Jump to content

Prenos Recnog Sarana Na Revir


Recommended Posts

Da ovo je jako diskutabilna tema ali Limune ja bih postavio samo jedno pitanje : koliko nas je vratilo ribu na divljim vodama gde u principu sad i nema nikog ko cuva i kontrolise te vode !ja mogu slobodno da kazem da je to max. 10% ako i toliko ! 

A opet imao sam na zalost i ja prilike kao Milivoj, letos na Viru covek uvati lepog divljaka i zamolio me da ga slikam posto mu je kolega negde u tom trenutku otisao,dodjoh do njega vidim razvalio mu usta dok je vadio udicu ,uslikao sam ga i zamolio da saceka trenutak otrcao do mesta da uzmem prvu pomoc "klinic" i dok sam sanirao ranu na ribi covek blenuo u mene sta to radim i cime ga to mazem da bi na kraju ponovo digo na ruke ribu i onako sa te visine samo gurnuo ribu iz ruku u vodu ,inace lik ima oko dva metra visine ! I sta takvm coveku vise da objasnjavas ?! Covek je dosao iz DE na odmor platio lepo dozvolu ,dorucak, rucak i sve po redu pa moze da peca kako mu volja!

Link to comment
Share on other sites

Da ovo je jako diskutabilna tema ali Limune ja bih postavio samo jedno pitanje : koliko nas je vratilo ribu na divljim vodama gde u principu sad i nema nikog ko cuva i kontrolise te vode !ja mogu slobodno da kazem da je to max. 10% ako i toliko ! 

A opet imao sam na zalost i ja prilike kao Milivoj, letos na Viru covek uvati lepog divljaka i zamolio me da ga slikam posto mu je kolega negde u tom trenutku otisao,dodjoh do njega vidim razvalio mu usta dok je vadio udicu ,uslikao sam ga i zamolio da saceka trenutak otrcao do mesta da uzmem prvu pomoc "klinic" i dok sam sanirao ranu na ribi covek blenuo u mene sta to radim i cime ga to mazem da bi na kraju ponovo digo na ruke ribu i onako sa te visine samo gurnuo ribu iz ruku u vodu ,inace lik ima oko dva metra visine ! I sta takvm coveku vise da objasnjavas ?! Covek je dosao iz DE na odmor platio lepo dozvolu ,dorucak, rucak i sve po redu pa moze da peca kako mu volja!

Rale da je to Pavle video uveravam te da bi ga oterao ako  ne i nešto više  ,Mislim da nikada na viru taj nebi pecao više .Takvim likovima je bitno  da se " paunišu "  I prosipaju pamet  a ribe čereče ko da im je mama rodila iste .Ja sam lika u bečeju  na pecanju išamarao  jer je stao  šaranu na glavu i čupao mu udicu ali bukvalno čupao  držeći za najlon jer ga je mrzilo  da pusti pivo .Mrak mi pao na oči .Dzaba je paltio tu ribu od 5 kg  Kada je ubio  .Znači nemogu da verujem  kavih sve ima da dodju na revire .E zato sam mišljenja da je šaranu ipak lepše u matičnoj vodi  pa neka ga i vidra pojede  to je trenuta smrt  , A na revirima umire polako od hemija  udica koja mu kidaju usta a neretko i proguta  celu udicu  br6  .  .Ajde sada svi koji  misle da grešim i imapogrešan stav da  zamisle sebe umesto tog šarana  koje on traume dobija  boravkom u kadama .Od nesavesnih ribolovaca ,do takmičara  koji   u žurbi i borbi za mesto glisiraju  istog .Kolko  toj ribi treba da se oporavi ?

Link to comment
Share on other sites

Da ovo je jako diskutabilna tema ali Limune ja bih postavio samo jedno pitanje : koliko nas je vratilo ribu na divljim vodama gde u principu sad i nema nikog ko cuva i kontrolise te vode !ja mogu slobodno da kazem da je to max. 10% ako i toliko ! 

A opet imao sam na zalost i ja prilike kao Milivoj, letos na Viru covek uvati lepog divljaka i zamolio me da ga slikam posto mu je kolega negde u tom trenutku otisao,dodjoh do njega vidim razvalio mu usta dok je vadio udicu ,uslikao sam ga i zamolio da saceka trenutak otrcao do mesta da uzmem prvu pomoc "klinic" i dok sam sanirao ranu na ribi covek blenuo u mene sta to radim i cime ga to mazem da bi na kraju ponovo digo na ruke ribu i onako sa te visine samo gurnuo ribu iz ruku u vodu ,inace lik ima oko dva metra visine ! I sta takvm coveku vise da objasnjavas ?! Covek je dosao iz DE na odmor platio lepo dozvolu ,dorucak, rucak i sve po redu pa moze da peca kako mu volja!

