Jump to content

Century FoCal System


Recommended Posts

Pozdrav svim forumašima!

Zanima me vaše mišljenje o ovim štapovima 12' 3,5lb i 13' 3,5lb i da li imate neku drugu preporuku?

Probao sam 12' 3,5lb i na prvi pogled mi se jako svidio !

Link to comment
Share on other sites

Moja preporuka

NG 12 3,5 za mene najbolji radni stap,popravi svaku gresku koja moze da se napravi tokom vadjenja ribe :!:

FMJ 13 3-5oz novi model,savrsen bacacki stap :ugeek:

Link to comment
Share on other sites

Mene je pre svega odushevio Daiwa Magnum Taper 12ft 3.25 lb. Jedan od vrlo retkih shtapova na trzishtu koji pokriva skoro sve situacije i skoro sve daljine. Prizvodjac deklarishe tezinu bacanja, ako se ne varam a Jane MK ce dati 100% tacnu info, od 80 do 140 grama !!! Ali i sa lakshim olovima nisam primetio probleme u radu. Izuzetno skup ! Dalje bih rangirao Cetury NG 12 ft 3.5lb. isto kao i Daiwu svrstao bih ga u svestrane shtapove sa mnogo povoljnijim odnosom cena - kvalitet. Uh kakva radna stoka od shtapa ! Mala zamerka - preciznost. Kao treceg bih svrstao shtap koji se na zalost vishe ne proizvodi ali moze josh uvek po negde da se izbunari (makar i polovan),a to je Greys X Flite 12.6 ft 3lb. Svestran , Izuzetno precizan, uz fantastican rad na ribi i po meni dizajn i lepota je daleko iznad gore pomenute dvojce !

A da ne zaboravim i favorita iz game Free Spirit-a HiS 12ft 3.5lb sa provodnicima od 50 - 16mm. Ajoj kakav shtap i ajooooj kako skuuup !

Prednost shtapovima od 12ft u odnosu na 13ft cu uvek dati zbog osnovnog nedostatka - Teshko bre sa velikim T !

...etc ali to je vec druga tema.

Link to comment
Share on other sites

Slazem se sa svime shto je rott napiso,sad pricamo o shtapovima koji pokrivaju svaku situaciju,jedina razlika kod ova tri shtapa je ko je mekshi pri radu sa ribom.Deklarisana snaga daiwe je do 5oz znaci 145 gr.medjutim shtap baca 78 gr olovo isto kao 106 gr shto pokriva dosta vode.Grejs po meni je najmekshi od sva tri shtapa,al zato ako treba teshki rad i najprecizniji od sva tri je century i free spirit.Normalno da bi pokrivali sve situacije mora da su 12 a ne 13.
Link to comment
Share on other sites

Ja koristim FS 13'' 3,5lb, mogao si ih videti kod mene u boksu. Stap je meksi od FM, a opet sa njim postizes impresivne daljine. Na ribi se ponaša odlično, nije klasična batina.

Nekima je predebeo i poprilično ružan što bi se moglo reći i za FM, ali su meni legli što ne znači da će i tebi. Treba to probati na vodi :D

Link to comment
Share on other sites

Shta da kazem iznenadio me taj shtap kako baca,meni je lego iz prve.Al to je za daleko bacanje,znaci za pecanje na daljine i daleko je kruci od ova tri shtapa.Znaci u pitanju je shtap koji pokriva sve 98% vode i situacije.
Link to comment
Share on other sites

FS je štap kojeg je ako se nevaram napravljen po željama F. Worwicka.

A napravljen je s tom namjerom da popuni rupu između SP i NG odnosno da imate štap koji je dovoljno močan da se može daleko zabaciti , a opet da imate neki osječaj kod drila ribe.

Namjenjen je također i za method tehniku .

Sve u svemu to je jedan od najljepših Century štapova i dosta je pažnje posvečeno njegovoj završnoj obradi .

Ako želiš nešto čime bi pokrio večinu situacija na vodi onda je FS definitivno jedan od boljih izbora .

Ali pošto je cijena taka kakova je (dosta je skup) imaš nešto slično od centurya doduše ne tako elegantan i lijep ,ali jako dobar štap ne baš nov u njihovoj ergeli , a to je FG .

AVE!!!!!!!!

Neznam ali uz NG ,FS je sigurno najljepši štap od centurya i nije baš nešto preterano debel za razliko od nekih drugih century modela.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Star je ovaj topic ali zelim da dodam svoje iskustva,...

 

Presvega da kazem da sam obozavao Century. Ima veliki kultni status u sceni. Treba da se spominje NG i starije Armalite modeli ovog Branda. Ali promenio sam svoje misljenje.

Sto se tice FS'a, jedan od najlepsih stapova koji sam dosada video. I mnogo jak. Kao iz p... prepacis 80 100m i dalje.

