Jump to content

Divlja Voda


Dukas

Recommended Posts

Kao novi a danas sam se regao,pa da malo i ja zamutim vodu.posto citam danas celo popodne razne postove a tu i tamo dam neki komentar,a ovde bi da pitam sve ko je zainteresovan da nastavi temu,ribolov na divljim vodama!!

 

Zasto??

Pa mislim i znam da je to veoma tezi ribolov u odnosu na bilo koji revir,osim onih velikih dimenzija poput Sarluestija u Rumuniji ili kako bi ga vec nazvali.

Sam odabir mesta tj pronalazenje mesta na divljim vodama gde i kako pronaci put sarana,zadrzati ga na hranilistu i na kraju uspesno loviti tokom cele godine.Mozda gresim ali mislim da cu otvoriti poseban post za tu temu jer sve ovo drugo je cista komercijala koju ne podcenjujem ali nepreferiram.Npr moj svaki saran je vracen preko 7 kg u Dunav,kao i moji drugari imaju isti kodeks.

Mozda je ovo samo text koji je uopsten ali ima dosta ideja koje se mogu da se nadovezu a da ne budu naivne.Ovde smo da izmenimo iskustva ko ih ima i da ih rzmenimo,a ne da se suprotstavljamo ili ismevamo zato sto ja ne znam sta je skracenica ovog ili onog.

Poz ljudi i uzivajte u pecanju i druzenju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Po mom iskustvu,odabir mesta je jedan od najvaznijih uslova za dobar ulov.Kako odabrati pravo mesto?.

Mnogi ce reci treba mi sonar,ko ga ima, ima i camac,ali o tome u nekoj drugoj temi.Znaci pecamo sa obale i nemamo sonar.

Sam pocetak odabira je provedeno dosta vremena u vecernjim i jutarnjim satima na mestu gde zelimo da pecamo.Prvi znaci da smo na dobrom putu je kupanje sarana u nekoj razumnoj daljini od obale,Kada to pronadjemo i u vise puta potvrdimo gledajuci u vise dana,treba ispitati dno,tj videti kakva je konfigurcija dna.E sad je tu drugacije u odnosu na revir,gde je voda mirna i pomocu plovka pregledamo ali tekuca voda to ne dozvoljava.Uzecemo jedan stap i olovo od 100 gr,kao i svesku i olovku.Da napomenem,ne mora se traziti samo granje,jako dobre lokacije za sarana su brzaci,krupno kamenje,stubovi,brodovi,ulazi u kanale itd.Zatim na mesto koje smo odabrali pocinjemo da istrazujemo ,zabacivanjem olova(kazete jedan/1m tone olovica), brojite dok ne padne na dno.U svesku nacrtajte vas vidokrug gde zelite da pecate i pocnite prvo od vas blize pa istrazujete.Svaka promena u dubini i u udarcu olova o dno,pokazuje konfiguraciju dna.Potrebno je malo iskustva ali se jako brzo nauci.verujte!

Jako bitna stvar je da verujete u to sto radite jer ako imate neku dilemu,odnece sav vas trud.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

pecam cesto na tamisu,naravno kad vreme i obaveze to dozvoljavalju,primetio sam da saran na ovoj reci bar na mestima koja sam obisao :saran: voli krivine,naravno granje ,panjeve i manje uvale sa lokvanjima,medjutim najvise ribe sam dobijao bas na krivinamam uz samu drugu obalu...sto se tice markiranja radim isto sto i ti jer bolje i da izgubim nekoliko olova nego ribu :sad: ,sto se tice hranjenja ribe po meni ljudi grese(neka me neko ispravi ako nisam u pravu) kad bacaju kilograme u glavnom kukuruza,jer u situacijama kad neko pecaca na 40,50 metara iznad mene vecina te hrane dodje bas na moje mesto :biggrin: ,tako da hranim sa manjom kolicinom uglavnom sa pva i preko toga nekoliko pracki (kada hranim sa prackom ili "kasikom ili lopatom"kako je neko naziva bacam uzvodnije nekih desetak metara...sto se tice samih divljih voda izbor je mnogo,mnogo veci od komercijala gde sam primoran da pecam u odredjenim granicama,da pazim na komsije itd. takodje imam obicaj na divljoj vodi u periodu dana kad saran ne radi da pecam i neke druge vrste za sta sam na kom. uskracen....toliko od mene
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Bravo Medak,naravno da treba koristiti sve sto se vidi,ali moj savet je da hranis i ti ali sa tvojom hranom.Zasto?Pa ako si pravi sarandzija znas da kad sarko pojede obican kuvani kukuruz,varenje traje malo duze,nego da si tvoj poprskao sa nekim izgladnjivacem.Cisto da ga zadrzis na mestu dok pecas!

