Jump to content

Pop up boile


žac

Recommended Posts

POP-UP BOILA

 

 

Boila koja izaziva puno polemika. Dali zaista toliko vrijedi kako neki pričaju ili je ipak dosta lošija od drugih prezentacija po mišljenju drugih.

Osobno prva iskustva sa tim mamcem i opčenito udicom u zraku su mi donjeli razno razna kopčanja ribe. Sa strane, ispod usta, iznad..........

Jednostavno udice koje sam koristio i koje teoretski jako dobro popunjavaju zahtjeve te prezentacije mi se nisu pokazale dobar izbor. Po mojem su te udice prevelike . One bi trebale več kod prvoga kontakta sa ustima ribe zabiti se u donju usnu ribe zato su nešto izduženije.

Ako tu malo promašimo u duljini dlake dolazi do kopčanja sa sastrane i ostalih zbog položaja udice koji nije na dnu več strši u zraku.

 

Praksa

 

Kako ju i kada koristiti. Puno pričamo i razmišljmo o označenim mamcima i svemu što ide s time. Dolazimo u razno razne dvojbe a vezane za preatraktivnom mamcu ako se radi o dipu. Na nekim vodama takvi dipovi ne pale. U čemu je onda bit našeg razmišljnja. Zato neka nam polazište bude i osnovne karakteristike takvih mamaca, optička karakteristika zbog boje i odvojenosti od dna i signal koji nosi obično sastavljen od aroma.

 

Primjer 1

 

Nahranili smo dobro poziciju i sad bi htjeli ispitati stanje na hranilištu. Ako u svu tu hrpu hrane ubacimo još nešto slično kao recimo boila kojom hranimo, koja je mogučnost da nam stisne na nju šaran. U večini slučajeva, mala. On če lupati po prihrani i zgrabiti naš mamac kad dođe vrijeme na njega. Ako na hranilištu imamo recimo 150 boili, 1kg kukuruza (oko 1000 zrna) malo peleta, konoplje. To je puno jedinki koje par ili više šarana treba isprevrtati i među njima zgrabiti i onaj na udici.

Idealan primjer za pop-up boilu . Zašto ? Kao prvo vizuelno na takvom hranilištu najistaknutiji mamac . Kao drugo nije previše napadan sa svojim mirisom i nikako ne može izazvati kontraefekt koji izaziva boila iz prejakog dipa . Kao treče i možda najvažnije , način na koji šaran prima na „meni“ hranilištima , znači hranilištima na kojima je više vrsta hrane pa i one najsitnije je sasvim drugačiji od onih na kojima je samo uzmimo boila .

Kad šaran spusti glavu pola posla je riješeno. Ako je sistem pravilno napravljen i oprezni šaran imat če problema sa uočavanjem da nešto nije uredu , no kad spusti glavu tad kreče akcija koja rezultira sa grizom ako je u blizini naša udica . Na takvim hraniliština pop-up boila treba biti više odignuta , od 5cm i više cm.

 

Primjer 2

 

Na hranilištu imamo dobro količinu boili i naravno , želja nam je što prije uloviti nešto . U ovome slučaju pop-up boila i njezina optička komponenta dolazi do največeg izražaja . Signal koji otpuštaju boile dolazi do šarana , on kreče prema mjestu s kojega dolazi . Sad slijedi lociranje hrane . U funkciji su sva čula koja ima . Boja naše pop-up boile koja narušava nijansu okoline te ispušta isto tako signal poznat šaranu neodoljivo če ga privuči pružiti nam mogučnost da ga ulovimo . No sad trebamo primjeniti malo drukčiju metodu prezentacije tj.trebamo pop-up boilu manje odvojiti od dna ustvari tek toliko da se odigne udica jer način na koji če šaran uzimati na tome hranilištu če biti malo drugačiji . Neče biti toliko akcije , mahanja perajama nego če večinom centrirati svoj usisavač na naše kuglice . U ovome slučaju nešto što previše strši izazvati če veču sumlju i povečati vidljivost naše udice . Na takvim hranilištima najviše dolazi do izbjegavanja mamaca na udici.

