Jump to content

Zimski Ribolov! Koliko Često, Koliko Dugo? Gdje?


DexterLab

Recommended Posts

Evo jedna tema na koju svako može da piše i dijeli iskustva, da malo oživimo forum.

 

Dakle tema:

 

Zimski ribolov

Možemo prosto odgovoriti na ova pitanja i dati neka sopstvena iskustva.

Dakle,

 

Koliko često?

Koliko dugo? (na koliko sati, dana)

Gdje? (koje vode i gdje su, kako riba radi na njima).

Taktika? (rigovi, prihrana, kakva, koja?)

Pozicija (markiranje, dubine i teno vode)

 

Poslato sa ANE-LX1 uz pomoć Tapatoka

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Hajde posto sam ja zapoceo, da ja pocnem i sa ovim.

 

Dakle,

 

Moje iskustvo zimskog pecanja sarana nije bas veliko. Prosle godine, koja je bila izuzetno topla pecao sam mnogo puta na obližnjem jezeru Laminci. Sve su to bila jednodnevna pecanja, od nekih pola 7 ujutro do 16h popodne. Ove godine zimsku avanturu sam poceo sa prijateljem Miroslavom (#DucicM) na jezeru Smoluca o cemu smo detaljno pisali.

 

Nastavak zimske sezone cu provesti na Lamincima koji su vrlo specifično jezero i gdje je riba zimi poprilično aktivna. (Jucer jedan nas prijatelj, je imao triple run).

 

Prosle zime najbolje sam prolazio na blagi spod sa secercem, peletama i mrvljenim boilama.

 

Male kolicine bacane "Dotom" sa 14. boilom i 8. udicom, spodanje cesto svakih 30 min ali sa veoma malim kolicinama, mada je na Lamincima bilo slucajeva kao u pola ljeta kad se nije moglo nabacati hrane i sa 9 riba od jutra do 16h popodne.

 

Poslato sa ANE-LX1 uz pomoć Tapatoka

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

iz mog nekog iskustva sve vode su zimi, kao i leti drugačije. I nisam uspeo da uspostavim neki univerzalni sistem koji će zimi raditi na svim vodama nego je svaka voda priča za sebe. Neke vode, kao što je Čonoplja na primer zimi uopšte ne trpe hranu, tj ukoliko se hrani pozicija ulov će najverovatnije da izostane, ponavljam da pričam iz mog iskustva, možda je iskustvo nekog drugog drugačije. Boile malo jačih i prodornijih aroma, mixevi koji se lako otvaraju, pva stickovi i svega par slobodnih boila bačenih kobrom oko mamca. Na ovaj način sam par zima veoma uspešno lovio i na Pelagićevu i Žabaru

Pecao sam dosta zimi i na manjim komercijalnim jezerima, tamo su mi se najbolja pokazale topive boile uz često prezabacivanje i hranjenje kobrom.

Nekada davno sam dosta uspešno lovio na DTD kanalu zimi, uz redovnu prihranu sa po par stotina grama boila i par šaka šećerca i konoplje ali ne u dane kad lovim nego par dana ranije, u danima kad se pecalo samo solo mamac. 

Mamci što je moguće manji, zavisi od cverglana, bele ribe... 

Generalno zimi više akcije bude po danu (osim Čonoplje koja je voda isključivo noćna i na +30 stepeni i na -10) u jutarnjim časovima kad krene malo da greje i kasno popodne. 

Rigovi manje više isti kao i uvek, samo malo finiji. Fluoro carbon ili neki kvalitetan najlon debljine 0.30mm kao predvez materijal, udica veličine 5 ili 6 ukoliko je šaranska udica, mada u poslednje vreme 90% takvih pecanja pecam na feeder udicu Gamakatsu 3313F u veličini 4 i sa kojom nema greške niti promašaja. Safety montaža i olovo najlakše moguće(zavisno od daljine zabačaja). Pored safety u opticaju je još jedna montaža koja u principu nema ime i ne znam kako bi je opisao pa je neću ni navoditi, ko je video zna o čemu se radi. 