Ja inace to radim tako sto kad skuvam kukuruz,pospem betain i neku blagu aromu po njemu,sve zavisi koje je godisnje doba,jagoda,tuti fruti ili po izboru!Pripremim mu i malo pticije hrane i pomesam to sve sa 1 kg ili 2 kg

najeftinije hrane za sarana,naravno i boile cele kao i polutke.Veoma kompaktna masa se dobije i prave se odlicne kugle koje prezentujem na malo mesto gde pecam.To koristim jer me naucio jedan takmicarac,znaci koncentracija hrane na malom mestu.Naravno PVA konac za boile .Ispracka se neka staze odakle se ocekuje dolazak ribe koju dovedemo do spod-a.Ja sam pristalica da obavezno hranim mesto min 2-3 dana bez pecanja,da se riba oslobodi i bez sumnje uzima hranu,pa pocinjem sa pecanjem.Uvek,ali bas uvek jedan stap je na kukuruz,dok druga dva na boilu,sto moze da se promene ako taj dan uzima kukuruz,onda 2 na kuk,jedan na boilu.Ne znam mozda gresim ali nikada ne drzim sva tri stapa na isti mamac.Naucio me moj drug Jova,da neki samac se zabaci malo nizvodno otprilike 30 m dalje,na pva 4-5 kom boile i zaboravis na njega.Veruj mi dosta krupnih se javi bas na tog samca,jer oni patroliraju okolo.

Sto se tice marfijevog zakona,da je druga obala uvek bolja nego ta na kojoj si ti,ima logike ako je krivina takva da voda donosi tu hranu od tvojih komsija,mada i krivine su lep izbor mesta.ipak se tu hrana grupise sto je voda nosi,bila bacena ili prirodna u vodi.

Kad sarana naucis na tvoju hranu i da mu odgovara,veruj mi druge nece ni pomirisati jer tvoja mora da bude bolja od drugih.Poenta je u tome da budes drugaciji od drugih da pecas i kad oni gledaju samo u stapove.

Naravno kad nece saran da peca,ostaje zabava malo i za drugu ribu sto moze samo da bude u prilog da se ne ide kuci bez ribe.

Da rezimiram,treba biti uporan,traziti sarana tamo gde niko nece ali imati uspeha sto kaze da samo na dobrom putu!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Dukas naravno da hranim i sa svojom hranom,kao sto sam i naveo inace ne bih imao nikakve rezultate,nego dali koristis spod za hranjenje(raketa,spomb...) na rekama jer sam probao nekoliko puta i uvideo sam jedan veliki problem a to je da riba na divljim vodama nije naviknuta na mnogo pljuskanja i udaranja po povrsini(naravno ovo u mom slucaju vazi za reku) i treba joj dosta vremena da stekne poverenje i da pokupi mamac... sto se tice same pripreme hrane: kukuruz ,psenica,konoplja,boilie sve izmesam i stavim zasladjivac i aromu naravno sve zavisi koliko i cega od doba godine...
Link to comment
Share on other sites

Sto se tice moje price vezana je za Dunav,brz je za bilo koju kombinaciju,raketa,pracka ili ...Zato sam naveo svu kombinaciju gore u postu,da se smesa pomesa sa gotovom primamom. i kugle koncentirano baca na mali prostor.Moze se isprackati malo kukuruza,ali boile su obavezne.Sve zavisi od mesta i gde pecam.Kako radim sam i napisao i ne odstupam od dobitne kombinacije.

Moje iskustvo kaze da bas saran i ne voli razbacanu hranu u velikom krugu,jer zato smo i trazili posebno mesto gde cemo pecati.Mnogo kamenja je na dnu,ako se razbaca hrana,malo ce hrane biti dostupno a rastrkano,kao i sa muljem,travom...

