Jump to content

Šalinačko Jezero (Šalinački Bageri) Kraj Smedereva


dejan zarkov

Recommended Posts

Pre svega,pozdrav svima na forumu i svima koji ovo citaju.Moja tema vezana je za Salinacko jezero,tj. jezero Bageri,kako ga Smederevci nazivaju. Buduci da sam iz Kovina ,u letnjim mesecima spas od vrucine trazim u lokalnim sljunkarama. Jedna od njih je i ovo jezero. Povrsine 19-20 hektara ,veoma zivopisnog reljefa dna,deluje mi veoma primamljivo za lov moje,a i Vase omiljene ribe :) Na tom jezeru sam imao jedan (neuspesan) instant ribolov u trajanju od 6 sati,ali me jako mame price lokalaca koji tvrde da kapitalci plivaju i da je bilo slucajeva kidanja sistema od strane ribe.Sa druge strane,posto sam pokusao da saznam sve sto nudi gugl u vezi sa ovim jezerom,naleteo sam na iskustva ronilaca koji na forumima pisu da su vidjali velike sarane pri ronjenju.  isto tako ,u razgovoru sa lokalcima saznao sam da jezero nije napadnuto od strane kriminalaca koji bezkompromisno izlovljavaju ribu. Zeleo bih da oprobam jednonedeljnu Junsku kampanju bas ovde i jako bi mi znacilo misljenje bilo koga ko je ovde pecao,bilo sta cuo i slicno.uz post prilazem i sliku ovog lepog jezera iz vazduha.http://www.airban.net/zmajarske_slike_6.jpg Ljudi,pisite :)

Link to comment
Share on other sites

Pokusah da izguglam o jezeru nesto, izbacuje mi puno vijesti o utapanjima? Jel tamo svijet ne zna plivat i kupat se ili sta je vec?

Ne znam sta je po sredi,ali vrlo su cesti slucajevi utapanja. Osim toga,jedan malo veseliji podatak. na ovom jezeru je nastao cuveni smesni video klip  

:crazy:
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pecao sam kao klinac na tom jezeru par puta ali sam se bas dosta puta kupao tamo. Koliko pamtim jezero je prepuno trave i ima lepu dubinu i cistu vodu. Voda je slicna Adi Ciganliji cista dok ne dodju kupaci a onda se na plazi tako zamuti da je to strasno.....bar je tako bilo..... Ako ima trave jos uvek nadji neko mesto dalje od kupalista gde ima rupa u travi i probaj sa hranjenjem nekoliko dana pre pecanja ali svakako probaj da pecas, ne vidim zasto ne bi imao rezultat ako i dalje ima ribe  u jezeru. Sto se mamaca tice ja bi se odlucio na kukuruz ambarac u karpiksu sa time bi i hranio i pecao, a ti probaj sta ti je volja. Pozdrav i obavezno objavi ako odes.

Bistro

Link to comment
Share on other sites

Pecao sam kao klinac na tom jezeru par puta ali sam se bas dosta puta kupao tamo. Koliko pamtim jezero je prepuno trave i ima lepu dubinu i cistu vodu. Voda je slicna Adi Ciganliji cista dok ne dodju kupaci a onda se na plazi tako zamuti da je to strasno.....bar je tako bilo..... Ako ima trave jos uvek nadji neko mesto dalje od kupalista gde ima rupa u travi i probaj sa hranjenjem nekoliko dana pre pecanja ali svakako probaj da pecas, ne vidim zasto ne bi imao rezultat ako i dalje ima ribe  u jezeru. Sto se mamaca tice ja bi se odlucio na kukuruz ambarac u karpiksu sa time bi i hranio i pecao, a ti probaj sta ti je volja. Pozdrav i obavezno objavi ako odes.

Bistro

Idem obavezno. Zelim da se zabodem na samom spicu polu ostrva,lociram dva spruda i oprobam svoju srecu . I da ne upecam nista,opet sam na dobitku. Uzivanje je zagarantovano :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Idem obavezno. Zelim da se zabodem na samom spicu polu ostrva,lociram dva spruda i oprobam svoju srecu . I da ne upecam nista,opet sam na dobitku. Uzivanje je zagarantovano :)

Probaj sa poluostrva da gadjas i levu i desnu stranu pa gde imas vise srece tu se prebaci. Na jednu stranu pici samo kukuruz a na drugu idi i boilom nekom blazom za pocetak pa posle mozes da kombinujes svasta nesto

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 5 months later...

