Jump to content

Hitno Molim Za Pomoc U Izboru Prihrane Za Sarana


Recommended Posts

Pozdrav svima...Trebam da narucim vecu kolicinu prihrane da imam za cijelu sezonu,pa imam u ponudi nekolike vrste hrane,a pojma nemam koja je dobra,a koja ne valja...Da napomenem da bih pecao na Slanom jezeru u Niksicu,tu ima vecih sarana.i do 10 + kg...molim da mi neko iz licnog iskustva kaze koja mu se hrana dobro pokazala,vi to vjerovatno znate,jer pretpostavljam da i vi koristite neke od tih prihrana jer ih narucujem iz Srbije...evo ovako    1: big carp aroma limun,narandza i jagoda. 2: carp lider aroma jagoda,tuti fruti i med. 3: catch mix za sarana i bijelu ribu 4; Catch mesni mix.HVALA UNAPRIJED...

Link to comment
Share on other sites

Iskreno Nikola misljenja sam da obzirom da ides na divlju vodu nikako ne koristis praskastu primamu jer neces moci da se odbranis od klenova, babuski i bele ribe. Eventualno da kuvas prrkrupu sa aromom pa u nju da naseckas boili.

Mislim da bi bolji efekat postigao prihranom boili plus partikli na odredjenom mestu duzi period gde ces povecavati kolicinu boili u odnosu na partikle posle odredjenog vremena kako bi na kraju prihranjivao iskljucivo sa njima, ali ima ovde iskusnijih ribolovaca pa neka podele svoje utiske.

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Na divlju vodu nikad praskastu ne koristim pa cak i na dunavu jer moram selektirati ribu. Sa praskastom navucem i belu i sitne sarane.
Link to comment
Share on other sites

a mozete li mi reci sta da koristim za prihranu i mamce,odnosno sta je nabolje?dosad sam koristio kao mamac kukuruz i tigrov orah i bilo je ulova,a za prihranu sam samo koristio kukuruz koji sam bacao iz pracke...pa to i jeste fora sto se slabo razumijem oko prihrane,a tek sam od prosle godine poceo da se ozbiljnije bavim lovom sarana...da napomenem da u tom jezeru ima najvise klena i babuske,pomalo cverglana i pastrmke,a sarana ima isto dosta...to je mene strah,da ne kupim neku pogresnu hranu i mamce,pa da ih posle bacim,a ocu da pecam samo sarane...tako da bi dobro bilo da mi neko kaze uopste koju VRSTU prihrane i mamaca da koristim,pa cu posle razmisljati koji proizvodjac,aroma itd...

:pardon:

Link to comment
Share on other sites

Ako ima klena i druge bele onda samo kukuruz, tigrov i vece boile da bi selektirao samo krupnu ribu na spodu. Znaci zaboravi praskastu hranu a boile kad pravis krupne na udici cele a u spod mozes na pola u pocetku. Posle par dana samo cele i tigrov i na udicu isto jer kad udje na boilu zaboravi kukuruz. A od aroma krenes sa nekom i to moras sam testirati koja ce raditi to mnogo zavisi od sastava , kiselosti vode i dali ima mulja itd. Znaci tu ti nemoze niko pomoci preko neta ali probaj sa vrlo malo arome a ja bi startovao sa jagodu, vanilu ili tuti fruti . A squid i plum shell isto nebi zaobiso.to moras sam na dalje
Link to comment
Share on other sites

Ganicu covek peca na divljoj divljoj vodi...tako da te varijante tigra boila 20+ ne piju vodu....

 

Kukuruz i samo kukuruz...sve sto kukuruzom uradis isto ces i sa boilom, s tim sto ce kukuruzom manje da kosta...a ako vec hoces hemijske varijante uvedi kukuruz sa aromom na min preporucene doze  i manje, i ubacuj po neku boilu (saku na 3-5kg kukuruza) i stavljaj boilu na jedan stap..pocni sa 14mm (velika boila ce samo izazvati podozrenje kod ribe posebno ako hranis sa takvim...)

