Jump to content

Jaja


Recommended Posts

jaja merim i nije mi bitna velicina vec tezina jaja dali su 8 ili 11 nebitno vec imam zapisano kiliko mi tezina jaja ide u taj mix i hemiju u jaja i direktno kilo mix i nema greske nikad

Link to comment
Share on other sites

Ja ljudi ne verujem sta vi pisete...o jajima...da li uzeti od bele ili sarene kokoske...jaja su jaja...kaze lepo na toliko jaja toliko necega ili gr ili ml.....nema filozofije...posle u tecnost dodajes mixa koliko treba , nekog vise nekog manje ali uvek dok testo ne bude kako treba , zavisi od komponenti i jos necega....ako neko pravi testo tako sto uzme 10 jaja i 1kg mixa..taj je u zabludi i treba mu ukazati na greske...a ne pricati o ljuskama.....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja ljudi ne verujem sta vi pisete...o jajima...da li uzeti od bele ili sarene kokoske...jaja su jaja...kaze lepo na toliko jaja toliko necega ili gr ili ml.....nema filozofije...posle u tecnost dodajes mixa koliko treba , nekog vise nekog manje ali uvek dok testo ne bude kako treba , zavisi od komponenti i jos necega....ako neko pravi testo tako sto uzme 10 jaja i 1kg mixa..taj je u zabludi i treba mu ukazati na greske...a ne pricati o ljuskama.....

JA sam bio u toj zabludi.

Link to comment
Share on other sites

kaze lepo na toliko jaja toliko necega ili gr ili ml.....nema filozofije...posle u tecnost dodajes mixa koliko treba , nekog vise nekog manje ali uvek dok testo ne bude kako treba , zavisi od komponenti i jos necega....ako neko pravi testo tako sto uzme 10 jaja i 1kg mixa..taj je u zabludi i treba mu ukazati na greske...a ne pricati o ljuskama.....

solar, rh, doziraju svoju hemiju na broj jaja, sto je po meni glupost nevidjena jer jaja zaista mogu biti razlicitih velicina... ako rolas malo jaja ta razlika se nece primetiti, ali na veliku kolicinu jaja razlika u kolicini hemije koja se dozira u boili moze biti ogromna i za mene je to nedopustivo... nutrabaits svoje arome dozira prema kilogramu miksa, ne verujem bas da su u zabludi...

 

ja pravim boile tako sto uzmem kilo, dve, tri, pet ili deset kilograma miksa, i znam koliko tecnosti pije kilogram tog miksa i na osnovu toga doziram jaja i ostale tecnosti... kolicina jaja zavisi i od kolicine tecnog dela hemije, tako da u isti miks ne dodajem uvek istu kolicinu jaja, sto je po meni logicno i mislim da nisam ni u kakvoj zabludi...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Slazem se sa Milancetom.

To je elementarna stvar da doziramo jaja u odnosu na tecni deo, tako da ne postoji neko odredjeno pravilo pogotovo ako uzmemo u obzir da pravimo od razlicitih vrsta miskeva, plus jaja nisu uvek ista:) Radili smo isti miks dugo I desavalo se da su jaja drugacija, a ista kolicina hemije I da miks bude zitak itd,,,

Link to comment
Share on other sites

Kalorijska vrednost jajeta je skoro ista nezavisno od velicine...ali 10 velikih jaja sa hemijom ce mozda vezati 1,2kg miksa i obratno ..poenta je da nikada ne stavljamo jaja sa hemijom u brasno nego obrnuto, po pravilu na 10-11 jaja uvek ali UVEK mi je ostajalo brasna od pakovanja od 1kg.....

 

Ganic meri, mozda neko pise negde da na solar club ide 13 jaja i sl...medjutim ako napravimo smesu jaja i hemije, ulje i ostale tecne stvari ko sta voli, i posle miksera sipa brasno u tecnost nece nikada pogresiti u gustini testa, treba samo malo prakse...nauljene ruke, malo brasna na sto i smesa bude da se ne lepi a kako bih ja rekao masna da mogu da je razmazem prstima po stolu.....tada se rola bas kako treba....

 

Ko ne razume sta pricam kada bude rolao boile manje od 14 ili 12mm razumece tada....

 

Ako tema o jajima nije vezana za ovo sto napisah onda ne znam sta bi se o ovome jos pisalo....

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Kalorijska vrednost jajeta je skoro ista nezavisno od velicine...ali 10 velikih jaja sa hemijom ce mozda vezati 1,2kg miksa i obratno ..poenta je da nikada ne stavljamo jaja sa hemijom u brasno nego obrnuto, po pravilu na 10-11 jaja uvek ali UVEK mi je ostajalo brasna od pakovanja od 1kg.....

 

Ganic meri, mozda neko pise negde da na solar club ide 13 jaja i sl...medjutim ako napravimo smesu jaja i hemije, ulje i ostale tecne stvari ko sta voli, i posle miksera sipa brasno u tecnost nece nikada pogresiti u gustini testa, treba samo malo prakse...nauljene ruke, malo brasna na sto i smesa bude da se ne lepi a kako bih ja rekao masna da mogu da je razmazem prstima po stolu.....tada se rola bas kako treba....

 

Ko ne razume sta pricam kada bude rolao boile manje od 14 ili 12mm razumece tada....

 

Ako tema o jajima nije vezana za ovo sto napisah onda ne znam sta bi se o ovome jos pisalo....

