Jump to content

Saran Divljak


Recommended Posts

Pozdrav svima.Zeleo bih da postavim par pitanja sarandzijama posto sam u pecanju sarana skromnog znanja a i mogucnosti.Kao prvo pecam na Drini pretezno Soma i Mladicu I ponekad skobalja.Kao sto verovatno znate u Drini je gotovo nemoguca misija uhvatiti sarana desavalo se slucajno da ga ljudi dobiju dok pecaju skobalja ali to je veoma retko.Ali u otokama barama i sljunkarama moze ciljano da se peca iako mu je populacija na skromnom nivou.Svake godine odvojim desetak-petnaest dana i posvetim se pecanju sarana ali dosada dve sezone bez uspeha.Pecam ga na jednoj bari staro drinsko korito dubina bare varira od metar do dva ipo u najdubljem delu,dno je vecinom prekriveno slojem tankog mulja.Mesto hranim kuvanim starim belim kukuruzom,i to svako vece 4-5 dana po odprilike 2 kg kukuruza.sad me zanima : pecam na klasicnu dubinku malo klizece olovce 4-5 gr predvez nekim 30-ak cm udica sa dlakom za indikator stavljam "majmune"koliko je to efikasno znaci nema samozakacivanja ako zakasnim sa kontrom kolika je verovatnoca da ce da ispljune mamac?Problem sa teskim olovom predstavlja relativno blizu zabacivanje,Drugi problem predstavlja babuska i linjak koji se navade na kukuruz,da li to smeta saranu stalno buckanje pri vadjenju ribe?prosle godine sam hranio nekim boilima tuti fruti neznam ko je proizvodjac relativno jeftine nisam imao nista na njih a bas sam forsirao i jutro i vece.Sta bi ste preporucili od boila znaci za divlju vodu saran nije naviknut na boilu?Ako vam nije mrsko napisite neki koristan savet:)slika bare da docaram ambijent:<p>

http://i46.tinypic.com/24yo6f8.jpg

 

http://i49.tinypic.com/2ut5map.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lepa voda ! E sad ne znam kakva je populacija sarana na njoj i kolikih primeraka ima !? Na toj vodi bi bilo uzivanje i pecati sarana na plovak ! Jesi li razmisljao o tome !? Mozda ti zelis da primenis iskljucivo klasicnu metodu modernog saranskog ribolova, sto je OK... ali ako je tako onda ti ovaj sistem koji si opisao nije ni dovoljno kompletan ni dovoljno "ucinkovit" ... iz vise razloga ; Kao prvo nedostatak elektronskih signalizatora, dalje olovo ti je ne prelako nego kao da ga nema... itd ! Ali dobro, ti rece da ne zelis samokacenje sto na neki nacin relativizuje tezinu olova, ali ipak i u toj kombinaciji to je jos uvek prelako olovo... mozes li uopste da dovoljno propisno, da ne kazem pravo i zategnuto postaviti najlon sa tom gramazom !? Predvez od 30-tak Cm ti je malo predugacak... ne znam koliki je sloj mulja i mora li bas toliki predvez, ali ako mora bas tih 30-tak Cm pa jos uz nedovoljno zategnut najlon onda saran ima vise sanse nego Ti !

Tu bi kao prvo trebalo poci od osnovnog podatka a to je koliko je debeo sloj mulja... pa prema tome projektovati i sistem montaze ! Ako je mulj bas drasticno dubok onda ... OK.. duzi predvez ali onda Pop-Up boila ! Ako imas duzi predvez i pop-up onda ne vidim problem da se stavi teze olovo ! I sa teskim olovom se moze zabaciti blizu !

Ako ti je ipak mulj predubok, i zelis laksi sistem bez samokacenja ja bih onda sistem malo modifikovao ! Sad dolaze na red eksperimenti ! Kombinuj tezinu olova i duzinu predveza tako da ti mamac nije nesto drasticno zaronjen u mulj (sto ces videti po mamcu kad ga posle izvesnog vremena izvadis bez "udarca") ! Dalje, ako ne koristis elektronske signalizatore onda izbaci i majmune, olovo montiraj iskljucivo kao klizno, zategni najlon koliko mozes, odnosno koliko ti sistem dozvoljava, ukljuci bajt-raner i cekaj... !Ali sa ovakvim sistemom moras biti stalno na oprezu kao kad pecas na plovak ! Znaci jedina indikacija ti je zujanje bajt-ranera masinice kad krene "run" ! Onda ne dizes stap, vec samo okrenes rucicu masinice za jedan krug... iskljuci se bajt-raner i dril mu lupi prvu kontru ; Nakon toga dizes stap i potvrdjujes kacenje i pocinje "play-off" ! Ako ti je i masina bez bajt-ranera moze i tako ali onda sve isto samo u cekanju opusten dril tek toliko da se zategne najlon ! Kad krene "run" spulnu blago zakocis rukom dok ne dodas optimalni dril ! Ovo bi bilo onako... kao ideja ali optimiziranje sistema je moguce samo prakticno u realnim uslovima polazeci od osnovnih parametara kao sto su debljina mulja i oprema koju koristis a ta dva vrlo bitna podatka u tvom pitanju, bar ja, nisam pronasao !

