Jump to content

Šaranski Štapovi Od 9" I 10"


Recommended Posts

Šta nam rade ovi Englezi?! :smile:  

Prvo su nas ubedili da se šaran mora pecati na klizni sistem, pa onda da se ne može bez polu-fiksnog.

Prvo su nas ubedili da se šaran ne može pecati na krute montoža, pa nas onda ubedili da su krute montaže odlične.

Taman smo sve naučili o boilama i tigrovom orahu, oni počeli da pecaju na gumu i sunđer.

Ubedili nas da je svinger prava stvar, pa nas onda ubedili da je hanger bolji.

Ubedili nas da se bez rod-poda ne može, pa onda prešli na bankstikove.

Ubeđivali nas da se šaran čeka danima na 150 metara od obale i da su optimalni štapovi od 12 i 13 fita, a onda sa nekim “smešnim” štapovima od 9 i 10 fita počeli da se švrćakju po obali i pecaju “ispred nogu”.

Ma nema kraja.  :crazy: 

I pravo da vam kažem, da nije tako bilo bi nam dosadno.  :D 

Dok je ovaca biće i vune.  

S obzirom da ne pecam iz čamca i da mi transportna dužina štapova nije neki problem (šta se sve ne nađe u autu još su štapovi najmanji problem) ipak bih uvek prednost dao dužim štapovima, što zbog lakše kontrole ribe, što zbog lakšeg zabacivanja na neke veće daljine.

Nekako stičem utisak da su danas ti kraći štapovi više odraz mode nego neke stvarne praktične potrebe. 8) 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Moda nema nikakve veze sa upotrebom kratkih štapova. Koje su to veće daljine na kojima bi dao prednost dužim štapovima? Jel to onda znači da će svaki ribolovac koji uzme štap od 3.9m i 3.5lb da zabaci preko 150m? Ja ipak mislim da neće. Najveći broj ribolovaca u Srbiji nikada nije lovio na daljinama preko 120m, ne zato što ne može da dobaci ili zato što nema opremu za to nego zato što kod nas jednostavno nema takvih voda. Do tih 120m će dobaciti svaki kvalitetan štap od 3m. A preko 120m će baciti malo koji štap od 3.6m. Niko ne spori upotrebu štapova od 3.9m i 3.5lb ili više, oni će uvek biti neophodni u ribolovu. Suština posta je da kratki štapovi imaju mnogo više prednosti nego mana u odnosu na duže. Mnoge stvari u ribolovu su marketinški gurane besmisleno i bespotrebno i targetirane su njima "ovce" kako kažeš, kratki štapovi to svakako nisu. Evo ja sa svojim skromnim iskustvom i koji trenutno imam štapove i od 3m i od 3.6m i od 3.9m mogu sa sigurnošću da tvrdim da neću koristiti štapove od 3.6m u budućnosti, jednostavno ne vidim im poentu. Čak sam ih stavio u oglase, da mi ne stoje bzvz. To je moje mišljenje i lično iskustvo, stečeno nalon dve godine korišćenja. Nisam paušalno nazvao nekoga pomodarom i ovcom a da nešto prethodno nisam ni probao
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ne znam Kristijane zašto misliš da sam tebe lično nešto prozvao.

Činjenica je da nam se dosta toga nametnulo, a svako iz svoje prakse shvati gde je ispao ovca, a gde je dobro prošao.

Najbolji scenario je gde imamo dovoljno vremena i novca za po nekoliko garnitura štapova.

