Jump to content

Domaci Boili Mix


Maskirani

Recommended Posts

misljenje o ovom domacem boili mixu,i naravno svaka korekcija i savet dobro dodju.

 

 

50% kukuruzno,sojino,psen.brasno

20% rib.brasno

15% pticja hrana

10% mleko u prahu

5% slatka paprika

 

10g betaina

15ml nuramino

 

aroma_frankfurska kobasica

 

 

i dali se moze staviti cili umesto slatke paptike,i dali treba zasladjivac,

nemam bas nekog iskustva pa svaki savet dobro dodje,hvala

Link to comment
Share on other sites

misljenje o ovom domacem boili mixu,i naravno svaka korekcija i savet dobro dodju.

 

 

50% kukuruzno,sojino,psen.brasno

20% rib.brasno

15% pticja hrana

10% mleko u prahu

5% slatka paprika

 

10g betaina

15ml nuramino

 

aroma_frankfurska kobasica

 

 

i dali se moze staviti cili umesto slatke paptike,i dali treba zasladjivac,

nemam bas nekog iskustva pa svaki savet dobro dodje,hvala

Pozdrav komšija! Po meni ovo nije loše za početak kao osnova pa da se malo koriguje kako bi bilo malo kvalitetnije. Zameniti pšenično brašno integralnim, čili nisam koristio pa neznam da dam savet, dodati veliku kašiku pivskog kvasca, dodati ulja-recimo salmon(ako nema moze koje ima), zasladjivača dodati ne preterano(recimo talin 1-2 ml), neznam koji betain koristiš, otprilike sve je u granicama! ida da ne zaboravim, moze kašičica belog luka u prahu za frankfurtsku!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

imam jedno pitanje u vezi domacih boila, kad god ih napravim posle nekog vremena mi se ubudjaju iako ih drzim u zamrzivacu. Jel bi skodilo kad bih u mix dodao konzervans?

potrosi ih na pecanju,salu na stranu  dok se nepojvi crna ili zelena budj sve ok,znaci kad je bela moze bez problema ali ne doveka.

Link to comment
Share on other sites

imam jedno pitanje u vezi domacih boila, kad god ih napravim posle nekog vremena mi se ubudjaju iako ih drzim u zamrzivacu. Jel bi skodilo kad bih u mix dodao konzervans?

Supenu kasiku soli u mix pre kuvanja naravno,posle kuvanja ostavis da se susi min 10h i posle toga u zamrzivac nema sanse da ti se ubudjaju. Kad si na pecanju ( pogotovo visednevnom) boile obavezno stavis u merzicu i okacis negde u hladovinu.Uvece ih ubacis u sator da ne povlace vlagu od rose. Ja tako radim i retko da mi se ubudjaju boili.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ja na jednom pecanju po zavrsetku pecanja ostavim pola kg boila drugarima koji su me zamenili jer mi je to samo ostalo prva dva dana imali lepe ribe a kazu kad sam ib pozvao treci dan boile im se ubudjale. Ljudi mesto da cuvaju na otvorenom oni zatvorili u kesu da im budu taze da se nesuse. I kazu pobelele od budje. Meni se nikad ne kvare samo ih drzi na otvorenom u hladu.
Link to comment
Share on other sites

pozdrav momci, da ne otvaram novu temu, postavicu pitanje ovde, nadam se da se maskirani ne ljuti sto pisem u njegovom postu..

od skoro sam krenuo da pravim svoje boile, samo eksperimentisao..e sad me zanima da li moze neko da mi kaze sta od hemije da stavim za pocetak, ali sto minimalnije, jer mi je trenutno tanak budzet.. da li bi vrsilo posla samo aroma i  zasladjivac ili mi trenaju jos neke komponente? 
hvala unapred..pozz

Link to comment
Share on other sites

pozdrav momci, da ne otvaram novu temu, postavicu pitanje ovde, nadam se da se maskirani ne ljuti sto pisem u njegovom postu..

od skoro sam krenuo da pravim svoje boile, samo eksperimentisao..e sad me zanima da li moze neko da mi kaze sta od hemije da stavim za pocetak, ali sto minimalnije, jer mi je trenutno tanak budzet.. da li bi vrsilo posla samo aroma i  zasladjivac ili mi trenaju jos neke komponente? 

hvala unapred..pozz

U principu posto tek kreces pokusaj da vise paznje obratis na izradu mixa lako ces sa hemijom posle,a sa hemijom uvek treba biti umeren pogotovo kada su arome u pitanju. Drzi se nekih srednjih doza od onih koje preporucuje proizvodjac i to je to.

