Jump to content

ispitivanje sarana


JaneMk

Recommended Posts

Richworth je vrshio ekperimente u jednom od svojih bazena u odnosu na to kako saran jede.Dosho je do sledecih rezultata.

 

Trogodishnji saran otprilike 1,5 kg moze pojesti 80.000 dafnije u toku 24 sata(tako da ko se misli dal ce pojesto 100 boila evo reshenja)

Boje koje saran najbolje raspoznaje(misli se na boilu) do dub od 3 metra su crvena braon i zuta.

Amino kiseline-saran je u stanju da oseti jedan trilioniti deo amino kiseline u vodi,svaka promena reaguje na dobro il loshe.Tako da treba znati koliko i kada.

Aroma saran je u stanju osetiti nedipovane boile u daljini od 700 met(toliko im bio dugacak bazen)mozda i vishe a tek dipovane tako da treba i na to da se pazi gde kad i kako

Link to comment
Share on other sites

E moj prdo treba pogledati clanak da bi posle dao komentare na kraju i tvoj sponzor ima bazen gde ispituje pa pitaj njega kako daje testove saranu da ih reshi.

 

Shto se tice daljine ispit je dat na nacin shto je saran bio na jednom delu bazena a na drugi deo u cevi filtera postavili jednu mrvljenu boilu.Kroz nekoliko minuta ceo saran se sakupio oko vrh cevi gde dolazi voda a stim i mrvljene delove boile.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam sigurno (provereno) na jednom mestu lovio sarana koji je iz sklonista prelazio nekih 250m do mog hranilista.....ne sumnjam da nekada predje i vise mnogo vise cak po nekim englezima i celih 2-3km ali to ne znajem.....za miris boila na 700m ne znam ali ako je dosao jednom na mesto na kome se hranio doci ce opet,mozda ne oseca miris ali zna da je hrana bila tu vec i bice opet.....covek sa svojim smesnim osecajem za miris naspram nekih zivotinja oseca pecenje na vise stotina metara ako je vetar povoljan (znam po sebi :D )....a voda je gusca od vazduha 800 puta....
Link to comment
Share on other sites

SIX evo ovako.Pecao sam dugo vremena na jezeru koje je 10 km dugacko.Saran se kreto obalom po celoj duzini ujutru sa jedne strane a popodne skroz sdruge po celoj duzini.Znaci u jata obisho bi celo jezero i to je bilo tako svaki dan.Sad nekazem da je stalno bilo isto jato medjutim nikad se nije zadrzavo vishe na jednom mesto od onog koliko mu je trebalo da se nahrani.Po tome mozesh da vidish koliko sharan prodje.Al opet to je od vode do vode.Poznato je da su veliki sharani teritorijalci i samotnjaci.Tako da kad jednom upecash velikog i pustish ga nazad budi siguran da cesh ga opet tu upecati normalno posle vishe vremena jer postaje josh lukaviji.

 

Ovo nevazi za komercijale

Link to comment
Share on other sites

Jane slazem se s tobom od prvog posta.... znaci, velike ribe samci i teritorijalne ribe, ostale ribe u jatu, udju na hraniliste ili na svoju vec rutu koju imaju i stara svoja mjesta di se hrane, nahrane se i idu dalje... to promatram vec dugi niz godina i to je jednostavno tako, lovim na Novcici, Lici i Kruscici koja ima 1500 hektara a Novcica i Lika zajedno imaju 100 km duzine ;)
Link to comment
Share on other sites

Jane samo se nemoj puno sekirat oko ovih glupih pitanja tipa nis pametno nije tu itd. takvi ne love sarana svojom glavom, zabace u kadu od nekoliko hektara i znaju da ce naic gladan saran kojih ima tone, na divljoj vodi se pokaze trud u prvenstveno odabiru mjesta, kreiranja mamca itd. ;)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jane samo se nemoj puno sekirat oko ovih glupih pitanja tipa nis pametno nije tu itd. takvi ne love sarana svojom glavom, zabace u kadu od nekoliko hektara i znaju da ce naic gladan saran kojih ima tone, na divljoj vodi se pokaze trud u prvenstveno odabiru mjesta, kreiranja mamca itd. ;)

Bravo Supra!!! :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bice prilike da vidite kako se saran ponasa u vodi na mamcu i osatale zajebancije kad moj sponzor izbaci CD-ove.

