Jump to content

Tiger nuts


Izar

Recommended Posts

  • 4 months later...

I tako uzeo ja danas da krenem da spremam tigrov orah....

Za zamrzivač,rek'o ide zima trebace

Stavim ga u vodu (tigrov orah), voda crna prljava ko blato,ja isperem u jednu vodu isto prljavo,ja druga voda,treća.... uglavnom posle 7vode, voda bistra a i orah izgubio miris memle i promenio miris mnogo prijatnije mirise

Uglavnom ja se iskilavio ispirajuci orahe

 

I onda se setim,stoji mi ta informacija negde u mozgu već par godina i sad se tek setio....

Pričao nam jedan nas uvaženi kolega inače poznati spremaoc tajgera,kako tajger obavezno mora da se pere i ispira da se skine prašina,blato,pesticidi,taj vonj koji ima.... i da je tada mnogo bolji

E kaže on posto on to sprema na buriće kaže ko će to da pretace i istace i kilavi se

On uzme pa ispere tajger deterdzentom za sudove, ali ne običnim nego frogs onaj sa kojim se peru falsice i cucle za bebe

Kaže taj nije jak dobro peni i lako se skida a blag je i ako se ne ispere neće da škodi

Ali iskljucivo frogs,taj mu se najbolje pokazao

E sad ja hteodoh da pitam kolege da li još neko ima takva ili slična iskustva

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Gde gresim u pripremi tajgera?Odradim sve po ps natapanje 2-3 dana,kuvanje sat vremena ,secer i sve to,ali na kraju nece da mi se stegne ,(ubalavi zelira) ni posle 4-5 dana stajanja u kanti na toplom?Prihvatam svaki savet

Link to comment
Share on other sites

Ja to ovako radim: Pre svega iz par voda,pod mlazom operem tigar(da nema trunke zemlje) i izvadim zrnca koja plivaju po povrsi (suplja su i beskorisna) zatim ga potopim u vrucu vodu da bubri.vodu naspem malo preko (1-3 cm) i odmah u sve to umutim i duplo manje secera od neto gramaze ploda(obican beli secer )Ostavim da bubri 48 h a za to vreme,na svakih 10 ak sati izvadim zrna koja su isplivala gore i odbacujem. Posle 48 sati kuvam sat vremena nakon kljucanja i ostavim ga u vrucoj serpi. Sutradan ,kad se totalno ohladi presipam u konacni sud u kojem cu ga koristiti na hranjrnju/pecanju. Obicno sline pusta posle treceg dana stajanja na sobnoj temperaturi. Znaci,sprema se od 5-7 dana,treba imati u vidu.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ако је лош квалитет тајгера, слабо пушта слину(труо,ситан,фелеричан,Шљ класа...)Радње и продавци га плаћају 0.50-0.80 центи/кг.,а нама продају 3-4€/кг.,кад сам набавио прави,квалитетан пушта слину ко блесав плус брзо,дан,два...Исти принцип спремања користим као колега Дејан
Link to comment
Share on other sites

Ja to ovako radim: Pre svega iz par voda,pod mlazom operem tigar(da nema trunke zemlje) i izvadim zrnca koja plivaju po povrsi (suplja su i beskorisna) zatim ga potopim u vrucu vodu da bubri.vodu naspem malo preko (1-3 cm) i odmah u sve to umutim i duplo manje secera od neto gramaze ploda(obican beli secer )Ostavim da bubri 48 h a za to vreme,na svakih 10 ak sati izvadim zrna koja su isplivala gore i odbacujem. Posle 48 sati kuvam sat vremena nakon kljucanja i ostavim ga u vrucoj serpi. Sutradan ,kad se totalno ohladi presipam u konacni sud u kojem cu ga koristiti na hranjrnju/pecanju. Obicno sline pusta posle treceg dana stajanja na sobnoj temperaturi. Znaci,sprema se od 5-7 dana,treba imati u vidu.

odprilike ovo radim i ja ,samo sto sam ga vruceg presuo u kantu odmah.E sad ako ga mozda nisam dovoljno oprao ili pobacao sva zrna sto plivaju,ja stvano nemam pojma.

