Jump to content

Elastic Rig


Recommended Posts

Pozdrav Momci.

 

Necu vas dugo daviti samo da vam predstavim i pokazem Elastic Rig sa kojim sam pecao prosle godine u jesen sa manje vise uspeha.Iako postoji Bungee Rig koji ima istu funkciju meni se ovaj vise svidja

jer je jednostavno za vezati i nije kompliciran kao Bungee Rig.Prosle godine dok sam citao knjigu od Eddy Sterckx ( Its my life) u jednom capitlu sam naleteo na ovaj rig za koji Eddy tvrdi daje za njega nabolje smisljen i daje puno kapitalaca sa njim ulovio.Meni se svidjao rig pasam ga u mojoj verziji vezao za pocetak i lovio sa njim novembar i decembar na divljim i polu divljim jezerima na jednom stapu i ukupno ulovio 6 sarana na njega  koji su bili po propisu zakaceni za dolnju usnu.Ja sam ga vezao direktno na strunu znaci klizni sistem i dodatno elasticnu gumu sa olovom 120gr.Prednost ovog podveza je njegova elasticnost .Kad saran usisa mamac i malo zategne podvez jako tesko uspe da izduva udicu zbog elasticnosti podveza.Pre nego sto pomeri olovo vi dobijate prve tonove na Indikator jer on rasteze podvez i ujedno vuce glavnu strunu pre nego sto pomeri olovo.Zato mora olovo po mom misljenju biti najmanje 100gr dabi podvez odradio svoje kako treba.Nako kacenja saran se uspanici krene da bezi i vuce za sobom citav sistem i ujedno pokusava  tresuci glavom iskoristi tezinu olova dase otarasi udice ali sa Elastic rigom mu to ne uspeva naprotiv stose vise otima jos vise zabada udicu jer elasticna guma koja je vezana sa podvezom amortizuje udarce olova dok se saran otima i sa tim minimira gubljenje sarana.Tosu moja prva iskustva bila a sledece godine ce se to nastaviti jer je rig veoma efikasan.Ovaj rig nije nesto novo ali ga vredi isprobati.Lepo bi bilo kad bi jos neko napisao svoja iskustva sa ovim rigom ako ga je koristio i vasa cenjena  misljenja su dobro dosla samo bez skretanja sa teme ili kvarenje sa nekim glupostima :hi:

 

Ovako je to izgledao moj prvi sastavljen Elastic Rig.

 

http://www7.pic-upload.de/04.01.13/r8ru4rs3g9m.jpg

http://www7.pic-upload.de/05.01.13/cg24xx3vlkcr.jpg

 

 

Ovu elasticnu gumicu sam koristio za vezivanje Riga.

 

http://www7.pic-upload.de/05.01.13/6logjzagbve.jpg

http://www7.pic-upload.de/05.01.13/quaustpytld5.jpg

 

U ovome filmu od Ultime mozete da pogledate od 42-ge Minute sa objasnjenjem zasta je namenjen orig i kako ga on sastavlja.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

da li se ova guma koristi za stek stapove,kod fider pecanja ta guma od steka nam je odlicno odradjivala poso,duzina gume je par metara pa seci koliko ti treba i pravi sistem na sledeci nacin,na oba kraja se vezu obicni karabinjeri a na gumu se navuce drzac za hranilicu koji seta duzininom gume,riba uzima mamac a ne oseca otpor.najveca tezina hranilice nam je bila do 60 grama,jednostavno nisam probao na vecu ali mislim da moze da izdrzi i vece opterecenje,najvece deverike i babuske su bile do 2 kg,ja nisam video ali sam cuo da te gume za stek ima u raznim jacinama i bojama
Link to comment
Share on other sites

Necu sad da osporavam rig koji je dobar ali mogu da primetim da bi sistem klizeci sa granicnikom iznad olova npr 15cm dao isti rezultat kao i sa gumicom.Ako se gumica tegli za sva ta pomeranja i ona dodje do nekog svog max,tada podize olovo i ona je u tom slucaju isto najlon ili struna.Ja sam tako probao sa hranilicom i dalo je rezultat!

Da napomenem obavezno je blago olabaviti najlon!

Link to comment
Share on other sites

Slican sistem sam poceo da koristim u feeder pecanju na krupnije komade,kao sto kazes oto,pogotovo dobar treba naglasiti kad se peca ostetljivim priborom i finim sistemima,korisceno na slici kriva cevcica,kroz koju prolazi takozvani power gum 25lb u duzini od 20 cm,kavezasta hranilica,40gr,brzomenjiva virbla,soft conector,predvez 10-15 cm,udica 8,najlon spro feeder.Dobra stvar sto jako dobro amortizuje begove kad sarana privucemo blize,trpi opterecenje i smanjuje opterecenje na sam najlon i vrh stapa,dobro za koristiti gde nema puno zakacaljki,u sustini jako dobra stvar,primenjivo i na sam lov sarana,mada cini mi se da bi bilo bolje stavljati power gum ispod olova,pogotovo ako se koriste ista vecih tezina radi istegljivosti istog powerguma,i radi same sigurnosti posle par riba nebi bilo lose promeniti sistem .. 

