Jump to content

TVRDENJAVA-SURČIN


Dr Raša

Recommended Posts

Izgleda da si pobrkao.Nikad to nije ni pokusano a tesko da bi to uopste zazivelo ipak je veliko jezero za iskontrolisati ga.A za povecanje cuvarske sluzbe nema se para.Jezero je iz godine u godinu sve manje poseceno ali slozices se da je ambijent vrh i za mene je pecanje na tvrdenjavi u pravom smislu uzivanje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nažalaost kao neko ko je odrastao uz Tvrdenjavu do dana današnjeg ispratio sam sve njene uspone i padove. Danas Tvrdnjava ima ribe, možda ne onoliko koliko bi voleli ali dovoljno je da sedite sat vremena pored vode pa da sa sami uverite kakva torpeda i danas plivaju Tvrdenjavom.Ipak najveći problem ostaje shvatanje ljudi koji poceju na toj vodi. Bitno je odneti i to je to. Predlagano je svakojako ograničenje i danas postoji ograničenje na jednu ribu do 4 kg veće se vraća....da li... Pre 10 godina kada je Tvrdenjava imala svoj zenit na upravnom odboru čiji sam bio član predložio sam ograničenje na 3 ribe bez obzira koliko dugo traje pecanje. Predednik kluba i šef čuvarske službe reče" ko će to da kontroliše, jel treba stalno da se svađam i sl" Od 5 članova UO ja sam bio za 4 protiv toga. 

Onda jednog takmičarsko dana  na našoj vodi reče mi jedan od ribolovaca iz Surčina sledeće" ti se doktore bavi mediciniom jer ne znaš da pecaš, ja sam uhvatio 78 ( slovima: sedamdeset i osam ) šarana za 12 sati a ti meni sad pričaš o pecanju" kraj citata. tada sam trebao da shvatim poentu ali nisam, bio sam mlad i pun entuzijazma . Danas taj isti više tu ne peca, on i ostali lešinari su pokupili najlepše primerke amura koji su tada plivali u Srbiji, tone šarana zarad lične koristi i otišli. neka ih voda nosi. Ipak u našoj Tvrdenjavi ima ribe i nadam se nekom boljem vremenu. Svratim ponekad, povedem tri mala ženska deteta i uživam sa njima u prirodi. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Nažalaost kao neko ko je odrastao uz Tvrdenjavu do dana današnjeg ispratio sam sve njene uspone i padove. Danas Tvrdnjava ima ribe, možda ne onoliko koliko bi voleli ali dovoljno je da sedite sat vremena pored vode pa da sa sami uverite kakva torpeda i danas plivaju Tvrdenjavom.Ipak najveći problem ostaje shvatanje ljudi koji poceju na toj vodi. Bitno je odneti i to je to. Predlagano je svakojako ograničenje i danas postoji ograničenje na jednu ribu do 4 kg veće se vraća....da li... Pre 10 godina kada je Tvrdenjava imala svoj zenit na upravnom odboru čiji sam bio član predložio sam ograničenje na 3 ribe bez obzira koliko dugo traje pecanje. Predednik kluba i šef čuvarske službe reče" ko će to da kontroliše, jel treba stalno da se svađam i sl" Od 5 članova UO ja sam bio za 4 protiv toga. 

Onda jednog takmičarsko dana  na našoj vodi reče mi jedan od ribolovaca iz Surčina sledeće" ti se doktore bavi mediciniom jer ne znaš da pecaš, ja sam uhvatio 78 ( slovima: sedamdeset i osam ) šarana za 12 sati a ti meni sad pričaš o pecanju" kraj citata. tada sam trebao da shvatim poentu ali nisam, bio sam mlad i pun entuzijazma . Danas taj isti više tu ne peca, on i ostali lešinari su pokupili najlepše primerke amura koji su tada plivali u Srbiji, tone šarana zarad lične koristi i otišli. neka ih voda nosi. Ipak u našoj Tvrdenjavi ima ribe i nadam se nekom boljem vremenu. Svratim ponekad, povedem tri mala ženska deteta i uživam sa njima u prirodi. 

 Dragi dr.Raso u Trdenjavi nikad ni nece nestati ribe...sto je u celoj prici i najbolje,bas ybog takvih nazovimo ih nesavesnih ribolovaca ja sam prestao tamo pecati odavno...ali eto i dalje me Tvrdenjava vuce sebi...a o torpedima u samom jezeru je suvisno pricati jer svako ko je proveo vise vremena na toj vodi u sumrak je mogao bideti kako torpeda patroliraju jezerom...zayivece Trdenjava opet ima vremena...mozda je i ovako bolje,nek pricaju da je teska voda za pecanje i da nema ribe,neka neka....mozda je tom jezeru potrebno vreme da se odmori od svega ... ali Tvrdenjava je ipak...i ostace Tvrdenjava.... :good:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Drage kolege, zanima me sta ima od ribe na ovom jezeru, gde se tacno nalazi, koja je cena dozvola dan, dan-noc i koja je kolicina ribe koja sme da se ponese. Unapred hvala.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Ništa drastično se nije promenilo . Peca se šaran i dalje ali je sve teža finansijska situacija u klubu.Svake godine ljudi čekaju poribljavanje pa tek onda će uzeti dozvolu iako u jezeru ima dosta ribe i bez poribljavanja ali se nemože porediti sa komercijalama.Prošle godine se lepo izmrestio šaran tako da budućnosti za ovu vodu ima sigurno.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ove godine su izvršena dva poribljavanja ubačeno je ukupno tona šarana koji se lepo rasporedio po vodi i pokrenuo ostalu ribu pogotovo divjake kojih ima u izobilju. Jednostavno ko hoće da se potrudi i izdvoji što je veoma važno vreme mislim da mora da ima uspeha.Pričam iz mog iskustva.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da su mene pitali nisu imali potrebe ni da poribljavaju.. Sto rece zile ribe ima koliko hoces,samo sto je jako teska voda,prirodne hrane koliko hoces ima,,treba dosta truda da bi se dobili rezultati.. prosle nedelje sam.proveo dole na jezeru 80h, prvih 15h 6 kidanja,sto u panjeve ,sto u grane,samo 3 ribe napolju,ne vece od 3 kg.. ostalih 60tak h ni poteza.. jos da napomenem da pecam na hranjenom mestu od februara meseca.toliko o tome sto se tice lakoce prevare sarana na jezeru Tvrdenjavi.. pozz
Link to comment
Share on other sites

Crkava cverglan po celom jezeru.. na sve strane koliko hoces mrtvog ,i po povrsini samo se okrece,, niko ne zna sta je uzrok tome

Cim se prenamnozi u nekoj vodi napadaju ga neki virusi i veci deo populacije ugine......tako je bilo pre 2-3 godine na Gruzanskom jezeru,ali opet se populacija cverglana vratila na staro i smeta,glodje sve zivo....

Citao sam da su ameri pronasli neki virus koji samo cverglana unistava .....kad bi do toga dosli bilo bi lepo i korisno da se resimo te napasti jednom za sva vremena!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...