Jump to content

Mala Pomoc Oko Hemije


Recommended Posts

Nisam nesto mnogo muckao oko ovih stvari, pa mi je potrebna mala pomoc, premda i nije jeftina zezalica...

 

Naime, zamolio bih vas da mi sugerisete oko ovoga: 

 

UTCS AROMA "GREEN LIPPED MUSSEL"

 

GREEN LIPPED MUSSEL EXTRACT

 

NUTRAMINO

 

BETAINE HCI

 

LIQUID MOLASSE

 

sve je nutrino.

 

Mix je na bazi birdfood-a.

 

Interesuje me dali se sve gore navedeno dobro slaze, i koliko cega treba dozirati. (sta reba dodati ili oduzeti).

 

Imajuci u vidu cinjenicu da je "Recimo" Jun mesec, temp vode od 24-26 stepeni, dno sljunkovito (Tvrdo) prepuno skoljki, dubina na kojoj se peca oko 8-9 m. daljina nekih 60m. Teren je detaljno pregledan (Sonerom), nema znacajnih prepreka, relativno lovan za ovo doba godine. U tom delu ima dosta  Deverike.

 

Inace u pitanju je jezero dubine i preko 40m  sa dva sliva, voda je izuzetno cista takoreci za pice. Mislim da nije preterano napadnuta boilama, uglavnom kukuruz ili nesto tome slicno.

 

Dajem kontretne podatke iz razloga sto mi treba konkretan odgovor.

 

Nov sam na forumu, ali citajuci ga sticem utisak da se ovde radi o Velikim poznavaocima Sarana, pa se odlucih da nesto i ja pitam. Mozda vas smaram ali jbg. nemam nijednog toliko iskusnog Sarandjiju, (Vrsnog poznavalaca) da bi mogao da saznam vise na tu temu.

 

Sta mi je cilj? Da u sto vecoj meri zaobidjem deveriku a da pridobijem Sarana.

 

Hvala vam kolege, jer sam siguran da ce neko od vas da mi pomogne.

Link to comment
Share on other sites

e kolega imas srece juce sam u jednoj prodavnici sreo lika koji peca 17 godina sarane na dunavu najveci mu je 24 kile da znas o kakvom iskustvu je rec

 

kaze da je  za divlje vode ubedljivo najbolja aroma glm od nutre i od hemije jedino sto korisit je glm praskasti 1amino dodatak i betain to si i ti naveo

ako ces da kampujes tipa 3-7 dana preporucujem birdfoodmix (prazan sto se tice proteina) a ako ecs da hranis mesto da ga pecas cele godine preporucujem ti kvalitetan ali ne tako skup mix koji ces sam da pravis

 

evo ti za hranjenje recept 1kg mixa

                                          5g nutrinog betaina

                                          1,5ml glm nutra

                                          10 ml nutramino

                                          10g supercoet od vnda moze i neki drugi zasladjivac to ti je po meni jako vazno u boilama za hranjenje

                                           glm extract nemora al ako imas para stavljaj kolko mozes

 

boile za pecanje             1kg mixa

                                       5-6ml glm

                                       5g betaina

                                       20ml nutramina (al ja bi pre uzeo multimino u oba recepta isto ml) a najbolje je da uzmes atractamino ppc od sbs

                                       10-20 g glm extract (ako bude prejako (sto se ne desava) ti smanji

                                 ove za pecanje pravi na 1 jaje pa pravi u raznim odnosima sa aromom pa ces tako doci do dobitne kombinacije

 

jel imas cverglana na toj vodi?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sto se tice melase ja to stavljam u sve boile pogotovo u one za hranjenje oko 30-50ml mozes stim i one za hranjenje malo preliti da sto brze privuku ribu

 

ako je sljunkovito dno bez prepreka sto bi tu bio saran kad nema granja ni panjeva jedino mi to nije jasno al ako ga ima blago tebi

Link to comment
Share on other sites

Quote

sto se tice melase ja to stavljam u sve boile pogotovo u one za hranjenje oko 30-50ml mozes stim i one za hranjenje malo preliti da sto brze privuku ribu

 

ako je sljunkovito dno bez prepreka sto bi tu bio saran kad nema granja ni panjeva jedino mi to nije jasno al ako ga ima blago tebi

 

Koliko sam ja video gledajuci i prateci sonerom...velika vecima krupne ribe se nalazi na vrlo nepristpacnim mestima takoreci gotovo je nemoguce pecati, tako da je jedino resenje po meni (sto ne mora da znaci da sam u pravu) da se riba izvuce iz tog Djavola...Obale su strme skoro po 90..

