Jump to content

" Oni I Mi"


exyucarp

Recommended Posts

Dopisnički tekst:

 

Švrljam ja tako po jednom od engleskih foruma i vidim tema boili. Rekoh:"Ajde da vidim šta se to piše u kolevci modernog šaranskog ribolova"

Povlačim paralele i pomislim:"Pa ovi ljudi nigde ne spominju šljive, babe, dede i kobasice, a mi ko Švaba TRALALALALA"

 

Primetio sam sjajnu stvar, a to je da se kupovni mixevi skoro i ne koriste. Sigurno se koriste, ali se ne pridaje toliki značaj i ljudi uglavnom forsiraju svoje mixeve. Recepture se pišu bez ustručavanja, nakon izrade boila i odlaska na pecanje, ljudi međusobno razmenjuju iskustva, pričaju šta je ko oduzeo/dodao i sumiraju se utisci.

 

Po ugledu na Engleze ja sam hteo sa Vama da podelim jednu recepturu koja mi se fantastično pokazala kako na takmičenju, tako i u slobodnom ribolovu.

 

#1

35% krill meal

10% liver powder

5% kelp

10% pre digest fishmeal

15% premium CLO

25% 50/50

 

15ml Cod Liver Oil

20ml krill liquid

10ml liver liquid

15ml attract nautral

1 kap madagascar clove

3ml Creyfish thermidor

1ml Monster Crab

 

Bilo bi super ako niste koristili sličnu recepturu, barem da prokomentarišete kako Vam se pokazala neka od ovih komponenata u vašim recepturama. Ako je napravite, javite rezultate i da li ste pravili neke korekcije u receptu.

 

Pozdrav i BISTRO

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Bravo za dopisnika,

Puno vremena sam proveo citajuci tekstove na sajtu, i pokušavajuci da neke stvari primijenim kod nas u CG... međutim divlja voda druga pravila... najvise korisnih info sam pokupio iz tekstova Darka Županica, koji je u svojim tekstovima neke stvari maksimalno priblizio i pojednostavio.

Nedostupnost kupovnih mikseva natjerala me da mamac izrađujem iskljucivo od sopstvenih miks kombinacija, te sam puno kombinovao i dalje radim na tome.

Dosta puta jednostavni miksevi daju super rezultate za nase vode, miksevi sa visokim procentom UH i vrlo malo proteina.

Od hemije u miksu koristim samo nutrin multiamino, a arome gotovo pa ispod granice koju predlazu proizvođači.. sto jednostavniji miks i sto manje hemije kod nas daje rezultate...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Bravo za dopisnika,

Puno vremena sam proveo citajuci tekstove na sajtu, i pokušavajuci da neke stvari primijenim kod nas u CG... međutim divlja voda druga pravila... najvise korisnih info sam pokupio iz tekstova Darka Županica, koji je u svojim tekstovima neke stvari maksimalno priblizio i pojednostavio.

Nedostupnost kupovnih mikseva natjerala me da mamac izrađujem iskljucivo od sopstvenih miks kombinacija, te sam puno kombinovao i dalje radim na tome.

Dosta puta jednostavni miksevi daju super rezultate za nase vode, miksevi sa visokim procentom UH i vrlo malo proteina.

Od hemije u miksu koristim samo nutrin multiamino, a arome gotovo pa ispod granice koju predlazu proizvođači.. sto jednostavniji miks i sto manje hemije kod nas daje rezultate...

U poslednjih par sezona i meni se dosta bolje pokazao mix sa dosta ugljenih hidrata pogotovo u prolece!
Link to comment
Share on other sites

Dopisnički tekst:

 

Švrljam ja tako po jednom od engleskih foruma i vidim tema boili. Rekoh:"Ajde da vidim šta se to piše u kolevci modernog šaranskog ribolova"

Povlačim paralele i pomislim:"Pa ovi ljudi nigde ne spominju šljive, babe, dede i kobasice, a mi ko Švaba TRALALALALA"

 

Primetio sam sjajnu stvar, a to je da se kupovni mixevi skoro i ne koriste. Sigurno se koriste, ali se ne pridaje toliki značaj i ljudi uglavnom forsiraju svoje mixeve. Recepture se pišu bez ustručavanja, nakon izrade boila i odlaska na pecanje, ljudi međusobno razmenjuju iskustva, pričaju šta je ko oduzeo/dodao i sumiraju se utisci.

 

Po ugledu na Engleze ja sam hteo sa Vama da podelim jednu recepturu koja mi se fantastično pokazala kako na takmičenju, tako i u slobodnom ribolovu.

 

#1

35% krill meal

10% liver powder

5% kelp

10% pre digest fishmeal

15% premium CLO

25% 50/50

 

15ml Cod Liver Oil

20ml krill liquid

10ml liver liquid

15ml attract nautral

1 kap madagascar clove

3ml Creyfish thermidor

1ml Monster Crab

 

Bilo bi super ako niste koristili sličnu recepturu, barem da prokomentarišete kako Vam se pokazala neka od ovih komponenata u vašim recepturama. Ako je napravite, javite rezultate i da li ste pravili neke korekcije u receptu.

