Jump to content

Analiza Uboda Udice


GORANBILLY

Recommended Posts

U tekstu je odradjena analiza kvaliteta montaza na osnovu mesta gde se udica zabola.

 
 
Analysing Hook Holds Pt.1
Understanding where you've hooked your latest brute in the mouth will tell you a lot about how your rig is performing, as Jason Hayward will now explain...
13 Feb 2015   /   by Jason Hayward
 
http://www.carpology.net/images/articles/580wide/1876.jpg
Hook Hold 1

Fish hooked in the bottom lip, not too close to the edge, up to one-inch inside in the mouth, dead in the centre.

Evaluation
“This is just about as perfect as you can get it! This hook hold will be as secure as you can get in the carp’s tough bottom lip, therefore causing as little damage as possible.

“Fish hooked in this manner indicate a confident pick-up, with the rig mechanics working well. This is also an indication that your baiting situation is probably spot on as well. DON’T CHANGE ANYTHING!”

Hook Hold 2

As before but with the hook further back inside the mouth, but not necessarily in the centre, possibly with some evidence of the hook tearing before finding a more secure hold nearer the lips.

Evaluation
“This is trickier to evaluate. It could represent a confident feeding fish and/or it could be that the fish has cautiously sucked in/eaten the bait, before slowly moving onto the next food item. This type of hook hold is common when fishing with a spread of bait, normally boilies, with a carpet of small particles. This is often a good secure hook hold, but to improve it further, try lengthening the Hair slightly and/or shortening the hooklink an inch or two.”

http://www.carpology.net/images/articles/580wide/1876-1.jpg
Hook Hold 3

Hooked on the edge of the lips, not securely hooked.

Evaluation
“This is where it gets tricky but also very interesting. There is a distinct possibility that you may have been unlucky with this hook hold. The stark reality is very simple: the hook just didn’t go far enough into the carp’s mouth! The fish may have moved as soon as it sucked the bait in or tried to eject the rig or shook its head and the hook just nicked home.

"My first call of action would be to lengthen the hooklink by around two-inches. If I was using a longish Hair this would be shortened slightly by half-inch increments and I would also look at the possibility of critically-balancing the rig or the hook. A change to a slightly smaller hook may also be considered but personally I am of the opinion that a bigger hook is harder to eject than a smaller one, so adjusting the buoyancy of the bait/hook/rig would be considered first. The addition of a simple line-aligner would also help.”

Hook Hold 4

Inside the mouth, but not in the bottom lip or scissors.

Evaluation
“A difficult one, as nothing maybe wrong and everything is working well. When using very sharp hooks, it’s sometimes the case that you start to experience some very bizarre, yet secure hook holds. If you pick-up a highly, well-sharpened hook and imagine it bobbing around in a carp’s mouth, you immediately realise that there is a huge possibility of it catching hold anywhere within the mouth.

“If you are using anti-eject rigs, then hook holds can indeed be irrational. Let me qualify the above sentence: I am not naïve enough to believe that there is a rig out there that 100% cannot be ejected, but carp, without a shadow of a doubt, find some rigs harder to eject than others, so that makes them anti-eject doesn’t it?! This type of hook hold is an ‘anomaly’ in that it can and does happen, even though we set our rigs up so that it shouldn’t!”

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Kako god sam sam vezao udicu,u sezoni ga zabiberi do usice a cim dodje zima iste udice dobija samo u gubicu ili na sam vrh usana kao sto je i na slici.

Svi nacini vezivanja vrh udice zabada dole u usta kad probamo prevlacenje preko prsta.

Mislim da u tim primerima nema veze kako je vezana udica,vec kako saran uzima mamac,obazrivo ili halapljivo.

Slazem se da ostrina udice mora da bude perfektna kao i model koji nam se svidja.