Malo sam oduzio... oprosti i pozdrav !

Link to comment
Share on other sites

Hvala prijatelju na odgovorima evo da dopinum jos malo.Populacija sarana je vrlo skromna, naravno niko nikad nije utvrdio tacan-priblizan broj jedinki ali po mom skromnom misljenju nema vise od dvadesetak jedinki. Prosle godine su svega tri komada uhvacena divljak od 12 i 2 kg i jedan golac od 5.Pored sarana ima jos krupne deverike,dosta babuske i krupnog linjaka.Sto se tice plovka naravno da sam probao ali mi nije dalo neki rezultat vetar pravi problem stalno pomera plovke sa hranjenog mesta a i pomesami mi najlone pa sam imao sitvaciju uzimanje udarim kontru medjutim tanji najlon presao ispod debljeg i cap ode riba sa sve plovkom i udicom pa sam ubrzo odustao od plovka.Sloj mulja nije veci od 10-ak cm a sto se tice olova mozda se nisam lepo napisao u prvom postu rado bih koristio tesko olovo za samozakacivanje ali nasto bih to licilo zna ci uhvatim po pecanju desetak babuski i po kojeg linjaka znaci opiranje ribe pri vadjenju mnogo buckanja jos kad bih stavio olovo sto grana ima da rasplasim sve zivo pri cestom zabacivanju.Sto se tice pribora koristim dva sportex stapa kew wels i kew spin dl,masinice twinovi nemaju naravno slobodan hod,umesto rodpoda koristim drvene raslje heheh,mada za ovu sezonu planiram da nabavim dva prava saranska parabolika,signalizatore itd...

Slika sistema na koji pecam:

http://i47.tinypic.com/2vubxmo.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pa i za vetar ima resenje kad je plovak u pitanju (a valjda ne duva bas non-stop)! Npr. uzmes mec stap, wagler plovak i tonuci najlon... podrazumeva se da najloni i kod pecanja na plovak trebaju biti "zategnuti", odnosno da imaju minimalnu duzinu izmedju tebe i plovka; Dalje, ako je mulj kao sto kazes 10-ak cm mislim da je i dalje ovaj predvez predugacak;

Sto se tice cestog vadjenja i buckanja... spominjao si boile... ako koristis boilu... zasto bi cesto i nepotrebno vadio i buckao... babuska je nece uzeti, a posto voda ocito nije mnogo velika tim lakse da sarana prihranom naviknes na boilu i time selektujes ribu koja ce ti potencijalno udariti ! Ja sam recimo pravio eksperimente... u istom trenutku na dva stapa stavim secerac i Cukk ... na secerac babuska grize a na Cukk ne udara... znaci trazi sitniji i meksi mamac; Ako nece na Cukk, sa boilom si tek potpuno miran !

Link to comment
Share on other sites

lepo, objasnjeno svak cast za nesu, evo ovde imas dosta jednostavan recept za boile,olovo 50 gr, ovu vrtilicu ufiksiras u olovo predvez, 12 cm, do 15 zbog mulja--- odvnes spulnu da proklizava najlon al ne preteruj, kontra zavrces spulnu i polako, , a prihrana, prelistaj forum, ima dosta toga oko divljih voda.