 

Pre svega da znas da klen koga u Slanom jezeru ima  kao nigde u svijet, voli slatke arome ali ne sve vocne, voli skopex, i sve riblje i mesne tako da ih treba izbegavati......jesce kukuruz to je neizbezno ali samo povecati kolicinu hrane da bi nesto ostalo za sarane kada dodju, a oni ce klena oterati svakako....(klena neces izbeci sa velikim boilama, ja sam ga lovio na dve od 20mm)

 

Ono sto bih ja probao je da prva hrana bude neka stocna prekrupa i sensas carpes 3000 fine moisture, zamesana sa vodom i aditivom sensas od cega ces pomesati sa kukuruzom i praviti kugle ali samo i samo za prvu hranu....

 

Mesto je 75% uspeha tako da ga moras odabrati mudro, dubina pocetna neka bude oko 6m pa dublje, to ces prema iskustvu tvom ili ostalih ribolovaca....mislim da je za pocetak dosta.....

Link to comment
Share on other sites

Svaki pocetak je tezak i mora se jako dobro pristuputi odabiru mesta koje ce ti dati bolji rezultat od primame koje ces da koristis.Ja licno koristim praskastu najjeftiniju za pravljenje kugli da bi se moglo plasirati sa obale u Dunav.Sam izbor hrane je tvoj i ne mozes pogresiti jer ona ima uticaj samo da privuce ribu a kad je tu sitna eto ti i sarka.Nemoj da imas averziju da ces pecati samo sicu jer kad dodje saran on sve to rastera i uzima primat na hranilistu.

Neko je pomenuo samo kukuruz,sto i nije lose za pocetak dok se mesto ne otvori sa saranima,a posle uvedi slobodno boile i cepaj.Nema tu neke velike filozofije sem da nadjes pravo mesto jer kad je saran tu, pecace on na koricu hleba,glistu,kukuruz,noklu ili sta vec mu ponudis.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ganicu covek peca na divljoj divljoj vodi...tako da te varijante tigra boila 20+ ne piju vodu....

 

Kukuruz i samo kukuruz...sve sto kukuruzom uradis isto ces i sa boilom, s tim sto ce kukuruzom manje da kosta...a ako vec hoces hemijske varijante uvedi kukuruz sa aromom na min preporucene doze  i manje, i ubacuj po neku boilu (saku na 3-5kg kukuruza) i stavljaj boilu na jedan stap..pocni sa 14mm (velika boila ce samo izazvati podozrenje kod ribe posebno ako hranis sa takvim...)

 

Pre svega da znas da klen koga u Slanom jezeru ima  kao nigde u svijet, voli slatke arome ali ne sve vocne, voli skopex, i sve riblje i mesne tako da ih treba izbegavati......jesce kukuruz to je neizbezno ali samo povecati kolicinu hrane da bi nesto ostalo za sarane kada dodju, a oni ce klena oterati svakako....(klena neces izbeci sa velikim boilama, ja sam ga lovio na dve od 20mm)

 

Ono sto bih ja probao je da prva hrana bude neka stocna prekrupa i sensas carpes 3000 fine moisture, zamesana sa vodom i aditivom sensas od cega ces pomesati sa kukuruzom i praviti kugle ali samo i samo za prvu hranu....

 

Mesto je 75% uspeha tako da ga moras odabrati mudro, dubina pocetna neka bude oko 6m pa dublje, to ces prema iskustvu tvom ili ostalih ribolovaca....mislim da je za pocetak dosta.....

aj mi sad ti molim te odrzi predavanje kako i sta na divljoj vodi. Pa dodji pored mene na divljoj vodi sa kukuruzom . Da da predrazeue i ta varijanta tvoja samo kukuruz i samo kukuruz ne pije vodu. Ja pecam divlje i samo divlje i kazem i tvrdim da sta ces divlje od dunava pa se nadam da cecse javiti da cujes i njih kako se i na kukuruz dobije ali na boilu uvek krupniji i u odnosu 3:1za boilu. Tako da ta tvoja praskasta nepije vodu na divljim vodama .
Link to comment
Share on other sites

Ganicu covek peca na divljoj divljoj vodi...tako da te varijante tigra boila 20+ ne piju vodu....

