Jump to content

Dobrodol


nesa

Recommended Posts

Bili ja smatram da je bolje da se proda nego da zavrsi na nekoj tepsiji

Verovatno je bolje, ali opet ponavljam ne treba javno podsticati ljude na prodaju ribe. Da predpostavimo da neko upeca Amura ili sarana od 20kg,mozda bi ga i vratio u vodu ali ako zna da ce za tu ribu uzeti npr 200eur on je sigurno nece vratiti nego ce je prodati i tako ce ostati komercijale jedino mesto gde moze da se upeca velika riba. Ovo je vec pricana prica,i ponavljam da je neprimereno na ovom forumu razmenjivati kontakte za otkup kapitalnih riba!

Link to comment
Share on other sites

Ok je to sto kazes....ali ako vec odluci da je proda ta riba ce ziveti na komercijali i vracace je nazad kad je uhvate a ovako ako je vrati na divljoj vodi neko drugi ce je opet upecati i iseci u snicle :)
Link to comment
Share on other sites

A sta ce biti Bozo kada se isprazne ta nasa jezera,tj. kada svu tu ribu rasprodaju kojekakvim baricama?

Ako nekada zazivi zakon u nasoj zemlji videces kako se moze upecati i na divljoj vodi nesto,posebno na Dobrodolu :good:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ima smisla ali ja sam video samo sebe kako vracam veliku ribu i nikog vise na divljim vodama,ali nikog,a nagledao sam se na dobrodolu upecanih komada,na dunavu i tisi slabije ali tamo da.

I svaki je zavrsio ili odmah iseckan ili vezan za skrge i pusten nazad da se neusmrdi dok se nekrene kuci,

Tako da mislim da je ok ako se moze nesto uciniti da se riba neubije,a ko hoce da je pusti pustice je i da kosta 500 eura

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam ko je rekao da ribu (Amura) ne treba vratiti? U zakonu o ribarstvu stoji da Amur nije autohtona vrsta i da ga ne treba vracati u vodu,ali to nije razlog da ga sad izlovimo i prebacimo u komercijale. Pa ta riba je izvukla mnoge vode od potpune propasti zbog problema sa travom! koliko se secam nas dvojica smo vec vodili raspravu na slicnu temu ( javno reklamiranje prodaje kapitalnih riba uhvacenih na Dunavu komercijalama). Smatram da ovaj nas forum koji se zalaze za C&R nije pravo mesto za razmenjivanje kontakata za trgovinu ribom!

 

 

Ja sam namerno to napisao da vidis i sam da komercijale traze veliku ribe..Mislim da i ti imas neku komercijalu,kupio bih kao bela lala.Ja drugacije radim i ne prodajem ribu,zapamti to!Poklanjam je ako hocu ili je vratim nazad.

Link to comment
Share on other sites

Ima smisla ali ja sam video samo sebe kako vracam veliku ribu i nikog vise na divljim vodama,ali nikog,a nagledao sam se na dobrodolu upecanih komada,na dunavu i tisi slabije ali tamo da.

I svaki je zavrsio ili odmah iseckan ili vezan za skrge i pusten nazad da se neusmrdi dok se nekrene kuci,

Tako da mislim da je ok ako se moze nesto uciniti da se riba neubije,a ko hoce da je pusti pustice je i da kosta 500 eura

 

I sam sam nesto tako slicno pisao ovde ali mnogi lajkuju obrnutu tezu ali i dalje sam ubedjenja da je 100x bolje da riba zivi i dalje!

Link to comment
Share on other sites

Ja sam namerno to napisao da vidis i sam da komercijale traze veliku ribe..Mislim da i ti imas neku komercijalu,kupio bih kao bela lala.Ja drugacije radim i ne prodajem ribu,zapamti to!Poklanjam je ako hocu ili je vratim nazad.

Svi mi smo znali i pre teksta u Revirima ( protiv kog sam se ja bunio)i tvog komentara na forumu da neke komercijale otkupljuju velike ribe.To je donekle normalno da oni traze krupnu ribu kako bi im vode bile sto atraktivnije,ali je na nama ribolovcima da tu ribu NE DAMO nego da joj poklonimo zivot i tezimo da je ponovo upecamo vecu i tezu nego predhodni put! Svako ko uhvati ribu na divljoj vodi moze da radi sa njom sta mu savest nalaze i to je meni nazalost jasno ali ponavljam po deseti put NE TREBA JAVNO PODSTICATI LJUDE DA PRODAJU RIBU KOMERCIJALAMA!!! Kao sto je Vladimir rekao ostace nam samo igrice i komercijale gde cemo moci virtuelno da pecamo!