 

155351_101976296633354_1714731758_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Rade to je ta guma od steka i meni je dobro posluzila za ovaj rig.Mislim da ako ga direktno vezes sa ovom gumom nece izdrzati krupne sarane jer je ona u stvari za nesto drugo namenjena .Isto tako ih ima u razlicitim jacinama ,bojama  i proizvodjaca.

 

Dukas mislim da nije ista funkcija sa granicnikom iznad olova npr 15cm jer ovde se guma razvaci i zateze sa cim otezava saranu da izduva mamac.Vidi napravi mali Experiment kuci,izmi jeddnu tanku kucnu gumicu svezi je provizorno za olovo a sa druge strane svezi jednu udicu .Stavi taj sistem u kadu sa vodom  stavi udicu na dlan pa zatvori saku i polako zategni podvez pa naglo otvori saku i pusti udicu davidis stace se desiti ;) Nakon Toga probaj na  tvoj opisani nacin pa nam posle napisi sta se desilo :prijatelji: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

kao sto kazes oto u zadnjem postu,sve to pije vodu,ali problem nastaje kad krupnijeg sarana pokusavas da odignes s dna,powergume krene da se tegli i troduplo i dolazi do granice pucanja,evo jos jednog kojeg sam izvukao na ovaj sistem mada sam pokupio neki najlon kad sam ga izvlacio,lepo se vidi tegljenje powerguma,ali sama draz vadjenja sarana na ovaj nacin je neprocenjiva :D

 

270498_101951696635814_2009978427_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mislim da neki nisu svatili kako sam ja ovo vezao i kako funkcionira :unknw:

 

Glavna struna je vezana za virblu kao sta se vidi na slici isto tako je i elastic guma vezana za virblu pa su i struna i guma provucene kroz olovo pa je gumica fiksirana sa gumenim  Rubbersom.Znaci guma se razvlaci koliko moze i odradi svoju ulogu a kad dodje do Maximum raztezanja gume onda preuzima glavna struna nosivost tezine.U slucaja pucanja strune ili pretezivanja gume iskace iz fiksiranog  Rubbersa i nema nikakvih problema dase saran oslobodi toga. ;)  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Combi sistem strune i triggalinka mislim da resava stvar :)

 

 

Trigga link sam isprobao i puca ko paucina i nije tonuci materijal nego plivajuci i nije toliko elastican kao ova guma tako dami ne ispunjava moje zahteve.Sad sam na poslu kad budes doso kuci stavicu sliku da vidis kako se ponasa pod vodom trigga link

Link to comment
Share on other sites

Jel se ovo ne zove strucno Hermit Lead System.Evo i kraci video da nemoras da gedas 100minuta.

 

http://www.youtube.com/watch?v=SieAQSWS7bY&feature=player_embedded#!

 

Kod feeder pecanje Power gam ima sasvim drugu namenu,za feeder pecanje se koristi tanji monofil 0,18 do 0,22mm.Tako da ovde power gam ima svrhu da ublazi jaci ran i da spreci pucanje monofil.

Ovde je sasvim drugi razlog.Nikad ga nisam koristio,a i nemam nameru.Koliko sam ja razumeo od ono sto sam procitao koristi se na vode gde je saran previse puta upecan,tako da kad se ubode onako povrsinski saran pocne da klima glavom levo desno i pokusa da se oslobodi,a u stvari mu se zabode sto dublje.Tako da kad vec krene ran on je sigurno uboden.

Znaci ako smo odgledali video do kraju vidimo da ovde guma nema svrhu da trpi sam ran sarana,nego da spreci da se saran ne oslobodi u prvi kontak udicom.

Link to comment
Share on other sites

BAsh sam hteo na napishem al Otto me preduhitrio.Trigalink na preporuku od Otta sam uzo i izgubio dosta ribe pogotovo na divljoj vodi.Tako da samo josh jedna igracka za komercijale sa manjim primerocima sharana gde nema velikih i ratobornih.
Link to comment
Share on other sites

Rade to je ta guma od steka i meni je dobro posluzila za ovaj rig.Mislim da ako ga direktno vezes sa ovom gumom nece izdrzati krupne sarane jer je ona u stvari za nesto drugo namenjena .Isto tako ih ima u razlicitim jacinama ,bojama  i proizvodjaca.