Ukoliko bi morao da izdvojim neke arome kao zimske favorite to bi bile Esterblend 12 Solar ili Monster Crab H.A.H.L. Rod Hutchinson

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Zimi idem u kraća - jednodnevna pecanja, ne prerano...budem na vodi oko 7h. Po pravilu najviše aktivnosti bude u najtoplijem delu dana. Ne nosim spod, kobru...hranim samo sa peletima u pva. Kao što kaže kolega Kristijan za zimu neke finije varijante - manja udica 6-ica, sitniji mamac...Esterblend je i moj favorit što se tiče arome...gumeni kukuruz i šećerac (od aroma  anis, šljiva-rum) forsiram više nego boile...Prošle zime sam baš lepo pecao na Adi Safari, koja mi  je inače omiljena zimska voda. Sad je zatvorena pa tražim alternative. Još jedan stvar koja je jako bitna za zimu je dobra garderoba. Rešo i topao čaj su takođe nezaobilazni za hladne zimske dane pored štapova!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Do prije 3-4 godine moja ribolovacka sezona bi se zavrsavala sredinom novembra.

A onda mi je postao izazov samom sebi da dokazem kako je moguce upecati ribu i po minusu,a posebna mi je draz biti sam na jezeru kad vecina ljudi ni ne pomislja na pecanje.

Sto se taktike tice uglavnom se svodi na pecanje sa boilama cije su arome HAHL od RH ili Ester od Solara.

Najbolje mi se pokazale HAHL Monster i Mulbery od RH, zajedno i odvojeno a probao sam i mnoge druge ali ove dvije su bez premca.

Hranjenje se svodilo ili na kobru ili na precizne 2-3 rakete na par sati sa obaveznim PVA stickom napunjenim najcesce mesnim peletima, pastrmskim od copensa, halibut ili neke jeftinije samo je bitno da su mesne.

Apsurd je u tome da su te pelete bile prepune ribljeg ulja, sto prkosi uvrijezenom misljenju da se ulje ne rastvara u hladnoj vodi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jesenji ili zimski ribolov? Po meni to nije isto. :) 

Jesenji ribolov svako moze da otpeca, zimski bas i ne  8) 

No dobro, da ne ujebem temu odmah na pocetku. Postavit cu par slika sa svojih zimskih ribolova na meni najdrazoj vodi, jezero Pelagicevo. 

http://i67.tinypic.com/fvjn9w.jpg

http://i66.tinypic.com/dzgxlh.jpg

http://i64.tinypic.com/foninb.jpg

http://i68.tinypic.com/2e68nih.jpg

http://i65.tinypic.com/jf96dc.jpg

Po meni bitnije od samog mamca je izabrati lokaciju odnosno pogoditi mikrolokaciju ribe i onda u 90% slucajeva ona ce uzeti ponudjeno. Naravno ako pricamo o zimskom ribolovu okovanom snijegom i ledom. Sve dok snijega nema na vodi i okolo nje, duboko sam ubijedjen da se i riba krece u vecoj mjeri nego sto je to slucaj kada je voda pred zaledjivanje. 

Zimi skoro da ne hranim nikako ali zato bacam obavezno stik mix od obicne praskaste primame u kombinaciji sa izmrvljenom sardinom u ulju. Manji mamci nego obicno, 10mm,12mm i 14mm maximalno. Squid u kombinaciji sa E12, Krillom i madagaskarskim klinčićem od Nutre je dobitna kombinacija atraktora i aroma u boili na koje sam se znao bas fino napecati u hladnim zimskim danima.
Prezabacivanje na svakih sat do dva i na razlicita mjesta, nikad na isto.
Ja sam vec dugo ganjao sliku sa ribom na snijegu ali nikako da je uganjam po dani i po snijegu konkretno. Kalendarski gledano ribe sam uganjao zimi ali bas po snijegu ne. Po noci jesam ali po dani mi se nije do sada dalo  da dovedem ribu ispred objektiva tako da za sada slika sa ribom na snijegu ostaje neostvarena zelja. 