Jos da dodam ja obavezno hranim cim dodjem na pecanje,da bi ako se javi sarko,dobije po par boila po stapu kao nagradu za aktivnost.Mislim da neki od nas grese ako ga u isto vreme hrane i da ce se bas u to vreme i pecati saran,sto ja ne mislim jer koliko sam upoznat u to jos niko nije pronikao kad saran krene da se hrani.Neki tajming postoji koji je samo njemu poznat.

Sto se tice buke,naravno da je potrebno biti tih,pogotovo ne setati obalom ali i tu ima odstupanja,ako pecate pored nekog mosta ili puta,kolika je tu buka???Evo primera kod nas u NS gde je bio stari sruseni Zezeljov,pored njega je montazni demontazni preko kojeg ide komletan saobracaj kao i zeleznica,a od njega i levo i desno peca se bukvalno sva riba i to lepi primerci.Sad trenutno peca se fantasticno bela riba kao i smudj!IMa li logike pored sve te buke.Ako to sve usporedim sa pecanjem na nekoj zatvorenoj vodi ili kanalu gde se treba biti tih,nesto bas i pravila nema.Zar ne?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Dukas naravno da hranim i sa svojom hranom,kao sto sam i naveo inace ne bih imao nikakve rezultate,nego dali koristis spod za hranjenje(raketa,spomb...) na rekama jer sam probao nekoliko puta i uvideo sam jedan veliki problem a to je da riba na divljim vodama nije naviknuta na mnogo pljuskanja i udaranja po povrsini(naravno ovo u mom slucaju vazi za reku) i treba joj dosta vremena da stekne poverenje i da pokupi mamac... sto se tice same pripreme hrane: kukuruz ,psenica,konoplja,boilie sve izmesam i stavim zasladjivac i aromu naravno sve zavisi koliko i cega od doba godine...

mislim da jako gresis sto se tice rakete , mi hranimo sa krmacom -fri spirit- i nemamo tih problema .ali samo u jesen kad je riba jako aktivna. u prolece samo hranilica i po koja pracka secerca . leti riba na tamisu gde mi pecamo slabo radi tako da za to doba godine nemogu nista da ti kazem . ali 2 min posle raketiranja i ran meni je dovoljno.sve zavisi od mesta i vode.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ja bih dodao na divljoj vodi nesto sto pocetnici grese (prosao kroz tu skolu).

 

Bacajte hranu ALI racunajte koliko brzo voda nosi ... i steknite poverenja u sebe da kad se radi o brzim delovima reke  ... da mesto odakle bacate hranu LADNO moze biti i 70 80, 100 metara od mesta gde pecate. Uzvodno naravno.

 

Anegdota :

 

Prosle godine moj drugar koji retko ide na pecanje bacao hranu, jer je stigao ranije na mesto. Izbacao covek jednu solidnu kolicinu.

Mi ceo dan NISTA, par belih i to je to.Cudim se ja ceo dan u cemu je fora, dobra primama, dobra kolicina, dobar tajming,ali ribe - nema. Sve to vreme ja cujem drkaju zvonca na nekom mestu ispod nas, i mislim neko se nevesto upetljao, nemoguce da ima udarce....

Prolazi u neko doba covek koji je bio jedno 40-50 metara ispod nas, prilazi, i zahvaljuje se sto mu naranismo mesto, puna cuvarka, imao i jednog sarka,i navodno vratio jednog.

Prolazi jos jedan koji se nasrafio pored njega, koji nije video ovog naseg majstora kako baca hranu sa komentarom "STA KOD VAS NISTA? BRE PA NIKAD BOLJI DAN BIO NIJE".

 

Tek tada shvatismo bolnu istinu :)))) Al se dobro izasmejasmo, tako da se ta zajebancija vrti i danas.

 

 

Ozbiljno, ako tek pocinjete da bacate prihranu, racunajte njenu tezinu,tok,dubinu  i slobodno prvih puta, kad vam se ucini dovoljna distanca da hrana dodje do vaseg mesta, SLOBODNO idite jos jedno 15 metara uzvodno :)
 

 

 

Imajte na umu i druge stvari koje se montiraju na divljoj vodi iz modernog saranskog ribolova. Ima tu genijalnih resenja,ali ima i dosta onih koji prosto nemaju upotrebnu vrednost na divljoj vodi. 

 

Poenta svega, i zasto mi se zalepio saranski ribolov - razmisljanje, konstantno razmisljanje. 

