Jump to content

Slaganje mixeva


Recommended Posts

Sad kad smo upoznali više manje najglavnije komponente u izradi mixa slijedi slaganje mixeva. Svatko kad krene u izradu boili neminovno če izabrati neki svoj adut na tome polju. No i pored toga imamo puno razloga isprobati dosta opcija za razne situacije na vodi. Koje su to situacije? Malo čemo ih pobrojati.

- divlja voda, voda bez velikog pritiska ribiča, na kojoj se ili ne lovi ili rijetko lovi boilom

- komercijalne vode. vode na kojima je veliki pritisak ribiča i lovi se svim i svačim

- natjecanja

i slični primjeri. Na svakom takvom mjestu vrijedno je prilagoditi osim taktike i sam mamac. Isto tako postoje situacije što se tiče godišnjih doba tj. temperature vode te drugih događaja na vodi.

- zima, riba je po zimovnicima i rijetko prima mamac ali prima

- proljeće, prije i poslije mrijesta ako se tako poklopi

- ljetno doba, velika temperatura vode, pomanjkanje kisika i slično

- jesen kada riba naročito u kasnu jesen kreće sa pojačanim hranjenjem za zimski period

Sve te i puno još takvih situacija trebamo ukomponirati u razmišljanja kada sastavljamo mix za boilu.

Naravno tu u obzir dolaze razmišljanja o ponašanju ribe na vodi na koju idemo loviti. Te informacije kupimo na razne načine. Danas je sve više dobrih ribolovaca koji hoće pojasniti situaciju na vodama na kojima lovi pa gosti koji dolaze dolaze spremni na posebnosti vode koje ih mogu očekivati.

Te posebnostio mogu dobro označiti ribolov, da nabrojim neke.

- somiči, cvergli, velika napast za naše mamce

-rakovi, u večem broju također mogu napraviti dar mar na našem hranilištu

-obilje bijele ribe kao što je, klen, deverika i slične koje lome sve pred sobom

- u hladnije doba posebno, razne patke posebno one koje gnjure, kao gnjurci i liske, kupe sve pred sobom

- trava, mulj

Netko bi možda htio reći kako je to sve skupa jednostavno, nebih se mogao složiti. Mislim na slaganje i odabiranje mixeva i taktike za pojedinu situaciju na vodi. Isto tako gotovo je nemoguče sve loše situacije izbječi ali je moguče veliki broj njih izbječi i tako uvelike poboljšati svoj ribolov.

Zato tko je spreman za avanturu spravljanja mixeva neka mi se pridruži i dalje :D , jer sada kreće konkretni prikaz mixeva. Radi se o isprobanim mixevima na više voda od strane više ribiča, mojih prijatelja . Radi se o cijelogodišnjim ribolovima sa neumornim isprobavanjima pod cijenu neuspjeha. Neki mixevi u nekim dijelovima pobijaju neke činjenice koje su se ustalile među nama šaranašima.

Napokon krenimo.

 

Trebamo uloviti ovako nešto, moji prijatelji sa svojim ulovima :D

 

 

 

http://s4.postimage.org/tT0ji.jpg

Kvrga

 

http://s4.postimage.org/tT7NJ.jpg

Dodaci za nas :D

 

http://s4.postimage.org/tTahS.jpg

Berta

 

http://s4.postimage.org/tThMi.jpg

Lički torpedo

 

http://s4.postimage.org/tTrKS.jpg

Lički "patriot"

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Evo jednog home made mixa koji sam dobio pre par godina i odlicno mi se pokazao.Mix je za takozvane divlje vode i boili ovako napravljen se pokazao dobar za duga pecanja i prilicno je lak za varenje...povoljan je za prolecno pecanje zbog velike kolicine ugljenih hidrata stim sto kako se vreme prolepsava,treba pojacati pticju hranu a smanjiti soju.

 

 

1 kg mix-a:

200 gr soja brasno

150 gr kukuruzno brasno

200 gr riblje brasno

100 gr psenicni griz

100 gr mleko u prahu

100 gr kikiriki peceni mleveni

150 gr pticja hrana

 

za kg mix-a:

8 jaja

50 gr slatke aleve paprike

1 govedja kocka za supu

10 ml maslinovo ulje

5 ml soja sos

aroma prema uputstvu,donje vrednosti (RH Sea Monster-tada radilo odlicno ,Solar S&O,Nutra-Fresh smoked Salmon)

zasladjivac prema uputstvu

 

Ovo je recept za pticju hranu koristenu u mixu takodje home made,jednom samlevena

Pticja hrana:

 

za 1kg:

150 gr uljane repice

100 gr sirak

100 gr muhar

100 gr proso

150 gr ovas

100 gr lan

300 gr konoplja

 

E sad da kazem jos nesto,iako je ovo boili koji je napravljen za duze hranjenje imao sam rezultate i prvog dana na divljoj vodi,bez ikakvog dipanja i slicno,bez pripreme mesta i ne samo jednom.

