Jump to content

Pravljenje Svojih Etericnih Ulja


Recommended Posts

Pa recimo uzmes malo paprike ,robin reda ista sve zelis potopis u ulje i stavis u teglu i sve to u mikro talasnu i zagrevas lagano . To nemora da bude skupo a dobijas etericno ulje .

Zasto ovo sto si napisao meni izgleda kao djecija igra?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kupnjom eteričnog ulja koje na sebi ima etiketu ribolovne tvrtke znamo i preporučenu količinu doziranja. Ona je najčešće u kapima (iznimno za neka ulja može biti i u ml) i to na 500 grama ili na 1 lb (1 lb = 453 gr.) miksa. 

Francuski „Starbaits“ u svom katalogu preporuča dozu naranče 3 do 10 kapi, dok „Nutrabaits“ na svojim bočicama za „Jaffa“ (naranča) esencijalno ulje preporuča bitno veću dozu tj. 10-20 kapi. Očito se radi o esencijalnim uljima naranče različitih koncentracija, što vjerojatno znači da su dobivena iz različitih dijelova biljke i različitim metodama. Ako usporedimo vidimo da je prosječno preporučeno doziranje „Starbaits“ naranče 6,5 kapi, a ono tvrtke „Nutrabaits“ 15 kapi na 500 gr. miksa. Razlika je i više nego dvostruka, pa ćemo tako na 5 kg miksa staviti 65 kapi ulja od „Starbaitsa“ ili na istu količinu miksa 150 kapi esencijalnog ulja tvrtke „Nutrabaits“.

Sad se postavlja pitanje, koja je optimalna doza kupimo li eterično ulje naranče u nekoj ljekarni, drogeriji ili supermarketu ili ga napravimo kako ti predlažeš? I da li smo uistinu kupili ili dobili pravo esencijalno ulje!? A takvih bi se  primjera našlo još. Bočica košta dosta ali i traje dugo ,tako da je moje mišljenje da je to nepotrebno zamaranje.osim ako netko baš želi godine testiranja i upoređivanja sa originalima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ovo je neka sala. eterična ulja su ulja dobijena destilacijom vodenom parom iz latice ,Cvetova ,ploda Itd Nemoze se dodavati ulje ili bilo šta pa to posle cediti. I nijedno eterično ulje ne sadrži masti i sva eterična ulja su isparljiva
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ganic je u pravu koga ne mrzi neka malo izgugla pa ce videti. Isti je princip kod pravljenja parfema ili etericnih ulja. Ko je gledao kako se rakija pece moze da ima neku sliku u glavi. Npr. pravljenje parfema izgleda identicno kao pecenje rakije samo sto se ne stavljaju sljive nego listovi cveca ili cega vec sto ima prirodnu aromu. Sve se mesa sa vodom i stoji u bacvi ne znam ni ja koliko pa se sve to onda stavlja u kazan i zagreva do kljucanja, para ide kroz cev koja prolazi kroz bure sa hladnom vodom koje paru pretvara u alkohol ili ulje u ovom slucaju. Ne bi se ja slozio sa time da ovo moze da se uradi u mikrotalasnoj sa jestivim uljem ili da se dodaje robin red ili ti sta jos ne znam ni ja.

Mozda i moze, mozda i to ispadne na kraju kako treba, ali meni nema logike!

Link to comment
Share on other sites

Recimo da to bude skroz jeftina varijanta . Uzmes 50 gr paprike mlevene ljute ili slatke i stavis u teglu i prelijes sa 200 mil ulja kakvog god . promesas i stavis u mikro talasnu na naj slabije jedno pet do sest minuta. videces po ulju da menja boju i pocinje da peni . Radnju mozes da ponovis vise puta da bi paprika pustila sto vise . Sto se tice doziranja ne znam kolicinu ali posto je dobijeno skroz prirodnim putem nemoze ni da skodi.

Link to comment
Share on other sites

a cekaj jel isto esencijalno ulje i etericno ulje?
nisam siguran da je to ista stvar,nutra,sbs.... ima esencijalna ulja jafa,bergamot,bp... jel to isto kao etericna ulja,sto se npr koriste za masazu,ili sipaju u svecu da mirise

da li je neko probao etericna ulja u izradi boila

Link to comment
Share on other sites

Isto moze da se primeni i sa korom od pomorandze , belim lukom i sta god vam padne na pamet . poigraj te se malo pa recite svoje misljenje o dobijenom proizvodu .

druze možda si ti mislio da napraviš neko uje čisto da tvom nosu to promjeni miris ali u borili kad staviš oštre samo ulje išle lubanja. Znaci to je samo igranje jer teško da možeš da tako kako ti misliš napraviš ni eterična ni esencijalna ulja. Znaci postoje i esencijalna i eterična ulja i ko sto sam reko nema tu dodavanje ulja . Možda si ti mislio da radiš nešto kako si već ti sam zamislio i nebitno ali to niti ćeš dobiti niti može se zvati eterično ili esencijalno ulje.....
Link to comment
Share on other sites

Isto je eterično ili esencijalno ulje . To je jedno te isto samo se neki delovi biljaka tretiraju destilacijom neki hladnim presovanjem a razlikuje im se sastav zavisno od samo proizvoda
Link to comment
Share on other sites

a cekaj jel isto esencijalno ulje i etericno ulje?

nisam siguran da je to ista stvar,nutra,sbs.... ima esencijalna ulja jafa,bergamot,bp... jel to isto kao etericna ulja,sto se npr koriste za masazu,ili sipaju u svecu da mirise

 

da li je neko probao etericna ulja u izradi boila

Ja probao sve okej ...

Link to comment
Share on other sites

Isto moze da se primeni i sa korom od pomorandze , belim lukom i sta god vam padne na pamet . poigraj te se malo pa recite svoje misljenje o dobijenom proizvodu .

druze vidi bez uvrede ti mozes da kupis etericna ulja od kojih se rade inace parfemi pa da se tim etericnim uljima igras da njih kombinujes i radis svoju neku mirisnu notu kako se inace i rade parfemi a da radis etericna ulja malo teze . Mozes i to ali ne na nacin na koji si opisao, tako mozes samo da gubis vreme i da se igras. Ovo ti je moj dobronamerni savet.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...