O čemu se radi

 

Šaran prilazi svakom takvom mamcu pojedinačno i tek tada počinje spuštati glavu, ako je i spušta jer na nekim vodama jednostavno ako postoji i mala sumlja iz velike daljine usisava mamac. Ono što zastane postaje jako sumljivo! Dakle sve mora biti tako uređeno da ne izaziva nikakvu sumlju . Šaran na razne načine uočava prepreke , linije , pa tako ako prilazeči našem mamcu uđe u liniju našeg sistema , predvez-olovo-tuba-špaga-najlon koji vidi stvar je gotova.

Zato vidimo pokušaje proizvođača opreme da isprekidaju liniju na svim proizvodima koje nam nude u najmeni pod vodom a vezano za predveze , lead core i slično . Dakle bilo kakav prekid u tome nizu može otkloniti sumnju kod šarana i on kreče dalje u primanju mamca . To i je naš cilj a u tome postoji samo jedna sigurna i provjerena stvar koja je gotovo nevidljiva. Fluoro carbon! Optički prekid koji on svojom nevidljivošču stvara između našeg mamca i ostalog sistema je odlučujuči , pa mu je tako primjena kod izrade predveza zaista široka a moj sistem bez njega i nemože opstati . O njegovom ne petljanju kod zabaca na večim daljinama da i ne govorim.

 

Udice i boile

 

Kao i u svim prilikama veličina udice i boile su u uskoj vezi pa tako i tu . Ja bih se ipak osvrnuo samo na one najmanje kombinacije . Zaista više puta iztestirano najbolje su se pokazale klasične udice kojima je oštrica i vrat udice u ravnini , znači ne raspetlane udice .

Tu je na prvom mjestu G-Carp A1 specijalist teflon br 4 a za najmanje boile ( 10 i 12mm) br 6, Hayabusa K1 br 6 i A1 specijalist i specijalist x s time da sa njima nema natezanja jer ima malo širi luk pa je samim time i nešto oslabljena pa se kod večih riba hoće otvoriti , i za veče boile nešto od Solarevih udica ravnog vrha.

Od ostalog materijala za izradu predveza glavni dio , fluoro carbon, Prologic XLNT 30 lb najpouzdanije je rješenje . Za dio koji je u zraku koristim KRYSTON Silkworm špagu 25lb.

Spajanje sa glavnim najlonom ili schokom mora biti fleksibilno jedino ako se radi o extremnim zabacima onda možemo upotrebljavati kopče i gumice za brzo mijenjanje sistema ali u tome slučaju upotrebljavamo nešto tanji fluoro-carbon i produžimo sistem za koji centimetar da bi šaran kod usisavanja imao što prirodniji mamac . Na hranilištima sa samom boilom treba izbjegavati takve fiksne montaže .

Na kraju i pitanje , koje boile upotrebljavati ? Dali kupovne , raditi ih sam itd . Volim raditi boile i uživam u tome , to mi također spada u ribolov . Ipak probajuči neke od kupovnih boili u vidio sam da boje koje koriste a one čine 80% tajne tih mamaca su mi jednostavno nedostupne a i sve te sve više umjetne sirovine. Tvrtke kao Mainline ,Moore Solar, Dinamit baits, Martin SB i još neki više nego zadovoljavaju sve potrebe. No ipak , neke iz palete Mainlina i Moora i to one najsitnije moja su javna tajna.

Najidealnije rješenje nakon toga je kupovanje gotovog mixa koji u sebi ima fluorescentnu boju i izrada po želji i obliku a i aromi.

