Jump to content

SPOD MIX


ivan06

Recommended Posts

Sta mislite kako bi se ponasala CHILi paprika mlevena u spod mixu, sobzirom da saran voli ljute stvari? Da li je to malo preterano?

redovno dodajem ljutu tucani papriku kad kuvam konoplju ili posle oko kasiku ili 2 na kantu od 8 kg

Link to comment
Share on other sites

Kolika kolicina konoplje se stavlja na 1kg spoda, i koliko je potrebno kuvati konoplju?

ja je koristim (kuvam) vec 3 godine ali za mene je to idalje misterija koga god da pitam kazu onako kad malo popuca i ono belo srce pocne da izlazi

ja kuvo je pola sata ili 2 sata ona isto izgleda pa je u zadnje vreme kuvam pola sata doduse izgleda isto kao pre kuvanja (konoplja) ali meni je spod uvek radio dovuko je ribu i zadrzo je tu

 

moj spod: 1.  2kg konoplje 

                 2.  2kg starog dobro skuvanog kukuruza (nadam se dacu ove godine poceti da koristim onaj melegov preparat csp)

                 3.  2 kg zita (pirinac, proso, psenica, jecam ovas, raz,................)

                 4.  2 kg secerac (iz metroa pakovanje 10 kg smrznuti)

                 5.  500g TTX-fini da poveze malo spod i da pravi maglicu dok zrnevlje leluja do dna

                 6.  jako vazno je da uzmes 5-10% spoda kad je sve izmesano u velikoj jupolcu i izblediras (u blenderu)  tada dobijas pristojnu kolicinu sitnih cestica koje ce da zadrze maglicu duze u "vazduhu"

                 7.  mozes pelete koje hoces kako hoces nece smetati ja ih obicno ne stavljam ali ih ubacim u hranilicu i pva

                 8.  5kg boila slatkih slabih (aroma-2-3ml) veselih-vocnih blagih lepih ukusa praznog mixa(keks brasna pirincano proseno psenicno kukuruzno)

 

kad hranis pre nego sto spucas pare razmisli sta je poenta hranjena?

po meni poenta hranjenja je da upecam vise tj da vise sarana uzme boilu na udici

 

u tome pomazu sitna zrna npr ako saran treba da pojede 300g "hrane" ako zoba stari kukuruz brze ce se najesti nego pirinca ili konoplje ili pak prosa sto vise puta uradi ono usisavanje veca je verovatnoca da uzme i tvoju udicu ;)

ja stavljam kukuruz stari samo zbog amura mada polako prestajem da ga koristim jer usporava varenje saranu

konoplja ubrzava varenje i deluje kao apetit stimulator jedino nesmes je koristiti vise od 30% jer moze saran da pocne samo nju da jede i onda nece boile (tako bar kaze tim richardson u svojim knjigama)-ako su lagali mene i ja lazem vas

pelete su dobre ali nece zadrzavati ribu na mestu jer saran kad krene de rije one se sve posle 30 min u vodi jako lako raspadaju na sitne cestice koje kad vremenom padnu dole saran nece biti voljan da mulja po dnu ali zrnevlje ostaje celo i ceka sarka

boile seci na pola ili jos bolje pravi 12-10 ako mozes

 

raketiraj na pocetku npr 1kg i onda cekaj (8 raketla)

nemoj preterati jer ono sto si bacio nemozes izvaditi a ono sto ti je u kanti uvek mozes baciti u vodu

ja ako je pecanje kao planirano npr riba barem na svakih 2 sata (a obicno bude na sat) bacam 3-4 rakete posle svke ribe jer kad ovaj ubodeni podilkani rastera sve ostale sa mesta pa ovo malo da ih vrati

 

ona maglica o kojoj sam pricao - moja neka teorija je da se saran oseca sigurnije u njoj i voli da je okruzen ukusom ( i ti bi voleo da plivas u pudingu :pardon:)

razmisljaj o tome kako da navedes sarana da kad dodje na nahranjeno mesto prvo uzme boilu na udici jer to je poenta moja neka praksa je da su mi boile na udici ili prenatrpane aromom 12ml na kilo i jos posle kuvanja prelivene svim cudima to cak dolazi i do 2 ml arome po jajetu ili pak su zavucene u neku pastu prepunu topivih kvalitetnih proteina

 

 

to je otprilike to od mene 8)

