Jump to content

Katastrofa


JaneMk

Recommended Posts

JBG ne mozete ocekivati da svi vrate ribu,veliki broj ljudi peca na divljim vodama gde je odnosenje ribe normalana stvar , na takvim vodama ljude koji vracaju ribu pljuju kao mi ovde one koji ne vracaju , svest o vracanju ribe dolazi sama po sebi ali treba vremena to vam kazem iz licnog iskustva a predpostavljam da i velika vecina ovdasnjih sarandzija nije svoje pocetke u lovu sarana pocela vracajuci ribu u vodu pogotovu ne na rekama.Ko ce ovom coveku koji je upecao ovu ribu objasniti da bi je trebalo vratiti u vodu ako mu zakon o ribarstvu nije zabranio a on sam nije svestan toga????

Verovatno se neki nece sloziti sa ovim sto sam napisao ali tako mislim

Link to comment
Share on other sites

sve si dobro rekao, ali ajde da je poneo neko sarance pa da mu oprostimo, ali ovo je greota i sam znas... jedino me tesi sto ipak i pored ovakvih izolovanih slucajeva, sve vise se budi svest kod ribolovaca i vracaju ne samo kapitalne primerke, bilo da su sarandjije, varalicari..... mozda sporo, ali koliko - toliko dovodimo se u red... :hi:
Link to comment
Share on other sites

Ma da ali njegov motiv je verovatno da se vidi sta je upecao nego sto je gladan ipak nije isto kada nekom kazes da si upecao a ribe nema nigde i kada doneses kuci pa pozoves sve komsije da vide ihhhh tvojoj sreci nikad kraja , jbg ne branim ga niti opravdavam ovo je stvarno zalosno ali ima mnogo ljudi koji nose ribu , steta je sto nije propisano po kategorijama ribe sta se ne sme nositi ako ima mera za donju granicu kod nekih riba bi se morala utvrditi i gornja granica kao sto je bilo pre neku godinu na Sremskim jezerima riba preko 8 kg mora biti vracena...a i to bi korigovao na 5kg e tek tada bi se vremenom nesto moglo promeniti,mada najjeftinija je riba na pijaci za sve one koji vole ribu da jedu :good:
Link to comment
Share on other sites

Ma da ali njegov motiv je verovatno da se vidi sta je upecao nego sto je gladan ipak nije isto kada nekom kazes da si upecao a ribe nema nigde i kada doneses kuci pa pozoves sve komsije da vide ihhhh tvojoj sreci nikad kraja , jbg ne branim ga niti opravdavam ovo je stvarno zalosno ali ima mnogo ljudi koji nose ribu , steta je sto nije propisano po kategorijama ribe sta se ne sme nositi ako ima mera za donju granicu kod nekih riba bi se morala utvrditi i gornja granica kao sto je bilo pre neku godinu na Sremskim jezerima riba preko 8 kg mora biti vracena...a i to bi korigovao na 5kg e tek tada bi se vremenom nesto moglo promeniti,mada najjeftinija je riba na pijaci za sve one koji vole ribu da jedu :good:

Krle za sve se sa tobom slazem i stvarno je tako...ali pogledaj onu sliku gde tip tovari ribu u zidarskim kolicima...drugo je kad ti ribu upecas pa ajde nosi je da se pokazes a drugo kad sarana lovis raznim harpunima i nedozvoljeni alatima i eto jedog pitanja , u kom periodu mozes uloviti sarana harpunom....mislim da je svima jasno...iam nas raznih ali loviti sarana ili bilo koju drugu ribu ili zivotinju na ovakav naciun je stvarno katastrofa, ovo je bukvalno izlov
Link to comment
Share on other sites