Pošto volim balansirane prezentacije odlično je rješenje i brašno pluta. Doziranjem pravih količina dobivamo ili idealno balansirani mamac ili ako ako smo malo više dodali pop up mamac u boji boile na hranilištu. To može puno puta donijeti onaj čimbenik prevage između pravilno izabrane opcije. Jednostavno kod izrade boila odvojimo šaku zamiješanog mixa i u njega doziramo veliku žlicu brašna pluta. Po dobivenim karakteristikama tako izrađenog mamca sljedeći puta vršimo korekcije na više ili manje.

 

Zato, možemo puno toga zaboraviti kad krečemo naročito u proljetni ribolov, jedina stvar koju nesmijemo zaboraviti je kutijica sa pop-up boilama ili umjetnim fluoro kukuruzom

 

http://s4.postimage.org/cmThA.jpg

 

http://s4.postimage.org/cneJS.jpg

 

http://s4.postimage.org/cnwbS.jpg

 

http://s4.postimage.org/cnIFA.jpg

 

http://s4.postimage.org/cnV8i.jpg

 

http://s4.postimage.org/co6C0.jpg

 

http://s4.postimage.org/colzS.jpg

 

http://s4.postimage.org/coFx0.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:text-goodpost:

 

A sada jedna druga situacija...

Znači formiramo hranilište i šaran počne uzimat bojlu kojom se hrani i u nju dobije povjerenje,nebi li mu se onda pop-upica činila sumnjivom onako ljubičasta ili žuta ili ljubičasto/žuta :D i nebi li onda nju izbjegavao?

Ali onda opet u ovakvim situacijama se pop up možda niti ne koristi. :think:

Link to comment
Share on other sites

:text-goodpost:

 

A sada jedna druga situacija...

Znači formiramo hranilište i šaran počne uzimat bojlu kojom se hrani i u nju dobije povjerenje,nebi li mu se onda pop-upica činila sumnjivom onako ljubičasta ili žuta ili ljubičasto/žuta :D i nebi li onda nju izbjegavao?

Ali onda opet u ovakvim situacijama se pop up možda niti ne koristi. :think:

 

Pa eto, rekao si jednu situaciju :D

Link to comment
Share on other sites

Inače, nadam se da znaš da nemožeš biti siguran da su baš sve ribe na tvome hranilištu zainteresirane za tvoj osnovni mamac. Mjesta za isprobavanje ili testiranje hranilišta ima dovoljno, skoro koliko i zanimljivih riba u vodi ;)

Masu riba ima sa nekim osobinama koje nisu svojstvene svima.

Puno od takvih mogu biti posebne, velike, lijepe................

Link to comment
Share on other sites

:text-goodpost:

 

A sada jedna druga situacija...

Znači formiramo hranilište i šaran počne uzimat bojlu kojom se hrani i u nju dobije povjerenje,nebi li mu se onda pop-upica činila sumnjivom onako ljubičasta ili žuta ili ljubičasto/žuta :D i nebi li onda nju izbjegavao?

Ali onda opet u ovakvim situacijama se pop up možda niti ne koristi. :think:

Evo kako ja to vidim, što ne mora značiti da sam u pravu...Kad šaran stekne povjerenje u hranilište, onda se ne boji isprobati bilo što od ponuđenog. Razlika je kad šaran prvi put dolazi do hranilišta i ispitiva ili kad se vraća na mjesto gdje je više puta dobro papio...kod šarana koji dnevno prođu i preko desetak i više hranilišta na jako posjećenim jezerima ne bih se usudio predviđati reakcije.

Link to comment
Share on other sites

:text-goodpost:

 

A sada jedna druga situacija...

Znači formiramo hranilište i šaran počne uzimat bojlu kojom se hrani i u nju dobije povjerenje,nebi li mu se onda pop-upica činila sumnjivom onako ljubičasta ili žuta ili ljubičasto/žuta :D i nebi li onda nju izbjegavao?

