Jump to content

Kamuflaza Olova


Recommended Posts

Mislim da je u nasim glavama to za kamuflazu, a ima i jos jedan razlog presvlacenja olova nekim od ovih kamuflaznih slojeva. Taj razlog je u tome da olovo u vodi na taj nacin manje oksidira i na taj nacin manje zagadjuje vodu.

Ne znam dokle je dosla ona kampanja evropskih zelenih u Njemackoj da se olova ukinu pri ribolovu i da se zamjene sa kamenjem, ali recimo na SP i u FIPSed pravilnik je uvedeno novo pravilo, a to je da riba koja se izvuce bez olova na sistemu se ne boduje. Razlog za to je ukratko zagadjivanje vode.

Pecao sam i sa kamufliranim olovima kao i bez, i nisam vidio neku razliku u grizovima na vodi. To je moje licno iskustvo, mozda neko ima drugacije.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Od uvek me zanimalo dali stvarno je bitno da olovo bude plastificirano/ofarbano,i sta fali kad se peca onako samo kad je izliveno.Dali postoi razlika u efikasnost pri pecanje ili ta razlika postoi samo u nasim glavama.

Samo pustim da olovo samo po sebi oksidira,da dobije mat boju-da ne bljesti onako kao kad se izlije i pecam na takva olova.....

 

Sad sam uradio jednu seriju olova i planiram da jednu polovinu odradim(kamufliram) sa peskom ....ali nikako da pronadjem post,cini mi se da je neko rekao da se olova preliju sa lepkom za fasadu i uvaljaju u pesak.....

Link to comment
Share on other sites

Samo pustim da olovo samo po sebi oksidira,da dobije mat boju-da ne bljesti onako kao kad se izlije i pecam na takva olova.....

 

Sad sam uradio jednu seriju olova i planiram da jednu polovinu odradim(kamufliram) sa peskom ....ali nikako da pronadjem post,cini mi se da je neko rekao da se olova preliju sa lepkom za fasadu i uvaljaju u pesak.....

probaj da olovo utopis u lepak za drvo i ondah dodas pesak i lepo isus.
Link to comment
Share on other sites

Mislim da je u nasim glavama to za kamuflazu, a ima i jos jedan razlog presvlacenja olova nekim od ovih kamuflaznih slojeva. Taj razlog je u tome da olovo u vodi na taj nacin manje oksidira i na taj nacin manje zagadjuje vodu.

Ne znam dokle je dosla ona kampanja evropskih zelenih u Njemackoj da se olova ukinu pri ribolovu i da se zamjene sa kamenjem, ali recimo na SP i u FIPSed pravilnik je uvedeno novo pravilo, a to je da riba koja se izvuce bez olova na sistemu se ne boduje. Razlog za to je ukratko zagadjivanje vode.

Pecao sam i sa kamufliranim olovima kao i bez, i nisam vidio neku razliku u grizovima na vodi. To je moje licno iskustvo, mozda neko ima drugacije.

Znaci ipak na kamuflazu vise se pecaju ribolovci.Namerno sam postavijo pitanje jer sam na proslo svedsko prvenstvo video da ekipe koi su vrlo dobro plasirani imali i obicna olova,valjda nisu toliko glupi da zbog toga gube ribe.
Link to comment
Share on other sites

Posroje tri razloga zasto plastificirati olovo : ekologija,ekologija i ekologija! Olovo je vrlo toksican teski metal posebno kad oksidira a plastifikacijom se to sprecava. Razlika u ceni izmedju plastificiranog i ne plastificiranog olova za pecanje nije velika a i plastificirati olovo je vrlo jednostavno tako da ne vidim razlog zasto bi neko koristio obicna olova.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bas tako,nema nikakve veze da li riba vidi ili ne vidi a stvar ukusa je koji ce dezen da bude,Korda ima i gumirana olova cak.

Kordina gumirana olova extra izgledaju,imam back leed i prezadovoljan sam dizajnom ali funkcionalnost kod back leed olova im je losa....mora neka dorada mala na njima da se uradi da ne bi spadala sa sistema...