 

 

http://www.exyucarp....?showtopic=4511

Link to comment
Share on other sites

Pokusaj sa sitnijim bolilama i nepreteruj sa jakim mirisima,prelistaj malo po forumu ima dosta recepata za izrzdu domacih boila,budi redovan na vodi,hrani umereno shodno kolicini ribe u vodi,stavi olovo 50ak grama i ne sekiraj se ako ima sarana uspeh nece izostati
Link to comment
Share on other sites

Pokusaj sa sitnijim bolilama i nepreteruj sa jakim mirisima,prelistaj malo po forumu ima dosta recepata za izrzdu domacih boila,budi redovan na vodi,hrani umereno shodno kolicini ribe u vodi,stavi olovo 50ak grama i ne sekiraj se ako ima sarana uspeh nece izostati

 

Hot demon jako mirise a na mnogim divljim vodama daje odlicne rezultate,olovo od 50 gr losije ubada nego ono od 80,90,100 gr na polufiksnom sistemu tako da tu po meni nema smisla stavljati lagana olova,pre bih se odlucio za duzi nalonski predvez. Pokusati sa klizecim olovom-da,samo treba blaga kontra,sta ako je bara bogata plangtonom-zig rig je opcija u principu treba probati sve -nema pravila.

Link to comment
Share on other sites

Prvo vidi na koji deo se sharan krece,ispitaj taj deo.Mesto je najbitnije.Produzi sa kukuruzom.Olovo od 50-60 gr sa duzim predvezom od 20-25 sm ti je odlican.Ako vec pecash sharana zaboravi pecanje babushke kako si i sam naveo shto vishe buke to manji izgledi za sharana.Probaj malo ali stvarno malo dati aromu kukuruzu.Ja bi isho na dva zrna sa podizacem da uradish balansirani mamac.Tako da mulj mu nesmeta ni za miris a nece ni upasti u mulj mamac.Shto se boile tice ja bi uradio isto shto i Krle.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prvo vidi na koji deo se sharan krece,ispitaj taj deo.Mesto je najbitnije.Produzi sa kukuruzom.Olovo od 50-60 gr sa duzim predvezom od 20-25 sm ti je odlican.Ako vec pecash sharana zaboravi pecanje babushke kako si i sam naveo shto vishe buke to manji izgledi za sharana.Probaj malo ali stvarno malo dati aromu kukuruzu.Ja bi isho na dva zrna sa podizacem da uradish balansirani mamac.Tako da mulj mu nesmeta ni za miris a nece ni upasti u mulj mamac.Shto se boile tice ja bi uradio isto shto i Krle.

Ako si citao prvi post radi se o tankom sloju mulja,zasto onda lakse olovo?

Balansirani mamac-da ali ako sa kukuruzom mislis da eliminises babusku grdno si se zaebo.

Link to comment
Share on other sites

Pa kao prvo neso mnogo je mala voda i peca se blizu-mnogo lakshe se radi sa manjim olovom nego sa velikim.Kao drugo sa 5 gr i nemozesh videti koliki je mulj tako da sam napisao da prvo lepo ispitaj mesto to se podrazumeva i za mulj.A dva velika zrna ambarca i sa podizacem veruj da ce uveliko smanjiti idarce babushke ispod kile.Isprobano i sada na divljoj vodi na kojoj sam bio.Treba vremena za boilu da se sharan navikne a i onda se ide sa shto manjim promerom recimo 10-12 mm a to je manje nego gore pomenuti ambarac
Link to comment
Share on other sites

Pa kao prvo neso mnogo je mala voda i peca se blizu-mnogo lakshe se radi sa manjim olovom nego sa velikim.Kao drugo sa 5 gr i nemozesh videti koliki je mulj tako da sam napisao da prvo lepo ispitaj mesto to se podrazumeva i za mulj.A dva velika zrna ambarca i sa podizacem veruj da ce uveliko smanjiti idarce babushke ispod kile.Isprobano i sada na divljoj vodi na kojoj sam bio.Treba vremena za boilu da se sharan navikne a i onda se ide sa shto manjim promerom recimo 10-12 mm a to je manje nego gore pomenuti ambarac

 

Babuska od kilo je i dalje babuska a za tezinu olova sam napisao zasto mislim da je teze bolje-procitaj. :a016:

Link to comment
Share on other sites

Neznam sta tu ima toliko polemisanja.Tanji mulj teze olovo,dublji mulj moze i lakse olovo primer 60 grama jer i onako tone u mulj i na osnovu toga je veci otpor na olovu a moze i tezi samo se mora staviti duzi podvez jer teze olovo dublje tone u mulj.Sto se tice selektiranja bele ribe,ja stavljam po pet zrna mega maisa (mega zrna kukuruza) pa se kace i deverige,linjaci i kecige itd...Tako da nema pravila u velicini mamca mozes ih samo reducirati ali ne eliminisati :pivopija1:
Link to comment
Share on other sites