Dve godine sam ga pravio po ovom receptu koji u principu nije skup i odlicno je radio a onda sam trece godine poceo da se glupiram i izbacio alevu papriku,kocku za supu i soja sos (iskusniji rekli da mi to netreba),dodao brasno od pirinca,betain,amino kiseline i jos stosta,u principu svasta sam menjao ali kako god napravio nije to vise bilo to,ustvari nijedan sledeci mix nije mi lovio kao ovaj osnovni.Posle dve sezone experimentisanja i to ne bas uspesnog presao sam na gotove mixeve,jednostavno me je vise glava bolela od razmisljanja sta sam trebao da dodam a sta da oduzmem.Cini mi se da sam samo trebao da se vratim na izvorni recept a to mozda ove sezone i uradim...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Evo jednog home made mixa koji sam dobio pre par godina i odlicno mi se pokazao.Mix je za takozvane divlje vode i boili ovako napravljen se pokazao dobar za duga pecanja i prilicno je lak za varenje...povoljan je za prolecno pecanje zbog velike kolicine ugljenih hidrata stim sto kako se vreme prolepsava,treba pojacati pticju hranu a smanjiti soju.

 

 

1 kg mix-a:

200 gr soja brasno

150 gr kukuruzno brasno

200 gr riblje brasno

100 gr psenicni griz

100 gr mleko u prahu

100 gr kikiriki peceni mleveni

150 gr pticja hrana

 

za kg mix-a:

8 jaja

50 gr slatke aleve paprike

1 govedja kocka za supu

10 ml maslinovo ulje

5 ml soja sos

aroma prema uputstvu,donje vrednosti (RH Sea Monster-tada radilo odlicno ,Solar S&O,Nutra-Fresh smoked Salmon)

zasladjivac prema uputstvu

 

Ovo je recept za pticju hranu koristenu u mixu takodje home made,jednom samlevena

Pticja hrana:

 

za 1kg:

150 gr uljane repice

100 gr sirak

100 gr muhar

100 gr proso

150 gr ovas

100 gr lan

300 gr konoplja

 

E sad da kazem jos nesto,iako je ovo boili koji je napravljen za duze hranjenje imao sam rezultate i prvog dana na divljoj vodi,bez ikakvog dipanja i slicno,bez pripreme mesta i ne samo jednom.

Dve godine sam ga pravio po ovom receptu koji u principu nije skup i odlicno je radio a onda sam trece godine poceo da se glupiram i izbacio alevu papriku,kocku za supu i soja sos (iskusniji rekli da mi to netreba),dodao brasno od pirinca,betain,amino kiseline i jos stosta,u principu svasta sam menjao ali kako god napravio nije to vise bilo to,ustvari nijedan sledeci mix nije mi lovio kao ovaj osnovni.Posle dve sezone experimentisanja i to ne bas uspesnog presao sam na gotove mixeve,jednostavno me je vise glava bolela od razmisljanja sta sam trebao da dodam a sta da oduzmem.Cini mi se da sam samo trebao da se vratim na izvorni recept a to mozda ove sezone i uradim...

 

Odlike tvoga mixa nisu UH kojih ima naravno več proteini, oni u ribljem brašnu koji ima od 50 do 70% vrhunskih proteina sa odličnim omjerima, soja brašnom koji također u sastavu ima dobrih proteina biljnog porijekla do 55%, kikiriki također u sastavu ima do čak 25% proteina. Tu su posebno važne dobre masnoće isto iz svih tih namirnica posebno ribljeg brašna do cca 12% i kikiriki brašna nešto ispod 50% a tu se uključuje i ptičja hrana sjemenke naravno.

Zbog toga dobro loviš ribe a ne zbog UH. Inače slabiji ulovi mogu biti povezani i sa godinom koja u divljim uvjetima može podbaciti iz 100 razloga. Inače i arome koje si naveo su vrhunske tako da je to je dan dobar sklop stvari u tvojoj boili a ne neke samo pojedinosti.

Link to comment
Share on other sites

25% riblje brašno(pola LT, pola obicno iz poljoapoteke)

15% biskvitna hrana za kanarince(crvena)

5% krupno mlevenih semenki (kojih god, konoplja, lan, raz...)

15% sojina zamena za riblje brasno(ekofish meal)

15% pšenicni griz

15% kukuruzno brasno

10% mleko za telad

 

Betain po zelji

Vitaminsko mineralni kompleks za ishranu stoke 2 supene kasike(Saplement Karotin)

Pivski kvasac 2 supene kasike

Krv u prahu 2 supene kasike

Nutramino 15ml

Nutrabaits Pure Salmon Oil 15ml

Aroma Nutrabaits Salmon(donja granica sa bocice, moze i manje)

Ovo je mix na koji sam ulovio najvise riba u zivotu, naravno onih jesenjih debelih na divljoj vodi i kod Jove na jezeru :D

Takodje sam probao da menjam i dopunjujem i izbacujem i nikad nije bilo to to kao sto je sa originalom!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Evo jednog home made mixa koji sam dobio pre par godina i odlicno mi se pokazao.Mix je za takozvane divlje vode i boili ovako napravljen se pokazao dobar za duga pecanja i prilicno je lak za varenje...povoljan je za prolecno pecanje zbog velike kolicine ugljenih hidrata stim sto kako se vreme prolepsava,treba pojacati pticju hranu a smanjiti soju.