 

http://s8.postimg.org/p8yf7cgpt/image.jpg

 

http://s12.postimg.org/pu2r701mh/653x434.jpg

Link to comment
Share on other sites

Posroje tri razloga zasto plastificirati olovo : ekologija,ekologija i ekologija! Olovo je vrlo toksican teski metal posebno kad oksidira a plastifikacijom se to sprecava. Razlika u ceni izmedju plastificiranog i ne plastificiranog olova za pecanje nije velika a i plastificirati olovo je vrlo jednostavno tako da ne vidim razlog zasto bi neko koristio obicna olova.

Moda,moda i samo moda :) nesto nism ubedjen da plastificiranje moze da spreci oksidaciju i ispustanje otrova.Ako ne oksidira zasto je olovo tamno kad slucajno otpadne plastika,olovo dobija tamnu boju kad oksidira,u suprotno bi bilo kao kad se izlije.

Link to comment
Share on other sites

Moda,moda i samo moda :) nesto nism ubedjen da plastificiranje moze da spreci oksidaciju i ispustanje otrova.Ako ne oksidira zasto je olovo tamno kad slucajno otpadne plastika,olovo dobija tamnu boju kad oksidira,u suprotno bi bilo kao kad se izlije.

A to je vec pitanje za naucna istrazivanja Filipe :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Olovo ko olovo, izgled je nebitan u ribolovu, jedino je vazna njegova funkcionalnost i prilagodjenost sistemu i terenu. Jedini razlog plastificiranja i kamufliranja je u glavi ribolovca jer se on tako oseca sigurnije i zadovoljnije. Trovanje vode olovom od 100 grama na hiljade i hiljade litara vode je smesno kao i pokusaj zagrevanja olimpiskog bazena serpom vrele vode. E sad cena tih olova je pristupacna pa je svakom dostupno da bira po zelji.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Olovo ko olovo, izgled je nebitan u ribolovu, jedino je vazna njegova funkcionalnost i prilagodjenost sistemu i terenu. Jedini razlog plastificiranja i kamufliranja je u glavi ribolovca jer se on tako oseca sigurnije i zadovoljnije. Trovanje vode olovom od 100 grama na hiljade i hiljade litara vode je smesno kao i pokusaj zagrevanja olimpiskog bazena serpom vrele vode. E sad cena tih olova je pristupacna pa je svakom dostupno da bira po zelji.

Zamisli jezero od nekih 20 hektara. Uzmimo recimo da 24 pozicije pecaju takmicenje od 7 dana. U prosjeku neka se izvuce nekih 500 komada sveukupno ribe, i da su recimo naprimjer 20 ekipa (od 24) koristile sistem sa otpadanjem olova. Neka su svi oni zajedno izvadili lupam, nekih 350 komada ribe i pri svakom izvlacenju neka im je otpalo olovo jer su koristili taj sistem. Primjera radi, sistem kod safety clip-a gdje ne navlacimo gumu predvidjenu za sprecavanje spadanja olova nego tu taj dio vezemo sa pva koncem, tamam dok se zabaci a kad riba uzme olovo spada.

 

Eto nek je u vodi ostalo 300 komada olova od 100 gr. To je 30 kg olova u vodi.

I tako svako malo pa takmicenje, pa svako malo pa takmicenje.  A gdje je slobodni ribolov!?

 

Da, 100gr olovo ne predstavlja problem, ali predstavljaju kilogrami i kilogrami toga.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kordina gumirana olova extra izgledaju,imam back leed i prezadovoljan sam dizajnom ali funkcionalnost kod back leed olova im je losa....mora neka dorada mala na njima da se uradi da ne bi spadala sa sistema...

 

http://s8.postimg.org/p8yf7cgpt/image.jpg

 

http://s12.postimg.org/pu2r701mh/653x434.jpg

zato se zovu Inteligent,otpadaju na ribi da ne prave problem,kupi Fox i nema problema,kanap i glava kao na hengeru,po meni vecno........

Link to comment
Share on other sites

Olovo je jedan od najtoksicnijih materijala i u nekim zemljama je vec zabranjen za ribolov.

Ideja o otpadajucem olovu mi je suluda.

Ponekad treba misliti i na prirodu a ne samo na profit i vlastitu guzicu.