Link to comment
Share on other sites

Negde davno sam procitao, nisam probao, kuvati obicnu prekrupu, al utvrdo, pazi da ne zagori. i napraviti bukvalno tocak sa rupom u sredini, tako vrucu staviti
u zamrzivac, bude kao kamen, tesko se otapa, stara dunavska fora.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Bravo Medak,naravno da treba koristiti sve sto se vidi,ali moj savet je da hranis i ti ali sa tvojom hranom.Zasto?Pa ako si pravi sarandzija znas da kad sarko pojede obican kuvani kukuruz,varenje traje malo duze,nego da si tvoj poprskao sa nekim izgladnjivacem.Cisto da ga zadrzis na mestu dok pecas!

Ja inace to radim tako sto kad skuvam kukuruz,pospem betain i neku blagu aromu po njemu,sve zavisi koje je godisnje doba,jagoda,tuti fruti ili po izboru!Pripremim mu i malo pticije hrane i pomesam to sve sa 1 kg ili 2 kg

najeftinije hrane za sarana,naravno i boile cele kao i polutke.Veoma kompaktna masa se dobije i prave se odlicne kugle koje prezentujem na malo mesto gde pecam.To koristim jer me naucio jedan takmicarac,znaci koncentracija hrane na malom mestu.Naravno PVA konac za boile .Ispracka se neka staze odakle se ocekuje dolazak ribe koju dovedemo do spod-a.Ja sam pristalica da obavezno hranim mesto min 2-3 dana bez pecanja,da se riba oslobodi i bez sumnje uzima hranu,pa pocinjem sa pecanjem.Uvek,ali bas uvek jedan stap je na kukuruz,dok druga dva na boilu,sto moze da se promene ako taj dan uzima kukuruz,onda 2 na kuk,jedan na boilu.Ne znam mozda gresim ali nikada ne drzim sva tri stapa na isti mamac.Naucio me moj drug Jova,da neki samac se zabaci malo nizvodno otprilike 30 m dalje,na pva 4-5 kom boile i zaboravis na njega.Veruj mi dosta krupnih se javi bas na tog samca,jer oni patroliraju okolo.

Sto se tice marfijevog zakona,da je druga obala uvek bolja nego ta na kojoj si ti,ima logike ako je krivina takva da voda donosi tu hranu od tvojih komsija,mada i krivine su lep izbor mesta.ipak se tu hrana grupise sto je voda nosi,bila bacena ili prirodna u vodi.

Kad sarana naucis na tvoju hranu i da mu odgovara,veruj mi druge nece ni pomirisati jer tvoja mora da bude bolja od drugih.Poenta je u tome da budes drugaciji od drugih da pecas i kad oni gledaju samo u stapove.

Naravno kad nece saran da peca,ostaje zabava malo i za drugu ribu sto moze samo da bude u prilog da se ne ide kuci bez ribe.

Da rezimiram,treba biti uporan,traziti sarana tamo gde niko nece ali imati uspeha sto kaze da samo na dobrom putu!

a koji betain i koliko ? jel moze onaj  stocni ?

Link to comment
Share on other sites

Ili jos starija nauka, obidjes svinjac kod komsije, nakupis svezeg sadzaja, koliko pa jedno 3 dobre sake, pola kile kuruza sve izmesas, sa malo vode u najlon carapu aj jaku  , stavis poveci oblutak sve to strpas u nesto da stoji al da ne otvaras 15 dana,pozeljno hermeticki zatvoriti. Na vodi poneses, stipaljku, da stavis, ne na udicu nego na nos, izbisis par rupa, kanap pa sve polako pljus na tvoje mesto, mora da radi,

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Ja bih dodao na divljoj vodi nesto sto pocetnici grese (prosao kroz tu skolu).

 

Bacajte hranu ALI racunajte koliko brzo voda nosi ... i steknite poverenja u sebe da kad se radi o brzim delovima reke  ... da mesto odakle bacate hranu LADNO moze biti i 70 80, 100 metara od mesta gde pecate. Uzvodno naravno.

 

Anegdota :

 

Prosle godine moj drugar koji retko ide na pecanje bacao hranu, jer je stigao ranije na mesto. Izbacao covek jednu solidnu kolicinu.

