Jump to content

Potreban Savet


Recommended Posts

3.5lb ako bi se gledalo bukvalno u gram je 99.22gr. Ali svi znamo da ta libraza stapa nista ne znaci. Proizvodjaci se vrljaju test krivuljama pa onda po tome dobijemo da su iste libraze century ng i century fg. A kad uzmes jedan i drugi u ruku nidje veze. Libraze koje stoje na stapovima ustvari znace pod kojim opterecenjem ce stap imati savrsenu krivu prilikom zabacaja. Pravi bacacki stapovi zbog toga su oznaceni u uncama. Ili ti oz. Pa tako imamo stapove od 3-5oz i slicno. E to je vec ono sto mi zovemo tezina bacanja. Opet cu ponoviti nije isto baciti i zabacivati. Uzmes shimano velocity, kao sto se vecina pomamila pa pokupovala boga i oca. Citali na fb kako Ljudmil baca sa velocity 200+ metara. Bacili par puta i stapovi popucali. Uzmes free spirit ili century ili nesto trece i pecas godinama na 150m. Naravno ako si kadar tako da bacis. Ako nisi onda ti dzaba sve :)
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

svaka fabrika,svaki stap je razlicit,nema tu granice. neki izdrzei 4 oz a neki popucaju sa 4 oz,megutim najace olovo koje izdrzi neznaci i 90% stapova da je za max daljinu.

Ljudmil baca i sa spodom sa 116gr olovom. znaci vece olovo neznaci veca daljina-e to je silovanje stapa.

 

3-5 oz je optimalna bacacka sto znaci zlatna sredina od 4 oz a to je 116 gr optimalna za te stapove. libraza nema veze sa bacanjem,nije isto parabolican stap i fast taper stap.

 

nekome c1 nevalja jer je parabolik i jeftin a neko vadi sarane divljake godinama na 100m ;)

Link to comment
Share on other sites

Pa to sam upravo i rekao. Da test curve nije isto sto i tezina bacanjs. To mnogi ljudi kod nas mesaju, tj ne znaju tacno sta znaci koja oznaka. Retko koji saranski stap ima oznaku za tezinu bacanja. Samo za test curve. A to su te famozne libre. Varalicarski stapovi na primer imaju oznake za tezinu bacanja. Tj za koja opterecenja je stap predvidjen. Od do.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Slazem se sa kikijem i sto kaze jane mnogi misle da je to sto pise 3,5lb maximum. To je njihova navodno optimalna tezina za test curve i neznaci ako stap koji ima oznaku 3,5lb i stavis 110 grama je njemu izivljavanje ili neodgovara . Ja sam stap od 2,75 lb slomio sa metod hranilicom praznom samo sto sam probao daljinu . Jer ga nisam opteretio kako treba a prazna hranilica nece da leti dobro i moj zamah je bio silovit da bi ona izletela dovoljno i ja dobio odma 4 stapa :)
Link to comment
Share on other sites

Ooo, Bogu hvala da se jednom Ti i ja saglasimo u necemu?!

Ne treba biti rob, ali ni unistavati/forsirati/silovati/podizati maximum... kako god to neko nazivao!

Treba trositi, ne unistavati!

slozili bi se ja i ti verovatno u mnogo cemu sli samo na vodi ovako pisanjem to neide
Link to comment
Share on other sites

Libre nikad nisu ni bile bacacka oznaka stapa , ali tacno je da na mnogim stapovima nema bacacke oznake unce ili oz , medjutim dovoljno je uzeti stap u ruke i za cas posla skapiras koliko taj stap moze da ponese , neko je pomenuo c1 taj stap recimo idelno nosi 90g olovo vec preko 100g po nekim mojim utiscima bi bio rizik bacati sa njim i zasto bi  sad na taj stap kacio olovo za koje si svestan da on nemoze da ponese i silovao stap dok ga neslomis samo da bi dostigao neku nebuloznu distancu . Logicno je da ces ga slomiti nema trika da nepukne. I onda nevalja stap , jeftin, puko. Puci ce i skup stap na taj nacin . Sta treba da okacim topovsko djule na njega . Neznam svako ima neki svoj nacin shvatanja .

To je ona prica kao kad majmun na drvetu sece granu na kojoj sedi i ceka da padne celo drvo 

Link to comment
Share on other sites

Izvlacenje max stapa najmanje je silovanje. eto ja shvatio da je optimalno za hisove olovo 105 gr...

 

3-5 oz je optimalna bacacka sto znaci zlatna sredina od 4 oz a to je 116 gr optimalna za te stapove. 

 

Samo sam o ovome gore i komentarisao!

Ima nesto sto je preporuceno, ili optimalno, ili maximalno, kako god to neko nazvao, a sve preko toga je silovanje, odnosno kako neko rece "i preko maximuma"!

I onda slomljen stap koji je isao "i preko maximuma" je qrac?!

Nije, i ne moze biti!!!

Link to comment
Share on other sites

Stapovi koji su deklarisani sa 2.75 lb su namenjeni za zabacivanje olova do 3oz. 3lb do 4oz a 3.25 i 3.5lb do 4.5oz. To je neka univerzalna forumla. 1oz je 28.36gr.

 

A sve preko toga je "cackanje mecke" ili izazivanje sudbine...

Ali na svoju odgovornost!

Link to comment
Share on other sites

nekad pukne i na 90 gr,kad covek nadjaca stap skojim peca,sam treba da oseti,odnosno sama njegova snaga ide preko mogucnosti stapa vreme je uzme bolji jaci stap,ne redko zato sto neko je jak na rukama pukne stap odnosno po nasem receno pokido mu kicmu ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...