Krle za sve se sa tobom slazem i stvarno je tako...ali pogledaj onu sliku gde tip tovari ribu u zidarskim kolicima...drugo je kad ti ribu upecas pa ajde nosi je da se pokazes a drugo kad sarana lovis raznim harpunima i nedozvoljeni alatima i eto jedog pitanja , u kom periodu mozes uloviti sarana harpunom....mislim da je svima jasno...iam nas raznih ali loviti sarana ili bilo koju drugu ribu ili zivotinju na ovakav naciun je stvarno katastrofa, ovo je bukvalno izlov

 

ja sam prokomentarisao samo ovaj video klip sa ribom a onaj genocid nema opravdanje nikako to je za krivicnu prijavu

Link to comment
Share on other sites

Tesko da ce iko od nas da se izbori sa problemom preteranog izlova (kojom god vrstom) i jos vecom nasom zeljom za vracenjem ribe (pogotovo kapitalnih primeraka) nazad u vodu!

 

Ja sam, igrom slucaja, pre neki dan video fotografije dva "pecarosa", sa kamarom od preko 100 (i slovima STO) komada skadarskog krapa, doduse stvarno upecanih (nije mreza, struja, dinamit...), negde na potezu Rijeke Crnojevica, tezine od 3.5-6 kg! Opet, igrom slucaja, jednog od njih znam relativno dugo, a pojma nisam imao da se bavi saranskim ribolovom. I opet igrom slucaja, slucajno smo dosli na temu pecanja, gde on sav ponosan htede da mi pokaze slike ulova... Pokazivanje je zavrseno posle prve fotke, jer sam mu svasta rekao, izvredjao kao konja, i, da nebi doslo do ozbiljnijeg sukoba, naputio mesto "druzenja"...

 

E sad, covek je dovoljno situiran, nije "Saban", deluje kao normalan... Ali, na tim fotkama je oko 500 kg skadaskog krapa!!! Ej bre!!! Sta ce sa njim? Da ga pojedu? Ne verujem... Da ga prodaju? Ne verujem, jer nisu ta fela da od toga zive... Da ga poklanjaju, kako bi se pred familijom i prijateljima pokazali kao ne znam koliko dusebrizni? Ne verujem, zive u Beogradu, a do Beograda ce im se sigurno riba ukvariti, i nece moci sa njom preko granice...

A na prosto pitanje nemaju, niti ih zanima odgovor: Koliko ce vremena trebati da se samo prostom reprodukcijom ista ta kilaza ponovo stvori u Skadarskom jezeru?

 

I sad, kako ti takvom nekom da objasnis osnovne postulate ribolova?

 

I da li uopste vredi da takve i slicne stvari komentarisemo, i kidamo ovo malo zivaca sto nam je ostalo?

Link to comment
Share on other sites

 

I sad, kako ti takvom nekom da objasnis osnovne postulate ribolova?

 

I da li uopste vredi da takve i slicne stvari komentarisemo, i kidamo ovo malo zivaca sto nam je ostalo?

 

Mislim da je takvih najviše.

Nemam nikakvu nameru da ih branim ali oni niti jedu ribu, niti znaju sta ce sa njom ali je ipak nose kući. Problem je neadekvatno predznanje o načinima ribolova, a svemu tome svesrdno potpomažu razni časopisi koji koliko mi se čini i ne trude se baš nešto da utiču na svest ribolovaca. Kada bi imao prilike da otpeca sa nama jednom Pelagićevo na primer ili neku drugu sličnu vodu verujem da bi promenio način razmišljanja.

Ja sam mom ocu sa njegovih 60 godina i 55 godina ribolovačkog staža promenio način razmišljanja upravo na Pelagićevu jer to što je doživeo tamo nije doživeo nikad u životu i nisam ga pritiskao i niti sam se truio da ga presiram. Posle četiri dana vrhunskog pecanja sam je shvatio.

