Jump to content

Tamiš Kod Pančeva


dragan milenkovic

Recommended Posts

Pre nego što budem pisao kako je prošla sinoćna tribina, moram izneti neke činjenice koje su jako bitne da bi, bili upoznati sa tokom dešavanja. Govoriću isključivo za reku Tamiš, jer ovo što ću napisati su tačne činjenice.

 

Od 2000g korisnik na celom toku Tamiša, u dužini od oko 120km ( +-2km) je RSV. Na celom toku reke zaposleno je od 5 do 6 profesionalnih ribočuvara, ili ti svakome pripada u proseku od nekih 20-25km terena. Ribočuvaru na ovom potezu mesečno sleduje 15000din za gorivo, što je po današnjoj ceni 120l, podeljeno sa brojem radnih dana ispada da u proseku ima 6l. Ribočuvari uglavnom poseduju motore od 15-20ks, mada ima i jačih, njihova potrošnja po satu je nekih 3-4l. Od Juna meseca 2013g smanjeno im je radno vreme od 8h na 4h, samim tim i plata im je prepolovljena, a koja trenutno iznosi 12300din, ukinuto im je i po 5din po dužnom metru izvađenih mreža, jedan vid stimulacije. U ovom periodu počeli su i sudski sporovi između ribočuvara i RSV.Moram napomenuti još i to, da po zakonu ribočuvari ne mogu izaći na teren jer ne poseduju službene značke, koje moraju nositi na vidnom mestu, dok su legitimacije dobili tek pre dva dana. Nekim ribočuvarima je oduzeto i službeno oružije koje nije vraćeno.

Kako se određuje broj ribočuvara na jednoj vodi?

Korisnik vode određuje broj ribočuvara, ali mora da poštuje i neke preporuke ministarstva , a to su.

Dužina rečnog toka

Broj prodatih godišnjih dozvola za rekreativni ribolov.

Broj prodatih godišnjih dozvola za privredni ribolov.

I pritisak ribolovaca na vodu.

Na svakih 450 prodatih dozvola dužan je da zaposli po jednog ribočuvara.

Jedan podatak samo da se zna, u dobra vremena RSV je prodavao oko 12000 godišnjih dozvola, to je sad mnogo manje posledica lošeg rada pa ona iznosi oko 5000. ( Ogroman novac).

Što se tiče radnog vremena, nigde nisam mogao da nađem da se u toliko dugom periodu sme raditi samo 4h.

Ono što je najcrnje 29.02.2016. RSV ponovo dobija Tamiš na korišćenje u periodu od 10g, stim što su se sad stekli uslovi za osmočasovno radno vreme (morao da uvede jer nebi prošao konkurs)

Protiv Dušana Jovanovića ima preko 10, što krivičnih, što prekršajnih prijava podnešenih, (nažalost ni jedna još nije izvrša).

 

Na sinoćnoj tribini u NS, koju je organizovala zelena stranka gosti su bili Zoran Meleg i Dušan Jovanović, kao vrsni poznavaoci naših voda.

Uglavnom se pričalo o zagađenju voda, pomoru riba koji su se dešavali pre više godina, sadnji topola pored reka gde lišće opada i truli dve godine i pravi talog na dnu reka (žalosno, pomali jadno).

Ni jednom rečenicom Jovanović nije naveo kako će RSV dalje raditi zarad zaštite ribe (svi su drugi krivi samo ja valjam).

 

Moja konkretna pitanja upućena na račun RSV

Iz kog razloga je bilo smanjeno radno vreme u predhodnih dve ipo godine?

Šta se sada promenilo, da su se stekli uslovi za osmočasovno radno vreme, i šta je to sčime ćete sada zaštititi riblji fon, a da to niste mogli u predhodnih 15g.?

Kada mislite  da zaštitite ribu koja ulazi u mrest?

Verujte da ni na jedno pitanje nije imao niti dao bilo kakav odgovor.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Cuvarima je smanjeno radno vreme,da ne bi doslo do otpustanja.Kao situacija je teska,bolje da ostanu svi da rade po pola nego da neko dobije otkaz,ali je zato uredno zaposlen x broj ljudi u upravi,pa je doslo da  na jednog cuvara ima dva menadzera,tri sefa i jedan direktor. Ali bukvalno

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

E Milenkovicu i grupacija iz Panceva!!!!Kako moze tako da kaze, da ste se udruzili sa ribarima!!!Zalosno a ne smesno, da nisam bio na tribini pa da covek se i pita ali ovako cista laz sto je izneo doticni iz RSV.

Ako mu neko postavi nezgodno pitanje odmah si protiv njega a jesmo protiv,ali da izmislja i uziva u tome bas neverovatno.

