Jump to content

Savet Oko Pecanja Sarana


Recommended Posts

Kolege ribolovci imam problem pa bih voleo da dobijem neki savet od nekog iskusnijeg ribolovca. Pecam sarana na divljoj vodi vec desetak dana unazad,mesto na kome pecam je hranjeno desetak dana pre pecanja i naravno sada tokom pecanja sa vise vrsta hrana,kukuruz,tigrov orah i pomalo boila,probao sam na razne mamce i za desetak dana sam imao samo par udarca. Prosao sam sonarom iznad hranilista i ustanovio da ribe ima ali na 3 do 4 metra dubene od povrsine i konstantno se tu krece. Koji je razlog tome,da li promena vremena ili mozda sto se saran jos nije izmrestio do kraja ili je jos uvek hladna voda ili je nesto trece? Da li postoji nacin da ribu priblizim dnu i nekakio nateram da pocne da jede ili mi ostaje da sacekam malo lepse vreme? ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Nisam neki al probacu da pomognem... ;)  ako je riba tu dobro je ne menjaj nista, verujem da ima odredjeni deo dana kada se spusta dole i jede tvoju hranu ali ti tad nisi tu. budi uporan i radi kampanje od par dana pa ces videti kad ti uzima. Ako pecas na mulju probaj da balansiras mamac, koristi pljosnata olova da ne budu inline, malo duzi predvez. Probaj da koristis hranilicu. Probaj da ga pecas u plicim delovima ne u dubini.

Link to comment
Share on other sites

Hvala na savetu,desetak dana stapovi su konstantno u vodi,probao sam i plice da ga pecam ali je plice trava,i na pop up boile sam probao i vocne i mesnate,saran je tu,iznad hrane ali slabo silazi da jede,pokusacu i na hranilicu,hvala jos jednom :good:

Link to comment
Share on other sites

Kolege ribolovci imam problem pa bih voleo da dobijem neki savet od nekog iskusnijeg ribolovca. Pecam sarana na divljoj vodi vec desetak dana unazad,mesto na kome pecam je hranjeno desetak dana pre pecanja i naravno sada tokom pecanja sa vise vrsta hrana,kukuruz,tigrov orah i pomalo boila,probao sam na razne mamce i za desetak dana sam imao samo par udarca. Prosao sam sonarom iznad hranilista i ustanovio da ribe ima ali na 3 do 4 metra dubene od povrsine i konstantno se tu krece. Koji je razlog tome,da li promena vremena ili mozda sto se saran jos nije izmrestio do kraja ili je jos uvek hladna voda ili je nesto trece? Da li postoji nacin da ribu priblizim dnu i nekakio nateram da pocne da jede ili mi ostaje da sacekam malo lepse vreme? ;)

Nemas ti onda nikakav problem, to da si na dobrom mestu si utvdio time sto si video na sonaru i po tim udarcima, saran je vecinu vremena u srednjem sloju vode i samo kad se hrani silazi dole tako da na vodi budes ispocetka malo vise vremena i utvrdis kad se hrani...posle po satu mozes da pecas...naviku sarana,vreme kad da se hrani mu neces promeniti samo gde da se hrani mozes...bistro i strpljivo..

Link to comment
Share on other sites

mozda ti je tu mulj pa riba nemoze da nadje tvoj mamac jer ga olovo povuce u mulj a ostalu hranu koju bacis ostane na povrsini mulja .... moze i nemora da bude .. nisam iskusan sa rekama i nzm na kojoj reci pecas.. na sporijim rekama cesto ima mulja... proveri kakvo je dno ako je tvrdo onda nije ovaj problem ako je mulj verovatno je ovo 

Link to comment
Share on other sites

Pecam na jezeru,mesto na kome hranim i na kome pecam nema mnogo mulja ili ga ima veoma malo tako da to nije problem,nadam se da ce uskoro da proradi riba kako treba,bicu strpljiv i uporan pa cu videti,ali da nesto utice na ribu da se ne hrani utice,jer je na tom istom mestu prosle godine u ovo doba godine mnogo bolje jeo,hvala svima na pomoci ;)

Link to comment
Share on other sites

Zig je sigurno naj efikasnija tehnika ribolova u saranskom ribolovu, medjutim sva objasnjenja i primeri pecanja ziga su na komercijalama a to se razlikuje od divlje vode itekako... zigovanje sa raketom na divljoj vodi garantuje neuspeh, bar se meni to pokazalo tako pa je moj savet :meni se to pokazalo efikasno,menjanje dubine, boje,mirisa bez rakete(umakanje samog vlaznog olova u neki prasak je i vise nego dovoljan signal ribi za hranu a nije napadno da ga otera)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mozes takodje da koristis i pva, a u njemu neke stvari koje ce se dizati ka povrsini i slati signal.

Banalna i najjeftinija varijanta je neka praskasta carp hrana umjesana sa uljem.

Ovaj postupak ce ti omoguciti homemade UP-Down efekat.

P.S. Takvu hranu kad pripremas, ostavi je da odstoji min. 30min. da bi cestice upile ulje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Masterbih tije dao vrlo koristan savet sa uljem :good: Ja i za duza pecanja a pogotovo za kratke ribolove obavezno koristim salmon ulje.Ulje je lakse nego voda tako da ce se ulje izdizati i prolaziti kroz sve slojeve vode do povrsine.Vise godina sam experimentirao i koristim iskljucivo za divlju vodu salmon ulje kao prelivac i kao dip jer za je divlju vodu je odlican.Mnogo ljudi neznaju da je salmon ulje jedino ulje koje mozes i zimi po minus stepenima koristiti jer je termo stabilan.Ja bi u tvom slucaju bojle koje hranis prepolovio na pola i natopio u kantu sa salmon uljem.Kad prihranjujes uvek u raketu par komada stavljas tako dabi ih rasirio po spotu i signal davao iz svih dubina i slojeva voda.Sigurno se pitas zasto rasecene bojle?(1)Prekrivas vecu povrsinu sa bojlama.(2)Ako prihranjujes i pecas na strmim prelazima i platoima nece se skotrljati niz strminu nego najveci deo tu i ostaje da lezi.(3)Dok prihranjujes secene bojle se polako spustaju kroz vodu i padaju sasvim lagano na mulj,travu,itd...Probaj jedan stap punktuelno da lovis,znaci natopljena bojla  u salmon ulju na dlaku i stavi na pva par komada natopljenih bojla,a drugi stap kao sto uvek lovis ali iz mog iskustva ti udarci dolaze najcesce na punktuelni zabaceni stap.Salmon ulje tije cudo zato experimetiraj sa salmon uljem jer je odlican kao nosac drugih komponenata ;)

 

 

 

http://www7.pic-upload.de/16.06.13/pk3ycmoyy263.jpg

 

http://www7.pic-upload.de/16.06.13/n56jg7biavkb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Hvala prijatelji puno na savetima,veoma mi znace,ja sam dosta stvari probao ali bez uspeha,probacu sa salmon uljem pa da vidimo sta ce biti,nadam se da ce biti uspesno,hvala jos jednom  :good:  javljam rezultate za par dana  ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ja mislim da bi ti trebao da probas na visnju koju ces prethodno umociti u dip od raka,posto kako sam ja informisan ti jezero je puno raka i skoljki,iz licnog iskustva raka najbolje uzima u ovo vreme a sto se tice visnje....probaj... ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...