 

Pozdrav i BISTRO

Ni ja nisam nikada pravio mix sa ovolikim procentom Krilla,isao sam sa max 10%.

Link to comment
Share on other sites

Ja ne bih smio ni da pomislim da stavim ovoliko krilla, i ne samo to vec ukupna kolicina mesnih sastojaka je daleko veca nego sto ja inace stavljam.

Ovo je proteinski dosta jak miks, i misljenja sam da bolje radi na duzim pecanjima.

Takodje 10% livera, ne znam koju aromu covjek da koristi ovde kako bi poklopio ovoliko livera....to ima da smrdi odavde do Beča 

Stavljao sam u jedan miks 5% livera od BFbaitsa i aromu plum/shellfish 5ml, ama bas nista od arome se nije osjetilo.

Posto je poznato da riba na Pelagicevu voli krill, ovaj miks bih u nepromjenjeom obliku volio probati tamo u ovo sad doba godine. 

Link to comment
Share on other sites

Sjajna diskusija i sjajni predlozi.

Ja bih sa Vama podelio moje vidjenje stvari i imao bih komentar za svačiji post.

 

Brajo, znam da ti imaš ozbiljan domaći zadatak da upecaš ribu na divljoj vodi, pored mora ribokradica, a što se tiče tvojih uspeha, svi smo već upućeni u to.

 

DucicM - nemoj da se bojiš ničega, to što kada otvoriš kesu sa boilima a ne dobiješ direktan udarac arome koje si hteo, to ne znači da ta boila nije lovna i da šaran ne oseća tu aromu. Uostalom bitno je da lovi. Javi utiske kako si prošao i da li si nešto po svom osećaju menjao smanjivao/oduzimao.

 

Ganiću, nisi jedini koji je imao problem sa brašnima od račića (da li je u pitanju shrimp ili krill  ili krayfish) kao što je Vlada rekao, zavisi od proizvođača, ne toliko od proizvođača koliko od načine proizvodnje brašna. Npr. Ako koristiš brašno koje se dobilo hidrolizacijom (najprirodniji način sušenja u veštačkim uslovima) nećeš imati takav problem. Bilo koje brašno koje je dobijeno dehidratacijom na visokim temperaturama može da izazove efekat pop-up boile. Da se razumemo, ovo nisam ja izmislio ili pročitao negde, nego imam sreću da sam odgovore dobijao od jednog doktora veterine - ihtiologa, a i imam sreću da mi je otac tehnolog za mleko i meso na poljoprivrednom fakultetu pa sam od njega imao veoma puno informacija.

 

Moje viđenje Krill-a

 

Prvi put kada sam se susreo sa ovim brašnom je bio naravno vizuelni kontakt...utisak je bio "liiiiiči na Club"

Kada sam pomirisao, rekao sam:"Pa ovo je klub samo mu fale neki dodaci"

Kada sam napravio boilu sa 35% krill-a dobio sam isti efekat kao kada sam radio Club mix...aktiviranje tek posle 20 i nešto sati, ali posle tih 20 i nešto sati riba bukvalno nije stala da jede.

 

Srdačan pozdrav svim ljudima koji ovako konstruktivno razrađuju kvalitetne teme.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Slazem se sa tobom ali igrom slucaja sam i ja upucen u holidrolizu i dehidrataciju jer mi je otac tehnolog i ujak predaje isto na tehnoloskom fakultetu pa sa se malo dublje upucivao ali nisam razmisljao u tom pravcu konkretno o krill-u. Jer me nije zanimalo kupio i probao i koristim sto imam . Slazem se u vezi konstruktivnih postova takodje .
Link to comment
Share on other sites

Osobno sam probao sa 10 % krila i prolazilo je ali je boila bila jako olakšana ,skoro kritično balansirana,sa 15 su mi proplivale ,tako da sam ostao na max 5-7 % a krill volim pa ga trpam u tekučem obliku ,pitanje je kad več govorim o miksu ono što mnogi izostave kad stave miks u javnost a po meni je bitan i proizvođač,tko je proizvođač tog krilla kojeg mogu staviti 35 % ako več govorimo o različitosti krill brašna ? A zanima me i liver čiji je.i da li je soluble ili nije soluble ? 

Link to comment
Share on other sites

Sjajna diskusija i sjajni predlozi.

Ja bih sa Vama podelio moje vidjenje stvari i imao bih komentar za svačiji post.

 

Moje viđenje Krill-a

 

Prvi put kada sam se susreo sa ovim brašnom je bio naravno vizuelni kontakt...utisak je bio "liiiiiči na Club"

Kada sam pomirisao, rekao sam:"Pa ovo je klub samo mu fale neki dodaci"

Kada sam napravio boilu sa 35% krill-a dobio sam isti efekat kao kada sam radio Club mix...aktiviranje tek posle 20 i nešto sati, ali posle tih 20 i nešto sati riba bukvalno nije stala da jede.