Link to comment
Share on other sites

Moda nema nikakve veze sa upotrebom kratkih štapova. Koje su to veće daljine na kojima bi dao prednost dužim štapovima? Jel to onda znači da će svaki ribolovac koji uzme štap od 3.9m i 3.5lb da zabaci preko 150m? Ja ipak mislim da neće. Najveći broj ribolovaca u Srbiji nikada nije lovio na daljinama preko 120m, ne zato što ne može da dobaci ili zato što nema opremu za to nego zato što kod nas jednostavno nema takvih voda. Do tih 120m će dobaciti svaki kvalitetan štap od 3m. A preko 120m će baciti malo koji štap od 3.6m. Niko ne spori upotrebu štapova od 3.9m i 3.5lb ili više, oni će uvek biti neophodni u ribolovu. Suština posta je da kratki štapovi imaju mnogo više prednosti nego mana u odnosu na duže. Mnoge stvari u ribolovu su marketinški gurane besmisleno i bespotrebno i targetirane su njima "ovce" kako kažeš, kratki štapovi to svakako nisu. Evo ja sa svojim skromnim iskustvom i koji trenutno imam štapove i od 3m i od 3.6m i od 3.9m mogu sa sigurnošću da tvrdim da neću koristiti štapove od 3.6m u budućnosti, jednostavno ne vidim im poentu. Čak sam ih stavio u oglase, da mi ne stoje bzvz. To je moje mišljenje i lično iskustvo, stečeno nalon dve godine korišćenja. Nisam paušalno nazvao nekoga pomodarom i ovcom a da nešto prethodno nisam ni probao

Ono o ovcama i modi se ticalo u opšteno svih nas ribolovaca koji pod uticajem raznih marketinških trikova, a posebno pod uticajem ogromne ljubavi prema ovom sportu, često odlučujemo srcem, a ne trezne glave.

Naravno da štapovi od 9 i 10 fita imaju praktičnu vrednost, i to znaju oni koji ih koriste godinama kao ti ili oni koji nikada nisu ni imalu potrebu da prelaze na neke duže modele.

Ja sam pisao o situaciji gde će većina nas ne razmišljajući previše uzeti još jednu garnituru jer eto Kristijan Selih i Alan Blair kažu da su ekstra.  :) 

Slažem se sa tobom da se i sa takvim štapovima pokrivaju gotovo sve situacije, ali iz već napisanih razloga bih se pre opredelio za duže modele.

I sam nisam ljubitelj štapova od 13 fita 3.5lb. 

Kada je pre nekih 10 godina bilo popularno i kada smo svi zabacivali  preko 150 metara :lol: , bili smo svedoci kako su se ljudi prosto utrkivali da kupe takve močuge i onda ih još uparivali sa mašinicama kapiciteta 500 m najlona pa se takvi pojave na komercijali koju mogu dve krave da popiju. :a054: 

I tada je to više bio odraz mode nego neke praktične potrebe. 

E sada drugi vetar duva. Svedoci smo zadnjih par godina sve veće popularizacije nekih alternativnih vidova šaranskog ribolova kao posledica sve bržeg načina života i nedostatka vremena. Naravno ribolovna industrija nije sedela skrštenih ruku, već su za svaku situaciji smislili specijalan deo pribora...od štapova do šatora. 

I sada njihovi "manekeni" odradjuju svoj deo posla.

Još jednom izvini, stvarno nije bila namera da te proglasim ovcom i pomodarem.  :unknw: 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Opušteno. ja sam samo mišljenja generalno da te marketinške fore i trikovi mogu da prođu mahom kod manje iskusnih ribolovaca. Teško da će neko ko već ima izgrađen svoj stav i stil ribolova kao muva bez glave poleteti da kupi neku novotariju samo zato što ga bombarduju reklamama i klipovima. Izuzeci uvek postoje naravno, ali mi smo društvo pre svega dosta niske platežne moći generalno gledano i mislim da se nama malo teže prodaju muda pod bubrege i da većina tri puta meri pre nego se odluči na neku kupovinu, ponovo ću reći da izuzeci postoje ali oni su retki hvala bogu.

Potpuno se slažem sa time da je gomila nebuloza totalnih izašla na tržište u poslednjih par godina ali nekako mislim da se one brzo izfiltriraju i odbace i da kod nas slabo ko poleti da ih odmah kupi. mislim stvarno da kratki štapovi ne spadaju u tu kategoriju i da imaju svoju funkciju i uvek ću ih svima rado preporučiti. To naravno, ni u kom slučaju, ne znači da treba svi da ih kupe :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Kiki

Ti rece da vise stapovi od 3.60m nemaju smisla i da imas jedne kojih ces se rijesiti.