Mi ceo dan NISTA, par belih i to je to.Cudim se ja ceo dan u cemu je fora, dobra primama, dobra kolicina, dobar tajming,ali ribe - nema. Sve to vreme ja cujem drkaju zvonca na nekom mestu ispod nas, i mislim neko se nevesto upetljao, nemoguce da ima udarce....

Prolazi u neko doba covek koji je bio jedno 40-50 metara ispod nas, prilazi, i zahvaljuje se sto mu naranismo mesto, puna cuvarka, imao i jednog sarka,i navodno vratio jednog.

Prolazi jos jedan koji se nasrafio pored njega, koji nije video ovog naseg majstora kako baca hranu sa komentarom "STA KOD VAS NISTA? BRE PA NIKAD BOLJI DAN BIO NIJE".

 

Tek tada shvatismo bolnu istinu :)))) Al se dobro izasmejasmo, tako da se ta zajebancija vrti i danas.

 

 

Ozbiljno, ako tek pocinjete da bacate prihranu, racunajte njenu tezinu,tok,dubinu  i slobodno prvih puta, kad vam se ucini dovoljna distanca da hrana dodje do vaseg mesta, SLOBODNO idite jos jedno 15 metara uzvodno :)

 

 

 

Imajte na umu i druge stvari koje se montiraju na divljoj vodi iz modernog saranskog ribolova. Ima tu genijalnih resenja,ali ima i dosta onih koji prosto nemaju upotrebnu vrednost na divljoj vodi. 

 

Poenta svega, i zasto mi se zalepio saranski ribolov - razmisljanje, konstantno razmisljanje. 

 

 

na koji nacin si ti tada bacao hranu da ti voda odnese 50 m pa tek onda da padne? i na kojoj vodi?

Link to comment
Share on other sites

Naravno da nije potrebno bacati prihranu 50m ranije da bi se ona zadrzala na mestu gde se peca.

Jedna od najvaznijih stvari jeste da se tacno zna konfiguracija dna kao i sta je na dnu.Kao primer ako je dole kamenje,sto je jako dobro jer zadrzava hranu,zna se koliko ide ispred udice.panjevi i granje se isto ponasaju kao i kamenje dok tvrdo dno kao brisani prostor pa tu se i ne paca ili hrana zavrsi na prvom sprudu ili prepreci.

Ako zelimo da odredimo daljinu a to zavisi od brzine protoka vode,dubine gde pecamo ispred udica gde treba hraniti i to kuglama, umesana praskasta hrana sa zrnastom.To je sve sad vec stvar iskustva ali ako uzmemo da je negde normalan tok na Dunavu,pravi se linije od oko 10m i to se ide od 5-7m ispred vaseg levog zabacaja i tako priblizavate svaku sledecu kuglu pa idete nizvodno sa hranjenjem.Sve se to moze kombinovati i malo cik cak sve zavisi koliko ste spremili hranu.Jedna od malih tajnih ali i javna je ako zelite da ubrzate propadanje hrane ubacite kamencic u kuglu i samim tim dobijate brzi efekat.

Dodao bi ovde i za boile koje se obavezno bacaju u vodu i to je isti postupak ali se ide jos dalje uzvodno sa bacanjem,a to naravno svima poznato prackom ili cobrom pa isto tako ispratiti put vasih udica.Svakako treba dodati jos i koriscenje i PVA konca ili tunela za priblizavanje boile udici samoj gde ce biti hranjeno najblize udicama ako zabacujete na isto mesto.

Moje licno iskustvo dodaje jos i ovo da je veoma dobro izbaciti i po koju pracku kukuruza ili zrnaste hrane pa gde padne jer trazenje hrane kod ribe je instinkt a u svim tim njihovim akcijama dobija se povoljan rezultat.

Po meni koncentracija hrane na manjem mestu je isto kljuc upseha ali na tekucoj vodi je to dosta tesko ali i izvodljivo.Npr to se radi tako sto imate bovu koja vam je reper gde cete uvek hraniti i zabacivati na istom mestu ili klipovanje najlona i brojanje okretaja rucice pri namotavanju najlona.To se sve radi u cilju sto preciznijeg hrnjenja kao i zabacivanja sto mikro lokacija daje ribu u svakom slucaju.

Pazljivo na vodi primecujte mnoge stvari koje ce vam biti reper i vodilja  koje daju uspesno pecanje!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...