 

Kukuruz i samo kukuruz...sve sto kukuruzom uradis isto ces i sa boilom, s tim sto ce kukuruzom manje da kosta...a ako vec hoces hemijske varijante uvedi kukuruz sa aromom na min preporucene doze  i manje, i ubacuj po neku boilu (saku na 3-5kg kukuruza) i stavljaj boilu na jedan stap..pocni sa 14mm (velika boila ce samo izazvati podozrenje kod ribe posebno ako hranis sa takvim...)

 

Pre svega da znas da klen koga u Slanom jezeru ima  kao nigde u svijet, voli slatke arome ali ne sve vocne, voli skopex, i sve riblje i mesne tako da ih treba izbegavati......jesce kukuruz to je neizbezno ali samo povecati kolicinu hrane da bi nesto ostalo za sarane kada dodju, a oni ce klena oterati svakako....(klena neces izbeci sa velikim boilama, ja sam ga lovio na dve od 20mm)

 

Ono sto bih ja probao je da prva hrana bude neka stocna prekrupa i sensas carpes 3000 fine moisture, zamesana sa vodom i aditivom sensas od cega ces pomesati sa kukuruzom i praviti kugle ali samo i samo za prvu hranu....

 

Mesto je 75% uspeha tako da ga moras odabrati mudro, dubina pocetna neka bude oko 6m pa dublje, to ces prema iskustvu tvom ili ostalih ribolovaca....mislim da je za pocetak dosta.....

a zaboravih da te pitam po ovom tvom postu bi zakljucio da savetujes da ide samo sa kukuruzom pa sto onda saka boila. Pa netreba mu uopste onda. I mozda smo mi budale sto pecamo na boilama na divljom vodama. Verovatno !!!???
Link to comment
Share on other sites

Svaki pocetak je tezak i mora se jako dobro pristuputi odabiru mesta koje ce ti dati bolji rezultat od primame koje ces da koristis.Ja licno koristim praskastu najjeftiniju za pravljenje kugli da bi se moglo plasirati sa obale u Dunav.Sam izbor hrane je tvoj i ne mozes pogresiti jer ona ima uticaj samo da privuce ribu a kad je tu sitna eto ti i sarka.Nemoj da imas averziju da ces pecati samo sicu jer kad dodje saran on sve to rastera i uzima primat na hranilistu.

Neko je pomenuo samo kukuruz,sto i nije lose za pocetak dok se mesto ne otvori sa saranima,a posle uvedi slobodno boile i cepaj.Nema tu neke velike filozofije sem da nadjes pravo mesto jer kad je saran tu, pecace on na koricu hleba,glistu,kukuruz,noklu ili sta vec mu ponudis.

tamo gde ja pecam na dunavu niko nigde ne koristi praskastu a ti dukas koristis da bi plasirao kugle u kojima stavljas boile i kukuruz . A i mozda u samoj pripremi i razradi mesta radis sa kuglama i da bi zadrzao hranu da je voda me nosi . Inace kad ti je mesto razradjeno ides samo boilama. Koliko ja znam.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tako je i napisao sam dok ne razradi mesto da krene sa kukuruzom jer je jeftinija varijanta zbog mesta.

Naravno da ja pecam iskljucivo na boile,mislim da to svi znaju, nekada presecem sa jednim stapom na kukuruz Meleg baits iz konzerve!

Link to comment
Share on other sites

Tako je i napisao sam dok ne razradi mesto da krene sa kukuruzom jer je jeftinija varijanta zbog mesta.