 

 

1 kg mix-a:

200 gr soja brasno

150 gr kukuruzno brasno

200 gr riblje brasno

100 gr psenicni griz

100 gr mleko u prahu

100 gr kikiriki peceni mleveni

150 gr pticja hrana

 

za kg mix-a:

8 jaja

50 gr slatke aleve paprike

1 govedja kocka za supu

10 ml maslinovo ulje

5 ml soja sos

aroma prema uputstvu,donje vrednosti (RH Sea Monster-tada radilo odlicno ,Solar S&O,Nutra-Fresh smoked Salmon)

zasladjivac prema uputstvu

 

Ovo je recept za pticju hranu koristenu u mixu takodje home made,jednom samlevena

Pticja hrana:

 

za 1kg:

150 gr uljane repice

100 gr sirak

100 gr muhar

100 gr proso

150 gr ovas

100 gr lan

300 gr konoplja

 

E sad da kazem jos nesto,iako je ovo boili koji je napravljen za duze hranjenje imao sam rezultate i prvog dana na divljoj vodi,bez ikakvog dipanja i slicno,bez pripreme mesta i ne samo jednom.

Dve godine sam ga pravio po ovom receptu koji u principu nije skup i odlicno je radio a onda sam trece godine poceo da se glupiram i izbacio alevu papriku,kocku za supu i soja sos (iskusniji rekli da mi to netreba),dodao brasno od pirinca,betain,amino kiseline i jos stosta,u principu svasta sam menjao ali kako god napravio nije to vise bilo to,ustvari nijedan sledeci mix nije mi lovio kao ovaj osnovni.Posle dve sezone experimentisanja i to ne bas uspesnog presao sam na gotove mixeve,jednostavno me je vise glava bolela od razmisljanja sta sam trebao da dodam a sta da oduzmem.Cini mi se da sam samo trebao da se vratim na izvorni recept a to mozda ove sezone i uradim...

 

Dane ajde molim te reci mi ,a zbog cega si onda prelazio na druge mikseve,kada je ovaj tako dobro radio kao sto pricas,u sta naravno nemam razloga da sumnjam.

Predpostavljam sta je u pitanju,jer sam i ja radio slicne stvari,ali ajde da mozda naucim nesto. :D

 

Isto pitanje i za Kristijana !

Link to comment
Share on other sites

Da smo narod kakav smo-jesmo ali nije bilo zbog hleba...

Ovaj mix sam koristio ne promenjen na divljim vodama.

E onda sam otisao prvi put na komercijalu i naravno vratio se u najmanju ruku razocaran jer boze moj,tamo pliva ne znam koliko tona ribe i pretezno svi su dobro prolazili a ja se jedva upisao...jebiga,nemam jaku boilu...

Cujem od jednog,rekao mi i jos neko i tako krene ta "da pojacam" boilu prica...

Newer ending story u prevodu...

Link to comment
Share on other sites

Polako Dane, za dosta stvari ima objašnjenja. Stotine! Malo kad uđeš u sve dijelove posebnosti komercijalne vode bit če puno jasnije.

Najvažnija stvar je ta da takve ribe poznaju puno puno mamaca i signala koje ti mamci daju. Tako da na to reagiraju, na brzinu. To je njihov način života. Tomu se treba prilagoditi. Ako se naravno želi loviti tamo.

Na divljoj vodi riba reagira na blaže ne napadne potpuno prirodne signale. Njihov prag radoznalosti je puno manji jer se broj događaja i akcija u njihovom životu uvelike razlikuje od onih iz komercijalne vode.

To možeš usporediti sa čovjekom iz grada i onoga sa sela. Prvome crv neda nikad mira i nema reda u životu, niti kad se jede niti kada se ide spavati, a da ne spominjem šta se jede.

Sa druge strane pravi čovjek sa sela ima kolko tolko reda jer je sve povezano sa poslom i prirodom sa kojom je okružen. Puno manje akcije, dakle stresa, i sasvim drugačije potrebe.

Onaj iz grada ako ne mazne Red Bull sav drhti a seljak lupi rakiju i smiri se :D , onaj prvi nezna što je popio dok je ovaj sa sela sam ispeko tu rakiju.

 

Tako je riba u komercijali naučila da joj nešto lupi pod nos dok traži hranu, nešto jako, aroma, signal hrane, boja mamca, oblik, pa joj je to postalo normalno, uobičajeno. Ako probamo nešto ispod toga u uvjetima velikog pritiska na vodu i nemamo prevelike šanse.

Dok s druge strane takve egzibicije na divljoj vodi bi dobro uplašilo ribu i dok voda nebi isprala veliku večini takvih napadnih dodataka nebi bilo prevelike akcije. Osim manje ribe.

 

Da skratim, neke stvari treba povezivati a posebno se ne osvrtati na nedovoljno ispitane situacije. Treba dosta vremena i pokušaja da bi neke stvari u potpunosti kvalitetno zaključili.