Link to comment
Share on other sites

Ако је лош квалитет тајгера, слабо пушта слину(труо,ситан,фелеричан,Шљ класа...)Радње и продавци га плаћају 0.50-0.80 центи/кг.,а нама продају 3-4€/кг.,кад сам набавио прави,квалитетан пушта слину ко блесав плус брзо,дан,два...Исти принцип спремања користим као колега Дејан

Nekako sam ubedjen da ce biti ovo problem.Sav je bio neki sitan glindzav i prljav.Ja na drugom mestu ne znam gde da kupim kad kod nas ima samo iz jedne radnje u NS.Gde kupiti tajger boljeg kvaliteta?

Link to comment
Share on other sites

I tako uzeo ja danas da krenem da spremam tigrov orah....

Za zamrzivač,rek'o ide zima trebace

Stavim ga u vodu (tigrov orah), voda crna prljava ko blato,ja isperem u jednu vodu isto prljavo,ja druga voda,treća.... uglavnom posle 7vode, voda bistra a i orah izgubio miris memle i promenio miris mnogo prijatnije mirise

Uglavnom ja se iskilavio ispirajuci orahe

 

I onda se setim,stoji mi ta informacija negde u mozgu već par godina i sad se tek setio....

Pričao nam jedan nas uvaženi kolega inače poznati spremaoc tajgera,kako tajger obavezno mora da se pere i ispira da se skine prašina,blato,pesticidi,taj vonj koji ima.... i da je tada mnogo bolji

E kaže on posto on to sprema na buriće kaže ko će to da pretace i istace i kilavi se

On uzme pa ispere tajger deterdzentom za sudove, ali ne običnim nego frogs onaj sa kojim se peru falsice i cucle za bebe

Kaže taj nije jak dobro peni i lako se skida a blag je i ako se ne ispere neće da škodi

Ali iskljucivo frogs,taj mu se najbolje pokazao

E sad ja hteodoh da pitam kolege da li još neko ima takva ili slična iskustva

jel ti hoces da te skinu sa trona ? hahah :D drzi jezik za zubima i ne odaj tajne sampionskog tajgera :) kad si vec rekao ja ga redovno operem i do 10 voda....to je jedna od pocetnih stavki :)

Link to comment
Share on other sites

Moja neka teorija je da ne treba stavljati bog zna koliko vode ,nego koristiti malo iznad minimuma koliko je potrebno da bi se skuvalo,ali ni premalo. Ja mislim da se tako pre zgusne. A druga teorija je zrna moraju biti potpuno cista . Ne znam zasto imam te teorije zavere,ali de facto je da mi tako odradjen posao u 99% slucajeva da 'sline'. Isto tako i kad nije bio spremljen sa slinama,pecao je. I na divljoj i na komercijali. Ja mislim da te tajger sline vise pecaju nas,nego sarana ,posto smo spokojniji ako je tajger slinav i mislimo da bolje peca. Ako neki kolega zna nesto vise da kaze o tim slinama i uticaju na brku,vrlo rad sam da cujem.Buduci da se u Spaniji tajger koristi kao namirnica za ljudsku upotrebu i zene prave i kolace od njega,mozda bismo odgovor mogli da trazimo i na Spanskim kulinarskim forumima i sajtovima ????????
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Nekako sam ubedjen da ce biti ovo problem.Sav je bio neki sitan glindzav i prljav.Ja na drugom mestu ne znam gde da kupim kad kod nas ima samo iz jedne radnje u NS.Gde kupiti tajger boljeg kvaliteta?

Imam isto pitanje kao rudy isto je bio nikakav ovo zadnje pakovanje sto sam kupio, mada ni prethodni nisu bili znacajno bolji..Mnogo ima losih zrna ja sam sad spremao 2,5kg sigurno sam izbacio 5 mozda i vise saka meni je to puno, gde kupiti tajger boljeg kvaliteta?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Najbolje bi bilo da odes sam ili da ti neko donese iz Madjarske, plus uradis povrat poreza. Ja sam burazeru prosle godine doneo iz Nemacke pakovanje od 2.5kg, da uporedi, samo je dve sake bacio. Kvalitet i velicina zrna ne moze se porediti sa ovim ovde sto se prodaje. Pricam o standardnoj velicini zrna. Pre dve nedelje je kupio kod nas tajger, dok ga je oprao i dok se natapao, 30% je morao baciti, zrna su bila suplja i plivala su na povrsini. Tako da to izadje dosta skuplje nego sto preko kosta. Ako si u mogucnosti, kupi u Madjarskoj ili da ti neko donese iz Nemacke, Holandije. Edited by canecorso
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...