Ali onda opet u ovakvim situacijama se pop up možda niti ne koristi. :think:

Evo kako ja to vidim, što ne mora značiti da sam u pravu...Kad šaran stekne povjerenje u hranilište, onda se ne boji isprobati bilo što od ponuđenog. Razlika je kad šaran prvi put dolazi do hranilišta i ispitiva ili kad se vraća na mjesto gdje je više puta dobro papio...kod šarana koji dnevno prođu i preko desetak i više hranilišta na jako posjećenim jezerima ne bih se usudio predviđati reakcije.

 

Jure,ja bi reko da mi sada pričamo o dvije različite stvari,ja sam pričao o boili kojom se šaran hrani,a ti o mjestu(ako sam dobro shvatio).Ako šaran dobije povjerenje u boilu on nju uzima bez straha na bilo kojem hranilištu.Pa če vjerovatno uzeti baš tu boilu ak na samom hranilištu ima još 2-3 vrste,jer je se s njom već susreo na nekom drugom hranilištu.

 

Sve ovo kaj sam napiso mogu potkrjepit jednim svojim iskustvom.Naime sredinom 7 mjeseca ja i još dvojica kolega izrolali smo 60 kg boili(radili smo ih od 7 ujutro do ponoći :mrgreen: ) i kako sva trojica lovimo na istom jezeru,a još smo nešto i podjelili kolegama na vodi- boila je stalno bila u vodi,da bi sve kulminiralo početkom 10 mjeseca kada smo ja i kolega imali 31 potez u 48 sati. :D

 

Evo možda sam u krivu,ovo je samo moj zaključak nakon svega. :)

Link to comment
Share on other sites

Nisam ni mislio pisati o povjerenju u mamac nego baš o hranilištu. I ja sam imao sličnih iskustava s mojom boilom prije nekoliko godina. Govorimo o pop-upici, a njome se ne može hraniti (mislim, može ali...) tako da je jako bitno da se šaran osjeća sigurno na hranilištu da bi bez straha brstio sve što mu se ponudi.

Evo primjera kako ja vidim ponašanje šarana: Recimo da se radi o vodi bez velikog pritiska i da otvaramo novo mjesto. Nakon prvog hranjenja šaran prolazi pored hranilišta i uočava aktivnost bijele ribe. Iz radoznalosti u drugom ili trećem prolazu kupi boilu dvije i nakon nekog vremena se opet vraća, ako što i nađe. Drugi dan već u prvom prolazu zastaje i s nešto manje opreza uzima nekoliko mamaca u više navrata dok već treći ili četvrti dan dolazi ciljano natrpati škembu bez velikog opreza i tada će bez prevelike dvojbe uzeti i nešto novo! To su dva slučaja, kakve je i Žac naveo, kad šaran u prolazu uoči mamac i ciljano se spušta do njega i situacija kad zabije ćube u dno i čisti!

Znači način uzimanja mamca može nekad više ovisiti o mjestu nego o samom mamcu!

Link to comment
Share on other sites

Radi nekih mamaca on jednostavno mora promjeniti način uzimanja mamca. Druga je stvar povjerenje u mamac, pa koliko mu se sviđa. do recimo da mu je neodoljiv ili samo nužno potreban jer nema drugo što. No u svakom tom slučaju ako je doživjeo sam ili neko iz njegovog jata ubadanje i run a i po svojoj prirodi voli biti oprezan. Rijetki petki su da uzima bez straha, jedino je volja promjenjiva.
Link to comment
Share on other sites

Radi nekih mamaca on jednostavno mora promjeniti način uzimanja mamca. Druga je stvar povjerenje u mamac, pa koliko mu se sviđa. do recimo da mu je neodoljiv ili samo nužno potreban jer nema drugo što. No u svakom tom slučaju ako je doživjeo sam ili neko iz njegovog jata ubadanje i run a i po svojoj prirodi voli biti oprezan. Rijetki petki su da uzima bez straha, jedino je volja promjenjiva.

Tako je! Razlika je hraniti se sitnim peletima u raspadanju i boilama koje su rasute i po metar i više jedna od druge...isto tako je razlika u kakvim okolnostima se trenutno riba nalazi...nepoznato i poznato hranilište!