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Tonac ajmo redom i polako samo. Na kom delu Tamiša pecaš (jer mu je tok oko 120km) u sred Februara pri temperaturi vode od svega 4 stepena. U donjem toku Tamiš je izliven, a u gornjem izuzetno mutan i brz. Tamiš do polovine godine nosi olovo od 100gr, e sad razmisli šta se dešava sa mlekom u prahu kad bi ga stavio u spod. Pošto zadnjih 40g pecam na Tamišu za takvim stvarima kao što je mleko veruj da nema potrebe, sasvim ti je dovoljno kuvani stari kukuruz i krupnija ptičija hrana sa celim i lomljenim boilama. Pozdrav
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dragane, pecam kod Sefkerinskog mosta uzvodno u sumi. 

 

Hranim kuvanim kukuruzom pomesanim sa graskom i semenkama.

 

Lomljene boile nisam stavljao, sve kapiram da je tu naucen na kukuruz.

 

Ajde posto toliko dugo vec pecas, imas li kakav koristan savet za ovaj potez na Tamisu, i spod miks/mamac za njega?

Hvala i pozdrav

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pokušaću da ti objasnim šta bi trebalo ispoštovati na Tamišu da bi upecao Šarana.Jedno od dve bitne stvari je MESTO (važi za sve vode). Kako bi trebalo ono da izgleda. Najidealnije bi bilo kada bi mogao da pecaš sa spoljne strane krivine, i to gde krivina prelazi u pravac. Matica reke kada udara u krivinu na tom delu pravi strmu obalu, a dno je izuzetno tvrdo, pokopavajući obalu dolazi do padanja stabala (topole i vrbe) i stvara se idealno mesto za pecanje svih vrsta riba ne samo Šarana. Gde ga pecati, obavezno pre panja nikako posle u večernjim satima kada padne mrak bliže obali i uz sam panj,ali isto tako i na prelazu sa tvrdog na muljeviti deo dna. Unutrašnji deo krivine je uvek muljevit i dno se blago podiže ka obali i stvara se plićak sušta suprotnost spoljnom delu krivine. Na tom prelazu stvara se tkz. banak gde se najviše skuplja hrane i tu je uglavnom putanja kretanja Šarana, a u samom mulju nalaze se Školjke, Puževi, Rakovi i razne vrste crva sve prirodna hrana Šarana. Takođe i na potepljenim stablima mogu se naći razne vrste crva, e tu Šaran sebi nalazi hranu i najvažnije zaklon, a ujedno ima duboku vodu sa svežim dotokom i kiseonikom , a i plićak gde takođe voli da ide."

http://img689.imageshack.us/img689/7829/dscf4587b.jpg

 

 

http://img266.imageshack.us/img266/7711/dscf4588n.jpg

 

 

http://img13.imageshack.us/img13/8288/dsci5609.jpg

Ovako izgleda mesto gde ja pecam, a upravo sam ti ga i opisao. Još jedna prednost ovog mesta je, što mi severni vetar duva u leđa dok južni pravo u mene, to su vetrovi koji najređe duvaju na našem području, a najćešći su jugoistočni (košava) i severozapadni hladan vetar, e tu me štiti šuma sa moje leve i desne strane, pa kad mnogi ne mogu na vodu upravo zbog vetra i talasa ovde kod mene je milina.

Drugi jako bitan uslov za lov Šarana je vreme provedeno na vodi. Jednostavno moraš imati česte izlaske, ne moraju to biti ceo vikend po 2-3 dana, sasvim je dovoljno provesti po 4h na vodi, to ja kažem moraš osetiti vodu doživeti dešavanja na samoj vodi pa i ako ništa ne upecaš nije strašno u početku. Samim boravkom na vodi videćeš dali se riba kupa koliko je aktivna pred svtanje ili sumrak to su periodi kad je Šaran najaktivniji, e to ne smeš propustiti nikako, ako ove stvari uočiš, a nema razloga da ih ne bude na ovakvom mestu kao što sam ti opisao ulov ti je zagarantovan. Da ne preteram ali kad mu uđeš u stnicu hranjenja bukvalno možeš sat štelovati po njemu.

