Jump to content

Sitan Šaran Na Hranjenom Mestu?


Recommended Posts

Zdravo ljudi,

 

onde sam potpuno nov i imam jedan problem na novom mestu koje hranimo prvi šut ove godine. Pecam sa drustvom u blizini Šapca na Savi. Mesto je prosečne dubine oko 4m na vodostaju u ovom periodu godine. U zadnjih mesec ipo dana upecali smo preko 30kom šarana i BUKVANO svi u rasponu 1-1.3kg! Mesto ima granje na početku i nizvodno na kraju, tu najčešće zabacujemo štapove, na daljinu u pojasu od 15-25m. Da li je neko imao slično iskustvo? Unapred zahvalan!

Bistro i pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Nadam se da vracate bar nesto od tih sarana  :ribica2:

3 opcije mi padaju na pamet ne poznajem mesto pa evo:

 

1.Pretpostavljam da hranite samo kukuruzom, mozda da probate tu negde malo dalje da bacate samo boile i to malo vece >20mm dok ovamo nastavite sa kukuruzom.

Pretpostavka je da se veci (ako uopste prolazi tuda) muva tu okolo jer vidi da se nesto desava.

E sad to je malo problematicno sto se tice kolicine boila na reci i novaca za tu kolicinu ali mozete da probate sa onim boilama koje se prave od startera za prasice, bilo je tih recepata po forumu.

2. Hranite i pecajte samo boilama jedno vreme pa uporedite

3. Mozda je mesto takvo da u ovo doba godine krupniji ne prilazi (ne prolazi uoste tuda, svako granje ne znaci po meni da je on tu non stop)

 

pa ce i ostale kolege dodati jos svoje razmisljanje

Link to comment
Share on other sites

Ista stvar se i meni desila u Dubokom na Savi pre tri godine.Mesto sam hranio kuvanim kukuruzom i na isti pecao.Udarce sam imao nocu i to uglavnom od 00 do 02,sve sitni 1, 1,5kg jedan komad,dva i posle toga tajac.Sto znaci,takvu sam sliku sebi stvorio u glavi,da mu moj spot i nije bio toliko zanimljiv.Jato prodje zalete se par trkaca i kraj.Pa sam menjao,dodao sam u kuvani kukuruz zasladjivac,amino kiseline i Milkomovu prehrambenu aromu med(ne puno,da blago mirise),a pecao na cuk sa medom dva zrna.Oko zadrzavanja sarana na mom mestu nista nisam postigao,i dalje se javljao u istom vremenskom periodu,sitni uz po kojeg od oko 2kg.Kazem oko zato sto ribu ne nosim kuci.Pa sam i dalje menjao.Pravio sam boile sa aromom plumshelfish.Pravio sam desetke, i mesao ih sa kukuruzom bez arome samo sa zasladjivacem i amino,zasto desetke?Otprilike da je malo veca od kukuruza i saran kad jede kukuruz zajebe se pa pojede i malu boilu,moje neko vidjenje.Dve nedelje sam hranio svaki treci dan(finansijski i vremenski nisam mogao ucestalije)4kg kukuruza 1kg boila,boile sam pravio na Fish mixu od Melega.Pa nedelju dana samo sa boilom 14mm.Na jednom stapu sam imao cuk a na dva boilu.Sarani su dolazili i dalje nocu.Na boile je dolazio veci saran 3 do 4kg ne veci,mada je znalo da 3 dana nemam udarac na boile,na cuk trkaci,pa me jedne noci iznenadi saran od oko 5kg na cuk.Nikada nema pravila.Mesto nisam mogao da nastavim da odrzavam zbog obaveza na poslu i porodice.Ovo je moje iskustvo sa Save,probaj experimentisi,ali najbitnija stvar je da si na pravom mestu,da tu sarana ima.Svako dobro :good:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Da li mislite da na divljoj vodi boila ima ulogu.Pecam jako dugo godina na Dunavu i ne mogu ribu da uhvatim na boilu prihranjuem sa njom i kukuruzom i nikako ne mogu da uhvatim sarana na boilu.Doduse pecam na jedan do dva stapa boilom ali nemam nikakve rezultate sem deverike koju dobijam na boilu...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Kako da saran na dunavu najlakse prihvati boilu? Pravi lopte od gline u koje ces dodavati secene i cele boile, a u sredinu stavis kamen. Prvo hranjenje 10 lopti + kukuruz, drugo hranjenje 7-8 lopti + kukuruz, trec hranjenje 4-5 lopti + kukuruz. Bukvalno u prvom hranjenju prihvata boilu. Meni se desava da kukuruz uzima samo u pocetku i to prvo, eventalno 2 pecanje, a posle bukvalno nece da ga pogleda, iskljucivo uzima boilu, i nema sitnih. Ja zrtvujem 2 kg boila u prva 2-3 hranjenja, a posle bukvalno bacim po 5-6 boila po svakom stapu, i to ponovim na svaka 3-4 sata. Boile takodje menjam na svaka 3-4 sata.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A sto se boile tice za dunav hranjenje i privikavanje na boilu spremi 3 kg da bacis u prva dva tri dana i netreba mu ni glina ni lomljena boila . Znaci mora dosta hranjenja jer imas mnogo sitne ribe raka i moj savet je samo 18 + boila nikako sitna za privikavanje jer imas mnogo sljivara .babuske i druge sitne ribe koja je jede bez privikavanja i kad se sjati za bela sta ce ostati za sarana . Znaci po meni dunav samo 18 i 20 boila
Link to comment
Share on other sites