Naravno da ja pecam iskljucivo na boile,mislim da to svi znaju, nekada presecem sa jednim stapom na kukuruz Meleg baits iz konzerve!

pa sto pecas na boile . Verovatno jer si iskusio da macani bolje i vise dolaze na boile inace ko je lud da ga kosta vise a rezultat isti ili losiji.
Link to comment
Share on other sites

Elementarna je razlika izmedju divljeg Dunava i divljeg Slanog jezera.....jedno je reka a drugo jezero...u reci voda tece....

 

Kada sam pomenuo saku boila rekao sam da ako zeli da proba hemiju onda oprezno i po malo....citas li ti Ganicu  postove do kraja ili samo se fokusiras na onaj deo gde se tvoje misljenje razlikuje od drugih....

Link to comment
Share on other sites

Elementarna je razlika izmedju divljeg Dunava i divljeg Slanog jezera.....jedno je reka a drugo jezero...u reci voda tece....

 

Kada sam pomenuo saku boila rekao sam da ako zeli da proba hemiju onda oprezno i po malo....citas li ti Ganicu  postove do kraja ili samo se fokusiras na onaj deo gde se tvoje misljenje razlikuje od drugih....

citam ja redom sve ali vidim prozivanje u smislu ''ja znam ti neznas''. Ja u nijednom mom postu nisam nekog nazvao i prozvao vec sam iznosio svoje misljenje, zakljucke i stavove a kada se nekom kao tebi to ne svidja i kad me uzme u svom postu ja normalno reagujem. Nemoras da se slazes sa mojim zakljuckom i stavom alu nemoj da kažeš nesto sto ja koristim i upraznjavam ne pije vodu . Ja mislim da tvoj način ne pije vodu ali to nisam reko nego kad me prozoves prvi tad kažem. A da nepije vodu trebas da dodjes kod mene na vlasinu ili na velesko da vidim kad ces da dobijes sarana od bele. I drugo ja pecam dosta divljih jezera ne pecam samo dunav i donosim zakljucke ne samo sa dunava. To sta pije vodu covek kad bude probao sam ce doneti zakljucak. Mi smo da mu pomognemo koliko mozemo preko zastature a ostalo ce sam . Tiiznesi svoj nacin pristupa a nemoj da tvrdis i pokusavas da spustis nekog kako bi sebe uzdigo. Ja to tako vidim. A ostali neka procene.
Link to comment
Share on other sites

Tako je i napisao sam dok ne razradi mesto da krene sa kukuruzom jer je jeftinija varijanta zbog mesta.

Naravno da ja pecam iskljucivo na boile,mislim da to svi znaju, nekada presecem sa jednim stapom na kukuruz Meleg baits iz konzerve!

jer koristis praskastu na dobrodolu ? Zašto?
Link to comment
Share on other sites

Nema prepucavanja samo odgovori. Procitaj moja prva dva posta. Lepo odgovoreno a covek nicim izazvan proziva a posle ispada da ja volim da se raspravljam. Jbg. Pi...a nisam da bi cutao da mi se neko pravi pametan i da me uci. Iznasi svoje misljenja bez prozivanja.vracam se na temu i kazem na divljoj vodi nikad praskastu pa cak i kad u rano prolece neko koristi pastu ja i to ne koristim. A da sa dukasom se ne raspravljam samo pitam coveka dali je koristi na dobrodolu. Inace dukas je moj drug :)
Link to comment
Share on other sites

Nikola ne slazem se da treba da pecas na manje boilije obzirom da ima klena. Klen opusteno guta 18icu, tako da je 20mm minimum minimuma, a pozeljno je 22 do 24.

Naravno da je mukotrpan proces na divljem jezeru upecati sarana na takav mamac ali ako imas vremena udri.

