Jump to content

Jezero Zabari u Bosni


exyucarp

Recommended Posts

Riba je najborbenija od svih jezera na kojima sam bio.

medjutim pecali smo prosecne velicine tri cetiri kilograma.

Tada je bilo izuzetn mnogo granja u vodi,kad smo otisli gomila iza nas je bila dovoljna da ispeku bika na raznju,naime svako kacenje smo uzimali camac i vadli granje za koje je zakacilo napolje.

Najveca izvadjena riba je bio saran od 9.5 kilograma duzine 1.1 metar.

Netreba da pricam kakva je to bitka bila mislio sam da imam na stapu ribu od sto kila.

pecali smo sa polu osrva a bacali u desni cosak ostrva,ko je bio zna o cemu pricam.

Udice se moraju cesto menjati jer je dno potpuno kamenito.

A cena dozvole je neverovatno surova,pretpostavljam da ce n taj nacin rasterati sve ribolovce ali oni su gazde.

Dnevna dozovola euro po stapu.

Link to comment
Share on other sites

Smešna je cena. Kao što Prda reče, cena je 1EU po štapu. Pa kad na to još dobiješ i punu kofu prekrupe i kukuruza od domaćina više puta u toku pecanja onda definitivno ostaješ bez teksta i poželiš da se vratiš ponovo.

 

Najveći uhvaćen šaran na tom jezeru je ako se ne varam 16,50kg (nekoliko komada do sada) i svi su naravno vretenari.

Link to comment
Share on other sites

a kakva je situacija sa nocnim pecanjem,sa kampovanjem...mislim jel dozvoljeno???

 

Jeste, ali čovek koji je vlasnik jezera nema nameru da omasovljuje celu priču jer mu to nije u fokusu.

Pecanje je naravno dozvoljeno, kampovanje takođe. Ima mogućnost i pozajmice čamca...

Link to comment
Share on other sites

Na nasu veliku zalost situacija je totalno drugacija.Poslednji put sam bio na jezeru(15-tog decembra),a i predhodni put u septembru,Steva(vlasnik) mi je rekao da je u planu prosirenje plaze za kupanje,osvetljenje oko jezera,izgradnja restorana na onom velikom betonskom platou,izgradnja bungalova za pecarose svuda u krug oko jezera i jos po neke zezalice na vodi.Znaci urbanizacija do 101.Ambicije su velike,a ja se iskreno nadam da se nece ostvariti.Vec je pregradjen jedan manji deo-skroz levo,koji je bio pod travom(za one koji su bili i videli jezero) i tu ce se uzgajati saran u komercijalne svrhe,tj. klanje za prodaju lii ribarnica.Leti znaju kupaci i klinci da se vozikaju camcem po jezeru.Inace jezero je lepo i cisto.Tu je nekada bila sljunkara,pa je dno tvrdo i sljunkovito celom povrsinom jezera.Malo je kao i sva ostala jezera bilo prepusteno granatiranju i bacanju kasikara za vreme i posle rata,ali uhvati se po koji krupniji koji je preziveo.Nazalost voda je bila drzavna,pa su se tako i ophodili prema njoj.Sarani koji se najcesce javljaju su jaki i veoma borbeni i tezine 4-7 kg.To su komadi koji su ubaceni prosle godine,s' tim sto se javi i po koji "starosedeoc".Dozvoljeno je pecanje nocu,ali takodje se postuje i zabrana ribolova za vreme mresta.U tom pogledu su Steva i njegovi momci-Pera i Mirko(kontrolori) stvarno ljudi za primer kako se postuje,cuva i odrzava jedna voda.Ljudi su stvarno EKSTRA ljubazni i izacice vam u susret uvek i u svakoj prilici.Pravi domacini,nema sta.Toliko za sada.Pozz
Link to comment
Share on other sites

Poslao sam ti odgovor na pp.

 

za ostale,kad se ide od Brckog za Pelagicevo dodje se do velike raskrsnice gde se skrece levo za Pelagicevo tu se produzi pravi i posle nekih pet kilometara na glavnom putu sa leve strane je jezero.

Link to comment
Share on other sites

Jos malo informacija o jezeru i ribama iz istog. (ali od "lokalca")

Najveca uhvacena riba je preko 20 kg, sto se tice sarana, a preko 30 kg amur, nazalost sve ove lepe ribe su pojedene dok su se poslednjih godina, od kad se riba cuva i vraca dostaredovno pecali komadi do 18kg. Od poslednjeg poribljavanja sitnijim primercima stari vretenasi se jako retko dobijaju i jako cesto gube, sto zbog strahovite borbenosti, sto zbog iznenadjenja kad dodju posle, takoreci, bezopasnih riba od 2-7 kg. Necu preterati ako kazem da se ribe od 15-tak kg sa Zabara mogu meriti sa duplo vecim ribama iz komercijalnih jezera.

E da, od velikih amura ostao je slovima i brojem samo 1(jedan) amur i to ogroman i nesto sveze poribljenih 1-3kg. Voda je prelepa domacini su O.K., ali, nazalost bez prave ideje i vizije o jezeru sa nas sarandzije, nije da nema ko da im kaze koliko im tesko ulazi u glavu. Sreca je da se jezero cuva i da nema mreza, bombi, struje i sl., a za sve ostalo jos ce se videti. U vodi ima granja mnogo, celog drveca i panjeva, ali i lepih mesta sa kojih se moze pecati i izvaditi riba. Na udici ce vas lako iznenaditi ogromne deverike po nekoliko kg i vrlo krupne babuske, slicne onima na Pelagicevu. Toliko za sada, za sve detaljne informacije sam uvek tu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...