Prvo pored same trske je sigurno i istrula stara trska koja je uradila sloj na tlu.Taj sloj itekako znaci puno.Lakshe olovo neulazi u taj sloj.Dali je tanji mulj to treba da se ispita.Ja kad bi pecao pecao bi ispred trske il ispred trave.Kako je veoma mala voda i plitka sa velikim olovom se stvara i velika buka.Teze je za manevrisanje ako ocesh da pogodish izmedju lopoca trave il ispred njih.Hrana shto manje i na jedno mesto ne rasprskana tako je sharan manje obazriv.\Hrani vishe dana mesto bez pecanja i da te niko nevidi.Kad dodjes da pecas shto manje buke i shto dalje od shtapa.Kocnica odkocena al samo malo da ti ne bi odma usho u travu il trsku.Shtap prema vodi ukoliko pecash pri obali a mozesh vrh zaroniti skroz.Pecanje bele ribe i babushke zaboravi ako hocesh pecati sharana.Shto manje buckanja u vodi.Ovo su ti neka od pravila kad idesh na pravu divlju vodu gde je sharan veoma plashljiv i gde se pazi na sve.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Neznam sta tu ima toliko polemisanja.Tanji mulj teze olovo,dublji mulj moze i lakse olovo primer 60 grama jer i onako tone u mulj i na osnovu toga je veci otpor na olovu a moze i tezi samo se mora staviti duzi podvez jer teze olovo dublje tone u mulj.Sto se tice selektiranja bele ribe,ja stavljam po pet zrna mega maisa (mega zrna kukuruza) pa se kace i deverige,linjaci i kecige itd...Tako da nema pravila u velicini mamca mozes ih samo reducirati ali ne eliminisati :pivopija1:

 

Slazem se sa tobom u potpunosti samo si zaboravio da teze olovo pravi vecu buku. :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Link to comment
Share on other sites

olovo suza ne propada i josh nekoliko vrsti plocastih olova.Pogotovo na daljini od slike gde se nezabacuje preko glave nego sa nisanjem.Vidim dobro ste proucili sliku obojica
Link to comment
Share on other sites

Šestougaono "pločica" olovo max. 60 gr. i zabac iz ruke, pustiŠ najlon za dužinu Štapa i njiŠi Što kaže Jane. ;) Može da se stavi silikonski stoper ili joŠ bolje končani (struna) klizeći čvor iznad olova...
Link to comment
Share on other sites

olovo suza ne propada i josh nekoliko vrsti plocastih olova.Pogotovo na daljini od slike gde se nezabacuje preko glave nego sa nisanjem.Vidim dobro ste proucili sliku obojica

Dasi pecao ikada na mulju nebi napisao da olovo suza ne propada u mulj ;) Inace nije svako sa kasikom jeo znanje :pardon: :pivopija1:
Link to comment
Share on other sites

Pecao dosta u mulju,evo i sada zadnja kampanja je bila na mulju,Suza od 100 gr propada al suza od 60 ne.Mulj i nije problem da ste vi pecali pored trske i trave znali bi da tamo ima josh jedan pojas starih istrunulih trava i trski koje je veoma dobro mesto za faunu odnosno dosta dobro mesto i idealno za sve zivotinje sa kojima se sharan hrani medjutim je veoma nezgodno za pecanje jer bilo koje teze olovo zabada se izmedju resastih istrunulih delova i udica lako se zakaci za njih.il treba koristiti veoma izbalansirani mamac il jak pop up shto u ovom nepecanom delu ne bi preporucio.Manite se komercijala i lepo uredjenih jezera.Pravi izazov je ovde kao na slici gde sharan nikad nije video boilu i 150 gr olova sa pva.KAd jedna raketa znaci nemanje udarca 3 dana.Kad svaki pokret na obali sharan oseti i opet nema udarca.

 

Znanje druze moj je iskustvo koje kod nas mozesh da steknesh jer nema nijedne komercijale i lepo uredjene vode.

 

I na kraju je decko pitao za savet.Ja sam pecao takve male vode i na plovak i na olovo ispitivao i susreo se svime koje sam napisao.Ako oce on nek poslusa vas ako oce nek poslusha mene to je njegov izbor.

 

Josh neshto kao savjet ako ti sistem nije vezan kako treba okaci brate kakvo ocesh olovo i od 200 gr nece ti pomoci,ako je sistem uradjen i sa 50 gr bice 100-od 100 to ti ja garantujem

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...