http://img20.imageshack.us/img20/7922/dsci5594.jpg

Na ovoj slici se vide kako su zabačeni štapovi desni ide na taj prelaz sa tvrdog na muljeviti deo dna, srednji je u matici i levi ide uz obalu prema panju, ovaj skroz levo je fider štap i služi mi da se ne uspavam dok čekam Šarana. Ovo je sad iz čamca, ali isto tako sam pecao i sa obale jer ovde pecam nekih 27g. Što se tiče spoda uglavnom koristim stari kuvani kukuruz , može i ne mora biti dipovan nečim (aromatizovan) i cele boile ja koristim 18mm, za jedan izlazak kratak bacim oko 1,5-2kg kukuruza i 3-4 šake boila, i to kad dođem odmah dve trećine a resto jedno sat pre završetka pecanja. Kada počinjem sezonu pecanja na levom i desnom štapu se nalazi kukuruz kao mamac, a na srednjem boila, nekada ima menjam mesta ispitujem pozicije šta će i gde prvo uzeti, kada počne da se javlja riba prelazim na dva štapa boilu, a jedan kukuruz i na kraju sva tri na boilu i tako ostaje sve do jeseni kada ponovo ubacujem kukuruz kao mamac ali samo na jedan štap.
Što se tiče tvog mesta u Sefkerinu verovatno si na nekih 300-500m uzvodno od mosta na levoj obali Tamiša, tu je reka relativno prava, a koliko znam meštani upravo u tom delu hoće da postavljaju senkere i razne vrste mreža, ne znam dali možeš otići uzvodno još nekih 500m odatle i tamo pecati na krivini jer ima kanal pa ne znam dali može da se prđe preko njega i ode peške gore.
Kada jednom nađeš dobro mesto za ribolov i budeš imao vremena da ga obilaziš n ispuštaj ga, a trud će ti se na kraju isplatiti sigurno, nadam se da nisam smorio sa ovolikim pisanjem i da će ti bar malo pomoći. Pozdrav i BISTRO u novoj sezoni.

  • Like 30
Link to comment
Share on other sites

Pokušaću da ti objasnim šta bi trebalo ispoštovati na Tamišu da bi upecao Šarana.Jedno od dve bitne stvari je MESTO (važi za sve vode). Kako bi trebalo ono da izgleda. Najidealnije bi bilo kada bi mogao da pecaš sa spoljne strane krivine, i to gde krivina prelazi u pravac. Matica reke kada udara u krivinu na tom delu pravi strmu obalu, a dno je izuzetno tvrdo, pokopavajući obalu dolazi do padanja stabala (topole i vrbe) i stvara se idealno mesto za pecanje svih vrsta riba ne samo Šarana. Gde ga pecati, obavezno pre panja nikako posle u večernjim satima kada padne mrak bliže obali i uz sam panj,ali isto tako i na prelazu sa tvrdog na muljeviti deo dna. Unutrašnji deo krivine je uvek muljevit i dno se blago podiže ka obali i stvara se plićak sušta suprotnost spoljnom delu krivine. Na tom prelazu stvara se tkz. banak gde se najviše skuplja hrane i tu je uglavnom putanja kretanja Šarana, a u samom mulju nalaze se Školjke, Puževi, Rakovi i razne vrste crva sve prirodna hrana Šarana. Takođe i na potepljenim stablima mogu se naći razne vrste crva, e tu Šaran sebi nalazi hranu i najvažnije zaklon, a ujedno ima duboku vodu sa svežim dotokom i kiseonikom , a i plićak gde takođe voli da ide."http://imageshack.us/photo/my-images/689/dscf4587b.jpg/"   "http://imageshack.us/photo/my-images/266/dscf4588n.jpg/"   "http://imageshack.us/photo/my-images/13/dsci5609.jpg/" Ovako izgleda mesto gde ja pecam, a upravo sam ti ga i opisao. Još jedna prednost ovog mesta je, što mi severni vetar duva u leđa dok južni pravo u mene, to su vetrovi koji najređe duvaju na našem području, a najćešći su jugoistočni (košava) i severozapadni hladan vetar, e tu me štiti šuma sa moje leve i desne strane, pa kad mnogi ne mogu na vodu upravo zbog vetra i talasa ovde kod mene je milina.