Poenta je da se svi uključe u podizanje svesti ribolovaca. Dok sedimo i konstatujemo, vremenom nećemo ni imati pta da konstatujemo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...ti si uspeo pecanjem da koliko toliko promenis nacin razmisljanja ocu,ali kao sto kazes bice tesko naterati ljude na takav korak..kao i moj drugar na jednom pecanju,tek sto smo izvukli sarance od jedva kilogram brze bolje mu je nabio prste u skrge da ga ne bismo vratili nazad kao sto radimo i sad kako takve ljude uputiti na pravi put??

Jedna od solucija je udri po dzepu kao panduri za pojas,pa da vidis kako se svi vezuju .

A sto se tice videa iznad covek umesto sto joj je oduzeo zivot mogao ga je produziti i izmamiti mnogim ribolovcima osmeh na licu odnoseci je na neku komercijalnu vodu gde je nece povrediti kao na divljoj..

Link to comment
Share on other sites

A sto se tice videa iznad covek umesto sto joj je oduzeo zivot mogao ga je produziti i izmamiti mnogim ribolovcima osmeh na licu odnoseci je na neku komercijalnu vodu gde je nece povrediti kao na divljoj..

 

Izamio bi osmeh vecine da je vratio tamo odakle je upecao,komercijala je krajnje resnje,ali ipak kada u kupatilu je najgore...jbg

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Saglasan sa obojicom!

Mada, ne treba gubiti nadu i ambiciju da ce se nesto promeniti?!

 

A da bi se nesto (mozda) promenilo, moramo se prvo MI truditi da se ponasamo kako treba, i da svojim postupcima dajemo primer svim ostalim "kolegama"!

Bilo da su nam te "kolege" ocevi, stricevi, braca, kumovi, prijatelji... Ili samo kolege koji pecaju pored nas!

Link to comment
Share on other sites

@krle

to stoji ali neki drugi bi ga osakatio da ga je ovaj pustio zato sam i rekao komercijala,tu bi bar nastavio zivot i bio tretiran kao zivo bice.

 

@nebojsa1

ma ja se svim silama trudim da objasnim ljudima,ne da ih presiram kako moraju,ali ide mi na nerve kada pocne neko da mi drvi zasto to radim,e tada flipnem i gotova diskusija.

jbg,kod mene vazi ono,ne stiskaj ne stiskam te.

Link to comment
Share on other sites

@krle

to stoji ali neki drugi bi ga osakatio da ga je ovaj pustio zato sam i rekao komercijala,tu bi bar nastavio zivot i bio tretiran kao zivo bice.

 

Ne mislis valjda da je resenje da pohvatamo sve krupne komade po rekama i jezerima i da napunimo komercijalna jezera...znam da ne mislis tako,treba propisati neku gornju granicu iznad koje ne smes nositi ribu i gotovo jer ne moze se zabraniti odnosenje ribe, e sad ko bude osecao potrebu da vrati ribu njemu ne treba nikakav zakon ali uvek ce biti onih koji ne vracaju,nema nikakvog apela niti molbe jednostavno uredba "nema odnosenja ribe " i gotovo,vecina jezera i reka sa kojih gledamo i citamo razne clanke i gledamo slike su pod takvim rezimom i gle cuda mozes da se napecas a nije komercijala,a o privrednom ribolovu da i ne govorimo osakatise sve sto se moze,najmanja steta smo mi sa udicom

Link to comment
Share on other sites

Naravno da ne mislim,sta bi onda pecali na divljim vodama..hehehe...slazem se sa tim da bi trebalo propisati najvecu granicu i da ako se pridrzavaju svi toga bice ribe i za pokolenja koja dolaze,ali mora ostro da se stane na put i sprovoditi mere po propisima.

A sto se privrednog ribolova to je oblast sama za sebe i po meni bio bi dozvoljen samo na reci.

Link to comment
Share on other sites

Nasim ljudima fali kultura...jedino resenje je u ovoj ludoj zemlji da mi nastavimo da propagiramo ovo sto radimio i da se nadamo da ce jednog dana doci do prosirenja svesti ostalih nam nazovi kolega po stapu....ili agregatu :a054:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...