Ako mene pitas vezano za divlje vode, ne pecam na njima sigurno 7-8 godina,tema o kojoj sam izneo misljenje kada smo

diskutovali o jezeru Dobrodol i drugim vodama i ne bih se vracao na to,gde je moje misljenje odudaralo od misljenja vecine.

Ako me pitas za postotak opet kazem da od sto pecarosa ,1 a maksimalno 2 ce vratiti ribu.

 

Da se vratimo na datu temu, u svom prethodnom postu,postavljajuci pitanja ,zeleo sam da provucem sustinsku misao

sasvim druge tematike...

Link to comment
Share on other sites

Aman ljudi kako ne shvatate da nije C&R ako uhvatiš u jednoj a pustiš u drugu vodu. To je čista trgovina. Ako ti dođeš kod mene na vodu i uhvatiš ribu i odneseš negde, šta mene briga da li si je ti ispržio ili odneo u neku kadu. Svakako neću više moći da je uhvatim, niti bilo ko drugi na toj vodi. To je poenta. Ne znam koliko vas je imalo priliku da uhvati dva puta istu divlju ribu. Ja jesam i to u dva navrata na jezeru koje ima nekoliko stotina hektara. ne znate kako je to lep osećaj. A na komercijali mogu da ga uhvatim i dvadeset puta, to mi ništa ne znači. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Upravo to sto Kristijan rece sam se setio sinoc u prici sa drugarom s kojim pecam,nikada nismo upecali istu ribu 2 puta,10 godina lovimo sarana na nasoj Gajicka bari,sve do jednog smo vratili a opet nikad ista riba 2 puta jer takav saran se zajebe jednom,drugi put tesko :-D
Link to comment
Share on other sites

@ Limar

A koliko ima ribe u Gajicka bari?

Koliko pecarosa?

Koliko upecas riba dnevno?

10-15-20?

O tome se radi...

 

@Kristijan

A sa kojom ribom da neko popuni neki novi revir, jezero?

Iz Ecke? Ili iz nekih drugih komercijala (kada) koja je vec izbodena kao sito?!

Kako i odakle se popunjavao Del Sol?

Da me niko ne shvati pogresno (ni ti ni Danijel), ne zameram ja, naprotiv, samo konstatujem...

Link to comment
Share on other sites

sta se mene tice odakle ce neko puniti svoje jezero, ja sa time nemam nista?! Iz Ecke ili nekog drugog ribnjaka, od alasa ili lopova... bas me briga, samo znam da od mene nece. Ja sam mogao po toj logici prosle godine sve sarane koje sam uhvatio da prebacim na neku komercijalu(mada to nikad ne bi uradio) i sta bi time dobio? 100e? ili da pecam dzabe? zabole me bas. Vise mi vredi da tu ribu upecam ponovo za par godina nego te hebene pare. Jer da mi je do njih stalo jos davno bi prestao da se bavim ovih hobijem. Ne znam da li znate primer kad je pre dve godine Cutura iz Conoplje(koji je inace predsednik udruzenja) na dunavu uhvatio sarana od 17 i nesto kg i pred 20 ljudi ga poljubio i pustio?! A mogao je ladno da ga spakuje i odnese na Conoplju i nikom nista. A isto to je par dana pre toga uradio i njegov brat, isto sa ribom preko 17kg, isto sa Dunava. Eee to su pravi ribolovaci a ne oni koji ribe osudjuju na robiju pod izgovorom da im produzuju zivot. Ako ga vec toliko volis, pusti ga tu gde je rastao ceo zivot, a ima on majku prirodu da se o njemu brine, nismo mi tu potrebni.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Kristijan, od kada pecam, a ima tome 30-ak godina, NIKADA, ponavljam NIKADA nisam ribu odneo kuci, ili na bilo koje drugo mesto, bez obzira o kojoj i kolikoj ribi je rec... Jedino sta nisam vracao, bilo je ono sto smo na licu mesta spremali i pojeli! Mada, uglavnom je to bila manje plemenita riba... A ozbiljnih sam svadja imao i sa rodjenim (cuj rodjenim???) tastom, sa kojim sam dosta dugo pecao zajedno, koji peca samo i iskljucivo sarana, duze od 45 godina! Za razliku od mene, on NIKADA nije ribu vratio u vodu... Nosio kuci kao da je gladna godina, prodavao rumunima, i slicne budalastine cinio!

Nije stvar i poenta u tome! Poenta je da ako to neko i uradi, promeni staniste ribi, iz recimo "opravdanih" razloga, bez razlike da li je u tome nesto prihodovao ili ne, ne treba ga osudjivati i stavljati na sub srama!

 

I naravno, svaka cast Cuturi i bratu mu, mada je to i bilo za ocekivati od takvih ljudi!