Link to comment
Share on other sites

Kordina kaptorica Kurv shank vezana u blow back rig sa malim dodatnim zakrivljenjem pomocu shrink tube i nema promasaja,a niti spadanja ribe. Udice u velicinama 6 i 8.

8 u vecini slucajeva.

U decembru sam imao problema sa vadjenjem udice iz usta pa sam morao da koristim pean.

Sa tim udicama hladno cu probati i na rijeci,ne vidim ni jedan razlog da me izdaju.

Link to comment
Share on other sites

kako znas da nema promasaja?

Gledam u kasike poslije rucka i one mi kazu  :rofl: 

 

Salim se.... 

 

8P 

 

 

Gledam i sudim po tome kako je udica kojeg ubola. Sve su ubodi u donju usnu i u debelo, nema nista sa strane, nema nista tanko zakaceno, nema otpadanja ribe malo poslije kontre. 

To mi sve daje za pravo da kazem da nema promasaja. 

Znam na sta mislis, ima raznih videa koji pokazuju i dokazuju da ribe par puta uzmu sistem u usta i ispljunu "bez posljedica", medjutim ja sudim po ovom gore navedenom i iz tog razloga sam rekao da nema promasaja. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ima raznih videa koji pokazuju i dokazuju da ribe par puta uzmu sistem u usta i ispljunu "bez posljedica"...

 

Ako se tako gleda, onda jedino da uz svaki zabaceni sistem spustis kameru, pa da znas dal' je uzimala i pljuckala, ili se odmah zakacila, i na osnovu toga formiras siste?!

 

Po meni, kad se kaze "promasaj", nekako mi je logicno da to bi trebalo da se odnosi na sve sto se desava posle run-a, a ne pre njega!

Link to comment
Share on other sites

Gledam i sudim po tome kako je udica kojeg ubola. Sve su ubodi u donju usnu i u debelo, nema nista sa strane, nema nista tanko zakaceno, nema otpadanja ribe malo poslije kontre. 

To mi sve daje za pravo da kazem da nema promasaja. 

Znam na sta mislis, ima raznih videa koji pokazuju i dokazuju da ribe par puta uzmu sistem u usta i ispljunu "bez posljedica", medjutim ja sudim po ovom gore navedenom i iz tog razloga sam rekao da nema promasaja. 

ja bih bas suprotno zakljucio... ubadaju ti se sarani koji pokupe mamac i udica im se okrece u ustima dok se odizu od dna... a svi oni koji pokusaju da ispljunu mamac to i uspeju jer si zatvorio udicu shrink tubom... 

udica koju si pomenuo meni je definitivno najmanje runnova davala, a to dal se posle otkacila ili ne, meni je manje bitno...

 

bolje mi 10 udaraca i 5 da se otkace, nego 3 udarca i da se ni  jedan ne otkaci...

 

 

Ako se tako gleda, onda jedino da uz svaki zabaceni sistem spustis kameru, pa da znas dal' je uzimala i pljuckala, ili se odmah zakacila, i na osnovu toga formiras siste?!

 

Po meni, kad se kaze "promasaj", nekako mi je logicno da to bi trebalo da se odnosi na sve sto se desava posle run-a, a ne pre njega!

 

...ili jednostavno tokom vremena provedenog na vodi zakljucis koja ti prezentacija najbolje daje runn...

 

svinjski rep ne prasta, nema spadanja... al zato se zakaci svaki dvadeseti koji uzme mamac u usta... to sta se desava posle runna, meni nema nikakve veze sa promasajem... promasis mesto, promasis prezentaciju, promasis mamac, a to sto se riba otkaci ima jos faktora pored prezentacije...

Link to comment
Share on other sites

...ili jednostavno tokom vremena provedenog na vodi zakljucis koja ti prezentacija najbolje daje runn...

...to sta se desava posle runna, meni nema nikakve veze sa promasajem... promasis mesto, promasis prezentaciju, promasis mamac, a to sto se riba otkaci ima jos faktora pored prezentacije...