Ako gledas isplativost za pocetak 50/50 mix preseci sa nekom aromom po izboru i sto manje hemije sve na minimumu. Pored toga imaj uz sebe nekoliko vrsti proverenih kupovnih boili (imas u temama svacije favorite) sa kojima ces iskljucivo pecati jer nemaju nikakav efekat ako hranis sa njima nekoliko dana, ali kao mamac mogu da daju odlicne rezultate.

Dva stapa kukuruz, jedan stap boili u spod 70 / 30 kukuruz i partikle u odnosu na boili. Posle nekoliko dana ukoliko mozes da prihranjujes skoro svaki dan smanji kukuruz povecaj boili da bi na kraju kukuruz sveo na minimum.

Posle 7 do 10 dana bi trebao da pocnes da forsiras svoj mamac. Kobrom nekoliko komada po stapu, par kom na PVA pa na svakih par sati dohranis. Ako je mamac dobar i ako je mesto dobro sigurno neces proci bez udarca.

Gledaj da podizacem ili busenjem bojle i balansiranjem plutom ili sundjerom dodjes do savrseno izbalansiranog mamca sto je jako bitno za takvu vodu sto najbolje mozes kuci da probas u kadi. Bitno je da se mamac sa udicom odvoji od dna zajedno sa ostalom prihranom kad saran krene da rije po dnu ili iznad njega.

Ako imas pristup mestu camcem tim je jos lakse. Svaki dan odvojis pola sata da nahranis mesto i posle nedelju dana dodjes na pecanje.

Vodi racuna da saran ulazi u mrest u zavisnosti od temperature vode tako da prilazi blize obali itd...

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

U pravu si Ganicu ..izvini sto sam se uhvatio za tvoj post i sto sam te pomenuo misleci da nisi bas 100%  u pravu...

 

Nemam potrebu da unizim nekoga da bi se uzdigao...u principu imam stav BMK za tudja misljenja i radim svoj posao i gledam takodje svoja posla.....

 

To sto sam razlicitog misljenja od tebe ne znaci da zelim da te naucim, naprotiv mislim da ti mnogo znas i isto tako mislim da ne treba sve tajne saranskog ribolova da delis sa drugima, ali ok necu te ja uciti sta treba da radis ili ne.....

 

Moje misljenje o ovoj temi je samo moje i ne treba da utice na druga misljenja.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

jer koristis praskastu na dobrodolu ? Zašto?

Pa ako si pecao na Dobrodolu,a znas sigurno da postoji neman zvana cverglan,manjov ili kako vec, tako da tamo se to izbegava.Ja sam izneo moj nacin pecanja na Dunavu kao i ti sto pecas na Dunavu ili jezerima koja posecujes.

Jedno od osnovnih pitanja na jezeru gde covek zeli da peca, je kako ce da plasira hranu na odredjeno mesto?

Da li je dozvoljen camac,na kojoj daljini ce da peca,tako da ima tu raznih dilema.Nekada si primoran da pecas sa praskastom hranom da bi kao ja plasirao mamac na poziciju.Nije sve ovde crno i belo po mom misljenju.

Ganicu pecamo na Dunavu zajedno ove godine ako Bog da!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nikola ne slazem se da treba da pecas na manje boilije obzirom da ima klena. Klen opusteno guta 18icu, tako da je 20mm minimum minimuma, a pozeljno je 22 do 24.

Naravno da je mukotrpan proces na divljem jezeru upecati sarana na takav mamac ali ako imas vremena udri.

Ako gledas isplativost za pocetak 50/50 mix preseci sa nekom aromom po izboru i sto manje hemije sve na minimumu. Pored toga imaj uz sebe nekoliko vrsti proverenih kupovnih boili (imas u temama svacije favorite) sa kojima ces iskljucivo pecati jer nemaju nikakav efekat ako hranis sa njima nekoliko dana, ali kao mamac mogu da daju odlicne rezultate.

Dva stapa kukuruz, jedan stap boili u spod 70 / 30 kukuruz i partikle u odnosu na boili. Posle nekoliko dana ukoliko mozes da prihranjujes skoro svaki dan smanji kukuruz povecaj boili da bi na kraju kukuruz sveo na minimum.

