Jump to content

Struna Za Spod Štap


Recommended Posts

Malo sam trazio na forumu, ali nisam video da se u nekom blizem periodu o ovome pisalo.

 

Koju strunu (marka, model, debljina), preporučujete za spod štap, za intenzivno hranjenje teškom hranom sa spombom.

 

Poznato je da struna lakše silazi sa špulne, da je manjeg prečnika, a naročito je meni bitno, što sa strunom daleko lakše vraćam spomb. Možda to mnogima nije bitno, ali biti na vodi jednovremeno u trajanju od 10-15 dana pri intenzivnom hranjenju, mnogo znači.

 

Probao sam svašta, trenutno koristim Power Pro - 011mm.

 

Ono što mene još uvek odvraća od strune je da se pri izbačaju desi da izadje više i onda klupko ili pucanje. Smanjujem namotavanje na spulni, pa se ta pojava dešava ređe, ali se desi. I to, uglavnom se dešava kada napravim grešku u tehnici zabačaja.

 

Primetio sam kod nekih ljudi strune, koje nisu skroz končane, ili mi se tako čini. Čak mi jedan tip na vodi reče da koristi neku od 0,08mm, strašno. I baca čovek normalno 7 dana, ni jednom da mu se zamrsi-napravi klupko (zna čovek) ;) , a meni blam da ga pitam šta koristi.

Link to comment
Share on other sites

Malo sam trazio na forumu, ali nisam video da se u nekom blizem periodu o ovome pisalo.

 

Koju strunu (marka, model, debljina), preporučujete za spod štap, za intenzivno hranjenje teškom hranom sa spombom.

 

Poznato je da struna lakše silazi sa špulne, da je manjeg prečnika, a naročito je meni bitno, što sa strunom daleko lakše vraćam spomb. Možda to mnogima nije bitno, ali biti na vodi jednovremeno u trajanju od 10-15 dana pri intenzivnom hranjenju, mnogo znači.

 

Probao sam svašta, trenutno koristim Power Pro - 011mm.

 

Ono što mene još uvek odvraća od strune je da se pri izbačaju desi da izadje više i onda klupko ili pucanje. Smanjujem namotavanje na spulni, pa se ta pojava dešava ređe, ali se desi. I to, uglavnom se dešava kada napravim grešku u tehnici zabačaja.

 

Primetio sam kod nekih ljudi strune, koje nisu skroz končane, ili mi se tako čini. Čak mi jedan tip na vodi reče da koristi neku od 0,08mm, strašno. I baca čovek normalno 7 dana, ni jednom da mu se zamrsi-napravi klupko (zna čovek) ;) , a meni blam da ga pitam šta koristi.

 

   Berkley NanoFil :wink:

Link to comment
Share on other sites

Nije poenta u modelu strune ( kvalitetnije bolje lete i duze traju )...   ;)

Gnezdo ( klupko ) nastaje kada jedan namotaj povuce jos par namotaja strune ispod njega...

Ovo se u 90% slucajeva desava zato sto je struna suva, 'slepe' se namotaji...

Resenje je prosto, pored sebe prilikom spodovanja stavi koficu sa vodom i nakon svakih 6-7 zabacaja nakvasi strunu!

Ja punim strunu na spod masini ( emblem spod ) do 'daske', koristim power pro 15lb i gotovo nikada se ne pravi gnezdo...

Takodje, jos jedan problem moze da bude u pitanju, da nije lepo zategnuta struna na spulni....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nije poenta u modelu strune ( kvalitetnije bolje lete i duze traju )...   ;)

Gnezdo ( klupko ) nastaje kada jedan namotaj povuce jos par namotaja strune ispod njega...

Ovo se u 90% slucajeva desava zato sto je struna suva, 'slepe' se namotaji...

Resenje je prosto, pored sebe prilikom spodovanja stavi koficu sa vodom i nakon svakih 6-7 zabacaja nakvasi strunu!

Ja punim strunu na spod masini ( emblem spod ) do 'daske', koristim power pro 15lb i gotovo nikada se ne pravi gnezdo...

Takodje, jos jedan problem moze da bude u pitanju, da nije lepo zategnuta struna na spulni....