Ja bih razdvojio pecanje bez snijega i pecanje po snijegu jer po meni nije isto iz nekoliko razloga. Jedan od njih je jer mislim da samim dolaskom snijega riba smanjuje aktivnost na najveci moguci minimum i po mom iskustvu sa vode ako nema snijega, ona i dalje moze da se hvata cesce i uspjesnije nego kad bijeli pokrivac stigne i samim padanjem i na povrsinu vode istu ionako hladnu dodatno ohladi. 

Inace meni jako drago doba godine kad volim da pecam jer nema komaraca, nema znojenja i manje je supaka na vodi. :D 

:pivopija1:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Jesenji ili zimski ribolov? Po meni to nije isto. :) 

Jesenji ribolov svako moze da otpeca, zimski bas i ne  8) 

No dobro, da ne ujebem temu odmah na pocetku. Postavit cu par slika sa svojih zimskih ribolova na meni najdrazoj vodi, jezero Pelagicevo. 

http://i67.tinypic.com/fvjn9w.jpg

http://i66.tinypic.com/dzgxlh.jpg

http://i64.tinypic.com/foninb.jpg

http://i68.tinypic.com/2e68nih.jpg

http://i65.tinypic.com/jf96dc.jpg

Po meni bitnije od samog mamca je izabrati lokaciju odnosno pogoditi mikrolokaciju ribe i onda u 90% slucajeva ona ce uzeti ponudjeno. Naravno ako pricamo o zimskom ribolovu okovanom snijegom i ledom. Sve dok snijega nema na vodi i okolo nje, duboko sam ubijedjen da se i riba krece u vecoj mjeri nego sto je to slucaj kada je voda pred zaledjivanje. 

Zimi skoro da ne hranim nikako ali zato bacam obavezno stik mix od obicne praskaste primame u kombinaciji sa izmrvljenom sardinom u ulju. Manji mamci nego obicno, 10mm,12mm i 14mm maximalno. Squid u kombinaciji sa E12, Krillom i madagaskarskim klinčićem od Nutre je dobitna kombinacija atraktora i aroma u boili na koje sam se znao bas fino napecati u hladnim zimskim danima. 
Prezabacivanje na svakih sat do dva i na razlicita mjesta, nikad na isto. 
Ja sam vec dugo ganjao sliku sa ribom na snijegu ali nikako da je uganjam po dani i po snijegu konkretno. Kalendarski gledano ribe sam uganjao zimi ali bas po snijegu ne. Po noci jesam ali po dani mi se nije do sada dalo  da dovedem ribu ispred objektiva tako da za sada slika sa ribom na snijegu ostaje neostvarena zelja. 

Ja bih razdvojio pecanje bez snijega i pecanje po snijegu jer po meni nije isto iz nekoliko razloga. Jedan od njih je jer mislim da samim dolaskom snijega riba smanjuje aktivnost na najveci moguci minimum i po mom iskustvu sa vode ako nema snijega, ona i dalje moze da se hvata cesce i uspjesnije nego kad bijeli pokrivac stigne i samim padanjem i na povrsinu vode istu ionako hladnu dodatno ohladi. 

Inace meni jako drago doba godine kad volim da pecam jer nema komaraca, nema znojenja i manje je supaka na vodi. :D 

:pivopija1:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Odlicne su i nestvarne ove fotografije, Tarik. Ja sam imao dnevnu sliku na snijegu od prosle godine, sarana ljuskara preko 10kg, ali na tom istom jezeru mi je letos otudjen telefon, a sa snjim i brojne fotke ukljucujuci i tu. :)

 

Poslato sa ANE-LX1 uz pomoć Tapatoka

Link to comment
Share on other sites

Odlicne su i nestvarne ove fotografije, Tarik. Ja sam imao dnevnu sliku na snijegu od prosle godine, sarana ljuskara preko 10kg, ali na tom istom jezeru mi je letos otudjen telefon, a sa snjim i brojne fotke ukljucujuci i tu. :)

 

Poslato sa ANE-LX1 uz pomoć Tapatoka

Nestvarno sam se ja smrznuo na prvom svom izlasku na zimski ribolov. 2010.godine i kontao da sam spreman. Smrznuo se ko mindja u ciganke :D Riba koju sam izvukao i koja me obradovala ko niko na vodi, nije se mrdnula ni sekunde jedne. -5 bilo trenutno u zraku, imao sam G shockov sat koji mjeri sve budalastine od barometarskog pritiska do temperature vanjske i cega sve ne pa tako znam koja je temperatura bila tad. Ujutro kad sam ustao -14 a ja zvekecem ko kerče kakvo zubima u šatoru. 