Link to comment
Share on other sites

Evo jednog home made mixa koji sam dobio pre par godina i odlicno mi se pokazao.Mix je za takozvane divlje vode i boili ovako napravljen se pokazao dobar za duga pecanja i prilicno je lak za varenje...povoljan je za prolecno pecanje zbog velike kolicine ugljenih hidrata stim sto kako se vreme prolepsava,treba pojacati pticju hranu a smanjiti soju.

 

 

1 kg mix-a:

200 gr soja brasno

150 gr kukuruzno brasno

200 gr riblje brasno

100 gr psenicni griz

100 gr mleko u prahu

100 gr kikiriki peceni mleveni

150 gr pticja hrana

 

za kg mix-a:

8 jaja

50 gr slatke aleve paprike

1 govedja kocka za supu

10 ml maslinovo ulje

5 ml soja sos

aroma prema uputstvu,donje vrednosti (RH Sea Monster-tada radilo odlicno ,Solar S&O,Nutra-Fresh smoked Salmon)

 

Dane,ponovo citam tvoj post i nikako mi nije jasno ovo za papriku.

Da nije mnogo 50 gr. na kilo miksa?

Cisto me interesuje znanja radi !

Naravno da je pozeljno da se i drugi ukljuce. :)

Link to comment
Share on other sites

@bata

Ja nisam taj mix izmislio vec sam ga takvog dobio i pravio,sad da li je mnogo ili nije moze svako da ima svoje misljenje,cak su mi par njih rekli da paprika uopste ne treba ali cinjenica je da je ovaj recept radio na divljim vodama prilicno dobro.

 

@Zac

Kapiram ja to Zac za komercijale,jace boile,red bul itd.

Stvar je u tome da kada sam krenuo da pravim razne varijante za te komercijale deo tih dodataka sam smatrao da ne mogu da naskode ako ih ubacim i kada pravim boilu za divlju vodu,sad da li je losa godina ili meseceve mene ili nesto trece bilo u pitanju ne znam,samo sam se malo osvrnuo i setio se kako sam lepo prolazio na ovaj mix...

Link to comment
Share on other sites

Dane,nemoj da se ljutis nisam mislio nista lose,samo sam te pitao,cisto da razmenimo misljenja. ;)

Kazem ti,onako sam ponovo citao postove i palo mi je u oci kolicina od 50 gr.

Takodje nemam razloga da sumnajam da je to dobro radilo,ako ti tako kazes.

 

Opet,informacije radi,koliko si riba za sezonu i koje kilaze upecao na taj miks,da bih uporedio tvoje sa mojim kriterijumima,naravno sve opet u svrhu prosirivanja znanja.

 

Pozdrav!!

Link to comment
Share on other sites

Nije mnogo 50 grama paprike, dapače, bez nje nebi bilo dovoljno vlakana. U miksu ima previše masti, čak i za divlju vodu!

Sa malim korekcijama se miks može dovesti u perfektne odnose, to jest:

 

1 kg mix-a:

 

150 gr soja brašno, masno, tostirano

200 gr kukuruzno brašno

200 gr riblje brašno , A kvalitet

150 gr pšenični griz

050 gr mleko u prahu

050 gr kikiriki pečeni mleveni

150 gr ptičija hrana

050 gr slatke aleve paprike

 

za kg mix-a:

 

6 jaja

1 goveđa kocka za supu

10 ml maslinovo ulje

5 ml soja sos

:D

Link to comment
Share on other sites

1 kg mix-a:

200 gr soja brasno

150 gr kukuruzno brasno

200 gr riblje brasno

100 gr psenicni griz

100 gr mleko u prahu

100 gr kikiriki peceni mleveni

150 gr pticja hrana

 

za kg mix-a:

8 jaja

50 gr slatke aleve paprike

1 govedja kocka za supu

10 ml maslinovo ulje

5 ml soja sos

aroma prema uputstvu,donje vrednosti (RH Sea Monster-tada radilo odlicno ,Solar S&O,Nutra-Fresh smoked Salmon)

zasladjivac prema uputstvu

 

Nemam običaj previše gurati nos u mixeve na koje netko dobro ili čak odlično lovi,logično je zar ne, no međutim pošto vidim da se manipulira namirnicama i njenim odlikama i ja ču nešto napisati. Vidim da je u obzir uzeta masna opcija soja brašna koje ja nemogu(iskreno niti ne želim previše) nabaviti ja ču poći od opcije da se radi o odmaščenom tostiranom brašnu kojega nalazimo gdje hočemo na tržištu.

Dakle postotak masti u takvom brašnu je 1%, tako velika komponenta po postoku u mixu ne može u tome slučaju nikako opteretiti boilu sa suvišnim masnoćama. Riblje brašno kvalitetnije opcije se kreće od 8-10%, kikiriki brašno ako je čisto(samo sjemenka) ili ako je cijelo(sa ljuskom) kreće se od 30 do 49% masnoća dakako visoko kvalitetnih masnoća koje apsolutno pozitivno sudjeluju u optimalnoj razgradnji proteina, bez njih ništa. Znači to je jedina komponenta nosioc velike količine masnoća u ovome mixu.

Ako se misli na sljedeću a ta je ptičja hrana mljevena u vidu sjemenke to je čisti primjer nesnalaženja u nabrajanju elemenata bez konkretnog shvačanja što pojedina komponenta može napraviti u pojedinom mixu s obzirom na svoj sastav.