Pogotovo ljudi kao sto sam ja ( ne bas neki bacac ). Ici ce ovaj stap niz ruku. Maltene zabacujes iz sale vece daljine, sa nekom neverovatnom lakocem. Ali u drilu,... ljudi posteno da vam kazem. Pa ovo je kolac. Suvise krut i tezak stap. Moze samo da mi koristi da mlatim koprive... Izgubio sam odma za redom 3 ribe. I to samo zbog stapa 100% .

Informisao sam se za neke druge stapove od Century i cuo sam mnogo lose. FBS ,jedno koji ja smatram kao najbolji modeli Century je pri zabacaju mom drugu puklo na pola. I to odma iznad rucke... :doh:

Izgleda da kod Century vazi kao za mnogo druge marke, da poceli da poizvode los kvalitet, a zivu na staru slavu.

 

E sad sam naletio na neki Harrison Torix stapove. Po optici se ne moze uporediti sa Century stapovima. Medjutim samo kad sam ih uzeo u ruku pimetio se odmah kolko su laksi od Century. Pogotovo prednji deo stapa. Sto olaksava zabacaj neverovatno. Daljine do i preko 100m su moguce. A akcija je jedna lepota,...

Link to comment
Share on other sites

Harrison je najpoznatija i najača manga za blankove. Nije sigurno neki :D

Kod mene se puno vrte ti štapovi ,Harrisoni, a neke sam i probao. Ima zaista vrhunskih izvedenica.

Century štapove koristim 6 godina, SP najviše. Probao i lovio i sa FS. Lijep štap ali ograničen i nevidim osim neke optičke promjene nikakav napredak u nekom pogledu što neki drugi štap toga proizvođača nema.

Zato sam se prebacio nakon tolikih godina na Shimano Tribal XTR-a. Iznenadio me maksimalno, za sada.

Link to comment
Share on other sites

Harrison je najpoznatija i najača manga za blankove. Nije sigurno neki :D

Kod mene se puno vrte ti štapovi ,Harrisoni, a neke sam i probao. Ima zaista vrhunskih izvedenica.

Century štapove koristim 6 godina, SP najviše. Probao i lovio i sa FS. Lijep štap ali ograničen i nevidim osim neke optičke promjene nikakav napredak u nekom pogledu što neki drugi štap toga proizvođača nema.

Zato sam se prebacio nakon tolikih godina na Shimano Tribal XTR-a. Iznenadio me maksimalno, za sada.

Pitanje za Harrison stapove sada smo ih uvezli vidim da kod vas hvale Baliste 13 4lb probao ih u ruci nesto mi mnogo mekani nedeluju ko da su za daleke zabacaje kakva su iskustva kod vas interesujeme tvoje misljenje a i ono sto znas od drugih :think:

Link to comment
Share on other sites

Harrison je najpoznatija i najača manga za blankove. Nije sigurno neki :D

Kod mene se puno vrte ti štapovi ,Harrisoni, a neke sam i probao. Ima zaista vrhunskih izvedenica.

Century štapove koristim 6 godina, SP najviše. Probao i lovio i sa FS. Lijep štap ali ograničen i nevidim osim neke optičke promjene nikakav napredak u nekom pogledu što neki drugi štap toga proizvođača nema.

Zato sam se prebacio nakon tolikih godina na Shimano Tribal XTR-a. Iznenadio me maksimalno, za sada.

Pitanje za Harrison stapove sada smo ih uvezli vidim da kod vas hvale Baliste 13 4lb probao ih u ruci nesto mi mnogo mekani nedeluju ko da su za daleke zabacaje kakva su iskustva kod vas interesujeme tvoje misljenje a i ono sto znas od drugih :think:

 

 

Ja osobno ih ne posjedujem...Ali ima ih moj prijatelj tako da sam imao prilike malo baciti sa njima..Po meni sam izgled stapa sa nekom klasicnom opremom i nije neki..da je stap mekan je ali nista sto biu vas trebalo zabrinjavati..Ja sam nabaacivao olovo od 90,110,120,sa navadenim stapom..I tek olova od 110gr. sa njim mi rade kako trebaju..o daljinama necu posto znam kuda ce to odvesti :D Uglavnom kod nas taj stap hvale u nebesa..istina je dobar ali bas toliko i ne..vjerovatno oni koji ga kupe i toliko plate ne usude se reci da nije dobar :)

Link to comment
Share on other sites

Puno se lovi na Baliste i moje je iskustvo a i drugih da nisu niti približno tako mekani kako ti se čine. Čak suprotno i mislim da je to štap kod kojega nema granice kao kod FS-a. Znači u kakvoj ste formi toliko možete izvuči iz štapa i granice su daleko daleko.

Plus toga napravljena je i serija štapova Balista Long Range sa prvom vodilicom 50 i vršnom 16mm. Takvi su kod nas najprodavaniji. Naravno uz to ide i spod iste duljine sa jačim perfomansama.

Ukratko s ovom se kombinacijom može dalekooooo loviti.

Link to comment
Share on other sites

Inače neznam zašto nebi spominjali daljine. Evo primjer sa Harrisonovim spodom i 10lb špagom se bacalo olovo 140gr preko 200m.