 

Mislim da nije vise za tu funkciju  odavno ali sad je preterao!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Na licu mu se vidi da je pokvaren i mutan tip i da ga zabole uvo za vode ... Riblji fond se smanjio xaaxaxxaxaxa , on covek izgleda nije obavesten da su nam vode unistene od lopova . Gospode boze sa koje je ovaj planete pao . Ljudi ovaj covek je NLO !

Link to comment
Share on other sites

pre_1458505392__img_0042-1.jpg

pre_1458505501__img_0043-1.jpg

pre_1458505572__img_0044-1.jpg

pre_1458505612__img_0045-1.jpg

pre_1458505703__img_0040-1.jpg

pre_1458505731__img_0041-1.jpg

 

Večerašnji obilazak mrestilišta zvano Karaula, jedan od najlepših terena za mrest svih vrsta riba, malo sam zadovoljan mreže nisam našao, što ne znači da ih nema, voda je u opadanju što baš i nije dobro povućiće se riba, a nije se izmrestila još uvek je hladna voda, a kada bude topla neće je biti, fale nekadašnji snegovi sa Alpa i Karpata, i dolazak majskih voda koje su najpogodnije za mrest ribe. Raduje me što ima aktivnosti ribe po površini vode, nije sve uništeno.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Danas dobio odgovor, od Pokraijnske inspekcije za zaštitu životne sredine, a po prijavi o lošem stanju očuvanja ribljeg fonda na reci Tamiš.

Verujte da me je sramota da je objavim, pa ti ljudi su radili neumorno svaki dan, ubili se radeći, ali po izveštajima od predsednika RSV.

Za celu godinu 2015 i dva meseca u 2016g, čitajte pažljivo.

Ukupno je izvršeno 1554 kontrola na celom toku Tamiša, od toga izvađeno je 19615m mrežastok alata.

Mobilne ekipe ribočuvara izvršile su 254 kontrole pri čemu su izvadili 13470m mrežastog alata.

Na celom toku su zaposlena 5 profesionalna ribočuvara.

Znači ukupno je izvađeno verovali ili ne 33085m mrežastog alata.

E, a šta je najcrnje u svemu ovome, da su to sve uradila N.N. lica znači ni jedan nije uhvaćen na delu, Ja izađem dva puta na vodu u uhvatim čoveka na delu.

Inspektorka je 18.03.2016. lično bila na vodi u  mestu Sefkerin pronašli 8 mreža dužine 30-37m i jedan senker.

Dok se ovako budu lažirali izveštaji , nikada neće nama biti bolje, kada sam pitao našeg ribočuvara kada je poslednji put bio na vodi, čovek se više i ne seća, zna da je zadnji put bio prošle godine.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kolega Dragane,svaka cast za vas trud i rad.Zao mi je sto vas otac nije imao jos 10 sinova i ceo bi tamis pored takvih ljudi izgledao kao raj..Jos jednom svaka cast za vas trud.

 

Послато са Lenovo P1ma40 уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mislim da se situacija polako popravlja , pre nekih 4-5 dana pecali smo na Tamisu kod Opova i u ranim jutarnjim satima posetila nas je kontrola koju ranije tu nismo vidjali nikako . Nadam se da ce i nastaviti tako 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

...sad citam temu - svaka cast Draganu i ostalim kolegama, stvarno za pohvalu ono sto radite...steta sto svest kod lokalnih ribolovaca nije na takvom nivou kod vecine jer bi divlje vode bile u mnogo boljem stanju pa vecina nas ne bi bila "primorana" da peca na komercijali da bi videli ribu uopste.

 

Svaka cas jos jednom.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Poštovani ljubitelji reke Tamiš, za mesec dana navršiće se dve godine od kako sam pokrenuo ovu temu na forumu, a sve zarad zaštite reke Tamiš, i njenog ribljeg bogastva. Skoro svima je poznato koliko je Tamiš  bogat sa ribljim fondom, u njemu su  zastupljene skoro sve vrste riba ( Som, Smuđ, Šaran, Štuka, Deverika Protfiš, Babuška, itd...). 

Onda su nastupila neka loša (crna) vremena za ovu reku, od lošeg gazdovanja pa do enormnih krađa ribe, svim raspoloživim sredstvima ( mreže, senkeri, bubnjevi struja, plin), i sve drugo što je moglo pasti na pamet lopovima, a bogami i ribolovcima jer ni oni nisu zaostajali puno za ovim prvima.

Trebalo je pod hitno preduzeti nešto, jer ako se nastavi ovakvim tempom krađe, u Tamišu neće ostati skoro ništa od pomenutih riba.

Iz predhodnih postova na ovoj temi vidi se da pokušavam nešto da promenim (pokrenem) po ovom pitanju.

Obraćam se korisniku sa molbom da se preduzmu odgovarajuće mere zaštite ( obećanja su data, ali se jako malo skoro ništa ne menja).