Ovakva komponenta u sastavu ima potpuno neiskoristive masnoće u smislu nutritivne vrijednosti.

Te su masnoće iskorištene za pomoć u probaviti konkretno u zadnjem dijelu probave tj. izbacivanja ostataka iz šarana van.

Zadnja četvrtina crijeva ribe zanemarivo sudjeluje u "usisavanju" nutritivnih elemenata iz hrane u tome dijelu ustvari več i ostataka hrane. Svi dobro znamo kakve sjemenke grube granulacije idu iz ribe van.

Najveća vrijednost i to u velikom obliku te namirnice-ptičje hrane su vlakna koja nosi sa sobom i koja su kvalitetna vlakna jer nisu tehničkim postupcima uništena što se tiče svoje namjene. Tome moramo dodati i vlakna iz kikiriki brašna, kukuruznog brašna i soja brašna. Vlakana i više nego potrebno za ovakav mix a pogotovo ako radimo boilu za ribolov a ne samo hranjenje ribe.

Tražiti vlakna u namirnici kao što je slatka mljevena paprika(ako sam dobro shvatio) je promašena misija. U nekom drugom stadiju proizvodnje toga povrća da, međutim u tako sitno samljevenom proizvodu ta je opcija svedena na podatak na papiru.

Velika odlika takve namirnice osim vitamina i posebno enzima je ta što ima veliku moć aktiviranja metabolizma prehrane. Stvara efekt kao kad vozite auto, ako želite voziti na velikoj brzini prvo morate krenuti od prve na dalje. Paprika ubrzava taj dio dizanja brzine metabolizma i tako poboljšava probavu što ima dobru i lošu stranu.

Dobra je da če riba što prije obaviti zadatak probavljanja a druga lošija je što bez obzira na doziranja dovoljne kolićine vlakana ta hrana prebrzo proleti kroz ribu i ne ostavit značajan trag.

Znači pojednostavljeno rećeno važna je količina doziranja takve namirnice. U ovome slučaju malo prevelika količina bez pravilnog značaja za ribu a posebno onog navedenog.

Kombinacija pola ljute i pola slatke mogla bi odigrati onu idealnu ulogu i to u mjeri jedne jušne žlice.

Da rezimiram, ja nebi dirao gore napisani mix ako se predpostavke koje sam naveo o soji brašnu točne osim što bi smanjio mljevenu papriku.

Posebno iz razloga što u praksi kako se kaže isti radi na određenim vodama jako dobro.

Link to comment
Share on other sites

@bata

Bato nista se ja ne ljutim,daleko bilo...pa i okacio sam ovaj mix ovde jer me zanima sta ce reci kompetentniji od mene,ja sam probao malo da pametujem i kao sto sam rekao nije bas bilo nekih rezultata pa iako sam tada mislio da je kriv pritisak,visoka voda ili pun mesec sada sam siguran da igranje sa mixevima uopste nije tako jednostavno kao sto izgleda.

Moj neki prosek ulova bi bio od prilike 1 riba dnevno(3 stapa-nocu nisam pecao-bilo zabranjeno)prosecne tezine oko 6kg,naravno desavalo se i da imam vise riba na dan ali takodje i da nemam ni jednu.

 

@Zac

Sojino brasno koje sam tada koristio a i dan danas je brasno iz radnji tipa bio-zrno,to je pretezno jedino koje imaju i jednom kada sam pitao prodavacicu jel odmasceno mislila je da je zajebavam,vise nisam ni pitao...

Riblje brasno koje sam tada uzimao bilo je verovatno naj-ne-kvalitetnije,kupovao sam ga u radnjama koje prodaju stocnu hranu...

Kikiriki sam kupovao peceni bez ljuske,neslani i sam ga mleo...

Link to comment
Share on other sites

@bata

Bato nista se ja ne ljutim,daleko bilo...pa i okacio sam ovaj mix ovde jer me zanima sta ce reci kompetentniji od mene,ja sam probao malo da pametujem i kao sto sam rekao nije bas bilo nekih rezultata pa iako sam tada mislio da je kriv pritisak,visoka voda ili pun mesec sada sam siguran da igranje sa mixevima uopste nije tako jednostavno kao sto izgleda.

Moj neki prosek ulova bi bio od prilike 1 riba dnevno(3 stapa-nocu nisam pecao-bilo zabranjeno)prosecne tezine oko 6kg,naravno desavalo se i da imam vise riba na dan ali takodje i da nemam ni jednu.

 

@Zac

Sojino brasno koje sam tada koristio a i dan danas je brasno iz radnji tipa bio-zrno,to je pretezno jedino koje imaju i jednom kada sam pitao prodavacicu jel odmasceno mislila je da je zajebavam,vise nisam ni pitao...

Riblje brasno koje sam tada uzimao bilo je verovatno naj-ne-kvalitetnije,kupovao sam ga u radnjama koje prodaju stocnu hranu...

Kikiriki sam kupovao peceni bez ljuske,neslani i sam ga mleo...

