Jump to content

Pcenka So Ili Bez Hemija


Recommended Posts

Zdravo moze da se rece deka sum nov na forumov,iako sum poveke vreme registriran ne sum postavil ni edno prasanje pa ete dojde i toj den :pardon: jas dolgi godini pecam krap na Carevka (Pcenka)poveketo na divi vodi vo Makedonija no vo posledno vreme se poslabo doagam do ulov pa mi trebaat vasi soveti za da ja nadminam ovaa kriza.Vo Makedonija skoro malku luge znaat za hemijata za pobrz i podobar ulov na krap pa zatoa stapiv vo kontakt so prijatel od Srbija na koj mu poracav nekoj proizvodi od nutrabait kako sto e Betain HC1;Nutramino i Cranberry Nutrafruit.

PRASANJE do vas site iskusni dali mozam osven za pravenje boili ovaa hemija da ja stavam vo pcenkata ;vo koja kolicina i uz varenje ili otkoga ke zovrie .Fala vi mnogu odnapred i so ribarski poz. B I S T R O

Link to comment
Share on other sites

Sekako deka mozes da stavas hemija vo pcenkata,no samo pola od ona sto bi go stavil vo boilite.Ako lovis krap na diva voda (megjutoa vodi smetka dali i kolku e napadnata),praktikuvaj i upotrebuvaj gi dolnite granici,t.e.ako na sisenceto ti pisuva od 5-10ml na kilogram mix,ti bi trebalo da stavis 5-7ml,koga stanuva zbor za boili,dodeka za pcenka bi trebalo da stavis okolu 3-4ml na 1kgr varena pcenka.Ova e samo primer se razbira.Inaku hemijata se stava otkako dobro ke se iscedi pcenkata i koga ce bide mlaka.Nikako vo tekot na varenjeto.Pisi mi na PP na koja voda lovis vo Makedonija pa mozebi bi znael da ti kazam i nekoi detali i potocni informacii
Link to comment
Share on other sites

Fala ti BLUES na odgovorot mislev deka nikoj nema da me razbere oti pisuvav Makedonski no se najde nas covek povtorno falati inaku lovam krap na jcesto na Vardar a od ezerata prednos mi e ezero Mladost i Tikvesko na onie takareceni bari koj mnogu (iskusni) KRAPDzII odat samo da se slikaat so uloveniot primerok ne odam pribidejki jas sum porasnal po Vardarot i toj mi e najomilen.
Link to comment
Share on other sites

Fala ti BLUES na odgovorot mislev deka nikoj nema da me razbere oti pisuvav Makedonski no se najde nas covek povtorno falati inaku lovam krap na jcesto na Vardar a od ezerata prednos mi e ezero Mladost i Tikvesko na onie takareceni bari koj mnogu (iskusni) KRAPDzII odat samo da se slikaat so uloveniot primerok ne odam pribidejki jas sum porasnal po Vardarot i toj mi e najomilen.

OK,nema problem i vo sekoe vreme

Link to comment
Share on other sites

Ajmo ovako.To shto redfox je postavio pitanje na Makedonskom neznaci da treba da se odgovara na istom jeziku,valjda treba svi da shvate o cemu je rec odgovor bi trebao da bude kako treba.

Redfox od ovih(iskusnih) koji su bili na Mladost-Velesko ima dosta koji su upecali takve ribe da dosta i lokalca u zivtu nisu videli a kamo upecali.Kukuruz-pcenka(o kome je dosta pisano) samo treba malo prolistati forum i vidjecesh da imash odgovore na sve.Za mladost kako pecam vec 10 godina tamo mogu ti reci jedno Banana,Scopex,BYT najbolje arome za kukuruz.Multimino il stimulin amino u kukuruz kad pocne da se hladi 7-10 ml je dovoljno.

Shto se tice Vardara i dan danas neprikosnovena aroma za kukuruz je SENSAS strawberry scopex

 

https://www.exyucarp.com/forum/index.php?showtopic=1287&st=0

https://www.exyucarp.com/forum/index.php?showtopic=1397

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ti blagodaram Jane

ova mnogu mi pomogna posebno za aomite sto treba da gi koristam za ovie nasi vodi .Jas ednostavno stalno gi promasuvam niv pribidejki nikoj vo Veles Voopsto ne zboruva za toa.Momentalno pred nekoj den od srbija naracav i mi stasa Nutrafruit Cranbrry Betain ne nasle na nutrabait na SBS Nutranino pa bi te zamolil da mi kazes dali od ovie komponenti imas koristeno i nacin na doziranje vo Carevka. BISTRO pa se nadevam deka ke se vidime na velesko dokolku go posetuvas javi mi 071 375 941 Vane

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...