Link to comment
Share on other sites

Upravo to sto Kristijan rece sam se setio sinoc u prici sa drugarom s kojim pecam,nikada nismo upecali istu ribu 2 puta,10 godina lovimo sarana na nasoj Gajicka bari,sve do jednog smo vratili a opet nikad ista riba 2 puta jer takav saran se zajebe jednom,drugi put tesko :-D

Druze zaista mislis da se za deset godina pecanja saran "zajebe "samo jednom na velikoj vodi i

da je to razlog sto ga nikada vise niste dobili?  99% tih sto ste pustili su vec posle sledeceg drila u

vecnim lovistima,na opstu zalost.

Link to comment
Share on other sites

Dobro drugari,aj da jednom razmotrimo necija misljenja koja mi brkaju pojmove.Kaze limun 10 godina peca na Gajickom i nikad nije ulovio dva ista.Aj sada da stvarno, jel se ti secas i tacno pamtis svakog sarana kojeg si upecao i sa sigurnoscu tvrdis da nikad nisu bili dva ista?

Link to comment
Share on other sites

Limun je Ruma a Limar je Pazova,previse si se zbunio :-D

Naravno da se secam ali da ne pomisli neko ovde da ih skrnavimo da bi se poznali....svaka nasa ulovljena riba je kao naslikana,par ljudi odavde zna fotografije,ribe 10-15 kil,ribe iz Jarkovaca od 15...i nikad mi na kraj pameti nije bilo da prodam zu ribu iako su nam trazili,sto kaze Kristijan,100e mi ne igra nikakvu ulogu u zivotu!

Link to comment
Share on other sites

Limare,izvini,ne limune.U to ne mogu da poverujem.Da deset godinaa pecas i tacno znas koji je koji saran a da pri tom nisi nikad upecao istog.

Uz pomoc slike to moze lahko da se utvrdi, a ne znam kako je on to radio. Odokativnom metodom jako tesko osim ako riba nema bas neke markere na sebi (na prirodne mislim, ne na vjestacke) tipa krljust fali, ili nije lijepo poslozena a istice se itd.

Link to comment
Share on other sites

Moja prica je u stvari usmerena na akcente koji neko daje kao razloge za ne slaganje sa gore navedenom temom.Ka ze na divljoj vodi saran se nikada ne upeca dva puta,prva teza.Pa bogte ako si sarana upecao prve godine pa kako ga prepoznajes ako ga opet upecas za osam godina.Pa nema saran coveciji lik pa da ga prepoznajes  za osam godina ,prvo sto tada vec ima sto kila vise.

 

Druga teza: Saranu otpadaju usta od nasih udica i mi ih pokidasmo,ubismo sarane na komercijalama.Ma daj bre batali te fraze.Pa ja sam za svog zivota upecao dosta ,dosta dosta sarana,ali ni jednom.Pazi ni jednom u zivotu nisam upecao,sarana sa pokidanom i iscepanom usnom.Ako i neko jeste to je mozda 2 posto na sveukupan skor.Pa saran prirodom revitalizuje svoje organe na brzo zarastanje.I to sredi vrlo brzo.

 

Kaze u Zapadnoj Moravi upecan triest i nesto kila,kao i onaj decko na Dunavu od isto nesto toliko.P pitanje bese "kako su oni preziveli ako se nevodi racuna o divljoj vodi".E pitam ja sada ,pa gde su sada..Jeste bili su zivi,al vise nisu..A na komaercijali onaj od triest kila se cuva ko rodjeno dete...

 

I tako ima jos tih stvari koje mogu navesti,ali jedno je evidentno,DUnav je necuvan i pitanje je samo vremena kada ce doci do istrebljenja i kada tada ce se sve svesti na komercijale i svi cemo mi posecivati uveliko.Pa zasto onda ne sacuvati to mslo blaga i prebacivati polako u sigurne kuce,ali bez tih 100 evra vec cistim hedonizmom u moderan saranski ribolov.C&R

Link to comment
Share on other sites

i cuvali ga ko rodjeno dete,cuvali ga ko malo vode na dlanu,cuvali ga ko nevinu komsinicu,cuvali ga ko zadnjih 100evra... i nisu ga sacuvali na kraju umro,i on i jos neki broj velikih riba,iz nekog razloga neznam kog a i za nasu temu nebitno ...
 

ko zna koliko je jos ribe uginulo po komercijalama prosle,predprosle ili pre 5godina... e a onda je pitanje od te ribe sto je pocrkala koliko tu ima riba sa divlje vode...
mi ga kao gistro sacuvamo sa divlje vode za neku kintu i onda on tamo nekom ispadne kad se slika pa crkne,ili od preterane hemije crkne,ili ostane bez vazduha leti na 50c pa crkne,ili udje neka bakterija u vodu pa crkne... i jos hiljadu jedan razlog ima

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...