Jump to content

Vrsta Predveza


Recommended Posts

Ja licno uglavnom pecam na dunavu,sa camca i povremeno na nekoj komercijali.

Pocetnik sam u ovoj prici zvanoj "Moderni sranski ribolov" i ako pecam vise od 35 godina. pa me sve zanima.(ne zamerite).

Mislio sam uopsteno jel zavisi od dna ( mulj,tvrdo dno kamen granje)

ima li trave ili ne, kad sta staviti za predvez i koji rig koristiti u kojoj situaciji.

Link to comment
Share on other sites

 Ljudi,  niste razumeli sta sam hteo da pitam .Poznati su mi sistemi manje ili vise . Da probam da preformulisem pitanje.

Kad dodjete na neku vodu koju ne poznajete a odprilike znate kakvo je dno kako se odlucite koji i kakav predvez cete koristiti u toj situaciji.

Link to comment
Share on other sites

 Ljudi,  niste razumeli sta sam hteo da pitam .Poznati su mi sistemi manje ili vise . Da probam da preformulisem pitanje.

Kad dodjete na neku vodu koju ne poznajete a odprilike znate kakvo je dno kako se odlucite koji i kakav predvez cete koristiti u toj situaciji.

Ajde da malo obrnemo pitanje,a sta ti uradis kad dodjes na novo mesto??Pecas vec 35 god i to jos iz camca,znaci nisi novajlija sem ovde na forumu!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Uglavnom koristim predveze od najlona 0.30 ili 0.32 duzine 15 do 20 cm zbog toka vode , mislim da se manje mrsi. Za jezera (ovih par puta prosle godine) predveze od strune sa olovcem na polovini duzine od vrtilice do udice sa safety bolt sistemom. Pitao sam ovo jer me zanima u kojoj situaciji se koriste flurokarboni, i ostali mateijali za izradu predveza kao i kad koristiti koji rig. Opet kazem sve ovo je za mene novotarija ( MSR ) koju bas ne razumem najbolje jer je sve stasno iskomplikovan.

Link to comment
Share on other sites

Čemu služe ostali rigovi i materijali za izradu preveza? Izmislili trgovci da otmu narodu novce po svoj prilici

sa ovim si samo malo u pravu sto se tice tih sitnica predveza , kopci i nekih stavki ali ne za sve . nesto se izmislja i samo komplikuje ali imas dosta stvari koje su mnogo i daleko prakticnije od onih zastarelih. konkretno ranije se pecalo samo olovo i virbla i udica vezana najlonom debljim  a sad retko ko samo na taj nacin pravi sistem . uglavnom se koriste safety sistemi , brze kopce zbog brze izmene sistema i konkretno ja koristim snake skin normalno tanji a jaci od nekog debelog najlona i ujedno nema mrsenja pri dalekim izbacajima. prema tome nije bas tako da je samo da uzimaju pare ali ima i toga. a o priboru necemo da pricamo dali je bolje pecati na stare germine iz 68' ili na autoclave.

Link to comment
Share on other sites

Čemu služe ostali rigovi i materijali za izradu preveza? Izmislili trgovci da otmu narodu novce po svoj prilici

odgovorio sam ti na ovaj post gde si sam postavio pitanje i sam odgovorio . ja sam ti odgovorio da nebi pogresno mislio da je samo da nam se uzme novac nego ima i  dosta dobrih noviteta i da su vecina ovde da nauce i saznaju nesto od novina u saranskom ribolovu . mislim da si i ti ovde iz tog razloga pa onda ti nije trebao ovakav odgovor. nista licno samo da ne mislis u tom pravcu.

- a sto se tice prvog pitanja prelistaj malo forum od ranije pa ces naci dosta objasnjenja.  a i normalno netreba previse komplikovati najdes sebi par rigova i to koristis za vode koje pecas.

Link to comment
Share on other sites

Nisam mislio nista lose kad sam napisao ono za trgovce. Uverio sam se sam na svom primeru da ima jako puno korisnih i upotrebljivih stvari koje olaksavaju stvari. Ali opet mi nije jasno cemu toliki toliki rigovi ako se ne koriste vec manje vise svi (koje pitas) koriste jedan eventualno dva sa da razlicitim predvezom (mislim na materijal za izradu) .

 

Kako god se okrene ispada da velike firme izmisljaju toplu vodu da bi ostvarili prodaju proizvoda (ne ulazim u to jesu li dobri korisni ili ne) koji njihovi promoteri vesto prezentuju nama ribolovcima. U razgovori sa nekim nemackim sarandzijama koje sam upoznao  i uvidom u njihov pribor tj rig bokseve nisam video da iko koristi vise od najosnovnijih (najjednostavnijih). Koja je onda svrha vezivati razne Chody,KD,blowback,antieject i sve ostale ako se ne koriste u ribolovu i svi koriste ove proste i jednostavne.

Procitao sam na raznim forumima pitanja tipa: jeste probali ovaj i kako se pokazao ili onaj drugi,treci peti, svi su probali a opet niko od njih nije napisao u kojoj prilici je koristio isti. Zeleo sam da procitam konkretan odgovor na primer: Chody koristis na pescnom dnu sa pop-up mamcem, na muljevitom i zatravljenom taj i taj u granju je najbolji kd ili blowback i sl. ili  na onoj vodi se najbolje pokazao claw rig sa udicom vel 4.

 

Mozda ja razmisljam na staromodan nacin i nemam pojma o pecanju sarana ( sto je istina), pa bas zato i pitam jer me zanima i zelim da se edukujem i naucim nesto sto do sada nisam znao, jer forumi i sluze da pomognemo  jedni drugima da unapredimo svoj hobi i vreme na vodi iskoristimo na najbolji nacin.

Edited by dejan1724
Link to comment
Share on other sites

Sa ovim se slazem sa tobom. ovo je vec nesto drugo. Ja koristim tri riga a verujem da i vecina nas tako i ne treba komplikovati mnogo ali nadjes sebi dva tri koja ti odgovaraju na odredjenim terenima a za druge te bas briga .
Link to comment
Share on other sites

Nepostoji bolje od jednostavnog postoji samo skuplje  druže moj . Ista dužina dlake  ista dužina predveza  isti brojevi udica istinačin vezivanja koristim  od kada pecam šarana na dlaku i uvek daje iste rezulatate nespada riba i kada upecam onda je upecano ,ja sam  sebi našao  optimalnu dužinu predveza za sve  uslove i terene  , razlika je samo u debljini  strune kojom vezujem udicu i olova tj samog sistema .I naravno nepecam na muljevitom  sa  long cast (metak olovom ) .nadam se da sam ti pomogao barem malo?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

saran je dosta opipljiv a sa druge strane dosta radoznao i dozivljavao sam da kad mi riba na spodu  ja od dosade menjam sisteme i rigove i na neki mi proradi , to  je moj zakljucak da treba stalno menjati dok nedobijes dobitnu kombinaciju i verovatno zato i postoje razni rigovi. i za divno cudo kad mi udari na nekom rigu koji sam probao nakon toga i ova dva izmenjam i na njih krene . desilo mi se prosle godine da dva dana imam jedan udarac a nakon toga nastupam sa promenom i samo podizanjem mamca 15cm iznad dna eto ga . sta je sad tu ???? to oni dole najbolje znaju a mi smo tu da ispitujemo

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...