Jump to content

Kostolacki Dunavac 21 kg


Lepi

Recommended Posts

Svi ste u pravu.Evo jedno moje mishlenje o svemu.Za jelo nisam nikako pricam o kapitalcima jer kapitalac je kapitalac dal cesh ici na nekoj velikoj komercijali(nepricam o barama il na divljoj vodi je skoro isto) nemojte mislit da ako odete na velikoj komercijali i dacete upecati najveceg to je cista sreca.RAzvoj sharanskog ribolova je bash na tim komercijalama odnosno njegova ekspanzija pa onda se ljudi odlucuju za divlju vodu.

Vlada je u pravu za gazde komercijala al aj pogledajmo sdruge strane Vlado.KAd je zadnji put poribljeno,kad su zadnji put ocistili obalu pada mozesh ko covek da pecash a de se nevaljash u plastici i shkoljke od auta,kad su zadnji put obnovili put do samog jezera,kad su cuvari bili poshteni i nebacali mrezu u vodu gde treba da je cuvaju.Znaci svi placamo godishnje dozvole il regionalne a zashta.Shta se od gore navedenog nekad ispunilo.I ja sam zaljubljen u divlju vodu i nikad neuzimam ribu nit je poklanjam ali bolje da neko dete uci na komercijali nego da uci kako se bacaju mreze i kako se unishtava priroda oko jezera.

Dobro vlasnishvo il koncesija rezultira sa odlicnim rezultatima.KAd budu sva jezera poput Conoplja.Divlja voda(a ne komercijala kao shto nesa kaze) sa odgvornom upravom bice onda sve kako shto treba i svi ce imati isto gledishte na stvari.

I na conoplju se nosi riba al do odredjene golemine i to kontrolisano sharani su u fantasticnoj kondiciji obala uradjena da uzivash,put hvala bogu uradili kako treba e to je pravo divlje jezero kao shto je gore na zapadu.

Link to comment
Share on other sites

Davide slazem se sa tobom, ali trebao bi shvatiti da na zalost u zemlji ciji grb nosis, mojoj jedinoj zemlji, koju jedino volim, fali ona kruna na glavama... To sto pricas je teorija koju potpuno podrzavam...

Ajde malo drugacije, da se drzava pozabavi malo ekologijom recimo, uvede ostre kazne i ostru kontrolu, i ljudi prinudno stvarno krenu da vracaju ribe, jer znaju koje sankcije snose ako ih uhvate realno, + mi ribolovci postanemo "cinkare" zato sto branimo svoje a ne da napakostimo kolegi sa vode... e tada bi to sto kazes bilo apsolutno jedino i samo jedino ispravno... i onda mi ne bismo ni vodili ovakve price na zalost...

Mnogi kazu cinkarosi kada vide coveka kako baca pikavac kroz prozor... A znate li zasto to rade u inostranstvu? Pa da bi sebe zastitili brate...

Potpuno se slazem za Conoplju ako je tako kao sto se prica, nisam jos bio, cuo par stvari ...

I jos kad nam kazu 5000 din. za godisnju dozvolu... zasta bre 5000, hocu da dam 10 000 da pecam ko covek... Ko nema nek zaradi bre, svako mora i svako ima pravo da jede a ne mora svako da peca...

Link to comment
Share on other sites

Grb je jos od Nemanjića, kda je bilo krune, sada se kod ns uvukla politika u sve, tako da ce mo pricekati...

Drzavi je bitno da proda što vise dozvola od 50e, a ne i da kontrolise i čuva.

u spaniji 15e godisnja, a zato kontrola i kazne da se češeš i gde ne svrbi, a tek riba...

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Ludi, evo i ja da kažem nešto,nemoj te se puno zavaravati oko Čonoplje (nažalost).Pecali smo moj zet i ja krajem februara(ovo pišem da neki znaju možda i prepoznaju sebe, il su bili tamo)i,tri dana smo pored lošeg ulova imali prilike da upoznamo neke ljude koji su pecali tamo, vatalo se tu i tamo po neki šaran i amur ali nijedan nije bio vraćen počev od amura koji je imao 15kg do onog šarana koji je jedva dostigao 5kg. Čak smo i bili izgrđeni od strane nekih ljudi (po meni ribokradice teške) kada smo treću noć u zoru po najvećoj kiši ulovili šarka od 10kg i vratili ga u vodu. Ti ljudi su hteli da ga spakujemo u šator i iznesemo ga napolje. Dovoljno sam video za ova tri dana šta se tamo radi, i nekažem da ponovo neidem sledeće godine ali akose ovako nastavi nećedugo biti ribe. Nekrivim ljude iz čuvarske službe oni stvarno rade svoj posao, ali malo je jedan čovek na toliko jezero u jednu smenu. Riba se strahovito nosi sa jezera i tu niko ništa nemože. Imam još dva svedoka koji su sve to preživeli zajedno samnom. Tako da ljudi ako ubuduće pecate na našem najvećem blagu zvano Čonoplja pripazite ko šta radi (možda vi imate hrabrosti da to prijavite) ja nisam smeo pored bezbolki koje drže po šatorima (lično video) možda ni vi nebi smeli. nadam se da će posle ovoga neko preuzeti nešto i okončati krađu ribe.Ovo sam napisao da podržim Nešu jer i on je verovatno video ono što i mi.
Link to comment
Share on other sites

