrabaits-preservabait-

 

4. Kalijum sorbat- ili na negleskom pottasiume sorbat dobija se neutralizacijom kalijum-hidroksida sa nezasicenom sorbinskom kiselinom(mada nama ovaj podatak i nije bas mnogo bitan :crazy:  ) i koristi se u prehrambenoj industriji za sprecavanje razvoja budji i gljivica u jogurtima, vinu, sirevima, suhomesnatim i pekarskim proizvodima i slicno. Ima oznaku E202 i nalazi se u skoro svemu sto jedemo, znaci da ako nije stetan za nas nece biti valjda ni za brkata cudovista. Dolazi u obliku sitnih granulica velicine oko 2mm i pre upotrebe potrebno ga je samleti u mlinu za kafu da bi se dobio prah i dodaje se u jaja u kolicini od 1 supene kasike na kilu mixa. Po meni najbolji od svih konzervanasa i najvise volim da ga koristim. Prilicno je jeftin, Pola kile ovog proizvoda kosta oko 600din i traje celu vecnost.  

 

pre_1486736868__kalijum_sorbat.jpg

 

 

pre_1486744266__kalijum.jpg

 

Bez obzira koji od ovih nacina konzervisanja se koristio svakako boila mora da se pravilno osusi i lageruje kako bi oni imali svoju ucinkovitost.

Voleo bi da se jos neko nadoveze i mozda da jos neki nacin koji mozda nije naveden a da se njemu dobro pokazao.

 

  • Like 15
Link to comment
Share on other sites

Nema razlike nikakve ne pravi saran ni sa kalium-sorbatom nakon duzeg hranjenja . I ne menja ukus a so isto zavrsava ali jos nisam nasao pravo resenje za cuvanje spod mixa da se on ne fermentise . Tj imam resenje da mi se spod mix ne ukiseli nekih 7 dana ali neznam kako pakuju spod mix u kesama a ne fermentise , a za boile nije problem uvek mogu da vise u dzaku
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Konzerviranjem boila gubi se puno toga(MNOGO TOGA) i kao opciju nikako ne preporucujem..To je kao kada ljudi jedu hranu punu konzervanasa,vi je jedete medjutim od nje nista ne mozete iskoristiti,imate suptilno zadovoljstvo u smislu sitosti medjutim takva hrana prevarena ide vani 80% se manje iskoristi nego li hrana bez konzervanasa...

Definitivno i u pravljenju mamaca uvrstiti takav jedan dodatak je velika greska,mamac ma kog da je kvaliteta gubi sve sto zaista ima i nedobijate nista,riba ga slabo nekad i nikako uzima a sto je i najvaznije nema nista od toga...

Kod prirodnik konzervanasa je pak drugacija stvar a u prirodna veoma dobre spadaju:

1.SO

2.SECER

 

i so i secer su konzervansi 100% prirodni do duse so je mnogo veci i uspesniji od secera ali je i secer odlican..

takodje vazi i za dipove koji imaju ulja u sebi,mala kolicina soli omogucava da dip mnogo duze traje.

 

Sto se pak tice isusivanja i pucanja boilica problemi su u glavnom zbog prebrzog isusivanj,naime desava se da ostavimo vrecicu boila u hladovini pa da zaboravimo i nju ogreje sunce tada boile pucaju i prave probleme...

U svakom drugom slucaju miks nije dovoljno vezivan i treba ga doraditi..

Jos jedna vazna stvar a to je da mamac kojim hranimo nikako ne treba isusivati jer saran nema kao ljudi pljuvacnu zlezdu kojom moze da natopi taj mamac,on tako suv ode u stomak i kupi tecnost i pravi problem pri varenju,onaj sa kojim pecamo(dlaka mamac) njega mozemo osusiti u zavisnosti populacije cverglana i bele ribe...

 

Moja preporuka na osnovu iskustva licnog NIKAKVI  KONZERVANSI NE DOLAZE U OBZIR!

 

Taj kalium nikada nisam ni probao

Link to comment
Share on other sites

Kalijum sorbat se koristi u pekarstvu i sa njim se rezanom hlebu samo produzi trajnost ali nije sto posto konzerviran da se ne budja . Samo mu je produzeno vreme sto neznaci da jevtaj hleba u kesama onaj rezan manje hranljiv od hleba koji je u rafu.
Link to comment
Share on other sites

Kolega Bojane molim te da odes do svoje kuhinje i da malo pogledas. Koju god kesu da uzmes bilo cega na njoj ce pisati E202! Nista se ne gubi od hranjivosti dodavanjem takvih stvari. Kazes da nikakvi konzervansi ne dolaze u obzir a onda recenicu posle napises na kalijum sorbat nikada nisi koristio.