Posle 7 do 10 dana bi trebao da pocnes da forsiras svoj mamac. Kobrom nekoliko komada po stapu, par kom na PVA pa na svakih par sati dohranis. Ako je mamac dobar i ako je mesto dobro sigurno neces proci bez udarca.

Gledaj da podizacem ili busenjem bojle i balansiranjem plutom ili sundjerom dodjes do savrseno izbalansiranog mamca sto je jako bitno za takvu vodu sto najbolje mozes kuci da probas u kadi. Bitno je da se mamac sa udicom odvoji od dna zajedno sa ostalom prihranom kad saran krene da rije po dnu ili iznad njega.

Ako imas pristup mestu camcem tim je jos lakse. Svaki dan odvojis pola sata da nahranis mesto i posle nedelju dana dodjes na pecanje.

Vodi racuna da saran ulazi u mrest u zavisnosti od temperature vode tako da prilazi blize obali itd...

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Sve ovde je dobro navedeno ali se ne bih slozio da je presudan mamac velicine od 22mm ili veci jer mnoge taktike pokazuju i dokazuju da ne mora biti mnogo veliki mamac da sica  ne bi pecala.Dokaz je film sa Sarulestija gde su na dve 50-ke dobijali male sarancice.Po meni kljuc je uspeha je taktika hranjenja gde i kako i koliko.Postoje taktike pokrivanja veci deo dna u domasaju stapova,tako i nacin hranjenja da li je koncentracija na malom prostoru ili razbacana,kod panja,ispod panja,na cistini,singl mamac itd.

Misliim da smo u zabludi ako mislimo da ako stavimo mamac velicine 30mm da smo resili da pecamo samo velike ribe,a dokazi su mnogo veci da se na 18mm boile koje su standard po mom iskustvu kao i mojih drugara,pecani sarani do 20 kg.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja nisam rekao da se na veliki boili peca velika riba :), vec mu je to receno da bi napravio koliko toliko selekciju na hranilistu.

Takodje sam na dve 18ice dobijao sarane od 3 kile na divljoj vodi, tako da to svakako nije presudno ali ce doci do toga da se fokusira koliko toliko na sarana i ako ce sa klenom biti problem.

Ja takodje koristim 18ice kao standard na takvim vodama, nocu dve preko dana jednu sa podizacem ali sam klena pecao kao klinac konstantno pa se sa setom prisecam sta je sve u stanju da pojede i kolika usta ima klen od 350gr. Pecao sam I na 26icu na divljoj vodi I davalo je rezultate iste samo sto nisam imao toliko problema sa ostalom vrstom ribe jer je mamac bio tvrdji pa je saran dolazio na pola 26ice jer bi je u medjuvremenu oglodali i pojeli.

Napomenuo bih jos jednom da balansiram mamac pravi ogromnu razliku u odnosu na boili koji lezi na dnu bez nacina da se ''mrdne''.  Najbolji rezultat cemo videti kada pecamo direktno u hranilistu sa takvim mamcem Nikola, mada kada jednom krenes to da radis mozak vise chist:)

 

U pravu si za hranjenje, to sam zaboravio da napomenem. To mora sam da smisli, kako ce odraditi. Ja sam uvek za to da se peca pored hranilista na takvim vodama  bar sa dva stapa kako bi dosli do opreznije i krupnije ribe ali svako ima svoj izbor i ja to postujem.

Link to comment
Share on other sites

i?sta se dogovoriste sta mi je najbolje?

:yahoo:

neko se trudi da ti objasni a ti se zajebavas, nekome netreba objasnjavati nista, nego redom forum listaj , trazi i citaj  forum ima mnogo sta da procitas i naucis na ovom forumu  pa  na vodu i onda ti nama iznesi utiske sta je najboklje proslo :acute:  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...