Samo Bertha DD ide ipak dalje :D

 

 

Ma znas kuda to vodi kad se pocnemo razbacivati sa daljinama :D :D Ali evo recimo da ako si neki solidab bacac 130m ti nebi trebalo biti problem dosegnuti sa tim stapom..jos ak sve uskladis kako treba...fini najlon pa recimo rola..(sa mog avatar) :D i to idem kam zamislis :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Rolom sa tvoga avatara ide jako daleko! Točno tako, kako si napisao samo to nisu štapovi za te daljine nego još malo dalje :D

Inače ta rolica je super za bacanje ali za vračati doma ajme meni :)

Link to comment
Share on other sites

Hvala na informacijama videcemo kako ce se kod nas primiti ali po meni Trebuchet je stap koj moze mnogo dalje od Baliste probo ga u ruci celog me rasdrmo ali je i malo kruci od Baliste, licno mi se najvise svidela Chimera i Torrix :D
Link to comment
Share on other sites

Evo ovako,da se i ja nadovežem na ovu temu pošto posjedujem Focal-e.......

Imao sam FG-e,govorili su mi da su to kolci i da štap ide jako daleko,pošto meni di lovim baš takav štap mi je trebao,a nisam imao love za nešto skuplje......Polomio sam 2 komada FG-a 13ft 3,5lb,neznam dali je greška u meni ili u štapu,uglavnom-oba dva štapa su mi pukla na 2 dijela(vršni dio,i između role i prve 50mm vodilice) i to sa 108g olovom.Nakon toga sam uzeo Focale,da i ja vidim što to ljudi tolko hvale.Istina-štapovi su po meni perverzija,stvarno su lijepi,prekrasni...

Štapovi neidu(moje mišljenje) tolko daleko kolko FG-i,ali pod ribom je tolka uživancija da Vam to nemogu opisat,vjerovatno zato što sam skoro 2 godine lovio na FG-e.Sa Focalom dostižem daljine do cca 130m,i to sa nekakvih 90% snage,jel još imam fobiju od pucanja štapova,pa nemam baš "muda" ga stisnuti svih 100%,a nemam baš ni novaca za novi štap!!! Po meni to je univerzalni štap koji postiže "normalne" daljine,a opet nije kolac da ne uživaš pod ribom!!!

Link to comment
Share on other sites

Ne treba ti novac za novi.Ako ga polomis posaljes ga uvozniku nazad,oni ga posalju u fabriku i dobijes novi.Bar bi tako trebalo da bude.Jedino sto bi morao da platis jeste postarina,a to nije bas toliko puno.Tako da slobodno "strisni m..a" i rokaj.
Link to comment
Share on other sites

Znam da mi ne treba novce za novi,ali ima tu jedan problem!!!!

Štap je puknuo na 2 mjesta između role i prve vodilice(50mm) i vršni dio.

E taj vršni dio je odletio u vodu,i uvoznik za Century za Hrvatsku mi je rekao da nemože poslati takav štap kojem fali gornji(vršni) dio.E sad,trebalo bi se malo raspitati,ja sam čak sastavio jedan mail koji sam mislio poslati u Century,ali na kraju sam se predomislio i nisam ga poslao jel nisam htio uvozniku pravit probleme!!!

Eto sad imam Focale,prezadovljan sam!!! Sad si moram kupit nekakav komplet štapova malo tvrđi sa kojim mogu lovit tamo di bacam raketu!!! :D :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

A hebi ga!!!!!!!

Dan,danas imam jednog FG-a u garaži polomljenog bez vršnog dijela!!!

Ali neznam više di mi je račun od tog štapa iz te trgovine kod kojeg sam kupio štap.....

Budem ja već nekaj iskemijao,pa bar da mi daju robu u toj vrijednosti,a ako neće ići

onda ću stvarno morat bit zločest i poslat mail Century-u,a za račun se lako riješi,ima prijatelja

koji su kupili isti takav štap i imaju račun......

Link to comment
Share on other sites

Bas kao sto rece Seva.Svojevremeno kada se u Srbiji prvi put pojavila firma Greys&Hardy ja sam im bio prva musterija za saranske stapove.Pojavili su se na Novosadskom sajmu i tu sam se dogovorio za 3 stapa.Nakon 4-5 dana je bilo svecano otvaranje firme,jer im radnja jos uvek nije radila i pozvali su me na otvaranje kao gosta.Bili su i neki momci koji su uzeli 2-3 varalicarca i sutradan uspeli 1 da polome jer su mahali kao ludi i udarili u plafon.

Znaci onaj radnik je uzeo stap,rekao da ce da ga posalje nazad,a njemu je istog momenta dao novi,jer ga je imao u radnji.Pa cak i Vlada(jedan momak koji trguje kojekakvim priborom) menja Century stapove uz nadoknadu postarine,tako da ne vidim razlog da ti ovlasceni distributer ne zameni stap.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...