Link to comment
Share on other sites

Radi nekih mamaca on jednostavno mora promjeniti način uzimanja mamca. Druga je stvar povjerenje u mamac, pa koliko mu se sviđa. do recimo da mu je neodoljiv ili samo nužno potreban jer nema drugo što. No u svakom tom slučaju ako je doživjeo sam ili neko iz njegovog jata ubadanje i run a i po svojoj prirodi voli biti oprezan. Rijetki petki su da uzima bez straha, jedino je volja promjenjiva.

Tako je! Razlika je hraniti se sitnim peletima u raspadanju i boilama koje su rasute i po metar i više jedna od druge...isto tako je razlika u kakvim okolnostima se trenutno riba nalazi...nepoznato i poznato hranilište!

 

 

??

Link to comment
Share on other sites

Radi nekih mamaca on jednostavno mora promjeniti način uzimanja mamca. Druga je stvar povjerenje u mamac, pa koliko mu se sviđa. do recimo da mu je neodoljiv ili samo nužno potreban jer nema drugo što. No u svakom tom slučaju ako je doživjeo sam ili neko iz njegovog jata ubadanje i run a i po svojoj prirodi voli biti oprezan. Rijetki petki su da uzima bez straha, jedino je volja promjenjiva.

Tako je! Razlika je hraniti se sitnim peletima u raspadanju i boilama koje su rasute i po metar i više jedna od druge...isto tako je razlika u kakvim okolnostima se trenutno riba nalazi...nepoznato i poznato hranilište!

 

 

??

 

:D

Sad ti pogodi što nije jasno :?:

Link to comment
Share on other sites

kad ste se vec dotakli Jurinog sarana, kasno smo skuzili da je to riba dosta veca, nakon kalibracije vage mi smo jos kasnije kod 2 velike ribe oduzeli tezinu weight slinga, znaci 2 puta oduzeli ... a to mi se desilo samom s jos jednom ribom na jesen... ali ajde, bilo, proslo pa je sad smijesno :lol: :lol: :lol:

Pas m...r ! Možda sam u tom trenu držao jednu od najvećih divljih šaranki u hr ulovljenu na sportski način! Al ko ga šiša...ionako ću je opet uloviti :whistle:

 

@Carp Hunter

Pročitaj još jednom uvodni Žacov post pa povuci paralelu...možda će biti jasnije! ;)

 

Pročitao, Žaca shvatio u potpunosti ali tebe nikako..sorry..ali nema ni veze!Samo ti piši i dalje netko će shvatiti ;)

Link to comment
Share on other sites

Dobra tema, posto nemam mnogo iskustva sa time al,sam setio da sam pecao na jezeru kod Nisa, Oblacinsko, mestani i moj drug, Baka Bandit koji samo sto ne spava na jezeru tvrdi da nijedan saran nije upecan na pop up,

pokusavali su, na mnogo nacina, al nista, ima dosta mulja na daljinama na kojima se peca,al saran ga nece. :naughty:

Link to comment
Share on other sites

Dobra tema, posto nemam mnogo iskustva sa time al,sam setio da sam pecao na jezeru kod Nisa, Oblacinsko, mestani i moj drug, Baka Bandit koji samo sto ne spava na jezeru tvrdi da nijedan saran nije upecan na pop up,

pokusavali su, na mnogo nacina, al nista, ima dosta mulja na daljinama na kojima se peca,al saran ga nece. :naughty:

I ja sam prije par godina tako mislio sve dok nisam pop-upici dao zasluženu minutažu i iznenadio se ulovima! Tada sam pokušo u par navrata stavit pop-up, ali jednostavno nisam imao povjerenja u takav mamac pa sam ga uglavnom vadio nakon sat dva! I tako sam u glavi razvio priču da u tom jezeru pop-up NE RADI! Onda mi je autor ove teme održao lekciju :D