 

Saglasan! Ali i ta "najbolja" prezentacija ti ne garantuje da neces promasiti!

 

"Promasaj" ti se jedino i neizostavno desava POSLE runa, nikako se ne moze desiti PRE runa, i spadanje ribe nikako ne treba podvoditi pod promasaj! Promasis ako prerano kontriras, ako prekasno kontriras, ako das prejaku kontru, ako das preslabu kontru, ako nisi iskljucio bajt a kontrirao si, etc, etc... O tom i takvom promasaju ja pricam! 

Link to comment
Share on other sites

ja bih bas suprotno zakljucio... ubadaju ti se sarani koji pokupe mamac i udica im se okrece u ustima dok se odizu od dna... a svi oni koji pokusaju da ispljunu mamac to i uspeju jer si zatvorio udicu shrink tubom...

udica koju si pomenuo meni je definitivno najmanje runnova davala, a to dal se posle otkacila ili ne, meni je manje bitno...

 

bolje mi 10 udaraca i 5 da se otkace, nego 3 udarca i da se ni jedan ne otkaci.

Da mi je samo znati kako sa takvom sigurnoscu pricas o saranima na mome hranilistu i sa takvom dozom sigurnosti pricas pogotovo o onim koji moje udice pljuju a da se pri tome ne ubodu?

Razumio bih te da sam kao Danny Fairbrass snimao to sve pa da sam izdao video i pustio ga u svijet interneta i da si ga pogledao,al' ovako nikako ne mogu.

 

Ti slobodno pricaj o tim kalkulacijama i brojevima riba koje si zakacio i izvukao i o broju koji bi volio da Ti spadne. Nemam nista protiv,medjutim ja svoje iskustvo gradim na tome da sam sa tim rigom smanjio postotak spadanja riba jako puno i ne znam kad sam zadnji puta imao spadanje, sto je u konacnici i cilj na pecanju jer ne idem tek tako da ih eto ubadam,nego idem da ih dovedem pred fotoaparat, a ne brojim koliko sam ih tek tako ubo sa udicom.

 

Extra je osjecaj kada imas puno samopouzdanja u rig koji koristis i to u toj mjeri da ne razmisljas o spadanju uopste jer si taj osjecaj i zaboravio kakav je usljed nedostatka takvih situacija.

Link to comment
Share on other sites

Meni se pokazalo da srink tuba jedino ima korist kod long shank udicu i koristim blowback rig da bi okrenulo udicu na dole inace je ne koristim ni na jednoj udici srink tubu a kurv shank koristim samo sa tri cetri namotaja da bi mi se udica lakse okrenula kao kd rig
Link to comment
Share on other sites

u nedelju odo na vodu da probam tri vrste udica posto moje omiljene udice vise nema kamasan 725 -uzeo sam da probam hajabusu p1 ;muggu covert;i prologic hook c2 .

prosle cele godine sam pokusavao da nadjem udicu koja mi odgovara i nikako, probao sam dosta modela i vrsta ali nisam definitivno bijo zadovoljan .

kako sam testirao udice ...

primer ada safari zabaceni stapovi nahranjene pozicije i naravno na svim stapovima 725 .riba ulazi u hranu i pocinje da se javlja u pravilnim razmacima ,menjam udicu na stapu i pokusavam da vidim dali se tempo nastavlja ...ali ribi je trebalo vise vremena da uzme mamac , posle 2h vracam 725 i tempo pocinje da se vraca u normalu .sa novim udicama nisam imao otpadanja ali mislim da je saran vise puta usisao i izbacijo moju novu udicu tako da nisam bijo zadovoljan tim ucinkom ....ove tri udice su mi se pokazale najbolje ali sad cu da isprobam odredjene montaze na njima i u narednih par pecanja opet odredim udicu sa kojom cu pecati neko duze vreme ili dok ne nabavim 725 u nekoj vecoj kolicini da duze vreme budem miran ..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...