Link to comment
Share on other sites

Svi mi smo znali i pre teksta u Revirima ( protiv kog sam se ja bunio)i tvog komentara na forumu da neke komercijale otkupljuju velike ribe.To je donekle normalno da oni traze krupnu ribu kako bi im vode bile sto atraktivnije,ali je na nama ribolovcima da tu ribu NE DAMO nego da joj poklonimo zivot i tezimo da je ponovo upecamo vecu i tezu nego predhodni put! Svako ko uhvati ribu na divljoj vodi moze da radi sa njom sta mu savest nalaze i to je meni nazalost jasno ali ponavljam po deseti put NE TREBA JAVNO PODSTICATI LJUDE DA PRODAJU RIBU KOMERCIJALAMA!!! Kao sto je Vladimir rekao ostace nam samo igrice i komercijale gde cemo moci virtuelno da pecamo!

 

A da mi ne idemo da pecamo,pa da bude ribe ostima da ih bodes????Lovci koji ubijaju divlje zivotinje nisu u tolikoj panici kao ovde neki ribolovci,pa se boje da ce ribu videti samo na komercijalama!Pa ako bude tako bar je nesto spaseno da i tamo pecate,ovako nece biti nigde ribe jer cemo sve ribe da unistimo!

Ma daj ne brini se,bice ribe i posle nas,pa ona je postojala i pre nas!

Link to comment
Share on other sites

kada budemo "shvatili" i "prihvatili" to da je nama saran partner u ribolovu, kolega... protivnik sa druge strane strune.... deo ovog naseg hobija, strasti... koji nam pruza one zvuke signalizatora, adrenalin... a NE NAMIRNICA I TROFEJ!!!!!!!! onda se mozemo nadati boljem sutra!!!!!!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa Vlado do toga ce proci jos mnogo vremena,ako se doro secam sve su profesionalci pecali posle svetskog prvenstva na Adi Ciganliji i izlovili mnogo ribe.

Ok je to da treba vratiti veliku ribu ali rece ja video sam samo sebe ali sam cuo svega za par slucajeva,decko sto je upecaoonog od dvadeset devet kila,i par komada na garasima.

 

Spas ribljeg fonda nije u pecarosima, vec u primeni zakona,postaviti cuvare koji su,cini mi se da vec jesu sluzbena lica,ali nisam nesto siguran.

Ali cuvare a ne one koji ce pod zastitom znacke izlovljavati ribu mrezama.

 

Po meni jedino ispravno resenje je da se jezera daju na upravljanje drustvima,ali nista od toga.

Par dobrih primera su Peskara Zrenjanin,Conoplja i nema vise koliko se sada mogu setiti,a par losih primera su sve vode gde gazduju firme.

 

Sad me mrzi da slikam a i mucio bih se da postavim,dobio sam odgovor od ministarstva poljoprivrede vodoprivrede i sumarstva,na prijavu da se u lockom kanalu za vrem mresta ubija struja kao i da ima previse privrednih ribolovaca od novog slankamena do Beske,takodje da vec par godina tamo ribocuvarska sluzba nepstoji jer mi niko nije trazio dozvolu bilo da pecam iz camca ili sa obale.

 

Da sumiram cetiri gusto kucane strane u par recenica:

 

Isli su da ih pitaju i ovi im pokazali zapisnike o tome kad su bil kako s radili. Tacni datumi kad su izlazili na vodu i sta su zatekli,za nekoga ko se bavi papirologijom sasvim dovoljno ali za nas kji smo na vod to je za oduzimanje prava na koristenje jer je apsolutna laz,mislim da nekih pet godia nije dosao cuvar da me pita za dozvolu,na dunavu,e kad udjem u Tisu druga je prica ali sa nase strane sipak

Link to comment
Share on other sites

A da mi ne idemo da pecamo,pa da bude ribe ostima da ih bodes????Lovci koji ubijaju divlje zivotinje nisu u tolikoj panici kao ovde neki ribolovci,pa se boje da ce ribu videti samo na komercijalama!Pa ako bude tako bar je nesto spaseno da i tamo pecate,ovako nece biti nigde ribe jer cemo sve ribe da unistimo!

Ma daj ne brini se,bice ribe i posle nas,pa ona je postojala i pre nas!

 

Neka lovacka udruzenja u okolini BG jesu u panici posto su pobili sve sto mrda! To provereno znam. Tamo gde se nije vodilo racuna o divljaci onako kako zakoni i pravilnici propisuju tu je divljac istrebljena! I oni boluju od istih bolesti kao i ribolovci. I u lov dosta ljudi ide da ubije zeca ili fazana i donese kuci za jelo, i to vise komada od dozvoljenog nose. Zabrane ne postuju idu u krivolov itd... standardna prica. Mada ima drustava npr u sremu i backoj za koje znam da su prebogata sa divljaci. Sve zavisi kako ljudi upravljaju sa time sto imaju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Neka lovacka udruzenja u okolini BG jesu u panici posto su pobili sve sto mrda! To provereno znam. Tamo gde se nije vodilo racuna o divljaci onako kako zakoni i pravilnici propisuju tu je divljac istrebljena! I oni boluju od istih bolesti kao i ribolovci. I u lov dosta ljudi ide da ubije zeca ili fazana i donese kuci za jelo, i to vise komada od dozvoljenog nose. Zabrane ne postuju idu u krivolov itd... standardna prica. Mada ima drustava npr u sremu i backoj za koje znam da su prebogata sa divljaci. Sve zavisi kako ljudi upravljaju sa time sto imaju.

