Jump to content

VALJAK i PREKRUPA


gruja

Recommended Posts

Evo da u par recenica da pokusam da vam predstavim jedan od najuniverzalnijih mamaca za reke.To se prvenstveno odnosi na Dunav. Moja iskustva su većinom sa Dunava. Na ovoj reci pecam već jedno 20 god,pa da dam sebi za pravo da sam nesto i naučio. Naime PREKRUPA je vrlo bitna, prekrupa je srednje ili grubo samleveni kukuruz.

KUVANJE PREKRUPE:

odmeriti 4 vece šoljice vode i sipati u šerpu,staviti da se voda, kuva kad voda počne da ključa.

Smanjti temperaturu staviti po obodu šerpe isto toliko prekrupe koliko i vode znaci 4 iste šoljice.Poklopiti serpu i ostaviti da se kuva 20min. Ništa ne mešati niti otvarati.

Posle 20 min skinuti šerpu sa šporeta ostaviti par min da potpari.Zatim varjačom dobro izmešati.

Prekrupa je gotova,najbolje je kad se prohladi staviti je u čistu krpu tj zamotati.

Veoma je važno jeno pravilo: UVEK SKUVAJ MALO TVRDJU PREKRUPU,JER NA VODI JE MOZES RAZMEKŠATI A TEŠKO JE MOZES STVRDNUTI.

VALJAK

Za neverovati valjak se kuva identično kao i prekrupa.

Isti odnos vode i sitnog kukuruznog brasna.Jedina razlika u proceduri je ta što se kuva u pola manje nego prekrupa .Naravno da nisam zaboravio arome i aditive.Ja lično stavljam zasladjivač u prekrupu, a sto se tiče valjka smekam ga na vodi.Obe stvari se kuvaju onako natur.

Od aroma na dunavu se kao univerzalna pokazala aroma buter vanila dr.etker.Mozda će delovati smešno ali šaran je uzima dosta dobro

http://www.postimage.org/aV2av2hi.jpg

Ovo je prvi put da pišem na netu zato vas molim da mi oprostite na slovnim greškama i samom obliku pisanja .LJudi javite se ako nešto nije jasno tj ako sam nejasno napisao.

Nadam se da sam pomogao nekom .Verovatno ću pisati i o nekim mestima gde sam dobro hvatao krupne primerke.

 

Pozdrav svim sarandzijama GRUJA CT DUNAV

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U bre Grujo sto si im odao tajnu! :D Meni se odlicno pokazala ista prica. Prekrupa se ubaci u vodu i po meni sto se duze krcka to je bolje. Vrela voda lepo aktivira secere u kukuruzu i smesa postaje vrlo kompaktna i homogena! Kao klinac sam belu ribu, a i danas kad idem da je pecam odvaljivao na to! Takodje kada pripremim da ga nazovemo kacamak krupne granulacije dodam u njega mleveni keks i malo mleka u prahu(naravno zasladim ga)dobijem extra prihranu. Vrlo je zahvalna za reku, jer je mozete pripremiti tako da bude bas tvrda! Pozdrav!
Link to comment
Share on other sites

Marko pa nije to tajna, vec je prvenstveno namenjeno ljudima koji bi pecali na reci,a nisu imali iskustva sa prihranom.Drago mi je da si i ti zadovoljan ucinkom prekrupe i valjka.Samo jedna sitnica u valjak ako si primetio da ne dodajem belo brasno,sto vecina ljudi radi .Nije klasican valjak zamesis sa vodom pa pravis pogace pa kuvas dok ne isplivaju.Vec samo kukurzno fino brasno.Veliki pozdrav GRUJA CT DUNAV
Link to comment
Share on other sites

Fala za otvaranje i pisanje bez predrasuda, imam recept koji nesto slican Grujinom, zove se Stevciceve karamele.