 

Dukas mislim da nije ista funkcija sa granicnikom iznad olova npr 15cm jer ovde se guma razvaci i zateze sa cim otezava saranu da izduva mamac.Vidi napravi mali Experiment kuci,izmi jeddnu tanku kucnu gumicu svezi je provizorno za olovo a sa druge strane svezi jednu udicu .Stavi taj sistem u kadu sa vodom  stavi udicu na dlan pa zatvori saku i polako zategni podvez pa naglo otvori saku i pusti udicu davidis stace se desiti ;) Nakon Toga probaj na  tvoj opisani nacin pa nam posle napisi sta se desilo :prijatelji: 

 

 Slazem se ja Otto sa tvojom konstatacijom da nije isto ali na divljoj vodi to mi bas ne pije vodu,pa sam rekao sta sam ja uradio i isporbao nesto slicno.Kupio sam ja fabricki vezani  elastik  za feeder ali nije izdrzalo.Verujem da je uzivanje vaditi ribu sa tim ali neka ga ko voli nek izvoli. :hi:

Link to comment
Share on other sites

mislim da je sistem strava ovaj- Hermit Lead System- i da nema veze sa gumicom i da je saran 20+ . pogledajte malo bolje gumica moze biti i ona najobicnija i najtanja da je izvadite iz gaca :rofl:  pa i kad udari i neznam kakav moze da bude nemoze da napravi problem jer kad dodje do pucanja gumice  to nema veze sa osnovnim najlonom on je uvek prisutan, samo ovo mu dodje otto klizni sistem , a jer si probao da ga preradis u neki polufixni,da se stavi sto kaze dukas neki granicnik plus na nekih 15 cm iznad cevcice . inace je strava. opet kazem nema tu mrsenja kad pukne lastis :rofl: . mislim da je sistem extra kad riba pipavo uzima kad je oprezna i gumica pomaze izduvavanju ,mislim netreba sarko da izduva samo neka uvuce a sama gumica ce da odradi ono drugo. ako sam dobro skapirao,

 

-i dali je kolko sam ja skapirao otto ovaj tvoj elastc rig i hermit lead system jedno isto sa dva imena

-a ovaj trigga mislim da je glupost nevidim nista posebno . samo ima mane a ne prednosti

Link to comment
Share on other sites

Trigga link sam isprobao i puca ko paucina i nije tonuci materijal nego plivajuci i nije toliko elastican kao ova guma tako dami ne ispunjava moje zahteve.Sad sam na poslu kad budes doso kuci stavicu sliku da vidis kako se ponasa pod vodom trigga link

 

Ovako se ponasa Trigga link pod vodom.

http://www10.pic-upload.de/06.01.13/ho2vx7jn8m1z.jpg

 

Probao i sa dugim podvezom koji je vezan kompletno sa Trigga link i dodatno otezan sa puttyjem ali mi ne uliva samouverenje :unknw:

http://www7.pic-upload.de/06.01.13/lt614cktoklf.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bas bi bilo dobro videti tu gumu kako dejstvuje kad zagrize nikad ubodena riba iole krupnija :D

Po meni malo glupo cekati kapitalca na otvorenoj vodi i kad dodje konacno a ti koristis tu gumu dodje trenutak da to pukne ko gacni lastis...

Link to comment
Share on other sites

Bas bi bilo dobro videti tu gumu kako dejstvuje kad zagrize nikad ubodena riba iole krupnija :D

Po meni malo glupo cekati kapitalca na otvorenoj vodi i kad dodje konacno a ti koristis tu gumu dodje trenutak da to pukne ko gacni lastis...

jeste limar ali ima ovaj sistem veoma interesantan vidi na snimku koji je osnovni najlon direktan samo mu gumica pomaze pri izduvavanju mamca. obrati paznju zanimljiv sistem a nema straha od pucanja a i da pukne sistem i dalje drzi osnovna struna ili najlon

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma nisam mislio konkretno na snimak nego uopsteno na ta cuda-muda :D

Po meni,kod divljih riba nema cile-mile,ili uzme ili ne uzme....naravno da ima i promasaja i cega sve ne al u tome i jeste fora...

Link to comment
Share on other sites

Treba da kazemo Kevin-u da je ...ebo triggalink i da nije nizasta, jer ovde u Srbiji puca, samo neznam kako on hvata sarane od 20+ stom gluposcu?

A kako znamo da bas taj Kevin peca na to sto kaze da peca.Mozda ne samo j.... u zdrav mozak i puni sebi novcanik.

Link to comment
Share on other sites

A kako znamo da bas taj Kevin peca na to sto kaze da peca.Mozda ne samo j.... u zdrav mozak i puni sebi novcanik.

Sve je moguce mada sumnjam, marketing je cudo al neverujem da bi on sebi narusavao ugled glupim triggalinkom da nevalja , pazi to je moje misljenje mozda si i ti u pravu :)

Link to comment
Share on other sites

Ja sam izneo svoje iskustvo o Trigga linku i potkrepio slikom a oni koji misle da to nije tako,neka kupe Triggu pa nek sami testiraju :unknw: Mozda sam kupio podvez koji je predugo stojao na polici kod prodavca :D

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...