Jump to content

JEZERO SNJEZNICA BiH


zlocko

Recommended Posts

Veliko, "PRAVO" jezero, duzine oko 5 km siroko od 800 do 250m, dubina od 0 do 25m (na mestima i malo vise), biser bez zagadjivaca, a sa ribo-cuvarima (kakvim - takvim). Nalazi se na putu Bijeljina - Tuzla, na nekih 30-tak km od Bijeljine. Obilno poribljeno saranom iz Ecke neposredno nakon punjenja akumulacije sredinom 80-tih. Slike i citav esej o jezeru su pripremi i stizue za koji dan na forum. Pitajte sve sto vas interesuje! Peca se lepa i velika riba,a saran jos ne zna sta je boili!
Link to comment
Share on other sites

Dozvole su 50 KM ili 25eura godisnja, a dnevna je bila 5KM ili 2,5 eura prosle godine, camci dozvoljeni i pozeljni (sa sve sonarom, da se nadje mesto). Standardni rezim starih udruzenja sa izuzetno pozitivnim stavom prema sarandzijama i pokretom uhvati i pusti koga vecina lokalaca tumaci kao "ludaci koji vracaju ribu". Sva sreca sto jako malo ljudi zna pecati sarana, a vecina tih koji iole znaju ga i vracaju nazad. Mreza, struje i slicnih sranja nije bilo nikad, sem naravno onih koji su bili dovoljno vesti da ih ne uhvate (struje definitivno nije bilo nikada, a posto je jeero bilo granica razgranicenja za vreme rata nije pretrpilo ni "bombaske napade kao vecina voda u BiH").
Link to comment
Share on other sites

Veruj mi da su sarani mnogo veci, jezero je prepuno recnog raka i prirodne hrane, a "klade" koje sam ja gledao u mrestu su vise iz snova i supljih prica nego zive ribe, STRAHOTA!!!!!!!! Ja sam pecao ribe do 15 kg tamo, ali sam na stapu imao Baju koji se nije dao sat vremena pomaci sa nekih 5-6m dubine da bi se do kraja odsetao do najblize panjcine i tamo se otkacio. Videces slike dok ih postavim kakve u to ribe, zdrave i debele!!!
Link to comment
Share on other sites

Ja sam negde vec citao o ovom jezeru i ako se ne varam procitao sam da su sva dobra mesta za lov sarana uglavnom zauzeta i da tu pecaju lokalni ribolovci.Ako se dobro secam i nocni ribolov je zabranjen.Daj neke informacije o mestima za ribolov,daljina razvlacenja ili zabacivanja,prilaz obali,da li se postuje lovostaj u mrestu...

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

E ovako, dosta dobrih mesta jeste zauzeto, ali ni blizu da su sva zauzeta, licno mislim da najbolja mesta nisu ni otkrivena. Podseticu, jezero je ogromno i prica o zauzetim mestima nikako ne stoji, nocni ribolov sarandzijama je vise nego dozvoljen, predsednik lokalnog udruzenja je sarandzija i moj drugar tako da zaista mogu da kazem da su sarandzije povlastena i zasticena vrsta na jezeru. Pecanje za vreme mresta se ne dozvoljava, cak se bilo kakav ribolov zabranjuje u podrucju mrestilista koje je povrsine nekih 10-15 hektara i pravljeno je namenski pri izgradnji, a vodostaj i naplavine se kontrolisu na brani kako ne bi doslo do propadanja ikre (bar je to do sada bio slucaj), cak su i dezurstva organizovana za vreme izlaska ribe u plicake. Jezero je planinsko i prosecno jako duboko pa aktivnost ribe pocinje dosta kasnije nego na manjim vodama. Ja ove godine planiram jednu zaista ozbiljnu kampanju sa sve mapiranjem jezera (dna) sonarom u potrazi za "pravim" mestom kojih znam da ima, svi zainteresovani da se prikljuce su vise nego dobrodosli!!!
Link to comment
Share on other sites

Mala greska Prdo, septembar je po meni top kao i oktobar pa i novembar ( i kasnije kome nije hladno), istina da je jezero planinsko, ali se zato hrani sa desetak potoka i jednom recicom i dosta kasno zaledi (nekad i nikako). Ja sam pre rata dobio sarana 1. januara, bez hranjenja, po snegu od skoro metar, na uscu jednog od potoka u jezero i to na zasladjen valjak od hleba na dubini od nekih 4-5 m. Ono sto planina cini je da riba dosta kasno ulazi u mrest, a time i na hranu pa ne vredi pocinjati prerano i prolecni deo sezone uvek prodje traljavo. Kao sto ranije rekoh, glavu dajem da prava mesta, ni letnja, a pogotovo zimska uopste nisu ni otkrivena do sad!!! Ono malo "nekih" mesta koja ljudi hrane kojecime nisu ni blizu dala ribe kakvih tamo ima, a racunajuci da plovkarosi i "babuskari" redovno dobijaju sarane i da germine (dubinke za babusku) stalno lete u vodu mislim da tamo pravo pecanje tek ima da padne.

Inace ja imam vikendicu (takoreci kucu) na nekih 6-7 km od jezera pa se odatle da lansirati jakolepa kampanjasa svim pripremnim radnjama oko sondiranja i hranjenja pre samog kampovanja i pokusavam da okupim dobru ekipicu pa da ove godine demoliramo ribu tamo! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 6 months later...

Upravo sam izmerio obim (11,5km) i dužinu (4km) jezera tako da sigurno ima dobrih mesta koja su slobodna tj. nisu otkrivena.

Čini mi se da nisam nigde pročitao da li je dozvoljena upotreba vanbrodskih motora i čamaca na jezeru, tako da bi i to bila dobra informacija.

Isto tako bi bilo dobro da se zna koja vrsta boila je bolja za ovu vodu.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 4 weeks later...
  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...