Jump to content

Lovostaj 2015.


Recommended Posts

Nema nista od toga.Svi kazu ma ja pecam,ali ako uhvatim pusti cu.I evo danas na zemunskom keju hvatani mali smudjevi ispod mere i sve se uredno prodaje u restoranima.

Na pijaci da ne pricam glupa prica.Tako isto i za sarana ubijaju ga po barama i kanalima pricam o Dunavu u Beogradu...Glupa prica!

Link to comment
Share on other sites

Nema nista od toga.Svi kazu ma ja pecam,ali ako uhvatim pusti cu.I evo danas na zemunskom keju hvatani mali smudjevi ispod mere i sve se uredno prodaje u restoranima.

Na pijaci da ne pricam glupa prica.Tako isto i za sarana ubijaju ga po barama i kanalima pricam o Dunavu u Beogradu...Glupa prica!

Ja koliko znam zakon nalaze da se u periodu lovostaja odredjena riba ne sme nositi, a ne pecati. Tako da ne mozes ljudima zabraniti da pecaju. A to sto se zakon kod nas sprovodi kako se sprovodi, to je vec druga prica...

Link to comment
Share on other sites

Pitao sam, jer me komsija ubedjuje da je od 1. maja do 15 juna zabrana, sto mi je jako cudno jer znam da je od aprila. A sto se tice pecanja u toku lovostaja apsolutno bih voleo da je dozvoljeno,ali u granicama morala tj. uhvati i pusti je da zivi i da se razmnozava..
Link to comment
Share on other sites

zagovornik sam teorije da nema nista lose u tome da se peca u vreme zabrane, pod uslovom naravno da se vraca riba. Nista njima to ne smeta. Nesto drugo ima zanimljivo u toj celoj situaciji oko mresta i zabrana. Sam taj fiksni period zabrane po sebi je glupost, ko moze da zna kada ce ribe da se mreste? Kada je toplija godina na vecini divljih voda, pod uslovom da je pogodan vodostaj, one to obave vec u aprilu i kraj. A kada je godina kao ova i zima se oduzi svi znaju da tek polovinom juna zna da bude mrest, kada ga svi vec uredno deru pod izgovorom da je zabrana prosla. Datum kao datum odstampan na dozvoli nista ne znaci, Takodje ni ne mreste se ribe na svim vodama u isto vreme, milion je faktora koji uticu na mrest, nekad on traje dva dana i gotovo a nekad se sexaju po tri nedelje... onaj ko ima savest ribolovca(ne mora cak ni da bude iskljucivi C&R ribolovac) taj ce mrest na svojoj vodi da ispostuje bio on u aprilu ili u septembru, a onaj ko je iskljucivi mesar taj ce ga odneti kad god da ga uhvati, prosto ko pasulj.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ja nisam nikada pecao za vreme lovostaja, mozda jer slepo verujem u pravila, ali sta bi se desilo kada bi mi prisli na pecanju u toku lovostaja kako bi im objasnio da je to cisto sportski tj. C&R, dal je to uopste dozvoljeno ili bi mi pisali kaznu?
Link to comment
Share on other sites

Koliko se prisecam procitanog bilo kakvo ometanje ribe u mrestu podrazumeva

nepravilnost, stoga ribu koja je u lovostaju zabranjeno je pecati. Ispravite me ako gresim.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  Nije na odmet ponoviti.

 

Rekreativni ribolovac može dnevno uloviti NAJVIŠE 5kg autohtonih vrsta riba.

Ograničava se dnevni ulov ribolovca za ribe kao što su Som, Smuđ, Smuđ kamenjar, Šaran, Štuka itd... I to 3 KOMADA ZBIRNO.

Kada jedan ulovljeni primerak ribe prelazi težinu od 5kg, za sve autohtone vrste riba, ne važi ograničenje dnevnog ulova u komadima već se smatra da je ispunjen dnevni ulov ribolovca.

 Da podsetim da je lovostaj i minimalna lovna dužina za Šarana.

01.04 - 31.05. 2015 dužina 30cm. Može biti promenjivo, zavisi od korisnika vode i samih uslova pogodnih za mrest.

U ovom periodu je uopše zabranjen lov ribe bez obzira dali bi je pustili ili ne.

Kristijan je napisao da to ribi ništa ne smeta, ne verujem da će to iko dokazati dali je ili ne štetno po samu ribu, odnosi se na ženke koje su u mrestu pune ikre. I čovek različito reaguje na strah, pa nekom nije ništa, neko osedi, a neko dobije srčani udar i umre. Za vreme bombardovanja zbog straha i velikog stresa dosta žena trudnih je imalo spontani pobačaj ili prevremeni porođaj, tako da verujem, da  na ribe i ostale životinje ima nekog uticaja povišeni stres.

Neko će postaviti pitanje, šta ako dođe na udicu šta tada?

Ako već dođe do takve situacije, u što kraćem roku i sa što manje oštećenja vratiti ribu nazad u vodu.

U zakonu dalje stoji, ako prilikom ribolova dođe do većeg oštećenja ribe ili uginuća iste, a sama riba nije u merama dozvoljenog, ribolovac može da je iseče i baci u vodu kao hranu drugim ribama, ovo se ne smatra prekršajem, dok zadržavanje iste može se i tretira kao prekršaj.

Zakon ne deli ribe na Šarana i ostale. Svaka riba je lepa i atraktivna na svoj način barem za mene.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Mrest nije fiksna stvar koja se obavlja kalendarski već u periodu kada ribi odgovara.Sada u novembru štuka je bila puna ikre.Moje neko skromno mišljenje je da lov u vreme mresta ne pravi pometnju u prirodnom ciklusu reprodukcije.
Link to comment
Share on other sites

Jedino sto ih je greota pecati u mrestu ali ako ga pazljivo otkacis sa udice i polako vratis mislim da mu nista nesteti . Nijedan imalo savesniji ribolovac nece odneti kuci sarana punog ikre , tako da su te zabrane prilicno glupe , pogotovo u nasoj drzavi gde jednostavno to niko nekonrolise . Ta informacija o zabrani je dobra iz razloga da je svi imamo negde na pameti da bi znali kako da postupamo sa ribom i da je neostecenu vracamo .Nema tu nista lose , a drugo ako je saran u zabrani mozes pecati amura , pa ako kojim slucajem dodje brka polako ga otkacis, vratis nema tu nista lose 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...