Totalno nije u pravu, bar sa strane ljudi koji pecaju na toj divljoj vodi, njima je sve jedno da li si ga pojeo ili poklonio, njega tu vise nema.

I ko ti daje pravo da odlucujes sta ces sa tom ribom, da li je riba vlasnistvo onog ko je upeca???

Onda ono "uhvati i pusti" vise ne vazi, ako ga nisi pustio tu gde si ga i zakacio.

"uhvati i pokloni"

"uhvati i pojedi" i prodaj"...

Trenutno se borimo protiv onih koji kapitalnu ribu pojedu, a sada se pojavila i nova garnitura koja ih poklanja.

Sto nisi spasao zivot onom golacu sa jezera Kudos i poklonio Čonoplji.

Možda ga upeca neka budala i dok ga provale on je vec dobio šake u skrge...

 

Zashto bih mu spashavao zivot kad je tamo zashticen,naprotiv sa drugog jezera bih odneo u Kudosh kapitalca ali ga ne bih ostavio kojlachima sa Dobrodola sigurno.Shta su radili sa tim isti Kudoshem onomad dok je drzava gazdovala sa njim?Opljachkali ga vlasnici smrdljivih barica i ekipa koja je radila za njih da bi od njih napravili narkomane za lechenje komleksa nekih ,Pitaj Vladu da ti kaze kako je proshao ove godine na Dobrodolu-slabo a bice sve gore i gore.Zamisli shta su tamo smislili---kad neko od nas ode tamo na vishe dana i hrani mesto oni sachekaju da odesh i pochiste mrezom mesto koje si hranio .mislish da velike vrate u vodu?Znam i da se sitan sharan menjao za cigare i kafu u tom istom mestu.Suludo je raspravljati o ovome, da drzava postoji u pravom obliku te rechi ja sam tvoj istomishljenik sto odsto Davide ali nazalost nije tako.

 

Jane Chonoplja nije vishe klasichna divlja voda iako tako izgleda,prerasla je u komercijalni revir i to treba gledati kao pozitivnu stvar.

Link to comment
Share on other sites

Odmrzavam tacku :-)...Opet ista stvar... Znam da je problem da kazete cuvarima, ako su neke domace budale i provale vas...To se na nekim vodama ne dogadja (Tresetiste, Peskara - bar tako mislim)... Doduse Tresetiste je izolovano od sela, nije blizu, ali i ima jaku jedinstvenu upravu i zna se ko sta radi tamo, naravno da imaju koordinaciju i sa policijom, jer je jedan od akcionara bivsi policajac... Dax mislim problem je dobrim delom u upravi, ali i u drzavi, opstini, sudstvu i naravno tim ljudima... Sve u svemu nizak nivo svesti...

Peskara Zrenjanin svaka cast za jedno udruzenje koje uspeva da funkcionise, ali ne znam ni za jedno drugo koje lepo radi... To bi bilo najjeftinie resenje... U Hr. gazduju po tom principu udruzenja, ima u tim udruzenjima malo i muvanja, ali sve je u nekim odredjenim granicama... Problem ili prednost nekih od tih udruzenja jeste sto ima i plovkarosa i smudjarosa isl.. pa se onda trazi neki kompromis, ali na kraju su svi relativno zadovoljni... I najvaznbije voda i ribe se itekako cuvaju iako su jezera 40, 50, 60, 70 hektara...