 

Ne vidim paniku koliko se ovde sad pise.Pa Tisu su svu potrovali i sad se lepo peca riba.Stoji da ima svasta loseg da se desava na vodama ali nije tako crno koliko Vama se cini!Problemi su mnogo veci i najmanje u nama pravim ribolovcima tako da ta teza koju zagovarate ima jako mali promil u svemu drugom sto utice na rast populacije ribe.

Sto se tice lova, lovac ide u lov da ubije divljac naravno da ce je pojesti,sta ce sa njom kad je ubijena ako promasi zezace ga kolege kako ne ume da puca.Sto se tice nas ribolovaca,pa treba pojesti neku ribu,ona je zdrava u ishrani a i sami nutricionisti kazu da se min 1 nedeljno ima riba na trpezi.Ne vidim nista lose u tome,e sad je pitanje sta ce i kako ko raditi sa ribom koja je kapitalnih kilaza.Verujem da je i tu crno i belo kao i u svemu drugom ali se ne moze promeniti jer ovde neko moze da napise kako je C&R a da svaku odnese kuci.

Ja znam sta radim,za druge ne garantujem!

Link to comment
Share on other sites

Kako god bilo Dobrodol je zavijen u crno,evo i sad ovo malo amura velikih ce povatati i odneti odatle tako da ce u narednih par godina tu moci da se peca jedno veliko NISTA..od 2005 na ovamo veliki broj profesionalaca je devastirao vodu i odneo ribu,dal prodao ili poklonio kojekakvim privatnim jezerima uglavnom je nema :good:
Link to comment
Share on other sites

Kako god bilo Dobrodol je zavijen u crno,evo i sad ovo malo amura velikih ce povatati i odneti odatle tako da ce u narednih par godina tu moci da se peca jedno veliko NISTA..od 2005 na ovamo veliki broj profesionalaca je devastirao vodu i odneo ribu,dal prodao ili poklonio kojekakvim privatnim jezerima uglavnom je nema :good:

 

Da jaki profesionalci i kad bi se tako lako hvatala riba na bilo kojoj vodi,poverovao bi da ce nestati ribe.Svima je poznato da samo nas riba ceka da je hranimo uginula bi davno!Slazem se da treba da se uvede kontrola jos rigoroznija i da mozes da odnese samo jednu krupnu ribu ne vecu do 3kg saran i amur,smudj,stuka 2 kg som do 5 kg,a sve ostalo da se vrati nazad,ne racunam druge ribe,meleza,manjova,belu itd!

Edukacija mladjih clanova kao i sve ribolovce koji zele da nauce nesto,pokrenuti masovnu kampanju na svakom koraku!Sve nepravilnosti treba odmah prijavljivati a ne okretati glavu.Samo tako mozemo pomoci ribama,vodama,okruzenju,prirodi!

Link to comment
Share on other sites

Brate raspitaj se malo kako je proslo jezero Vranjas kod Mandjelosa................stapom i udicom povadili 95 posto ribe,sad kad odem tamo vidi se tuga na vodi!.......Dobrodol je dosao do 80 posto a kako je lako ovih dana upecati ribu od 15,18 kila na Dobrodolu govori cinjenica da i toooootalniiiiiii autsajder ode,nabaca kuruza i klepi ribetinu,nekad i dve :good:
Link to comment
Share on other sites

ma sve ce da ode u pi... m...... svi mi imamo pravo, svako od nas je rekao nesto poucno i pametno i tacno i istinu.... ako se ne poklope narednih godina sve te kockice i nas ribolovaca, ribocuvara, saveza, jebene drzave, zakona... sve ide u Q
Link to comment
Share on other sites

Slazem se sa RIOm apsolutno, posebno takvih velikih voda,e tu se onda isplati i da im je dnevna 400 dinara jer stane pedeset pecarosa a docice ih sigurno ,setite se samo Maradika u sretno vreme,upecaju se dva sarana za vikend ali bude trista ljudi.

 

Ima na dobrodlu jos dosta velikih riba posebno sarana,sto se tice obnavljanja ribljeg fonda ti veliki bas nesto i neuticu na povecanje populacje,to je kao kad bi trazili od baba i deda od osamdeset godina da nam povecaju natalitet.

 

I edukacija je jako bitna,ja ucim ove male prdavce iz Putinaca i Petrovaca koliko je bitno neodneti visak ribe kuci,samo koliko ti treba za pojesti a ostalo se vrati za drugi put,Basijana nam je postala pravo pokazno mesto, a i svake godine u Zmajevu bude deciji kamp o modernom pecanju sarana i edukacija,prelepo oko dvestotine dece nauce nesto.

Ove godine ide jos jedan novi instruktor da ga vidimo na licu mesta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...