A da li je dosta samo sladilo i aroma opet zavisi od mixa. Najbolje postavi mix koji si slozio pa ce ti se malo bolje pojasniti.

Link to comment
Share on other sites

pa tek sam krenuo da pravim, uglavnom svodi se na sastojke koji su meni dostupni, sojino brasno, kukuruzno, psenicno,griz, nasao sam kao neka zamena za riblje brasno i to je to od prilike, jos uvek nemam neki tacan recept, trazim po forumima, pa stalno nesto novo kombinujem...hvala na savetima, i posebno da se zahvalim @bane76 koji mi je detaljno objasnio u pp, druze ne mogu da ti odgovorim, jer sam nov na forumu, pa ne mogu da saljem pp...ali veliko hvala svima

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

misljenje o ovom domacem boili mixu,i naravno svaka korekcija i savet dobro dodju.

 

 

50% kukuruzno,sojino,psen.brasno

20% rib.brasno

15% pticja hrana

10% mleko u prahu

5% slatka paprika

 

10g betaina

15ml nuramino

 

aroma_frankfurska kobasica

 

 

i dali se moze staviti cili umesto slatke paptike,i dali treba zasladjivac,

nemam bas nekog iskustva pa svaki savet dobro dodje,hvala

To je bar za mene aroma i boila koja mi je najvise riba dala i sa kojom sam gotovo 3 godine radio i eksperimentisao. Radim je na dva nacina,tj dva miksa su mi nosioci. Jednu varijantu radim sa nutrinim BFM ( Big fish mix),a drugu na SBS-ov mix M1. Znaci ovi miksevi su mi nosioci,ne radim na cistim jel su prejaki. Mikseve razbijam (razblazujem) - mlevenim peletima (ribnjacki peleti za tov sarana,melegov pelet R1,CSL pelet,pastrmski pelet-konkretno za ovu boilu koristim ribnjacki pelet i melegov R1),metod miks hot demon,od  DD Bait-a Midi mix,VDE Supercarp strawbery i fishmeal (hrana). To su gotove sve stvari sa kojima razbijam originalne mikseve i u zavisnosti da li je bird mix ili fish mix tako i gore navedene komponente koristim. To ti govorim iz razloga jer su sve te stvari izbalansirane i nikada te nece kopkati da li si oslabio mix,pokvario itd,zato nisam pristalica razbijanja mikseva tipa kupicu 5 vrsta brasna u zdravoj hrani i ubacuj od svega po malo :). Konkretno sto se tice boile koju si pomenuo treba da imas i mlecnih proteina u miksu tipa vitamelo,rennet cassein,mleko u prahu,surutka u prahu itd i vitaminski deo kelp powder,pivski kvasak,edge extract itd. Sazeto mix treba da bude lako svarljiv,hranljiv,energetski potkovan da saran kada krene da jede prihvati to i uvek se vraca na tvoje hraniliste. Sto se hemije tice koristim arome i dosta tecne hemije od Imperiala kada radim na BFM miksu a kada radim na M1 mixu koristim SBS-ovu aromu,a tecne i praskaste dodatke Nutra/SBS,ulja koristim najcesce 2 a ponekad i 3 vrste u zavisnosti od perioda godine i to Salmon oil,Hemp oil i bundevino ulje. Kada je voda hladnija,dubina veca i dno muljevito dodajem emulsifier i malo arome Vision Liver & Garlic koja je bas ostra i prodorna. Zato sedi razmisljaj i kombinuj dok ne dodjes do prave kombinacije ne samo za ovu aromu nego za svaku koju budes radio,jer ces jedino tako imati svoj recept za koji ces znati sigurno gde,kad i kako peca,naravno u zavisnosti koliko ti finansije omogucavaju.Ovo ti govorim iz licnog iskustva,jer sam milion puta okretao i peglao mixeve i samo bog zna koliko sam i miksa i para bacio. Pozz