 

Ma dobro druze,nisam ni mislio da da ces da se ljutis,nego hajde da se ogradim za svaki slucaj,jer nemam nameru da bilo kako kvarim atmosferu na ovom forumu,koja je po meni veoma dobra i gde je ponasanje ucesnika za svaku pohvalu.

Kazem ti da mi je malo zasmetalo onih 50gr.paprike a to je i Dr.Zac :) potvrdio.

Ja bih mozda umesto maslinovog ulja ubacio neko riblje i eventualno jednu kasiku kostovita i to je to,posto je za divlju vodu.

A sto se tice tvog proseka,pogotovo sto je na divljoj vodi,pa majstore ni ja se ne bih ljutio da i meni bude tako. :lol:

Gde pecas?

Link to comment
Share on other sites

2004,5,6 i 7 pecao na Borskom jezeru,08 Zvornicko 09 Gazivode i Sjenicko jezero

Ove sezone ici cu na Sarulesti a planiram i par dana na Borskom opet(sa starim proverenim receptom)i par dana na Gazivodama,normalno izmedju ce upasti koji week na komercijalama...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ništa se ne manipulira, čovek je pitao za mišljenje, ja sam dao svoje. Koliko riba se nije ulovilo na beli hleb pomešana sa alevom crvenom paprikom? Jako mnogo i decenijama dugo? Zašto? Zato što je tako jednostavan mamac, kombinacija brzih ugljenih hidrata (istant reakcija)i vlakana, jedno od najkvalitetnijih vlakana plus vitamini iz B grupe.

Ako neko ne navede da sojino brašno nije masno onda polazim od toga da je koristio masno sojino brašno, isto važi i za mleko u prahu. Izvori za masti u dotičnom miksu su: soja 23%, mleko u prahu 15%, konoplja, 31.6%, ulje 100%, jaja 10.2%, riblje brašno (haringa) 9.2%, hrana za ptice 9%. Pošto već i vrabci na granama znaju da nam jedan grama masti daje više nego duplo više energije već ugljeni hidrati i belančevine tada svima onima koji to žele da shvate se može doneti samo jedan zaključak: u toj boili ima JAKO MNOGO MASTI!

Da nebi skrenuo sa teme (kako šaran vari hranu u crevima) ostajem na konkretnom pitanju, crvena mlevena paprika. To je možda za tebe promašena misija, za mene sigurno nije. U vezi automobila, kao i uvek, vrlo često pa tako i ovde menjaš teme, u datom miksu izvori za vlakna su: soja, hrana za ptice, paprika. Odnos brzo i sporo varljivih vlakana je perfektan, samo u slučaju da se stavi 50 grama paprike.

Slatka i ljuta paprika imaju GOTOVO ISTU SLIKU KVALITETA, ukus je drugačiji (ljuto).

Korekcije koje sam ja dao će takođe loviti ribu, polazna tačka mojih vizuja je lovni i zdravi mamac za ribu. Predpostavljam da kolega po štapu pušta ribu, dao sam mu dobronameran savet pa ako on hoće neka ga prihvati, ako neće oped sve 5.

:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Ništa se ne manipulira, čovek je pitao za mišljenje, ja sam dao svoje. Koliko riba se nije ulovilo na beli hleb pomešana sa alevom crvenom paprikom? Jako mnogo i decenijama dugo? Zašto? Zato što je tako jednostavan mamac, kombinacija brzih ugljenih hidrata (istant reakcija)i vlakana, jedno od najkvalitetnijih vlakana plus vitamini iz B grupe.

Ako neko ne navede da sojino brašno nije masno onda polazim od toga da je koristio masno sojino brašno, isto važi i za mleko u prahu. Izvori za masti u dotičnom miksu su: soja 23%, mleko u prahu 15%, konoplja, 31.6%, ulje 100%, jaja 10.2%, riblje brašno (haringa) 9.2%, hrana za ptice 9%. Pošto već i vrabci na granama znaju da nam jedan grama masti daje više nego duplo više energije već ugljeni hidrati i belančevine tada svima onima koji to žele da shvate se može doneti samo jedan zaključak: u toj boili ima JAKO MNOGO MASTI!

Da nebi skrenuo sa teme (kako šaran vari hranu u crevima) ostajem na konkretnom pitanju, crvena mlevena paprika. To je možda za tebe promašena misija, za mene sigurno nije. U vezi automobila, kao i uvek, vrlo često pa tako i ovde menjaš teme, u datom miksu izvori za vlakna su: soja, hrana za ptice, paprika. Odnos brzo i sporo varljivih vlakana je perfektan, samo u slučaju da se stavi 50 grama paprike.

Slatka i ljuta paprika imaju GOTOVO ISTU SLIKU KVALITETA, ukus je drugačiji (ljuto).

Korekcije koje sam ja dao će takođe loviti ribu, polazna tačka mojih vizuja je lovni i zdravi mamac za ribu. Predpostavljam da kolega po štapu pušta ribu, dao sam mu dobronameran savet pa ako on hoće neka ga prihvati, ako neće oped sve 5.