Sledi i prijava pokrainskoj inspekciji za zaštitu voda, koja takođe ne uspeva puno da uradi ( izvršila pregled dokumenata datih na uvid i konstatovala da je sve u granicama zakona).

Uz konstantne pritiske na korisnika, napokon se kreće sa mrtve tačke u zaštiti Tamiša ( malo će ličiti na Špansku seriju).

Pa ću Vam prezentovati šta je sve učinjeno za poslednjih dve godine.

Prvo je došlo do smene starog Ribočuvara (na potezu Pančeva), koji se uz sve muke jedva razdužio, uvek je postojalo još nešto da bi se što više odugovlačilo.

Nalazi se novi Ribočuvar ( Slavoljub Krstić), ali stvari ne idu tako lako zbog zakonskih procedura, napokon od maja meseca stupa na dužnost, i preuzima brigu o čuvanju Tamiša, uz volontera Olivera Ađžića.

Nastaviće se.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

koliko znam i kakve info imam,sadasnja sluzba je veoma istrajna i pozrtvovana na svojem poslu i u velikoj meri su suzbili ribokradju na delu Tamisa na kojem vrse kontrolu,iskreno sam svim srcem uz njih da istraju u svemu sto je zapoceto

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nastavak,

Sa malim iskustvom na terenu ( Pančevo, Jabuka i Glogonj ), ali svakim danom učeći uz neopisivo požrtvovanje i zalaganje, kreće se sa čišćenjem Tamiša od svih vrsta mrežastog alata.

Nije postojao izlazak na vodu, a da se nisu nalazile velike količine mreža, što je samo potvrđivalo naše tvrdnje da je Tamiš pun istih.

Naravno takvim radom ribokradice postaju agresivne, pa počinju pretnje na samoj vodi, putem telefona (pozivi, poruke), a bilo je i slučajeva bušenja guma na automobilu, sve ovo i više od toga nije pokolebalo ribočuvare u svom daljem radu.

Bio je jedan slučaj gde su u svojoj nemoći ribokradice skidale gaće i tako izražavale svoj protest.

Sledeći problem predstavlja, što kolega uzvodno od Glogonja teren Sefkerin Opovo, Baranda iz nekog svog revolta ne obavlja dužnost na pomenutom terenu, što neke ribokradice koriste takvu priliku pa se pomeraju ka ne branjenom delu Tamiša.

U samom početku rada mnogi su govorili, da je ovo nemoguća misija spasiti Tamiš od tolikih lopova koji su godinama radile šta su htele, pojedinci su čak smatrali da je to sasvim normalno da se riba krade, pošto se njegov deda, otac a sad i on bavi krivolovom.

Evo kako je to izgledalo u nekim situacijama.

Negde u septembru i ribočuvar iz Opova napušta službu, pa se teren proširuje sve do Opovačke brane, što dodatno predstavlja problem jer ni prvobitan teren nije doveden u najbolje stanje ( zbog velikog obima posla).

Jedina olakšavajuća situacija te godine je bila, što nismo imali velikih voda pa nije bilo puno razliva koja bi dodatno otežavala i ovako tešku situaciju.

Pred kraj 2016g ribočuvar Krstić uviđa da ovaj posao nije za njega,( naporan, stresan, rad sa svakakvim ljudima i ostalo), pa daje otkaz na istom.

U tom periodu na njegovo mesto stupa tadašnji volonter, a sadašnji ribočuvar Oliver Ađžić, i kreće se sa sasvim novom organizacijom, u sastav ekipe ulaze tri volontera (jer se uvidelo da bez njihove pomoći teško se može šta uraditi).

16423180_219367008528943_722421292027330

Zbog jake zime 2016-2017, dolazi do zamrzavanja Tamiša i malog predaha u radu.

Kraj 2016g.

Nastavak sledi za 2017g.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Mnogo truda i odricanja je potrebno za ovo sto ovi ljudi rade. Ja vam skidam kapu i zelim vam da istrajete u ovoj borbi,i nadam se da ce te motivisati ribocuvare i ribolovce na drugim terenima da krenu vasim putem. Dokazali ste da je moguce izboriti se sa lopovima i vratiti red i zakon na vodu!
Link to comment
Share on other sites

Koliko god oni budu vadili mreze I ta sranja jos vise ce biti mreza I svega,opasan biznis koji kod nas ne moze da se spreci jer je drzava DJOKARA! Ja sam pre godinu i po dana uhvatio sarandziju u prekrsaju,isekao me polomljenim stapom I dan danas nema ni A od neke bilo kakve prijave od strane drzave a ne nesto drugo,pre godinu navatao lopove kako kradu camac RSV i dza-bu I pojeo Vuk magarca,nikom nista....sve je dzabe dok za jedno 100godina a mozda i nikad postanemo prava drzava!
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...