Link to comment
Share on other sites

Ludi, evo i ja da kažem nešto,nemoj te se puno zavaravati oko Čonoplje (nažalost).Pecali smo moj zet i ja krajem februara(ovo pišem da neki znaju možda i prepoznaju sebe, il su bili tamo)i,tri dana smo pored lošeg ulova imali prilike da upoznamo neke ljude koji su pecali tamo, vatalo se tu i tamo po neki šaran i amur ali nijedan nije bio vraćen počev od amura koji je imao 15kg do onog šarana koji je jedva dostigao 5kg. Čak smo i bili izgrđeni od strane nekih ljudi (po meni ribokradice teške) kada smo treću noć u zoru po najvećoj kiši ulovili šarka od 10kg i vratili ga u vodu. Ti ljudi su hteli da ga spakujemo u šator i iznesemo ga napolje. Dovoljno sam video za ova tri dana šta se tamo radi, i nekažem da ponovo neidem sledeće godine ali akose ovako nastavi nećedugo biti ribe. Nekrivim ljude iz čuvarske službe oni stvarno rade svoj posao, ali malo je jedan čovek na toliko jezero u jednu smenu. Riba se strahovito nosi sa jezera i tu niko ništa nemože. Imam još dva svedoka koji su sve to preživeli zajedno samnom. Tako da ljudi ako ubuduće pecate na našem najvećem blagu zvano Čonoplja pripazite ko šta radi (možda vi imate hrabrosti da to prijavite) ja nisam smeo pored bezbolki koje drže po šatorima (lično video) možda ni vi nebi smeli. nadam se da će posle ovoga neko preuzeti nešto i okončati krađu ribe.Ovo sam napisao da podržim Nešu jer i on je verovatno video ono što i mi.

 

Tako je,to upravo radi ova prokleta korumpirana vlast koja je htela da im izlovi jezero ove godine pa su na mishice tamoshnji ljudi uspeli da je odbrane.Nisu kategorisali jezero pa oni nemaju od chega da plate chuvare,jedini prihodi su im od tih dvesta dinara za shator i od njihovih chlanarina..Chnoplja kao kategorisana voda sa placanjem dnevne dozvole moze da funkcionishe mnogo bolje ali to nekoj bitangi ne odgovara.Kad se kategorizacija uradi i neko dobije koncesiju na jezero onda je to sasvim druga pricha-chuvace svoje.

Link to comment
Share on other sites

Prvo smo mnoooooooogo skrenuli sa teme,ali ajde da se podsetimo.Voda i svi stanovnici u nju odnosno biosfera flora i fauna ako je onakva kakva je zatecena bez promene(shto ne znaci ubacivanje ogromnih sharana nego poribljavanje sa malishanima) gde svako zivo bice rodi se raste i zivi u svojo prirodnoj okolini je divlja voda.Znaci one sharane na conoplju niko nije juce doneo nego su ti starosedeoci tog jezea koji se hrane prirodnom hranom-niko ih ne prihranjuje i znaju svaki dzep tog jezera to su divljaci i divlja voda.Znaci divlja voda moze da bude i neka barica od 1,5 hektara koja ima sharane koji su tu oduvjek i koji se hrane prirodnom hranom nemora da je to jezero od 100 hektara.Ona voda koje je uzeta i preuredjena tu se misli i na samo dno jezera poribljeno sa neznam koliko tona sharana koja prirodno nikad nebi bila jer ima selekcija odnosno prirodni prirast onoliko koliko hrana u toj vodi dozvoljeva i koja se prihranjuje to je komercijala.Nije komercijala ako za datu vodu platish 100 eur dnevne karte vec shta je sve uradjeno oko te vode i u njoj.
Link to comment
Share on other sites

E moj Jane, bilo bi u vodama puno ribe preko 10 kg. da nema lopova, pa mi ne bismo ni kategorisali :-) vode na komercijale i divlje... Ta podela je ustvari nasa fikcija, bar je ja tako dozivljavam ... Verovatno sto sam ne delim vode na komercijale i divlje, vec na vode u kojima ima ili nema ribe...
Link to comment
Share on other sites

Ne bih rekao da je Conoplja komercijala. Jezero jeste poribljavano svake godine, ali to svakako ne znaci da spada u komercijalne vode. Bar ne u moderne komercijalne vode kakve najcesce srecemo po Srbiji. Doduse komercijalna voda u pravom smislu tog termina trebao bi oznacavati vodu koja je uredjena i podredjena modernom saranskom ribolovu sto sa Conopljom svakako jeste slucaj u zadnje vreme mada ne u potpunosti. Toliko o tome mada to nije tema ove polemike koliko vidim :rolleyes:

 

Sto se nosenja velikih Amura tice, situacija je katastrofalna u celoj Srbiji kao sto vecina vas vec sigurno zna. Deliblato, Conoplja, Velebit..Nose se svi amuri koji se upecaju makar imali i 32kg jer su od ove godine proglaseni stetocinom i dat je savet ribolovcima da se ta riba ne vraca u vodu. Srbija Sume i Vojvodina vode su proglasile sve vode za svoje tako da ukolko neka voda ima svoje cuvare to je stvar velikog entuzijazma i truda koji ti ljudi ulazu.Mada pitanje je koliko ce imati snage i volje da istraju u tome.