Ono sto smo gledali totalno pojebe to sto si napisao.

Jane nisam pisao bez veze evo iz tvog posta zasto.

Kazes kroz cev kojom voda ulazi i nanosi mrvice boila saran se sakupi na kraj, da bi nosila mrvice boila mora da ima neki pritisak koji tera vodu i te mrvice, onda sedamsto metara zna biti mnogo manje ali mnogo manje.

Da im je culo mirisa izostreno nesumnjam ni malo, uostalom kao i svim drugim zverkama.

Po nekoj prici saran ima cetiri stotine pedeset receptora za mirise samo na brkovima, naravno da oseti dobro.

 

Ali davati tako precizne podatke meni deluje malo nerealno.

A sto se tice velike ribe tu niste u pravu nimalo nijedan ni drugi, mislim na Supru i janeta.

Najvise pecam na Dunavu nekad nece po nekoliko dana da udari a nekad veliki sarani tuku jedan za drugim.

Evo i primer iz Hrvatske, Mesaros je imao na zarjakim mnogo velikih riba bukvalno jednu za drugom, leglo jato na hranu.

Kod Melega u jezeru dva velika pomazu jedan drugom da jedu, to kad budete videli necete verovati kao da se dogovaraju.

Link to comment
Share on other sites

Bice prilike da vidite kako se saran ponasa u vodi na mamcu i osatale zajebancije kad moj sponzor izbaci CD-ove.

Ono sto smo gledali totalno pojebe to sto si napisao.

Jane nisam pisao bez veze evo iz tvog posta zasto.

Kazes kroz cev kojom voda ulazi i nanosi mrvice boila saran se sakupi na kraj, da bi nosila mrvice boila mora da ima neki pritisak koji tera vodu i te mrvice, onda sedamsto metara zna biti mnogo manje ali mnogo manje.

Da im je culo mirisa izostreno nesumnjam ni malo, uostalom kao i svim drugim zverkama.

Po nekoj prici saran ima cetiri stotine pedeset receptora za mirise samo na brkovima, naravno da oseti dobro.

 

Ali davati tako precizne podatke meni deluje malo nerealno.

A sto se tice velike ribe tu niste u pravu nimalo nijedan ni drugi, mislim na Supru i janeta.

Najvise pecam na Dunavu nekad nece po nekoliko dana da udari a nekad veliki sarani tuku jedan za drugim.

Evo i primer iz Hrvatske, Mesaros je imao na zarjakim mnogo velikih riba bukvalno jednu za drugom, leglo jato na hranu.

Kod Melega u jezeru dva velika pomazu jedan drugom da jedu, to kad budete videli necete verovati kao da se dogovaraju.

 

1.Cevka je od filtera tako da zna se shta gura vodu,precizno nema nego je toliko dugacak bazen(znaci da saran mozda oseti i iz vece daljine ovde su bili ograniceni na daljinu)

 

2.Za velike reko sam da komercijale otpadaju tu ti oba primera nevaze.