:mrgreen:

 

Ja se nadam da se priča o šaranu ovdje, i mogučnosti iskorištenja nutritivnih elemenata šarana, ne ljudi. Znam da je teže takve podatke pronaći, barem one realno detaljnije ali bože moj ja tu nisam ništa kriv.

Copy paste metoda ribolova odgovara to trenutka izlaska na vodu. Očituje se u primjerima kad se ne shvača krajnji posao koji je gotov onoga časa kad riba obavi svoje.

Znam da če ponekome smetati ali morati ču opet ponoviti, neke namirnice ne utječu svojim sastavom u nutritivnom smislu na prehranu šarana ili samo na njegovu probavu.

To se ne može samo tako kopirati to treba sam istražiti, a postupak uopče nije problematičan. Zapravo svi ga znaju koji sjede za vodom ne negdje drugdje.

Mogučnosti varenja ugljikohidrata u šarana stvar je koja je poznata od kada se šaran uzgaja u zatvorenim prostorima a to je ne desetine godina več puno puno dulje. To što netko brka prirodu i njezine zakone je druga priča i promašen forum.

Tehnička priča o vlaknima je tema koja rješava poneke probleme osim ako ju se ne prouči i li barem pročita. Slično kao i pšenično zrno. U jednome trenu je ideala u drugome več nešto sasvim drugo.

Kuća kad se gradi teško da se može pričati o krovu ako se temelji ne završe, ili može :? (opet skretanje s teme :) )

Mljevena paprika ljuta i slatka apsolutno nije isto. Moram priznati da takav odgovor sam i očekivao jer to je takav smijer razmišljanja, bubanje-štrebanje. Capsaicin- je taj sastojak kod ljute paprike koji vrlo brzo djeluje na rad srca i to 25% samim time i metabolizma.

Čili je odgovoran za taj efekt koji se penje i do 50%. Inače što se tiče nutritivnog profila on je isto tako poznat samo treba znati red po kojem je prikazan a ne ga upotrebljavati kako komu odgovara u pojedinom trenutku. on ide ovako, na prvome mjestu C vitamin i to 3 puta više nego u agrumima u toj količini, za tim A pa tek onda B skupine.

Žašto to napominjem. Jednostavan je razlog jer imamo predobre namirnice iz te skupine kao što je posebno pivski ili stočni kvasac, pšenične i druge klice te sve vrste žitarica.

 

Na kraju to što ti nisi skužio pokretanje metabolizma i auta nije krivica na meni. Drago mi je da se toliko dobro poznamo da znaš moje pisanje po forumima.

Link to comment
Share on other sites

@bata

Bato nista se ja ne ljutim,daleko bilo...pa i okacio sam ovaj mix ovde jer me zanima sta ce reci kompetentniji od mene,ja sam probao malo da pametujem i kao sto sam rekao nije bas bilo nekih rezultata pa iako sam tada mislio da je kriv pritisak,visoka voda ili pun mesec sada sam siguran da igranje sa mixevima uopste nije tako jednostavno kao sto izgleda.

Moj neki prosek ulova bi bio od prilike 1 riba dnevno(3 stapa-nocu nisam pecao-bilo zabranjeno)prosecne tezine oko 6kg,naravno desavalo se i da imam vise riba na dan ali takodje i da nemam ni jednu.

 

@Zac

Sojino brasno koje sam tada koristio a i dan danas je brasno iz radnji tipa bio-zrno,to je pretezno jedino koje imaju i jednom kada sam pitao prodavacicu jel odmasceno mislila je da je zajebavam,vise nisam ni pitao...

Riblje brasno koje sam tada uzimao bilo je verovatno naj-ne-kvalitetnije,kupovao sam ga u radnjama koje prodaju stocnu hranu...

Kikiriki sam kupovao peceni bez ljuske,neslani i sam ga mleo...

 

Imaš brašna u poljoprivrednim trgovinama ili mješaonama hrane. Ima firma u Srbiji Soja protein ili tako nekako postavio sam negdje link koja radi takva brašna.

Tako kako si naveo je Gato Negro u pravu da je premasno. Jer je i riblje sigurno na 12%. Bolja je opcija ako nemožeš nabaviti odmaščeno soju zamijeniti sa nekim integralnim brašnom, pšeničnim recimo i problem je riješen.

Link to comment
Share on other sites

Ja ovde govorim samo o šaranima, što se podataka tiče imam ih možda 100 puta više nego ti.

Podatke nije teško pronaći, nisam navikao da nešto kopiram ako ne znam šta kopiram!

Kopirati može svaka budala, razumeti to što kopiraš je sasvim nešto drugo…

 

Zapravo svi ga znaju koji sjede za vodom ne negdje drugdje.

 

Odkud ti znaš gde ja sedim? U prirodi gde šaran živi takođe ima ugljenih hidrata, šaran veoma dobro vari ugljene hidrate, a to oped nije bilo pitanje. Pitanje je bilo 50 grama paprike, da ili ne, moj odgovor je DA, za gore navedeni miks.

Ako je za tebe nešto bubanje to ne mora da znači da je za mene bubanje. Ko kaže da pola od ovoga što si ti napisao nije bubanje?