E pa evo ja cu ih vrlo rado udomiti, pokloni ih meni i vuci siti a ovce na broju ????

Link to comment
Share on other sites

Vezano za temu, u samo jednom se slazem da su kraci stapovi bolji.

A to je transport, dosta nas vozi auta tipa golf, punto, corsa i ima velikih problema sa dugackim torbama za stapove.

Kiki moze se sa tom tvojom vrljikom od tri metra zabaciti 120m, ali sa koliko snage?

Ima dusa na nos da ti izadje.

Pa pecali smo na Smolucoj, ti na 94m ako se ne varam pa si morao dobro mlatnuti da dobacis (oko usiju nam je pistalo od tvojih zabacaja) sto sa tvojim 3.60m stapovima si radio bez napora.

I moras priznati da ima mode, pola saranskog ribolova je cista moda.

Dok Nash nije poceo sa stalking zajebancijama tih stapova nije bilo nigdje.

Ok je stalking za nekog ko nema vremena, ali brate oni ga namecu kao osmo svjetsko cudo i udavise gumenu patkicu vise s tim.

Sto rece kolega gore razvili su komplet liniju proizvoda za to i marketingom vrlo uspjesno nametnuli da je to sada "in".

Kako je krenulo za 10 god. krug ce se vratiti na pocetak pa cemo pecati sarane opet na plovak i glistu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja za male komercijale koristim prologic COM 10` 2.75lb...

Pravo je uzivanje pecati sa njima. To su stapovi koji prastaju vecinu gresaka koje ribolovac moze da napravi....Ipak, nisu za neke "jace" vode, tako da sam u potrazi za jos jednom garniturom 10` stapova ali samo vece libraze. I kod mene je ista situacija, od kako sam poceo da pecam sa 10` stapovi od 12` stoje i hvataju prasinu  :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ima Fox explorer koji je vec spomenut cini mi se napocetku...Imas ga od 8-10 ft,3.00-4.25 lb...Stapovi su uzivo mozda jos i lepsi nego na netu sto mozes da vidis.Blank mu je od Horizon X3 i kosta vise nego dvodelni saranski stap Horizon X3.U sustini dobio si redovan X3 u kracoj verziji,sa malo slabijim performansama,ali mogu da nadju svoju primenu kao i ostali stapovi tog koncepta.A kome treba da u stapu ima i snagu,potrebnu duzinu,pa i mali transport...Po meni je najbolje resenje surf stap kojih ima u raznim nosivostima,sa raznom opremom na sebi.Kako su surf masinice nasle primenu u saranskom ribolovu,tako mogu i stapovi...Danas za 100€ mozes da nadjes babarogu surf stap koji ce biti u rangu sa mnogim saranskim.
Link to comment
Share on other sites

Prologic C.O.M. Rade 10 ft stapovi od 100e a toliko su dobri za divlju vodu da covek ne moze da poveruje. Verovatno ima i mnogo boljih al stapovi zasluzuju svaku paznju.

 

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Samo je pitanje vremena kada ce se pojaviti stapovi 3,60/3,90 ovog ”dvodelnog/tele” tipa.Na polju mamaca i primama unazad par godina nije izaslo nesto konkretno sto pravi razliku,sve su varijacije na temu,sa manje ili vise uspeha,dok na polju opreme jos uvek mozda moze da se dobije nesto...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Sa torbama iz Dwarf serije je kompatibilan ali sa Scope nije. Scope stapovi imaju duzu rucku od Dwarf i Sonika pa ne bi legla masinica kako treba u torbu. Dwarf moze bez problema jer su identicne duzine, ja trenutno Sonike drzim u dwarf torbama
Link to comment
Share on other sites

E,to me interesovalo.Posto sam imao jednom situaciju da dva proizvodjaca (torba/stap 12 ft) nisu kompatibilni,gde je masinica spulnom upirala u gornji deo dzepa.Ako sam dobro video,(gledajuci na netu)Dwarf odvojen svaki deo posebno gde stoje masinice?U sustini je jedan veliki dzep?
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...