Ja sam licno gledao kako neki momci vade mrezu iz tog jezera,ima krivolova i na toj vodi :)

da. ja sam spartao sa markerom okolo jezera. strahovito je zatravljeno,gotovo da je nemoguce pecanje. a cuo sam price o krivolovu ,mestani mi pricali.Tako da sam odustao. A jezero je divno,inace,voda cista. Dvadeset hektara vodene povrsine. Steta! :sad:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Pozdrav svima. Ja sam odrastao kupajuci se na velikom salinackom jezeru. Napominjem velikom posto u blizini postoji jos dosta jezera koja nisu pored asvaltnog puta. Zato i vecina Smederevaca nezna broj tih jezera. Kao klinac sam cesto pecao na Velikom jezeru. Pecao se zlatni karas na glistu i crvica. To je bilo krajem osamdesetih i pocetkom devedesetih. Tada jes uvek iz tih jezera vadjen sljunak. Tako da su jezera stara preko 30 godina. Pre par godina sam dosao nanideju da krenem u malo izbiljnije pecanje na salinackom jezeru. Tumarao sam oko jezera satima u potrazi za idealnim mestom,a pritom nepristupacnim da bi mogao redovno da hranim mesto,a da se ne svadjam sa ljudima . Nasao sam idealno mesto ispod velike vrbe izmedju dva oborena stabla. Pecao sam i hranio cele sezone. Samo babuska se peca na zito,kukuruz i hleb. Ponekad se na hleb javi i linjak. Svako jutro u 5 sam bio na jezeru i vracao se kuci u 8 sati sa 3-4-5 kg babuske. Sledece godine sam na tom mesto napravio flos da bi mogao vise da uzivam . Sarana nisam nikada imao na udici. Flos stoji i dan danas. Malo sam izgubio volju za to mesto jer nisam imam prilike da upecam nesto krupnije. I da ne zaboravim. Svakog jutra sam po mraku vidjao jedan camac kako vadi mrezu dugu preko 100 metara preko celog jezera.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Generalno. Jezero je puno ribe. Po prici starih smederevaca tu se ranije pecao i krupan saran i stuka. Ima i soma. Ima velikih dubina do 10-12 metara. Problem je trava. Ja sam napravio grabulju od 6 metara i sa njom sam cistio mesto dva puta godisnje. Izvadim kubik trave. Dno je cisto. Nema panjeva . Samo krupnog sljunka. Tako da daleki zabacaji nisu izvodljivi.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo ljudi da se oglasim i ja ... Nisam letos ni isao na pecanje tamo. odlazio sam na kupanje,malo caskao sa mestanima ,koji su mi rekli da se itekako postavljaju mreze . Nisam hteo ni da se upustam u kampanju,da ulazem svoje vreme,trud i novac,a da za uzvrat (verovatno) ne dobijem nista . Zato sam se odlucio da pecam na Radinackom jezeru (7 km dalje ) ,kasnije se ispostavilo da i na tom jezeru vlada ista prica (izvukli kilometar mreze bas tog dana kad sam dosao da zabacim,nakon petodnevnih dolazaka i hranjenja :sorry: )..No da se vratim na temu o Salinackom jezeru ;bas sad skoro,seo sa drugarom i auto,otisli da se provozamo,malo da provucem marker po dnu ... prvo sto bode oci je to da mestani bacaju djubre tik uz obalu jezera ,preminulu stoku,namestaj .... smucao sam se i probijao do spica polu-ostrva . pri pogledu na celo jezero, na vodi se moze  videti 20-ak fiksiranih kanistera ,buradi ,koji su plovci za mreze i ostale alate ...  Jezero povrsine 20 hektara ,nije urbano,priroda lepa,ali dzabe ... Tako da Tarice ,preporucujem ti samo da odes na kupanje u sezoni,posto je voda stvarno lepa za kupanje. I nista vise ,nazalost... evo slike :/  mrtvi prasici,kokoska, i oderana koza od stoke,krave verovatno... 

 

pre_1482691929__15730958_121731403502133

pre_1482692062__salinac.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nije bas tako strasno kao sto kolega kaze. Ima jedno skretanje pre samog jezera koje vodi do drugih jezera. Tu svracaju ljudi kolima i bacaju smece. Na velikom jezeru postoji samo jedna plaza. Sve ostalo je jako nepristupacno i zatravljeno. Ima putica i staza do mesta za pecanje. Flasa i kesa ima. Nosi vetar. Ali generalno jezero je cisto.
Link to comment
Share on other sites

Sticem utisak da je tu skoro nemoguce pecati od govnara sa mrezama, a mozda bi se moglo nesto upecati ali treba prvo rijesit mreze (prakticno nemoguce jer niko ocito ne cuva vodu) i onda kad se to rijesi, posvetit jezeru cijelu godinu dana da pokusas pridobit povjerenje nekih riba ako iste postoje i plivaju u vodi.

Posto je dubina velika, mogli su neki primjerci i da se sakriju. Sasvim sigurno ih ima, ali je to extremno tezak ribolov. Pecao sam na vodi gdje su i bombe radile, i koja je puno puno manja i ulovio sam ribu. I ja i drugar. Ali je to Sizifov posao.

Nazalost, lijepo voda ovako na slikama izgleda, ali ako je takva situacija sa mrezama, to se nazalost samo moze veliki X preko te vode stavit!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...