Vitamin C je potpuni nebitan za šarana, on je u stanju da ga sam sintezara, u poređenju sa ljudima i majmunima koji to ne mogu, sve ostale životinje to dakle mogu pa tako i šaran.

 

Drago mi je da se toliko dobro poznamo da znaš moje pisanje po forumima.žac Tu nedavno u jednom

 

drugom forumu si me pozdravio, ja reko možda se poznajemo!

:D

Link to comment
Share on other sites

Ja ovde govorim samo o šaranima, što se podataka tiče imam ih možda 100 puta više nego ti.

Podatke nije teško pronaći, nisam navikao da nešto kopiram ako ne znam šta kopiram!

Kopirati može svaka budala, razumeti to što kopiraš je sasvim nešto drugo…

 

Zapravo svi ga znaju koji sjede za vodom ne negdje drugdje.

 

Odkud ti znaš gde ja sedim? U prirodi gde šaran živi takođe ima ugljenih hidrata, šaran veoma dobro vari ugljene hidrate, a to oped nije bilo pitanje. Pitanje je bilo 50 grama paprike, da ili ne, moj odgovor je DA, za gore navedeni miks.

Ako je za tebe nešto bubanje to ne mora da znači da je za mene bubanje. Ko kaže da pola od ovoga što si ti napisao nije bubanje?

Vitamin C je potpuni nebitan za šarana, on je u stanju da ga sam sintezara, u poređenju sa ljudima i majmunima koji to ne mogu, sve ostale životinje to dakle mogu pa tako i šaran.

 

Drago mi je da se toliko dobro poznamo da znaš moje pisanje po forumima.žac Tu nedavno u jednom

 

 

 

 

 

drugom forumu si me pozdravio, ja reko možda se poznajemo!

:D

 

Meni više ne treba da shvatim o čemu se radi čim mi netko kaže da šaran vrlo dobro vari ugljikohidrate mada je opče poznato da to uspijeva samo djelomično pogotovo ako mi još usput spominje ugljikohidrate koje susreče u svojoj okolini. Nije dovoljno proćitati Jankovića 1978 i ishranu šarana na Skadarskom jezeru da bi sve bilo jasno. Čak je možda i to dovoljno ako se pažljivo isčita bit stvari i naravno primjeni na ukupnost ribe kao bića.

No to je teorija koju sam davno raspravljao i neda mi se svakih par godina o istoj stvari. Sad što se tiče podataka i čiji je tata jači bi se dalo raspravljati ali te godine su iza mene :D

Što se tiče skrivanja iza imena, bože moj neznam koja osoba danas koristi tvoj nick ali sjetio sam se jednog Gata i tapioke pa sam naravno pozdravio i prisjetio se svega od prije.

Na kraju krajeva ovako se može u nedogled zanemarujući nečije pisanje i vađenje par riječi iz ukupnosti, to sam doživio puno puta. No ovo nije forum te vrste, za sada, i nadam se da neće biti.

 

Pošto sam na samome početku rekao da neču podržavati jalove rasprave čini mi se da ova pomalo ide u tome smijeru. Smjer je samo jedan, edukativno, stručno, sa vidljivim rezultatima. Druge nema.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nije mnogo 50 grama paprike, dapače, bez nje nebi bilo dovoljno vlakana. U miksu ima previše masti, čak i za divlju vodu!

Sa malim korekcijama se miks može dovesti u perfektne odnose, to jest:

 

Ovakvo razmišljanju u vezi paprike je sasvim krivo, ona ima puno veću svrhu u našem mixu od vlakana tj. kao "feeding trigger" i poboljšanja probavnih svojstava ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja nisam od onih učenika koji samo sluša i nekoga tapše po ramenu, ja možda nešto i znam o boili smesama i sastojcima za boile…

Da šarani nisu u stanju da vare ugljene hidrate odavno bi već svi pocrkali, koliko se samo sirovog kukuruza ubacuje u ribnjake!!!

Edukacija je širok pojam, nije edukacija samo što ti misliš i samo ono što ti pišeš…

Tu negde na drugom topiku si nekom odgovarao i spominjao si neki EGO, ako neko sa njim ima problema onda si to ti. Nisam još ni počeo ozbiljno da pišem a izgelda da ti već smetam!

Još uvek samo zagrevam mišiće.

:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Kratko radi točnosti i potvrde upornog izazivanja polemika na namjerno poturitim tezama.

To možda prolazi na tvom privatnom forumu ovdje sigurno ne pa ti samo ponavljam da se to neće tolerirati.

 

Nije nigdje pisalo da nije u stanju(varenje UH) nego o stupnju mogučnosti, dakle čista provokacija.

Od tri navedene povezane opcije edukacije, stručnosti i vidljivih rezultata izvlači se jedna ali samo iz razloga da se može iskonstruirati slijedeće dvije rečenice koje ciljaju totalno van teme.

Ne možemo barem ne želimo pričati bajke, bez stvarnih dokaza i prikaza. Znači te stvari se ne mogu razdvajati, osim naravno u več navedenu svrhu konstrukcija.

 

Mišići su ti očito pregrijani a ne da se tek zagrijavaju :D Naime, ja držim toplomjer pa tako bolje i vidim ;)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...