 

3.Ako pecash kao shto kazesh svaki put cesh upecati il jednog velikog i to obavezno van hranilishta,a ako istog vratish ocigledno ne :evil: upeco bi ga na istom mestu

Link to comment
Share on other sites

Ovo pod 3 je definitivno tacno! Ja sam mog najveceg sarana sa M rita vratio i iako ga nisam posle vise upecao ali sam ga vise puta video kako iskace, na istom tom mestu gde sam ga ulovio! Imao je 17,5kg 2003. godine, bas me interesuje koliki je sada, moracu da se malo potrudim na jesen da saznam to :lol: :lol: ;) ;) ;)
Link to comment
Share on other sites

SIX evo ovako.Pecao sam dugo vremena na jezeru koje je 10 km dugacko.Saran se kreto obalom po celoj duzini ujutru sa jedne strane a popodne skroz sdruge po celoj duzini.Znaci u jata obisho bi celo jezero i to je bilo tako svaki dan.Sad nekazem da je stalno bilo isto jato medjutim nikad se nije zadrzavo vishe na jednom mesto od onog koliko mu je trebalo da se nahrani.Po tome mozesh da vidish koliko sharan prodje.Al opet to je od vode do vode.Poznato je da su veliki sharani teritorijalci i samotnjaci.Tako da kad jednom upecash velikog i pustish ga nazad budi siguran da cesh ga opet tu upecati normalno posle vishe vremena jer postaje josh lukaviji.

 

Ovo nevazi za komercijale

hvala Jane.

Link to comment
Share on other sites

Bice prilike da vidite kako se saran ponasa u vodi na mamcu i osatale zajebancije kad moj sponzor izbaci CD-ove.

Ono sto smo gledali totalno pojebe to sto si napisao.

Jane nisam pisao bez veze evo iz tvog posta zasto.

Kazes kroz cev kojom voda ulazi i nanosi mrvice boila saran se sakupi na kraj, da bi nosila mrvice boila mora da ima neki pritisak koji tera vodu i te mrvice, onda sedamsto metara zna biti mnogo manje ali mnogo manje.

Da im je culo mirisa izostreno nesumnjam ni malo, uostalom kao i svim drugim zverkama.

Po nekoj prici saran ima cetiri stotine pedeset receptora za mirise samo na brkovima, naravno da oseti dobro.

 

Ali davati tako precizne podatke meni deluje malo nerealno.

A sto se tice velike ribe tu niste u pravu nimalo nijedan ni drugi, mislim na Supru i janeta.

Najvise pecam na Dunavu nekad nece po nekoliko dana da udari a nekad veliki sarani tuku jedan za drugim.

Evo i primer iz Hrvatske, Mesaros je imao na zarjakim mnogo velikih riba bukvalno jednu za drugom, leglo jato na hranu.

Kod Melega u jezeru dva velika pomazu jedan drugom da jedu, to kad budete videli necete verovati kao da se dogovaraju.

 

Prda lovio sam na Zajarkima, pocetak 5. mj prosle godine, 20 ili 21 ekipa na jezeru, znaci vise nego sad na tekmi, ulovili smo preko 900 kg ribe u 4 noci ribolova koji nema veze s ovim sto Jane hoce objasnit jer u takvim jezerima u metru kvadratnom imas 6 sarana u PM... ovaj DVD od Mesarosa itekako nema veze sa hranjenjem i ponasanjem sarana u rijekama...

Link to comment
Share on other sites

Moje mišljenje je da ipak ponašanja i navike šarana treba bazirati isključivo od iskustava-istraživanja dobijenih sa divljiv voda, jer su ona merodavna.

 

p.s. Crvrkuće slavuj i u kavezu (pustite me napolje) ali ta pesma nije ni približna onoj pesmi iz prirode!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Jane samo se nemoj puno sekirat oko ovih glupih pitanja tipa nis pametno nije tu itd. takvi ne love sarana svojom glavom, zabace u kadu od nekoliko hektara i znaju da ce naic gladan saran kojih ima tone, na divljoj vodi se pokaze trud u prvenstveno odabiru mjesta, kreiranja mamca itd. ;)

Druze svaka cas za komentar , u potpunosti se slazem sa tobom ... Zar je ljudi pecanje na ribnjaku ( KOMERCIJALI) ? Gde je tu draz ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...