Mesto o kome sam pisao nije "Klasicno saransko", ali sam imao lepa iskustva na tom mestu.

 

Koristeci da kazem "Taktiku" prihrane mesta nekoliko dana pre izlazka na vodu.

Jos bi naglasio, u toku noci situacija je sasvim druga, velika kolicina ribe je na hrani ili iznad nje na nekih 2-3 m itd

 

 

 jbg, pecam gde se moze....:)

Link to comment
Share on other sites

e kolega imas srece juce sam u jednoj prodavnici sreo lika koji peca 17 godina sarane na dunavu najveci mu je 24 kile da znas o kakvom iskustvu je rec

 

kaze da je  za divlje vode ubedljivo najbolja aroma glm od nutre i od hemije jedino sto korisit je glm praskasti 1amino dodatak i betain to si i ti naveo

ako ces da kampujes tipa 3-7 dana preporucujem birdfoodmix (prazan sto se tice proteina) a ako ecs da hranis mesto da ga pecas cele godine preporucujem ti kvalitetan ali ne tako skup mix koji ces sam da pravis

 

evo ti za hranjenje recept 1kg mixa

                                          5g nutrinog betaina

                                          1,5ml glm nutra

                                          10 ml nutramino

                                          10g supercoet od vnda moze i neki drugi zasladjivac to ti je po meni jako vazno u boilama za hranjenje

                                           glm extract nemora al ako imas para stavljaj kolko mozes

 

boile za pecanje             1kg mixa

                                       5-6ml glm

                                       5g betaina

                                       20ml nutramina (al ja bi pre uzeo multimino u oba recepta isto ml) a najbolje je da uzmes atractamino ppc od sbs

                                       10-20 g glm extract (ako bude prejako (sto se ne desava) ti smanji

                                 ove za pecanje pravi na 1 jaje pa pravi u raznim odnosima sa aromom pa ces tako doci do dobitne kombinacije

 

jel imas cverglana na toj vodi?

Koji je to mix,jel mozes da objasnis?

Link to comment
Share on other sites

Quote

Koji je to mix,jel mozes da objasnis?

ako oces da dajes pare uzmes neki kupovni birdfood mix a ako neces da dajes pare :200g prosenog brasna

                                                                                                                                     200g kukruznogbrasna

                                                                                                                                     100g mlevene konoplje

                                                                                                                                     200g hrane za ptice (biskvitne ili jajcane sve jedno samo da nisu custe semenke)

                                                                                                                                     200g hrane za ptice (semenke krupnije mlevene da nebude skroz prah nego da malo otvaraju boilu isto tako i sa konopljom)

                                                                                                                                     50g psenicni griz

                                                                                                                                     50g pirincano brasno (ne vise jer ce zatvoriti boilu)

kad nemam vremena sunem 20 jaja a u jednu ciniju pomesam kilu kukuruznog kilu prosenog i pola kule plevene konoplje, naravno da je lepo kad tu ima 20 razlicitih dodataka ali za hranjenje i ovo ce odraditi posao

 

a za hranjljivi mix bih ja ovako pravio (planiram ako bog da da pecam na dunavu)  : 300g frolica govedjeg sitno mlevenog (ako neces frolic stavis jos 300g ribljih brasana  ili 200g ribljih brasana i 100g hrane za ptice)

                                                                                                                                   100g riblje brasno skrnavo

                                                                                                                                    50g pirincano brasno

                                                                                                                                    200g sojino brasno

                                                                                                                                    200g prosenog brasna

                                                                                                                                    150g mlevene konoplje (krupno mlevene da otvori boilu)

mix za boilu za TVOJE mesto treba da bude takav da prija saranu i da mu odrzava metabolizam u normali ta mu nista nesmeta da bude izbalansiran i tada ce ih on jesti dokle god ti budes bacao boile u vodu to je valjda logicno

 

za krace kampanje zbog finansija preporucujem prazne mixeve a za cuvano i hranjeno mesto naravno kvalitetan mix.