U zadnjih 10 dana sam na hranjenom mestu na Dunavu imao ribe: 2,8 kg, 3,5 kg, 3,8 kg, 4,3 kg, 7,4 kg, uz to imao sam jos 2 jako krupne ribe koje jednostavno nisam moga zaustaviti, i jedan krupan saran mi je otisao mojom krivicom, a sve se desavalo na boile 14 mm, e sad sam poceo da uvodim 18 mm, bas zbog selekcije riba, i ako bog da ocekujem 10 +, u narednim danima. Hranjenje sam sveo na 30-40 boila po pecanju, s tim sto jednom nedeljno ubacim oko 3 kg kukuruza

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja sam reko za prva 3 dana 3kg u samom startu a kasnije 30-50 boila 18 mm je otprilike 350-400gr zavisi od mixa i susenja i to je sasvim ok. Ali i na 18 mm ces imati sarancice ali kako zahladjuje sve slabije i slabije. I ako hranis svaki drugi dan i odrzavas mesto sa 300gr boila dnevno gledaj da kad dodjes da pecas idma bez prihrane jer mi se u vecini slucajeva desavalo da ako mi je mesto dugo hranjeno odma nakon zabacivanja imam ranove ili nakon pola sata a kad podjes kuci onda baci te boile za prihranu. I bistro cekamo da cujemo 10+
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4metra i jeste malo plice ako imas oscilacije a vec malo zahladjuje tako da vec treba da se pomeras malo prema dubini nekih 7 m da trazis a logotovo sto imas oscilacije vode a i bar meni u plicem delu uzima samo nocu danju veoma retko.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Prodje 3 nedelje bez ulova (hidrologija), i pre 3 dana prvo hranjenje, juce drugo, i danas krenem na vodu kad ono kosava sa dunava, talasi (morsku bolest sam dobio), ali stisnem petlju i ajd. Dunav prlja najstrasnije, zabacujem, vadim sisteme, cistim i razmisljam koja sam ja budala. Svi otisli kuci, razmisljam i ja da se pakujem 16 h, ( 6 h bez javljanja, ko u bunaru), vidim ide brod, i ajde reko da sacekam da prodje. 16.10 brod prosao, i prvo javljanje na stap sa boilom, (posto mesto nisam hranio 3 nedelje na jedan stap sam stavio 2 zrna starog kuvanog kukuruza), 5 min kasnije 2 stap mesna boila, i sad cekam koji ce od ta dva sstapa, kad pogledam desni stap spusten 10 cm i stoji, gledam u stap pa u masinu pa u vrh stapa kad on 2 cm prema dole, aaaaalllaarrm zviznem kontru a on stoji u mestu kad ono rekontra, 2 puta ga dizem na povrsinu i dovlacim do meredova, i onda valjda zadnjim atomima snage saran mi zabada stap do vode i vuce prema potopljenom drvetu i spada mi. Prvo mi bi krivo, a onda sve nesto toplo oko srca, ma nek si otisao ziv i zdrav bio i jos veci porastao. U tom momentu sam zaboravio i kosavu, i promrzle prste, i kuvanje kukuruza, i zenino zvocanje kad sam ga pakovao u zamrzivac, i sve pare koje sam potrosio na boile, ma ni ledja me vise ne bole. I sad me neko pita: Jel stvrno ides i sutra po tom kijametu? Pa naravno da idem
  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...