Link to comment
Share on other sites

DOBRO, e sad kako ga napraviti, hand made, postoje brasno od perja , neznam od plute, tesko dostypna, jedino resenje, kuglica stiropora pa pravi svaki rucno.no medjutim kako je to dosadno, i smarajuce, -gotove u kutijici lakse resenje, ili :?:
Link to comment
Share on other sites

DOBRO, e sad kako ga napraviti, hand made, postoje brasno od perja , neznam od plute, tesko dostypna, jedino resenje, kuglica stiropola pa pravi svaki rucno.no medjutim kako je to dosadno, i smarajuce, -gotove u kutijici lakse resenje, ili :?:

 

Moj prijedlog nabaviti brašno od pluta...Ili ga sam raditi..komade pluta izraditi sa ribežom :D malo gadno za prste ..ali provjereno radi :dance: i onda to dodati u svoj home made mix..

Link to comment
Share on other sites

Za početak tko je novi u svemu tome dovoljno je da kupi par kutijica kupovnih popapica. Ima ih zbilja svakakvih vrsta. One fluorescetnih boja su najbolje i posebno one sitnije, 10mm-12mm-14mm

 

Ako radimo sa plutenim brašnom, u zamješani mix od kojega radimo obične boile dodajemo na 200 gr takvoga mixa 5-6 žlica plutenog brašna. Mix trebamo kod miješanja sa plutenim brašnom malo posoliti i dodati možda malo vode da bolje poveže. Odmah nakon kuhanja u vrečicu stavimo malo soli i možda arome te protresti dok ne upije dobro pa na sušenje koliko treba.

Možda nekad ne uspije pa boile ne budu totalni pop ap ali budu balansirane, isto dobro.

Takav mix je dobro obojati sa nekom bojom ili kupljenom u trgovinama na odjelima za kolače ili orginal bojama kojih sada več ima i u fluoro verzijama.

Inače pluto nije samo za te namjene 8-)

Link to comment
Share on other sites

Brasno od plute napravite tako sto sakupite plutane cepove ili kupite one velike za staklene balone sa velikim grlicem i odete kod nekoga ko ima elektricni brusni kamen,ukljucite i brusite pampure na novinu ispod...

Brasno od perja???

Imam par jastuka koje vise ne koristim ali kako da sameljem perje?

Link to comment
Share on other sites

Brasno od plute napravite tako sto sakupite plutane cepove ili kupite one velike za staklene balone sa velikim grlicem i odete kod nekoga ko ima elektricni brusni kamen,ukljucite i brusite pampure na novinu ispod...

Brasno od perja???

Imam par jastuka koje vise ne koristim ali kako da sameljem perje?

Ne salim se ovo sto cu napisati ... Moje iskustvo perje u boile ne postoji ... pisem zbog perja koje oces da sameljes i ... improvizacija ... u jako zasicenu vodu secerom, umoci perje da se dobro natopi ,rasiri da se dobro osusi ... predpostavljam da ce se " ukrutiti " pa smelji ... :D :D :D ... ili neka druga prevara ... :D :D :D

 

... Plutu kod stolara pa na rucnu elektricnu tracnu slajfalicu ( ako vi ili komsija nema ) , to su one male sa kesom za skupljanje prasine ... ako nema cistu kesu izduvajte i masinu ikesu kompresorom ,sve to "normalan" stolar ima pa izbrusite i sve to ce pokupiti kesa. ;)

Link to comment
Share on other sites

Pa slabo pamtite NEDO, je pisao davno o tom brasnu ima ga samo u Nemackoj,no vratite se na temu, da ne trosimo uzalud mesto, i vreme.

Al eto, ipak cu ti malo popustiti pa odati malu tajnu u vezi pop up-s,glavni sastojak da bi dobio prave pop up-s ti je brasno od perja(mleveno perje),a dali ti to mozes negde nabaviti to ti moras znati.Ja ga imam Jupi,jbg uvek je tako bilo da neko ima a neko nema -- CITAT,., :whistle:

C&R

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...