 

U vecu serpu sipati 1/2 vode , 1/4 kasicice soli,2-3 kasicice secera spremiti 250 gr projinog brasna,cistu mokru krpu i serpu ladne vode, Kad voda provri sipati brasno uza zid serpe u krug da na sredini ostane rupa, morate gledati na sat - vri 12 minuta + 2 minuta ako zelite tvrdji valjak-serpa mora biti poklopljena.Otvoriti serpu i varjacom mesati dok se ne napravi lopta.Izbaciti na onu mokru krpu,ubaciti ruke u ladno vodu i mesati rukama dok se ne napravi kompaktna smesa,Umotati u mokru krpu i staviti da se oladi, seckati na kockice-karamele, i sa srecom.!!!!

Link to comment
Share on other sites

Bravo Grujo !

 

Prirpremao sam ovakvu primamu, ali sam dodavao na 4 soljice vode 2 soljice secera i tako kuvao dok voda ne zavri. Zatim dodavao prekrupu i na dalje isti nacin kao sto si opisao. Odlicno mi se pokazala ovakva primama. Mada sam je elegantno izbacio iz spiska primeme, a pravi razlog ne znam. Verovatno je problem ekspanzija mnogih hrana, partikla i ko zna cega vec, tako da dobre stvari, proverene, jednostavno stavljamo sa strane.

Samim tim sto si pisao o ovome, vratio si me i na stare dane, kad sam malo znao, a puno pecao i lovi ;) 8-)

Link to comment
Share on other sites

Vlaxy bas mi je drago da sam te bar podsetio na dane kad je sve bilo jednostavno a prakticno.Nemam nista protiv modernizacije cak sta vise i sam se pomalo edukujem u tom pravcu, verujem da se slazes da za Dunav bar jos uvek nema neke potrebe za extremnim dodavanja stimulatora ,peleta, i ostalih stvari .Dunav je pun svega sto je saranu potrebno.Istinu na volju ovaj nacin sto sam opisao kao i ti je stvar koju on voli i to je to sa minimanim primesama rezultati su odlicni.Sa Kizom sam obisao skoro ceo tok Dunava i nije bilo mesta gde nismo imali lepe ribe.Nadam se da se slazes da je Prekrupa i valjak na prvom mestu za Dunav,namerno sam se ogranicio na reku(Dunav ),jer je probano.Nadam se da sam pomogao ljudima koji bi pecali na reci.

Pozdrav GRUJA CT DUNAV

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Zdravo svima.

 

Nov sam ovde kao i u pecanju sarana. Uglavnom pecam na Adi Safari, ali imam vikendicu na Dunavu (Ritopek) i tamo planiram da napravim neku vrstu stanista ili nekakvog zaklona da bi mogao da pecam. Trenutno je situacija jako losa.

 

Hteo bi samo da pitam sta je to prekrupa? Vidim da je neko vec pitao i da se radi o krupno mlevenom kukuruzu. Jel to palenta? Da li se kupuje gotova ili mora da se melje kukuruz?

 

Pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

ma time se hrane svinje, kukuruz, skoro ko brasno samo krupnije mleveno, kad dodas vodu mesis i napravis gustu masu pa se stavlja u hranulicu, mozes i razne mirise po volji,ili se prave bombe sa kamenom, gusce umesano,sad si skapiro, u raznim krajevima ga razno zovu. sto se tice dunava obisco se to koristi i kuvani kukuruz u najlon zensku carapu da ga struja ne odnese brzo..a nabavka pa pitaj prdu on covek sa sela, slabo ima u gradu,

Prelistaj sajt ima dosta toga o pecanju na Dunavu..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
  • 2 weeks later...

Pozdrav svima, zanima me koje psenicko brasno stavljate u valjak posto ima vise vrsta tip 400, 500, meko tvrdo, crno belo, pa ne znam koje da koristim, a isto pitanje i za kukuruzno ako ima vise vrsta? Hvala

Edited by Mrkela
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...