 

Drugi jako bitan uslov za lov Šarana je vreme provedeno na vodi. Jednostavno moraš imati česte izlaske, ne moraju to biti ceo vikend po 2-3 dana, sasvim je dovoljno provesti po 4h na vodi, to ja kažem moraš osetiti vodu doživeti dešavanja na samoj vodi pa i ako ništa ne upecaš nije strašno u početku. Samim boravkom na vodi videćeš dali se riba kupa koliko je aktivna pred svtanje ili sumrak to su periodi kad je Šaran najaktivniji, e to ne smeš propustiti nikako, ako ove stvari uočiš, a nema razloga da ih ne bude na ovakvom mestu kao što sam ti opisao ulov ti je zagarantovan. Da ne preteram ali kad mu uđeš u stnicu hranjenja bukvalno možeš sat štelovati po njemu.

http://imageshack.us/photo/my-images/20/dsci5594.jpg/" Na ovoj slici se vide kako su zabačeni štapovi desni ide na taj prelaz sa tvrdog na muljeviti deo dna, srednji je u matici i levi ide uz obalu prema panju, ovaj skroz levo je fider štap i služi mi da se ne uspavam dok čekam Šarana. Ovo je sad iz čamca, ali isto tako sam pecao i sa obale jer ovde pecam nekih 27g. Što se tiče spoda uglavnom koristim stari kuvani kukuruz , može i ne mora biti dipovan nečim (aromatizovan) i cele boile ja koristim 18mm, za jedan izlazak kratak bacim oko 1,5-2kg kukuruza i 3-4 šake boila, i to kad dođem odmah dve trećine a resto jedno sat pre završetka pecanja. Kada počinjem sezonu pecanja na levom i desnom štapu se nalazi kukuruz kao mamac, a na srednjem boila, nekada ima menjam mesta ispitujem pozicije šta će i gde prvo uzeti, kada počne da se javlja riba prelazim na dva štapa boilu, a jedan kukuruz i na kraju sva tri na boilu i tako ostaje sve do jeseni kada ponovo ubacujem kukuruz kao mamac ali samo na jedan štap.

Što se tiče tvog mesta u Sefkerinu verovatno si na nekih 300-500m uzvodno od mosta na levoj obali Tamiša, tu je reka relativno prava, a koliko znam meštani upravo u tom delu hoće da postavljaju senkere i razne vrste mreža, ne znam dali možeš otići uzvodno još nekih 500m odatle i tamo pecati na krivini jer ima kanal pa ne znam dali može da se prđe preko njega i ode peške gore.

Kada jednom nađeš dobro mesto za ribolov i budeš imao vremena da ga obilaziš n ispuštaj ga, a trud će ti se na kraju isplatiti sigurno, nadam se da nisam smorio sa ovolikim pisanjem i da će ti bar malo pomoći. Pozdrav i BISTRO u novoj sezoni.

Sredjeno,samo prekontrolisi da nisam zagubio neku fotku.

Link to comment
Share on other sites

Mozda sam prevideo ali nadovezacu se Draganov post,jos jedna bitna stavka je ispratiti  vreme hranjenja tacnije kada je riba naj aktivnija u potrazi za hranom.I jos jedan detalj sto verujem da mnogi na otvorenim vodama cine je bacanje hrane, tacnije hranjenje mesta posle ribolova!

Link to comment
Share on other sites

Pokušaću da ti objasnim šta bi trebalo ispoštovati...   ...trud će ti se na kraju isplatiti sigurno, nadam se da nisam smorio sa ovolikim pisanjem i da će ti bar malo pomoći. Pozdrav i BISTRO u novoj sezoni.

svaka cast! ovakvi tekstovi trebali bi da odlikuju jedan ribolovacki forum...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

uzmes tegle sa dobrim poklopcom,napunis do pola kukuruzom i sipas vode punu teglu,dobro zatvoris teglu,zatim teglu ili vise tegli tako strpas u veliki lonac i prelijes tegle vodom,da prekrije poklopce tegli,znaci potreban ti je dubok lonac,zatim kuvas dok nivo vode padne ispod poklopca tegli,ostavis da se ohladi i tegle ne muckati dok su vrele da ti se ne bi dogodilo kao i meni da eksplodira tegla,znaci ostavis i otvaras pred pecanje,inace tako u tegli kukuruz moze da stoji godinama dok se ne otvori....

nadam se da si razumeo

Link to comment
Share on other sites

imas na forumu ica veles je detaljnije pisao o tome i kad otvoris moze dugo da stoji ali da sze ne guraju ruke u teglu a inace je dobar nacin pripreme jer se zrno uveca  tri puta a neispuca ako ti je predhodno kukuruz sedeo u vodi 72 sata.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...