 

Srdačan pozdrav svim ljudima koji ovako konstruktivno razrađuju kvalitetne teme.

 

 

Sta po tebi aktivira boilu u prvih 20h?

 

Koji jos kupovni miks je baziran na krillu ili belachanu?

 

Ne znam tacno ni koja je tema, najvise se pominje krill, ali svakako podrzavam ovakvu temu koja ima veze sa ribolovom a ne samo polemike o opremi...

Link to comment
Share on other sites

U ovom gore navedenom miksu je 50% mesa,po meni licno previseeee!!?a sto se tice krila ja mislim da je premnogo,koliko god da je dobar premnogo je!! Ajmo da napravimo boilu sa 35% glm-a!!?moje misljenje je da kako god je napravljeno brasno mix sa 35% krila treba staviti bar 100g olova u prahu!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sto se tice procenta mesa to po meni nema veze jer je saranu 100% mesa kad jede skoljku, glistu , larvu itd samo sam u nedoumici zbog krilla jer mi mamac bude pop up a verujem da sa tom kolicinom mesa nema potrebe trpati boilu kao kod boile sa uh. Sa takvim boilama rezultati su sa manje hranjenja tj pretezno na pva to je moj zakljucak...
Link to comment
Share on other sites

Sta po tebi aktivira boilu u prvih 20h?

 

Koji jos kupovni miks je baziran na krillu ili belachanu?

 

Ne znam tacno ni koja je tema, najvise se pominje krill, ali svakako podrzavam ovakvu temu koja ima veze sa ribolovom a ne samo polemike o opremi...

naslov teme je Oni i Mi,poenta teme da svako napise svoj recept a da ga ostali komentarisu ako su ga koristili sta su dodali ili oduzeli i kako im se to pokazalo. Konstruktivna rasprava!

Dobro dosao si da i ti napises svoj recept.

Link to comment
Share on other sites

Evo nesto od mene da nastavimo sa temom!

 

- 100g vde aditiv tuti fruti ili jagoda

- 100g brasno tigrovog oraha

- 150g hrana za egzote

- 100g mleko u prahu

- 50g whey protein

- 50g predigest cc moore

- 100g soja brasno

- 150g psenicno integralno

- 200g plaenta i kukuruzno brasno

 

- 30g pivski kvasac

- 10g betain

- 10g kostovit

 

- 5 ml sladilo

- 10 ml corn sweet syrup

- 20 ml ulje konoplje

 

Mix  ostavim da odstoji nekih nedelju dana jer dobije onaj smek od vde aditiva tako da aroma nije ni potrebna ( nekazem da nemoze da ide ) . Ja ga uvek radim u vecoj kolicini na primer min.  5kg zamesam i ostavim da odstoji.

Posto mi je fish mix uvek prvi izbor ovo mu daodje kao neka druga opcija kad nece meso.

Nista komplikovano i sve su komponente lako dostupne.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nisam od ribolovaca koji trose velike kolicine boila ali zato ih malo jace doziram sa mesom 60-70 % uz dobru dozu glm , hemiju sam komplet izbacio iz upotrebe jel na ovoj kolicini mesa i glm-a nepotrebno samo sesam ulje ( przeno ) i to je to. Ovo koristim tokom citave godine uz spod od kukuruza i konoplje par boila preko i funkcionise.

 

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

 

 

DucicM - nemoj da se bojiš ničega, to što kada otvoriš kesu sa boilima a ne dobiješ direktan udarac arome koje si hteo, to ne znači da ta boila nije lovna i da šaran ne oseća tu aromu. Uostalom bitno je da lovi. Javi utiske kako si prošao i da li si nešto po svom osećaju menjao smanjivao/oduzimao.

 

 

Slazem se da riba nema istu percepciju aroma kao mi, a kako lovi ta boila? Hm, pa slabije je lovila nego li ova sa manje livera a vise arome p/s. Barem je to moj utisak, nisam je forsirao kao regularnu ali nekako mi se cini da je slabija.

Promjenio sam to da sam smanjio liver na 30g (BFbaits onaj od pola kile pakovanje, ko je koristio zna kako smrdi) a aromu ostavio na 5ml (SBS).

Inace ta boila mi je ljuta i ne stavljam sladilo uopste, te mi se bolje pokazala u jesen i redovno je dobijala krupniju ribu u odnosu na ostale mamce.

 

Spomenuo si club miks, pravio sam boilu od njega sa aromom squid&octopus i moj utisak je da je to uzasno spora boila. Kompaktna je i dobro se rola, upija mnogo jaja (8 jaja=750g miksa) ali bas sporo se otvara i nije nikako za kratka pecanja.

Link to comment
Share on other sites

ni ne treba vise od 30gr livera,to je  optimalno
jak je miris a i jaka je koncentracija,50gr livera i 100gr predigesta i boila bi ti se lagano topila.... 

a probaj na 750gr cluba da stavis 100gr skvid brasna i 150 gr kruonije pticije hrane,mnogo ce brze da se otvara i da je riba jede a i lakse i brze  ce da je vari

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...