 

Sto se vracanja ribe u vodu tice to je stvar licnog ubedjenja i jednostavno neko uziva samo da se slika i da pokaze sliku, dok drugi jednostavno ne shvataju uopste poentu slikanja kad ne mogu da pojedu ili poklone. Meni je otac dosao na Conoplju na dva dana da uhvati neku stuku i da je naravno odnese kuci. Otisao je kuci sa desetak deverika i par cverglaa jer sam sve male sarane vracao u vodu. Verujte da me nije ni pitao, a covek nosi sve. Dal za macku, dal za njega i kevu. Za sve ove godine uspeo sam da mu objasnim i on me podrzava.

Stara garda i ljudi koji pecaju 20 i vise godina se nikada nece promeniti. Mi treba da radimo na edukaciji mladjih snaga i nas samih kako bi se vode oporavile bar do ogradjene mere. Lazni moralisti bolje da se deklarisu kao ljudi koji nose ribu, ljudi ce ih verujte mi vise postovati.

Punjenje komercijalnih voda u Srbiji ribom je po meni stvar koju treba da istrazi Policija da ima vremena time da se bavi. Naravno govorim samo o pojedincima Ne mali broj voda je izmrezaren upravo u tu svrhu. Neki od vas znaju o cemu pricam. Izmrezare divlju vodu. Plate cuvarima da zmure dva dana i lepo svu ribu prebace u svoj raj ili sta vec. Svu ribu koja im ne odgovara prodaju, pa kupe ribu koja im odgovara. Svakako da postoje vode koje i kupuju ribu iz ribnjaka sto je i normalno. Uz pravilan uzgoj i vodjenje racuna o istoj za pet godina mocicemo da uzivamo u fantasticnim rezultatima.

Link to comment
Share on other sites

Ja i ne podrazumevam iskopane rupe u moderne komercijale,to su za mene Peskara u Zrenjaninu,Chonoplja,Pelagicevo i da ne nabrajam znate na koje mislim.Te moderne komercijale na koje si ti mislio zasluzuju prijavu od drushtva za zashtitu zivotinja.
Link to comment
Share on other sites

Guest kristijansombor

Ja i ne podrazumevam iskopane rupe u moderne komercijale,to su za mene Peskara u Zrenjaninu,Chonoplja,Pelagicevo i da ne nabrajam znate na koje mislim.Te moderne komercijale na koje si ti mislio zasluzuju prijavu od drushtva za zashtitu zivotinja.

potpisujem!!!

Link to comment
Share on other sites

Po meni Conoplja nije komercijala iz vise razloga

Conoplja se finansira od clanarina i dnevnih dozvola,od toga se placaju cuvari i cak im ostane i za poneko poribljavanje KONZUMNIM SARANOM! Nazalost na Conoplji vaze pravila da se saran do 5kg moze nositi kuci kao i Amur i Som u svim velicinama.

Po mom misljenju Conoplja je dobro cuvana i jos bolje sredjena DIVLJA voda,jako teska za pecanje (ko ne veruje nek ode i proba) dokaz da tamo ne lezi riba na ribi kao na komercijalama je moje zadnje pecanje u trjanju od 6 dana,za tih 6 dana sam imao 3ribe( ne racunajuci par malih 2-3kg) letos sam proveo 4 dana samo sa jednim malim od 2kg.To se na komercijalama ne desava.Tako da Sone brate ne bih se slozio sa tobom.

Dax ne kazem da nije istina ali ja sam ove god tamo proveo skoro 20 dana (u 4 izlaska ove god) i nisam imao takva iskustva,mada sam vidio kako jedan stariji gospodin ubedjuje malog Niku da ponese kuci amura od 12-14kg (ne secam se bas kilaze)i da je lud ako ga vrati jer ce ga svejedno SUBOTICANI odneti kuci.Verovatno se poneki saran ukrade iznad mere ali mislim i nadam se da je to retkost. Ja se slazem da je jedan cuvar malo za onoliku vodu ali udruzenje jedva placa ova 4 cuvara tako da....