 

kad pecas kampanje od 3-4 dana ako si na divljoj vodi treba ti bar 1 dan da dovuces ribu na spot

 

i plan ti je da upecas 2-3-ako upecas 7 komada ti si heroj

 

e sad na divljim vodama riba prirodno jede jako puno proteina hrani se skoljkicama racicima planktonom i to je kolko sam ja upucen 80% suve mase proteini (od oka u sustini puno proteina) znaci da je njoj realno ishrana deficitarna u mastima i ugljenim hidratima a sve aminokiseline su joj potrebne da formira svoje proteine.

 

e sad on ce tebi na spot da dodje jer su ga privukli aminododaci i aroma a kad dodje jesce boile jer voli da jede i jer su slatke a to sto mu te boile nece doneti nista (nece narasti) jer u njima nema proteina realno tebi nije neki problem ti zelis da ga upecas i vratis kad on ponovo nastavlja da jede skoljkice,

 

naravno treba saranu i ugljenih hidrata ali mnogo manje nego u praznim boilama

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Davore iz licnog iskustva velike vode nevole previshe hemije.Bird mix ako radish onda neshto lakshe.Ako vec ocesh da koristish glm ja bi it preporucio na taj tvoj mix 150 gr zamrznute shkoljke u blender u kompletu sa jajima.Netreba ti extrakt,malo arome glm i betaina i malo nutramina mada i shkoljci imas sve.Vishe bi koristio nutramino sa dve tri kapi glm kao dip za mamac i to isto na jednom shtapu kukuruz u taj dip.Saran izlazi u plicak pitanje je gde izlazi i tu ga cekaj.Teshke su veliek i duboke vode za pecanje nekad mora i da se razvlaci na 250-300 metara.

Po meni sad za prolece bolje taj bird mix uradi sa jagodom scopex,shljivom-banana,ananas banana,Odlicna mi se pokazala i cranberry aroma nutrina na divlje vode.Zasladjivac obavezno i shto manje prihranjivanje.

Ako imas mogucnost bar dva puta nedeljno prihrani mesto bez niko da te vidi

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hvala ti Jane...:) ali te molim objasni mi malo preciznije zasto mislis da je bolje u ovo doba godine koristiti vocne, a ne mesne arome. Nekako mi logika kaze da je posle zime saranu potrebnija jaca ishrana...itd

 

Jos nesto, mislim da ti je ovo sa skoljkama super, gde bi mogao da pronadjem (da kupim)  "smrznutu skoljku"?....jbg slabo idem u te markete, sve to zena radi. Nadam se da te ne opterecujem svojim pitanjem....pa ako imas vremena i volje, voleo bi da znam o tome. Hvala.

Link to comment
Share on other sites

Zamrznutu shkoljku uzimam u Vero ima pakovanja od 150 gr i vishe.Malo ostavi da se odmrzne al ne previshe da bi mogo u blenderu lepo da je sameljesh.

Shto se tice mesa neidem po logici nego po onome iz iskustva.Neutral mixevi i bird mixevi su daleko bolji za pocetak sezone na divljim vodama jer nisu teshki mixevi.Nemozesh da ga prehranish i uvjek trazi vishe.Pricam o mixevima sa puno ugljenih hidrata i mlecnih proteina.Bird mix isto tako lepo otpushta miris u josh hladnoj vodi.

Link to comment
Share on other sites

Quote

objasni mi malo preciznije zasto mislis da je bolje u ovo doba godine koristiti vocne, a ne mesne arome. Nekako mi logika kaze da je posle zime saranu potrebnija jaca ishrana...itd

 

koja logika?