Link to comment
Share on other sites

zato se zovu Inteligent,otpadaju na ribi da ne prave problem,kupi Fox i nema problema,kanap i glava kao na hengeru,po meni vecno........

Ma mnogo su mi intiligentni englezi u poslednje vreme  :crazy:

Resio sam problem ja sa njihovom intiligencijom jer nemamo mi njihov standard pa da se razbacujemo sa intiligentnim olovima....

Ova zavrsavaju isti posao,nisu nasminkana niti intiligentna kao KORDA...

 

http://s11.postimg.org/5anp76zvj/Art_25_5704.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kordina su dobra zadnja olova ali mora da se izvrsi par intervencija da ne bi otpadala svaki put. A Sale ove sto si postavio isto moras da prepravis. Tj da odvrnes kopcu i sipas par kapi super lepka i onda zavrnes nazad jer ce ti i sa ovih vrlo brzo spasti olovo i ostati samo kopca. Jer su pametnjakovici direktno u olovu napravili navoj i tu uvrnuli kopcu. A posto je olovo vrlo mekan materijal brzo se rasklima taj navoj i olovo spadne. Ali jednom kad ga zalepis trajace vecno. Imam ih 10 komada. Jedina mana je sto malo teze klizi niz najlon za vreme borbe
Link to comment
Share on other sites

Ima Fox ista ovakva olova kao Sale sto je postavio ali ne ispadaju iz lezista. Spast ne moze definitivno. Imao, pa zijanio par njih. Jedino ih se moze izgubiti ako se zakaci za nesto u vodi i onda moras otkinuti.

Evo tih olova

http://www.wackerbaits.com/sf/contents/media/l_fox_backlead_downrigger.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kordina su dobra zadnja olova ali mora da se izvrsi par intervencija da ne bi otpadala svaki put. A Sale ove sto si postavio isto moras da prepravis. Tj da odvrnes kopcu i sipas par kapi super lepka i onda zavrnes nazad jer ce ti i sa ovih vrlo brzo spasti olovo i ostati samo kopca. Jer su pametnjakovici direktno u olovu napravili navoj i tu uvrnuli kopcu. A posto je olovo vrlo mekan materijal brzo se rasklima taj navoj i olovo spadne. Ali jednom kad ga zalepis trajace vecno. Imam ih 10 komada. Jedina mana je sto malo teze klizi niz najlon za vreme borbe

Obrni-okreni prepravke nam ne ginu.....jedino nam ostaje da se odlucimo da li cemo platiti nasminkana olova ili ova klot  ;)

Link to comment
Share on other sites

Zato je Fox napravio to da nemas problem,olovo zakaceno fluo kanapom a teg zakacen za najlon kopcom kao na hengeru,na kontri se otkaci odmah ali ostane da visi na kanapu tako da je vecno....ova Ekstra karpova olova su jeftina ali kad pukne najlon opet ga izgubis........a to koliki je standard tamo i vamo to je diskutabilno,kod nas ima masa sarandzija za koje su Englezi slepci tako da......

Link to comment
Share on other sites

Zato je Fox napravio to da nemas problem,olovo zakaceno fluo kanapom a teg zakacen za najlon kopcom kao na hengeru,na kontri se otkaci odmah ali ostane da visi na kanapu tako da je vecno....ova Ekstra karpova olova su jeftina ali kad pukne najlon opet ga izgubis........a to koliki je standard tamo i vamo to je diskutabilno,kod nas ima masa sarandzija za koje su Englezi slepci tako da......

To sa fiksirajucim back lead-om od Foxa ima jednu manu. A to je da moras dobro paziti koliko je strma obala ispred tebe inace imas problem da zbog nedovoljno dugog kanapa kojim se back lead olovo fiksira niz najlon, obaras sebi najlon pod nogama i pravis odlicnu situaciju da sve ostale najlone od drugih stapova riba pokupi prilikom borbe.

 

Odlicna je stvar tamo gdje obala postepeno pada prema daljini i gdje mozes fino polegnuti najlon ali tamo gdje je strmo i malo dublje odmah ispred tebe zahtijeva doradu, odnosno produzivanje tog kanapa.

 

http://i.imgur.com/XMEViCQ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...