Sta je to sto mamac gubi dodavanjem npr Preservabaita? Da li imas neku studiju ili konkretan primer kojim mozes da pokrepis to sto navodis?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Do sada nisam koristio nista osim soli. Jedino me brine kako riba reaguje posle dužeg hranjenja.

Ni ne treba ti nista drugo osim soli ako neces puno vremena provoditi na vodi u kontinuitetu. Kalijum sorbat imas i na kp. Prodaje neka firma, mislim da je iz Nisa, nisam siguran. 500gr oko 600din
Link to comment
Share on other sites

Ja najcesce susim boile tri dana i nemam problema sa kvarenjem barem 6-7 dana, ponesem ih u kantici i povremeno je otvorim da se proluftiraju ako je jako vrucina pa se javi vlaga. Za duze 15-20 dana boile susim tri dana,podelim u kese i u svaku sipam po kasiku nitratne soli (na kilu boila) i onda vakum aparatom zavarim kesu. Probao sam i da boile susene tri dana poprskam cistim alkoholom pa ih potom prebacim u kesu i vakumiram trajale su nesto vise od mesec dana (tada sam ih potrosio) nije bilo nikakvih promena na njima tako da mislim da mogu i duze da stoje. Inace ih najcesce zamrzavam posle dana susenja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja 99% pravim topljive boile sa likvidom za iste, i posle par dana susenja  moze da stoji u kutiji neograniceno vreme ,bez da se ubudjavi.Cak nekad i pravim sa pola likvida i pola jaja bez kuvanja da malo usporim topljenje,i ni ovako se ne pokvari.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ja sam napisao za ono sto sam koristio i iza svojih reci stojim..

 

Ni jedan preparat za konzerviranje nije podoban za nase mamce a ko hoce neka koristi nemam nista protiv ne bih dalje da objasnjavam inace ko ide da peca 2 meseca sigurno nece na boilu pecati:)

 

Pozdrav iz kuhinje!

Da napomenem da nista ne pisem napamet nego vec poucen svojim skromnim iskustvom,meni se to tako pokazalo a ja ne mogu protiv sebe...

Link to comment
Share on other sites

Sta mislis odkud su kupovne boile tako postojane pa ne macuknu X godina? Ko god bude rekao da ne stavlja konzervan taj laze.........inace jedino resenje da ne macuknu boile na pecanju je da pazis na njih,po meni nikakav problem jer i ovako blejimo po ceo dan a nocu secerimo po satorima.......

Link to comment
Share on other sites

Jednom mom drugaru sam sipao punu bocicu Galiceve Krabe u otvor za ventilaciju u autu.....hahahahaha.....sto je vise luftirao sve je vise udaralo u kolima a legenda nije znao sta je u pitanju i tada je nastala legendarna izjava,svetejebalo nesto mi MACUKNULO u kolima!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sta mislis odkud su kupovne boile tako postojane pa ne macuknu X godina? Ko god bude rekao da ne stavlja konzervan taj laze.........inace jedino resenje da ne macuknu boile na pecanju je da pazis na njih,po meni nikakav problem jer i ovako blejimo po ceo dan a nocu secerimo po satorima.......

Slazem se u potpunosti,svaki kuci izradjen mamac bez problema moze dosta da nam traje nikakvi konzervansi ne dolaze u obzir dovoljno je da je provetreno i da nije vlazno tamo gde ih drzimo i nema problema..

Link to comment
Share on other sites

Bojane i dalje nisi objasnio šta se to konkretno gubi iz mamca prilikom dodavanja konzervanasa i na osnovu čega si došao do tog zaključka? Kažeš da se tebi to tako pokazalo iz iskustva. Pa ako bi bio ljubazan da sa nama podeliš to iskustvo i kako si primetio razliku između mamaca sa i bez konzervanasa
Link to comment
Share on other sites

Neka istraživanja su pokazala da korištenjem pojedinih konzervanasa neke boile rade bolje s njima nego bez njih.

Inače 5 g. kalijevog sorbata je dosta na kilogram boila.

Ako se pripazi na komponente koje se stavljaju u boile nekad je dosta i sama dehidracija na zraku .

Link to comment
Share on other sites

To da riba slabije jede boile ako u njima ima konzervansa moze da prica samo onaj koji ne zna da ih koristi pravilno , tj da pretera ili nesto slicno .

Podjednako isto jede sa i bez , vise puta testrirano . Samo sto imaju neke komponente koje ne mogu da se konzerviraju i kad se boile prave sa njima moraju u zamrzivac posle susenja .

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Neka istraživanja su pokazala da korištenjem pojedinih konzervanasa neke boile rade bolje s njima nego bez njih.

Inače 5 g. kalijevog sorbata je dosta na kilogram boila.

Ako se pripazi na komponente koje se stavljaju u boile nekad je dosta i sama dehidracija na zraku .

Mene zanima koja to istrazivanja i gdje se nalaze ti rezultati istrazivanja da se mogu procitati?

 

Hvala

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...