 

Quote

 

e sad na divljim vodama riba prirodno jede jako puno proteina hrani se skoljkicama racicima planktonom i to je kolko sam ja upucen 80% suve mase proteini (od oka u sustini puno proteina) znaci da je njoj realno ishrana deficitarna u mastima i ugljenim hidratima

 

80% suve materije su proteini... 60% je "mokra" materija iliti voda... sto znaci da je plafon 20% proteina u saranovoj prirodnoj hrani... skrobne ugljene hidrate nisam uspeo da nadjem niti u jednom saranovom prirodnom izvoru hrane... sto opet ne znaci da je u deficitu sa ugljenim hidratima... mislis li da bi saran imao problema u zivotu ukoliko nikad ne naidje na neko nase hraniliste bogato kukuruzom i ostalim izvorima ugljenih hidrata?

Link to comment
Share on other sites

 

koja logika?

 

sta nerazumes kad kazem suve materije upravo si potvrdio moju recenicu da saranova prirodna ishrana je prebogata proteinima

 

a ugljene hidrate nzm gde nalazi ali su mu bspatan izvor hrane kada mu ti bacis kukuruz u vodu znam da je njemu kvalitetnije da jede skoljkice i darije ali ga mrzi da to radi a nama se ne daju pare

i ako napravis boilu od samo ribljih brasana ona ce biti deficitarna u aminokiselinama npr triptofan koga u brasnima imas kolko hoces tako da treba stavljati i jednog i drugog

 

a znam da saranu nece biti nista ako jede samo skoljke ali sam mislio da treba ugljenih hidrata u boilama

 

u zivotinjama glikogen koji se nalazi u misicima (ugljeni hidrati) dal toga ima i u skoljkama nzm al verujem da ima znam da je malo al opet ima

Link to comment
Share on other sites

Vodeno bilje,tj.rizomi i plodovi nekih vodenih biljaka su i te kako bogati skrobom.Vodeni orah(orasak,vodeni kesten)beli lokvanj,zuti lokvanj,plodove,izdanke,rizome ovih biljaka saran rado jede.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo jos nesto da pitam. Sta mislite, da li je ili nije rano uzimati komponente sada, a koristiti ih u sezoni.

 

Nisam video da je nesto od hemije datumom ogranicemo tj. da ima rok trajanja.

 

pitanje je:

 

Sta se desava sa tim i koliko je bitan faktor u  svezini datih komponenti? ... navedenih gore, odnosno gde treba obratiti paznju..., sta moze da prouzrokuje stara.... odnosno "Bajata komponenta".

Edited by exyucarp
Saknionisano. Reklamiranje
Link to comment
Share on other sites

Evo jos nesto da pitam. Sta mislite, da li je ili nije rano uzimati komponente sada, a koristiti ih u sezoni.

 

 

Nisam video da je nesto od hemije datumom ogranicemo tj. da ima rok trajanja.

 

pitanje je:

 

Sta se desava sa tim i koliko je bitan faktor u  svezini datih komponenti? ... navedenih gore, odnosno gde treba obratiti paznju..., sta moze da prouzrokuje stara.... odnosno "Bajata komponenta".

 

ja juce kupio komponente a koristicu ih kad prodje lovostaj na dunavu (saran) a ti radi kako hoces vazno je da riblja brasna nestoje 3 i vise godina a ovo par meseci nije vazno

Link to comment
Share on other sites

Iz mog iskustva i saznanja sve praškaste komponente (brašna) rok im je od 6-12 meseci, a tečne mogu ići i do 3g, stim da se vodi računa o temperaturi, vlažnosti vazduha i uticaja svetlosti, a neki likvidi po otvaranju moraju se držati u frižideru kao što je CSL. Možeš i posle ovih rokova koristiti ali učinak istih  neće biti adekvatan svojoj nameni.

Link to comment
Share on other sites

Quote

koja logika?

