Jump to content

Kacamak-Valjci Od Kukuruznog Brasna


leskovcanin

Recommended Posts

3 solje kukuruznog brasna,1 solja psenicnog brasna,1 kesica vanilin secera.....umesis to toplom vodom,napravis testo i stisnes ga da dobije oblik pogace i tako kuvas,kad vidis da isplivava vadis napolje i to je to,na pecanju cuvas u vlaznoj krpi8-)
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Taj griz i belo brasno sto stavljate samo napravi kliker tvrd ko kamen kad kuglica dodje u dodir sa hladnom vodom. Koliko god ga smeksali van vode on je posle minute u vodi,pogotovo hladnijoj tvrd ko kamen. Pravi valjak se pravi iskljucivo od cistog kukuruznog brasna i nekuva se vec umesen da ispliva nego se kuva u postojecem obliku kao kacamak. Kukuruz ima dosta skroba kojeg ispusti iz sebe prilikom kuvanja i kao takav dobro veze sva ona sitna zrnca i bude mekan i zitak a nespada sa udice. Brasno i griz ga samo pokvare.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

odprilike ga i ja tako pripremam, al sam cuo za neki sa zutim secerom, psecicnim grizom

Ono ti je izvorna nokla koja peca,neko je napravi s vegetom ili alevom paprikom...jako mnogo Pazovackih sarandzija peca s ovim na Dunavu,sto kazu,ta stara garda i ne pada im na pamet da menjaju mamac :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ono ti je izvorna nokla koja peca,neko je napravi s vegetom ili alevom paprikom...jako mnogo Pazovackih sarandzija peca s ovim na Dunavu,sto kazu,ta stara garda i ne pada im na pamet da menjaju mamac :D

 

Limar je u pravu sto kaze za noklu!To je neprevazidjena nokla,samo bi ja dodao srednje granulacija prekrupe tj oko 1,5 mm.Sa ovom noklom ili ti kuljom mozes stati na crtu bilo kome.Jedino sto se mora znati pecati na noklu!

Link to comment
Share on other sites

Dukas, hoces li malo pojasniti sta treba znati, pa pecati uspesno na noklu? Nisam probao, a bih, pa da ne lutam previse.

 

Ako sam razumeo, pustim vodu da kljuca, sipam kukuruznog brasna, i mesam, to je sve?

 

Prvo namestis pogace od smese koje kuvas dok ne isplivaju na povrsinu.Posle toga izmesis i napravis mekocu nokle kako zelis.

Samo pecanje,zaroni ti vrh stapa u vodu(sto je retko ali u jesen se cesce desava),a drugo je vezano pecanje na koje moras kontrirati.Sve je stvar iskustva posle i u vrhove stapova stalno gledas.Nema opustanja!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Smrki to sto si postavio je moj recept sa kojim sam lomio sarane po golubcu i okolini kad niko nije ni isao tamo. Pre dvadesetak godina kada su samo pojedini blinkerasi isli dole da hvataju soma i smudja ja sam drao sarane na isti taj valjak i na tu prekrupu. Kasnije sam odveo tamo neke ljude sa karaburme pa im pokazao kako se kuva sve to po redu. Gruja je lepo objasnio u svom postu kako se sta kuva ali je neke stvari zaboravio. Nepostoji bolji nacin kuvanja od tog jer sa svakim drugim dobijes drugaciju zilavost i tvrdocu.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...