Eh onda kasnije tek kupio sebi vrecu kako treba, a do tad glumio sa nekim sranjima od vreca, a moram priznat da nisam imao ni odijelo zimsko. Samo sam mislio da mi moze posluzit to koje sam imao. Covjek na ovakvim ribolovima nauci puno stvari   :D pa i da se plin moze smrznut u boci pa se i ti smrznes ko guzica  :D 

Al dobro, tako je na velikim minusima  :pecanje: 

Fina je tema, moze se stosta ispricat i onim koji su zainteresovani da se upuste u ovakve avanture i koji bi zamjenili tople zenske guzove za sliku na snijegu sa ribom. 

 

http://i65.tinypic.com/14nfdj9.jpg

 

http://i66.tinypic.com/2ptow0z.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sad pecaju oni koji stvarno vole pecanje, a ne iluziju stvorenu oko rod podova. Prosle zime, sjecam se, Miroslav i ja smo pali u fucking depresiju kada je u martu sve zaledilo, a moje prvo pecanje je bilo u martu sa prvim otapanjem leda sa jezera. Znaci, ono ujutro u 6h, bacam sistem, i cujem tup umjesto buc. Neprocjenjivo :) Pecam izbegavajuci sante leda, i na kraju ribolov zavrsavam sa somom od jedno 6kg koji je uzeo crno zutu spuzvicu na 4m od dna i zig sistemu.

 

Nema pravila :)

 

Poslato sa ANE-LX1 uz pomoć Tapatoka

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nema nista gore nego kad dodjes na ribolov i zamrzne ti jezero ispred nosa. Da se to moze tako desit i da voda zaledi na cijelom jezeru u roku pola sata, da mi je neko pricao i da nisam gledao, rekao bi mu da laze. Do ujutro se stvori dosta debeo sloj leda. Imao sam negdje sliku, uporedjen delkim sa debljinom sloja leda na jezeru, ali sve mi se cini da je ista zavrsila nepovratno u izgubljenim fajlovima na pokvarenom externom hard disku.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Who can trust in device :) Hard disk izgori, moj djeca srusila sa kreveta i spalila, telefon mi maznu, ozbiljno razmisljam da se nakanem setapovati bilo koji cloud na koji na svakom telefon klikam Next...

 

Btw idem sutra na jednodnevno pecanje prije minusa :)

 

Poslato sa ANE-LX1 uz pomoć Tapatoka

Link to comment
Share on other sites

Kad spominjete led i snijeg nisam jos uspio pecati po snijegu iako sam pecao decembar, januar i februar.

Spavao u satoru na minimalnoj temperaturi -8 i uz dobru vrecu i termo odijelo nije neki problem.

Najgore iskustvo je kad docekas prvi mraz u zivotu u satoru i to nepripremljen jer je dosao 3.oktobra.

E to je nezaboravno iskustvo, -4 a ja nemam ni pravu vrecu ni termo odijelo.

Samo cujes kako zubi zveckaju ????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Danas opet malo izašli na vodu. Miroslav, još jedan drugar koji nije na forumu i ja. Pecali od 8h do 3h.

 

Imali smo ukupno 7 grizova, od toga 4 su bila vani. Imao sam tri spadanja, a razlog ne znam, nisam ga otkrio.

 

Jutro bilo hladno u minusu i mrazu, a oko 12h progrijalo.

 

Sve u svemu lijepo za ovako kratko vrijeme.

 

Evo i jedna sličica :)

 

01a6810c2bc206d4f3f98d426f7c85bc.jpg

 

Poslato sa ANE-LX1 uz pomoć Tapatoka

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...