Mali sarani se nose i dosta ljudi dolazi ne da peca nego da upeca tog jednog sarana u meri i odlazi kuci istog momenta cim ga upeca,ali mislim da je to steta koja se lako nadoknadi sto iz prirodnog mresto sto iz poribljavanja samo da se sacuvaju krupni sarani koje Conoplja ima sasvim dovoljno,uvek ce odredjeni procenat tih malih doseci tu magicnu granicu od 5kg i biti koliko toliko sigurni.Samo da udruzenje bude istrajno da nastavi sa ovakvim gazdovanjem vode.

Link to comment
Share on other sites

Ja i ne podrazumevam iskopane rupe u moderne komercijale,to su za mene Peskara u Zrenjaninu,Chonoplja,Pelagicevo i da ne nabrajam znate na koje mislim.Te moderne komercijale na koje si ti mislio zasluzuju prijavu od drushtva za zashtitu zivotinja.

 

Bily chitaj brate shta pishem,kad god se pomene komercijala svi misle po pravilu na debeljachu ,jarak i ostale rupice.U pozitivnom smislu sam okarakterisao Chonoplju kao komercijalni revir shto i jeste.Prava divlja voda je Monoshtorski rit,na primer,shto si imao prilike i da vidish kod Kristijana u gostima onomad.

Link to comment
Share on other sites

A po cemu se razlikuje monostarski rit,zato shto ima lokvanje i trske i zbunje oko jezera hahahahahah pa to ti isto brate sone ista riba zivi i u monostarskom i u conoplju i tamo i ovamo je divlja riba koja je teshko uhvati.Mozesh ih samo razdelit u veoma teshke divlje vode i lakshe za pecanje
Link to comment
Share on other sites

Bily chitaj brate shta pishem,kad god se pomene komercijala svi misle po pravilu na debeljachu ,jarak i ostale rupice.U pozitivnom smislu sam okarakterisao Chonoplju kao komercijalni revir shto i jeste.Prava divlja voda je Monoshtorski rit,na primer,shto si imao prilike i da vidish kod Kristijana u gostima onomad.

Citam brate Sone,citaj i ti :p

Ja sam rekao da je PO MENI Conoplja dobro cuvana i dobro uredjena divlja voda. Monostorski rit je samo divlja voda! :D

Link to comment
Share on other sites

A shtaje po tebi komercijalni revir?

Komercijalni revir je za mene (samo na takvim sam pecao) jezero krcato ribom,okruzeno pozicijama sa kojih se peca(riba nema gde da se skloni),jezero sa infrastrukturom(struja voda,na mnogima tus kabina,kafana sa klopom.....),jezero gde je po pravilu riba izbodena i izmrcvarena,osakacena sa tablicama sa registarskim brojem....( sem Pelagiceva),jezero gde se mesecno otpeca bar tri takmicenja! To je moje vidjenje KOMERCIJALE.

Da samo podsetim da se na Conoplji peca na samo 600m sto je trecina jezera. A da na preostale dve trecine od 55h peca max 15 clanova udruzenja. A upravo te dve trecine imaju sve sto je saranu potrebno za zivot:Hrane u izobilju,skloniste(potopljeni sumarci razudjena trska.... i mir(jako malo ribolovaca iz camca)!

Link to comment
Share on other sites

To na shta ti mislish je dno dna a ne komercijalni revir,Za mene je to divlja voda kojom gazduje neko udruzenje pa se sredi prilaz,pa se urede mesta za ribolov ,pa se uz to vodi rachuna o ribljem fondu uz paznju da se ne poremeti eko sistem jezera .Nash prvi komercijani revir nije ada safari kako mnogi misle nego Sent Andrea u echkoj.pre dvadeset godina je funkcionisao i pecao sam na njemu.Sem uredjenih mesta i diskretno napravljenog prilaza izgledalo je kao da jludska noga tamo nije krochila tj.kao najdivljije jezero.Necu vishe pisati o ovome jer smo stvarno otisli u of od pochetne teme.
Link to comment
Share on other sites

Shone brate cuj pesmu KADA BI SE OPET RODIO DUNAVOM BIH TADA PLOVIO I PEVAO CURAMA STO RASTU KRAJ DUNAVA I MAHAO BELIM LADJAMA DUNAVE DUNAVE KRAJ TEBE MI SRCE OSTADE.Jao sto bi ja voleo da pored mene neko uhvati sarana od 20 kila i da proba da ga odnese kuci.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...