Jump to content

Stara Tisa Kod Bisernog Ostrva (Ponos Tri Opštine )


milivoj

Recommended Posts

http://oi40.tinypic.com/2ymt2j9.jpg
Stara Tisa ili Čuruški meandar nalazi se sa desne strane današnjeg toka Tise, između Bečeja, Bačkog Gradišta i Čuruga, po kom je dobila i naziv, s obzirom na to da se pomenuto naselje nalazi uz desnu obalu Stare Tise. Stara Tisa je najveći regulisani meandar koji je, prokopanim kanalom od 7,2 km i nasipom, 1858. godine odvojen od Tise. Dužina formirane mrtvaje iznosi 24,3 km, širine korita oko 100 m i dubine nekoliko metara. Između starog i novog toka Tise nalazi se Biserno ostrvo, poljoprivredno zemljište izuzetnog kvaliteta za gajenje povrtarskih kultura, za voćarstvo i vinogradarstvo, gde se uzgaja čuveno vino “Krokan”. Stara Tisa bogata je kvalitetnom vodom, a razlog tome je odsustvo zagađivača i industrije u blizini, a i nije u nikakvoj vezi sa rečnim tokom. Zatrpavanje korita obavlja se veoma sporo i to istrulelim biljkama i subaerskom prašinom. Zbog toga će Stara Tisa još dugo egzistirati kao fluvijalno jezero. Vodostaj na Staroj Tisi zavisi uglavnom od kolebanja izdanske vode, kolebanja nivoa vodostaja Tise i količine atmosferskih taloga.
Zbog svog geografskog i hidrološkog položaja, biljnog i životinjskog sveta koji je na Mrtvoj Tisi u mnogome očuvan, ovaj lokalitet predstavlja potencijalnu prirodnu vrednost. Kako bi se očuvale i unapredile prirodne vrednosti ovog prostora, nekadašnjeg živog korita Tise, a sada najduže Tisine mrtvaje, neophodno je, u što kraćem roku, obezbediti njegovu zakonsku zaštitu. 

http://oi41.tinypic.com/28gtld4.jpg

 

http://oi43.tinypic.com/2uogy9x.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pa i nije samo cverglan ima ribe.  Ali više na delu koji pripada gradištu jer se više čuva  ima šarana ja sam imao ove godine  na mestu koje hranimo .Šarana na staroj tisi  možete upecati na tvrdo kuvanu noklu ili na stari kuvani kukuruz   100% 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Sada kada nisam crkao neću nikada slava mi zasela .Došao drugar i priča kao  su na obali blizu mesta gde pecamo  .U obilasku  i prihranjivanju našli su u žbunju 10  kamionskih akumulatora  i dosta žice .Pa dokle više aman ljudi moji  ovakvu vodu  uništiše strujaroši i mrezaroši  a svi samo ćute i okreću glavu  strašno Najstrašnije .Kada bi pravi  ljudi uzeli brigu o ovoj vodi i batinali ribokradice  vikendice  sve sa obale dase sklone pa nebi bilo boljeg jezera za pecanje šarani druge ribe  u celom svetu .Ali nece niko  dočekaće čurug da  će Naša tisa biti mrtva tisa u pravom smislu te reči  :diablo:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Bio sam tj jedva sam se probio kroz smetove i umalo leteu vodu  autom  .Ali sam barem bio na vodi  tj video i slikao moju oazu  odmor za dušu i prirodu  koja mi puni baterije

http://s14.postimg.org/7cj26ydxt/IMG00469.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Postovane kolege, nov sam na forumu i do sada sam samo cituckao ali videh temu tiha tisa pa rekoh da iskomentarisem malo posto tamo imam vikendicu. Istina je da ribokradica ima jako puno i da su uzasni. Do ludila me dovodi to. U jednom trenutku im se smanjio broj ali se u poslednje vreme opet povecao a ja se nadao da ce stvari krenuti na bolje. U svakom slucaju nije sve tako crno jer uprkos toj gamadi ribe ima stvarno jako puno. Sa sigurnoscu tvrdim to. I to ne samo da je ima puno vec ima i fantasticnih primeraka. Istina je da ima cverglana ali ko kaze da samo on radi taj tamo nije pecao. U svakom slucaju divno mesto.

P. S Uz svo duzno postovanje nisam skapirao kolegu koji kaze da vikendice treba skloniti. Mogu li dobiti objasnjenje zasto? Hvala

 

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 6030X using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Mislim da sam jedan dan oborio rekord u broju cerglana...jako tesko pecati od njih.

Savet?

pozdrav kolega. Kao prvo zavisi sta pecas obzitom da si se nalovio cverglana predpostavljam da pecas belu ribu a u tom slucaju moras znati da praskastu hranu moras smanjiti na minimum i koristiti onu koja se siri rastapa u srednjem sloju nikako hranu plasirati na dno kao i mamac. Od mamac se baziraj na imitacije dipovane i storopor ako vec pecas pri dnu.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...