Link to comment
Share on other sites

RAnije koristio foxa i daiwu,pa dosta vremena koristio power pro,sad se opet vratio daiwi infinity.Uvek se desi u jednom trenutku to sto i tebi sa bilo kojom pletenicom.Sve nabrojane pletenice koristim i nikad nisu otkazale.Uvjek promjenim nakon sezone.
Link to comment
Share on other sites

Koristio sam spro dynafil 0.22 za spod i marker dvije godine i nijednom mi se nije desilo da pukne. A ono sto je meni posebno bitno je kako se drzi na klipu, a tu je spro pobijedio power pro.

Nakon te spro sam zbavio power pro i to iz amerike narucena i neprijatno sam se iznenadio koliko je losa.Zbog nje sam izgubio vise raketa i markera za jednu godinu nego za sve prije toga.

Ako ga ne kvasis stalno svako hranjenje ce da sleti sa spulne vise namotaja i na prvoj karici havarija. Takodje kad se hrani na klipu ostecuje se vrlo brzo, pogotovo ko nema osjecaja koliko jako da zategne ako peca na blize(70-80m)

 

Koristio sam jos neke kineske, ali nisu bile nista posebno da bi se ponovo vratio spro struni, neka zelena ne znam joj cak ni ime i evo citavu sezonu sam pecao i nema niti jedno ostecenje na njoj.

Cisto da napomenem, bacam sa NG-om u kombinaciji sa emblem spod i to najcesce velikim spombom i nisam imao nikakvih problema.

Link to comment
Share on other sites

Nerazumem zasto za spod koristite upredenice. Ja koristim flex g-line najlon 0,30 koji je izuzetno jak najlon cak mislim da ima nosivost 10 kg . U mojoj praksi upredene strune manje lete pogotovo kad jednom vec padne u vodu i opet se treba baciti i stavim sok predveza upredene strune nekih 7m i to je za spod a za marker koristim gamakatsu konac koji je saren i mislim da nema nista bolje jer on je na 10 m u raznim bojama i svaki metar je posebno obelezen zutom trakom tako da znam daljinu tacno u metru. Verovatno ima jos takvih ali ja ovaj koristim dugo i nikakve zamerke nemam i prezadovoljan sam ovom kombinacijim. A jos sto se tice spoda ovaj flex je perfektan najlon za daleke zabacaje
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@DucicM: svako hranjenje ce da sleti sa spulne vise namotaja i na prvoj karici havarija

 

Baš tako, nekoliko puta me zabolela glava od onoga što se desi na provodniku. Ponekad na sreću se ona "omča" na provodniku ne zategne - srećom, pa nedođe do pucanja, nego spomb - normalno ode mnogo kraće. Ali se desi da blokira na provodniku i onda kidanje.

 

Toliko sam popi....eo, da sam bacio obe strune, koje sam isto kao i ti naručio iz SAD.

 

Već sam gore napisao, da strunu ne koristim zbog zabacivanja, nego  zbog mnogo lakšeg vraćanja spomba.

Link to comment
Share on other sites

@DucicM: svako hranjenje ce da sleti sa spulne vise namotaja i na prvoj karici havarija

 

Baš tako, nekoliko puta me zabolela glava od onoga što se desi na provodniku. Ponekad na sreću se ona "omča" na provodniku ne zategne - srećom, pa nedođe do pucanja, nego spomb - normalno ode mnogo kraće. Ali se desi da blokira na provodniku i onda kidanje.

 

Toliko sam popi....eo, da sam bacio obe strune, koje sam isto kao i ti naručio iz SAD.

 

Već sam gore napisao, da strunu ne koristim zbog zabacivanja, nego  zbog mnogo lakšeg vraćanja spomba.

Upravo tako, sreca u nesreci je to sto koristim NG spod kojeg je tesko polomiti inace bilo bi svasta.Znalo mi se desiti da mi trzaj koji napravi petljanje rastavi stap pa gornja sekcija odleti u vodu.

 

I naravno, struna je mnogo bolja za vracanje rakete jer nema istezanja pa je bolji kontakt stapa i rakete.

Neki djavo se desio sa tom strunom iz USA, prije je bila mnogo mnogo jaca i bolja.

 

Nego, jel ti se desilo da je nakon dva-tri pecanja izblijedila poput starih gaca?

