Jump to content

Sistem Vezivanja


JaneMk

Recommended Posts

Kojim čvorom vezati Awa-Shima-ION-Power-Reflector-Line za virblu, a da se ne izvlači najlon, odnosno koji je najbolji.

Ja obično koristim Double Line Clinch, dakle kao standardan klinč samo sa dvostrukim najlonom. Prednost je u tome sto se oko metala virble nalaze dva najlona a ne samo jedan pa je manja sansa da popusti. Ovaj cvor ako je tacno vezan nece popustiti ni na monofilu ni na upredenici. Barem meni nikad nije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja obično koristim Double Line Clinch, dakle kao standardan klinč samo sa dvostrukim najlonom. Prednost je u tome sto se oko metala virble nalaze dva najlona a ne samo jedan pa je manja sansa da popusti. Ovaj cvor ako je tacno vezan nece popustiti ni na monofilu ni na upredenici. Barem meni nikad nije.

 

I ja koristim Double loop clinch knot (Trilene knot) i on mi se pokazao kao ubedljivo najbolji. Jedino što za Awa-Shimu moram namotati 7 puta dok za ostale najlone 4-5.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 year later...
  • 7 months later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...

Hm....citam prethodno, pa da dam komentar.

Verujem da je svaki cvor dobar, kada je pravilno uradjen sa svezim najlonom ili shokom.

Medjutim, imao sam priliku nebrojeno puta da vidim cvorove koji se primenjuju u padobranstvu, odnosno kod pilotskih ili sportskih padobranskih sistema. Pretpostavljam da je svima jasno da se tu primenjuje najsigurnija tehnika....

Kod svakog cvora u padobranstvu, pa i mornarici se tezi da oba kraja spoja budu na istoj strani, normalno, na strani suprotnoj od delovanja vece sile udarca. Nigde nisam video primenu spojeva da su krajevi na suprotnim, stranama, mada ima u nekim specificnim slucajevima, kada se ocekuje ista sila zatezanja na obe strane.

Nasi spojevi-cvorovi treba da budu "ne cvorovi" koji imaju karakteristiku zatezanja pri delovanju sile.

Koristim Mahin Knot, u svim prilikama, na stapovima za pecanje, za spod, za markiranje i sl. Koristim ga i za spajanje najlon-najlon i u kombinaciji.

Koristim ga i kada pravim Kombi rig od fluor carbona i konca. Ne secam se kada mi se izvukao ili posebno-pukao, jedino ako na brzinu spetljam u mraku.

Medjutim, primetio sam na vodi, da mnogi ne prave taj cvor pravilno.

Treba, pri prvom petljanju, onih 10 namotaja, pre povratnog namotavanja, provuci kraj izmedju zadnjeg namotaja i najlona-konca oko kojeg se vrsi namotavanje i onda motati unazad 6 puta, pa kraj provuci sa iste strane omce, sa koje je provucen na pocetku namotavanja.

Dalje, kada se zateze, ovlaziti sve, zatim prvo malo zategnuti oba kraja, odnosno da se ona omca sjedini-zategne i da nikako ne bude u kontaktu sa namotanim delom 10-6, jer onda se dobija cvor, koji ne zelimo. Nakon toga ide zatezanje uz blagu pomoc prstima, pogotovo akomse spaja najlon-konac, da bi se namotaji pralelno sastavili, a ne jedan preko drugog,zamrseno.

Spoj cvora treba da izgleda kao mali konuscic.

Double Knot je dobar, ali, posebno kod spoda, lupa po provodnicima i zna da napravi veliki problem, da izazove petlju oko provodnika i onda ........

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...