 

sta nerazumes kad kazem suve materije upravo si potvrdio moju recenicu da saranova prirodna ishrana je prebogata proteinima

 

a ugljene hidrate nzm gde nalazi ali su mu bspatan izvor hrane kada mu ti bacis kukuruz u vodu znam da je njemu kvalitetnije da jede skoljkice i darije ali ga mrzi da to radi a nama se ne daju pare

i ako napravis boilu od samo ribljih brasana ona ce biti deficitarna u aminokiselinama npr triptofan koga u brasnima imas kolko hoces tako da treba stavljati i jednog i drugog

 

a znam da saranu nece biti nista ako jede samo skoljke ali sam mislio da treba ugljenih hidrata u boilama

 

u zivotinjama glikogen koji se nalazi u misicima (ugljeni hidrati) dal toga ima i u skoljkama nzm al verujem da ima znam da je malo al opet ima

 

bez uvrede, sto se nutricionizma tice sta god da ne razumem ne bih tebe pitao za savet...  nije mi jasno zasto iznosis podatke o suvoj materiji kad saran jede celu skoljku a ne samo njenu suvu materiju... mesnati zalogaji koje sarko njupa imaju oko 20% proteina...  dodaj tim najbogatijim izvorima proteina ove nesine orahe i kestenje i ukupan procenat se smanjuje ispod 20% 

 

niko nije rekao da treba napraviti boilu od cistog ribljeg brasna, niti da ne treba koristiti izvore skrobnih ugljenih hidrata u mamcima... posebno sada kada mi je nesa pomogao da nadjem izvor skrobnih ugljenih hidrata u saranovoj prirodnoj hrani... vodeno bilje ne sadrzi skrob sigurno ali njeni plodovi vrlo verovatno da... bez obzira na to, ja mislim da u ishrani sarana ne koristi te plodove u tolikoj meri da bi mi time vodjeni mogli bazirali nase boile na skrobnim ugljenim hidratima...

 

saranova prirodna hrana ima toliko vlage koliko mi ne mozemo postici u nasim mamcima i time vodjen mislim da ne mozemo napraviti nutricionisticki balansiran mamac niti to treba da radimo... tu smo da pecamo a ne da vodimo racuna o njegovoj liniji i zdravlju... sa druge strane kao sto ne postoje dva coveka sa istim nutricionistickim potrebama tako verujem da ni sve jedinke sarana nemaju iste potrebe... sa trece strane te potrebe su promenjlive u jako kratkom vremenskom periodu...

Link to comment
Share on other sites

 

bez uvrede, sto se nutricionizma tice sta god da ne razumem ne bih tebe pitao za savet...  nije mi jasno zasto iznosis podatke o suvoj materiji kad saran jede celu skoljku a ne samo njenu suvu materiju... mesnati zalogaji koje sarko njupa imaju oko 20% proteina...  dodaj tim najbogatijim izvorima proteina ove nesine orahe i kestenje i ukupan procenat se smanjuje ispod 20% 

 

niko nije rekao da treba napraviti boilu od cistog ribljeg brasna, niti da ne treba koristiti izvore skrobnih ugljenih hidrata u mamcima... posebno sada kada mi je nesa pomogao da nadjem izvor skrobnih ugljenih hidrata u saranovoj prirodnoj hrani... vodeno bilje ne sadrzi skrob sigurno ali njeni plodovi vrlo verovatno da... bez obzira na to, ja mislim da u ishrani sarana ne koristi te plodove u tolikoj meri da bi mi time vodjeni mogli bazirali nase boile na skrobnim ugljenim hidratima...

 

saranova prirodna hrana ima toliko vlage koliko mi ne mozemo postici u nasim mamcima i time vodjen mislim da ne mozemo napraviti nutricionisticki balansiran mamac niti to treba da radimo... tu smo da pecamo a ne da vodimo racuna o njegovoj liniji i zdravlju... sa druge strane kao sto ne postoje dva coveka sa istim nutricionistickim potrebama tako verujem da ni sve jedinke sarana nemaju iste potrebe... sa trece strane te potrebe su promenjlive u jako kratkom vremenskom periodu...