Link to comment
Share on other sites

Nerazumem zasto za spod koristite upredenice. Ja koristim flex g-line najlon 0,30 koji je izuzetno jak najlon cak mislim da ima nosivost 10 kg . U mojoj praksi upredene strune manje lete pogotovo kad jednom vec padne u vodu i opet se treba baciti i stavim sok predveza upredene strune nekih 7m i to je za spod a za marker koristim gamakatsu konac koji je saren i mislim da nema nista bolje jer on je na 10 m u raznim bojama i svaki metar je posebno obelezen zutom trakom tako da znam daljinu tacno u metru. Verovatno ima jos takvih ali ja ovaj koristim dugo i nikakve zamerke nemam i prezadovoljan sam ovom kombinacijim. A jos sto se tice spoda ovaj flex je perfektan najlon za daleke zabacaje

Upravo tako kao sto je Ganic opisao tako i ja to radim osim sto ja namotam 0, 27 strunu koja nosi oko 9 kila a za sok stavim 0, 20 pltenicu desetak metara.

Link to comment
Share on other sites

Interesuje me kako vezes pletenicu za strunu....ja sam probao na vise nacina i ako mi se ne razveze pri zatezanju onda pukne struna kod cvora jer je pletenica stezanjem odsece...voleo bih da razjasnim kako da vezem jedno za drugo.....

Link to comment
Share on other sites

E pa ovaj nisam probao..probam pa javljam..inace u ranije sam probao sve i svasta, mozda je problem u pletenici (koristio sam klasican hypron) koji je mahom sve ali sve cvorove kidao pri samom zatezanju, a i oni koji su izdrzali vezivanje nisu imali neku nosivost pogotovu na mokro jer hypron popije vodu i nanovo se jos yategne i tada otkine strunu.....

Link to comment
Share on other sites

@DucicM: svako hranjenje ce da sleti sa spulne vise namotaja i na prvoj karici havarija

 

Baš tako, nekoliko puta me zabolela glava od onoga što se desi na provodniku. Ponekad na sreću se ona "omča" na provodniku ne zategne - srećom, pa nedođe do pucanja, nego spomb - normalno ode mnogo kraće. Ali se desi da blokira na provodniku i onda kidanje.

 

Toliko sam popi....eo, da sam bacio obe strune, koje sam isto kao i ti naručio iz SAD.

 

Već sam gore napisao, da strunu ne koristim zbog zabacivanja, nego  zbog mnogo lakšeg vraćanja spomba.

 

Da ne bude zabune, ne stvara se omca na prvom provodniku zbog strune vec zbog vetra...

Fuji je izbacio K guide koji resava ovaj problem...

 

http://www.youtube.com/watch?v=sYzmg0MURkc

 

Takodje ovo se desava i sa najlonom...

 

Najlon ne koristim za spod iz vise razloga:

 

- Isteze se, nikada raketa ne pada na isto mesto ( posle duzeg spodovanja, zbog istezanja mozete prebacivati i vise metara preko spota! )

- Mnogo vise ostecuje clip na spulni najlon...

- Mnogo se lakse vadi raketa i spomb nego najlonom.

- Struna je daleko dugotrajnija od najlona...

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 8 months later...

Da ne bude zabune, ne stvara se omca na prvom provodniku zbog strune vec zbog vetra...

Fuji je izbacio K guide koji resava ovaj problem...

 

http://www.youtube.com/watch?v=sYzmg0MURkc

 

Takodje ovo se desava i sa najlonom...

 

Najlon ne koristim za spod iz vise razloga:

 

- Isteze se, nikada raketa ne pada na isto mesto ( posle duzeg spodovanja, zbog istezanja mozete prebacivati i vise metara preko spota! )

- Mnogo vise ostecuje clip na spulni najlon...

- Mnogo se lakse vadi raketa i spomb nego najlonom.

- Struna je daleko dugotrajnija od najlona...

 

 

Pa majku mu staru,da ne poverujes.Ovaj sam problem imao prosle sezone.Prvo sam bacao raketu sa najlonom 0,30 i naravno sa shock predvezom bez problema,ali kad sam zamenio najlon na 0,25,katastrofa jos sa uzeo neki najlon koji je bas mekan,i malo dune vetric kod zabacaja i odmah se ovo desi ,meni se ovo desavalo izmedju vrsne karike i predzadnje.Zbog ovog sranja sam sahranio 2 spomba.Koje je resenje za ovaj problem,ili da vratim najlon 0,30 ili da uzmem malo kruci 0,25?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...