Jump to content

Dvogled


Dukas

Recommended Posts

Ne znam da li ima na forumu  ali mene konkretno interesuje izbor za dvogled.

 

Po cemu se pojedini izdvajaju i na sta treba obratiti paznju pri kupovini.Koji su osnovni reperi,zum,optika itd.

 

 

Link to comment
Share on other sites

ako mozete kupite vojni dvogled.te dvoglede je proizvodio zrak teslic.sociva u tim dvogledima bila su zeiss jena.od novijih najbolji odnos cene i kvaliteta  je bushnell.imate i modele sa laserskim daljinomerom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dvogleda ima od-do, koliko ne mozes ni da zamislis!
Zavisi sta od istog ocekujes, i za sta ce da ti sluzi?
Saglasan sam da su Zrakovi dosta dobri, ali samo pod uslovom da su dobro i ocuvani… A takvi su od 150 eur pa na dalje!

Ima sad dosta kvalitetnih dvogleda (ne profi) i po Tehnomanijama i slicnim radnjama, i za relativno male pare (50-100 eur) moze da se nadje dosta dobrih komada! Samo treba da se odlucis koliki je budzet, pa shodno tome i da malo "prosunjas" po netu! Nesto ces sigurno pronaci...

 

Sto se repera tice:
Najbitnije je staklo, kuciste, tezina i raspon uvecanja!
Iz nekog mog iskustva, fiskno uvecanje je najbolja solucija, i to recimo 6 ili 8x.

 

A pojedini se izdvajaju prvo po imenu (npr. Swarovski, Zeiss, Schmidt&Bender…), a posle toga po svemu ostalom!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Zar ovde vise niko ne koristi dvogled,pa ne moze da napise jos koji predlog sta i kako??Cudno bas a ovamo svi gledaju suprotnu obalu?!?!

Hvala ljudima koji su se potrudili i nesebicno napisali sta je bitno pri izboru i kupovini.

Link to comment
Share on other sites

Koristim i ja dukas al sta da ti kazem kad se ne razumem a inace od oca imam jedan dvogled koji je ruski ili poljski inace covek golubar pa kad je kupovao pre 25 godina nije zalio i dan danas ga koristimo i ja i on a i ko ga je pogledao bio je odusevljen samo nije onako mali i gumiran vec glomazan a i da ti predlozim pitanje dali mozes naci vise to .a mozda i moze na nekom buvljaku.
Link to comment
Share on other sites

Zar ovde vise niko ne koristi dvogled,pa ne moze da napise jos koji predlog sta i kako??Cudno bas a ovamo svi gledaju suprotnu obalu?!?!

Hvala ljudima koji su se potrudili i nesebicno napisali sta je bitno pri izboru i kupovini.

 

 

Dukas, ni ti ne napisa za sta ti treba, i koji je budzet?

 

Evo, recimo, ovaj je vise nego kvalitetan, pocevsi od firme koja ga proizvodi, preko mehanike i sociva, a cena mu je (relativno) povoljna...

Jos ako imas nekoga preko da da uzme, pa da ti uradi i povracaj poreza (PDV, MWS...), moze uz malo "potrage za ispadne +_150 eur...

Za te pare, tesko da nadjes bolji!!!

I da te sluzi do kraja zivota...

 

http://www.minox.de/index.php?id=4315&L=1

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nebojsa,nije u pitanju samo cena vec uopsteno sto sam napisao sta je bitno pri kupovini dvogleda.Dobro si napisao koji zum,x necega itd.naravno da cu se i ja kao i ostali povesti cenom ali ipak da se ima info.Mislim da ovo sto sam pitao je informator za sve ako neko zeli da kupi dvogled.

Eto Rade je dao dobar predlog kao i svi koji su konstruktivno ucestvovali u diskusiji.

 

Nisam napisao da je kupovina dvogleda za pecanje,malo da virnes na drugu stranu ali ne za komsijsku terasu!

Link to comment
Share on other sites

Ako pricamo o dvogledu sa oznakom 30x50, onda je to fiksno uvecanje… Ovo za durbin nisam razumeo?!

 

Ne bih ga preporucio jer ti je za mirno, prijatno za oko posmatranje kroz njega potreban stativ, ili potpino mirna ruka… Sto je vece uvecanje, to je svako manje pomeranje vrlo uticajno na gledanje kroz dvogled!

Jako tesko, pogotovo na manjim daljinama lociras cilj/tacku, odnosno objekat koji bi da posmatras...

Sa tolikim uvecanjem, (a da nije npr. Swar, Zeis-mada ga oni u tim uvecanjima i ne rade) pravo/dobro izostravanje slike je nemoguca misija...

Njegova upotreba je mozda opravdana kod golubara, koji "legnu na zemlju pa bulje u te 'ticurine"  :rofl:  , ali za ostalo (tipa lov, posmatranje prirode i sl.)mislim da nije previse primenljiv?!

I naravno, sve to za sobom povlaci i mnogo vecu tezinu!

 

Da se razumemo, nekom i takvo uvecanje odgovara, samo ga JA ne bih nikome preporucio...

A i malo strucniji od mene kazu: do 10x maksimum kada je fiksno uvecanje, kada je varijabl, zavisi od proizvodjaca… Mada, ja sam retko gde video i varijabl do 30x!

Da su dobra (i prakticna) tolika uvecanja, sve optike na puskama bi imale ista… A optike su uglavnom 1-12x30-40-50...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Za neke potrebe sa ne previse zahteva zadovoljava recimo Bushnell neki 8 ili 10x42......ali za one za dubljim dzepom moze i neki Leupold ili Swarovski....za prihvatljivu cenu moze i da se uzme Nikon (sasvim OK) i dosta skuplji Zeiss.....ipak kada se uporedi odnos cena kvalitet ipak pobedu u nasim krajevim bi odneo Bushnell koji  ima dobru cenu, dobro sluzi cemu je namenjen a laksi je od vojnog 8 puta.....

 

Imao sam Olympus i bio sam zadovoljan....mada nisam ni znao realno ni sto sam ga kupio....mislim da dvogled nije deo saranskog pribora....voajerizam je na drugom spratu.... :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

sad kada bi uzimao nov dvogled , uzeo bih sa sto vecim uvecanjem . trenutno imam , mislim 12x50 illi manje, i treba mi bolje uvecanje. sa ovim nemozes videti sitne detalje koji te nekad zanimaju.

 

inace prvi broj ti predstavlja uvecanje a drugi precnik objektiva.  sto veci precnik objektiva vise svetla ulazi u dvogled , slika je svetlija, jasnija i bolja u zoru i predvece.

 

nije lose imati i UV filter na socivu.

 

 

a za vece uvecanje ti definitivno treba naslon da bi nesto video pa razmisli i o 'rakljama' za dvogled

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...