 

Zamrznutu shkoljku uzimam u Vero ima pakovanja od 150 gr i vishe.Malo ostavi da se odmrzne al ne previshe da bi mogo u blenderu lepo da je sameljesh.

Shto se tice mesa neidem po logici nego po onome iz iskustva.Neutral mixevi i bird mixevi su daleko bolji za pocetak sezone na divljim vodama jer nisu teshki mixevi.Nemozesh da ga prehranish i uvjek trazi vishe.Pricam o mixevima sa puno ugljenih hidrata i mlecnih proteina.Bird mix isto tako lepo otpushta miris u josh hladnoj vodi.

jel mogu dagnje?

Link to comment
Share on other sites


 

 

 

da slazem se ali i dalje boile sa domacim mixom koji nema kvalitetna riblja brasna niti mlecne proteine je daleko 2 pa cak i do 5 puta jeftiniji od mixa koji to ima, a riba pogotovo na divljoj vodi mozes upecati dosta sa njim

 

ono sto sam ja hteo da kazem je (ovo nigde nisam procitao nego razmisljam) kada bi saran stalno jeo samo kukuruz on bi valjda shvatio kolko su dobri kvalitetni proteinski mixevi (kada pojede takvu boilu) ali kada on na divljoj vodi jede puno

 

proteina ne verujem da ce saran moci da shvati niti ce kvalitetan mix doprineti boljem pecanju vec treba napravti mix koji on brzo vari i koji nije skup

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

bez uvrede, sto se nutricionizma tice sta god da ne razumem ne bih tebe pitao za savet...  nije mi jasno zasto iznosis podatke o suvoj materiji kad saran jede celu skoljku a ne samo njenu suvu materiju... mesnati zalogaji koje sarko njupa imaju oko 20% proteina...  dodaj tim najbogatijim izvorima proteina ove nesine orahe i kestenje i ukupan procenat se smanjuje ispod 20% 

 

niko nije rekao da treba napraviti boilu od cistog ribljeg brasna, niti da ne treba koristiti izvore skrobnih ugljenih hidrata u mamcima... posebno sada kada mi je nesa pomogao da nadjem izvor skrobnih ugljenih hidrata u saranovoj prirodnoj hrani... vodeno bilje ne sadrzi skrob sigurno ali njeni plodovi vrlo verovatno da... bez obzira na to, ja mislim da u ishrani sarana ne koristi te plodove u tolikoj meri da bi mi time vodjeni mogli bazirali nase boile na skrobnim ugljenim hidratima...

 

saranova prirodna hrana ima toliko vlage koliko mi ne mozemo postici u nasim mamcima i time vodjen mislim da ne mozemo napraviti nutricionisticki balansiran mamac niti to treba da radimo... tu smo da pecamo a ne da vodimo racuna o njegovoj liniji i zdravlju... sa druge strane kao sto ne postoje dva coveka sa istim nutricionistickim potrebama tako verujem da ni sve jedinke sarana nemaju iste potrebe... sa trece strane te potrebe su promenjlive u jako kratkom vremenskom periodu...

Cini mi se da malo sa nipodastavanjem pominjes plodove i izdanke biljaka o kojima sam pisao,velika populacija sarana u vodi dovodi neminovno do unistenja ovih biljaka,izgleda da ga veoma rado jede.SIguran sam da u plodovima i izdancima tih biljaka nema "skrobnih"ugljenih hidrata,logicno je posto takvi ne postoje,ugljeni hidrati su grupa jedinjenja kojoj pripada skrob kao i celuloza,ti bi to trebao da znas?

Link to comment
Share on other sites

Cini mi se da malo sa nipodastavanjem pominjes plodove i izdanke biljaka o kojima sam pisao,velika populacija sarana u vodi dovodi neminovno do unistenja ovih biljaka,izgleda da ga veoma rado jede.SIguran sam da u plodovima i izdancima tih biljaka nema "skrobnih"ugljenih hidrata,logicno je posto takvi ne postoje,ugljeni hidrati su grupa jedinjenja kojoj pripada skrob kao i celuloza,ti bi to trebao da znas?

zna on nego mi tera inat :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...