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

pa tek sam krenuo da pravim, uglavnom svodi se na sastojke koji su meni dostupni, sojino brasno, kukuruzno, psenicno,griz, nasao sam kao neka zamena za riblje brasno i to je to od prilike, jos uvek nemam neki tacan recept, trazim po forumima, pa stalno nesto novo kombinujem...hvala na savetima, i posebno da se zahvalim @bane76 koji mi je detaljno objasnio u pp, druze ne mogu da ti odgovorim, jer sam nov na forumu, pa ne mogu da saljem pp...ali veliko hvala svima

Teško da možeš zamjeniti riblje brašno u mixu.

Ako ti nije pristupačno ili je preskupo probaj naći pelete na bazi ribljaka ili pseću hranu koja ima veći postotak ribljaka i to melji i stavljaj u mix.

Da bi poboljšao mix nađi neki vitaminski dodatak za ishranu prasadi (Kostovit U Hrvatskoj) i njega stavi recimo 1 jušnu žlicu na kilogram mixa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

To je bar za mene aroma i boila koja mi je najvise riba dala i sa kojom sam gotovo 3 godine radio i eksperimentisao. Radim je na dva nacina,tj dva miksa su mi nosioci. Jednu varijantu radim sa nutrinim BFM ( Big fish mix),a drugu na SBS-ov mix M1. Znaci ovi miksevi su mi nosioci,ne radim na cistim jel su prejaki. Mikseve razbijam (razblazujem) - mlevenim peletima (ribnjacki peleti za tov sarana,melegov pelet R1,CSL pelet,pastrmski pelet-konkretno za ovu boilu koristim ribnjacki pelet i melegov R1),metod miks hot demon,od  DD Bait-a Midi mix,VDE Supercarp strawbery i fishmeal (hrana). To su gotove sve stvari sa kojima razbijam originalne mikseve i u zavisnosti da li je bird mix ili fish mix tako i gore navedene komponente koristim. To ti govorim iz razloga jer su sve te stvari izbalansirane i nikada te nece kopkati da li si oslabio mix,pokvario itd,zato nisam pristalica razbijanja mikseva tipa kupicu 5 vrsta brasna u zdravoj hrani i ubacuj od svega po malo :). Konkretno sto se tice boile koju si pomenuo treba da imas i mlecnih proteina u miksu tipa vitamelo,rennet cassein,mleko u prahu,surutka u prahu itd i vitaminski deo kelp powder,pivski kvasak,edge extract itd. Sazeto mix treba da bude lako svarljiv,hranljiv,energetski potkovan da saran kada krene da jede prihvati to i uvek se vraca na tvoje hraniliste. Sto se hemije tice koristim arome i dosta tecne hemije od Imperiala kada radim na BFM miksu a kada radim na M1 mixu koristim SBS-ovu aromu,a tecne i praskaste dodatke Nutra/SBS,ulja koristim najcesce 2 a ponekad i 3 vrste u zavisnosti od perioda godine i to Salmon oil,Hemp oil i bundevino ulje. Kada je voda hladnija,dubina veca i dno muljevito dodajem emulsifier i malo arome Vision Liver & Garlic koja je bas ostra i prodorna. Zato sedi razmisljaj i kombinuj dok ne dodjes do prave kombinacije ne samo za ovu aromu nego za svaku koju budes radio,jer ces jedino tako imati svoj recept za koji ces znati sigurno gde,kad i kako peca,naravno u zavisnosti koliko ti finansije omogucavaju.Ovo ti govorim iz licnog iskustva,jer sam milion puta okretao i peglao mixeve i samo bog zna koliko sam i miksa i para bacio. 

pokusacu da napravim jedan mix pa polako korigovati,hvala na savetu

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...