Slazem se sa kolegom Pedjom!

 

Ja uvek svu hemiju sipam u jaja pa dodajem miks postepeno mesajuci masu... Cak i praskaste dodatke prvo umutim zajedno sa tecnim dodacima i jajima, zato sto smatram da se tako ravnomernije rasporedjuju u miks. Primera radi Betain je dosta tezi od bilo kog brasna i lakse padne na dno kese ukoliko ga mesamo sa brasnima a ne jajima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

srki ja se potpuno slazem sa tobom... vidim da se iz mog pisanja to moglo pogresno protumaciti ali poenta mog pisanja je samo bila u tome kako pravim odnos jaja, hemije i miksa a ne sta u sta dodajem... naravno da miks postepeno dodajem u jaja tj. tecni deo...

 

predraze... kada sam pocinjao sa pravljenjem boila rucno sam mesio testo i tada je bila potrebna veca kolicina tecnog dela kako bi se testo lepo mesilo i rolale kuglice... ne znam koje mikseve koristite i koja jaja, ali ja sada savrseno rolam boile sa cca 450-500ml tecnosti po kg miksa, sto bi bilo oko 8 jaja bez dodavanja drugih tecnih dodataka...

dugo vremena sam jako cesto pravio boile 8mm i 10mm... sada najcesce rolam 12mm i nemam nikakvih problema ...ja licno smanjim kolicinu zrnevlja u mixu, povecam veziva, i osmce se rolaju savrseno sa istom kolicinom jaja  :) 

...i ne vidim kakve veze ima kalorijska vrednost jaja sa prethodnim pisanjima...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kalorijska vrednost jajeta je skoro ista nezavisno od velicine...ali 10 velikih jaja sa hemijom ce mozda vezati 1,2kg miksa i obratno ..poenta je da nikada ne stavljamo jaja sa hemijom u brasno nego obrnuto, po pravilu na 10-11 jaja uvek ali UVEK mi je ostajalo brasna od pakovanja od 1kg.....

 

Ganic meri, mozda neko pise negde da na solar club ide 13 jaja i sl...medjutim ako napravimo smesu jaja i hemije, ulje i ostale tecne stvari ko sta voli, i posle miksera sipa brasno u tecnost nece nikada pogresiti u gustini testa, treba samo malo prakse...nauljene ruke, malo brasna na sto i smesa bude da se ne lepi a kako bih ja rekao masna da mogu da je razmazem prstima po stolu.....tada se rola bas kako treba....

 

Ko ne razume sta pricam kada bude rolao boile manje od 14 ili 12mm razumece tada....

 

Ako tema o jajima nije vezana za ovo sto napisah onda ne znam sta bi se o ovome jos pisalo....

ja nerazumem u kom sam kontekstu ja ovde pomenut dobrom ili losem ali procitajte sta sam napisao . ponavljam ja rh doziram na jaja a mix koji moristim znam po gramazi kolko mi taj mix pije jaja i naravno izmerim ako mi mix pije domaci 700gr jaja ja izbrojim 12 jaj recimo i stavim toliko tecne hemije u jaja a omda sipam 1 kg mixa i mesaj . i sta tu nije jasno eventualno ako mi je za nijansu tvdje testo razblazim ga mokrim rukama ako je mekse dodam nijansu mixa ali se to ne desava jer tacno u gram znam molko mi koji mix kolko gr jaja pije i kraj .KO RAZUME SVATICE.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nemojte se vredjati niko nije pomenut ni u kakvom negativnom kontekstu...Ganicu ti si rekao da meris jaja, neko drugi uzme 10 jaja na 1kg mixa..i sl....zasto odmah mislis da si pomenut iz nekog bitnog razloga....svako ima svoje iskustvo , ali je pogresno pristupati stvarima kao da su svi na ovom forumu profesionalci ili pecaju za neku firmu...ima ovde dosta onih koji bi da nesto saznaju novo, nesto sto je za pocetnike vazno....

Link to comment
Share on other sites

I ja mislim da je tako i nemislim da sam ponenut nego sam pitao u kom sam kontekstu pomenut nista vise. I ja mislim da svi treba da uce jbg zato je i forum i u ovom topicu je pitanje koliko sra jaja i kolko mixa kako odrediti.i koje velicine jaja. Pa zar nije najlaksi nacin izmeris kolko ti taj i taj mix pije jaja i zapises i znas posle. Jaja na vagu i stavis kilo mix i kraj. Sta ima veze dal su jsja od velicine kanarnca ,goluba ,kokoske ili curke . Jajs su jaja i na vagu . Pa zar to nije najlakse i najbolje . Ako ima bolje resenje neka ga nekonopise da naucim i ja nesto novo mozda i bolje i da tako primenjujem. Ne ljutim se samo sam pitao u kom sam kontekstu pomenut da nebi tumacio. A zelim da cujem detaljno necije merenje pa mozda kazem ja tako pocnem da primenjijem
Link to comment
Share on other sites

Ajde da rasclanimo ovu temu koju je Bata otvorio sa namerom koliko koje jaje u velicini ima gr.

Ja sam napisao u nekom od postova gore da merim jaja u gr.Ako moze obrazlozenje zasto,pa naravno jer nemam vise problema sto se tice liquida  za mix.Ako uzmemo i hemiju u obzir pri prvom pravljenju boila,ja uzmem 100gr mixa i experimentisem sa jednim jajetom koje sam naravno izmerio.Sve drugo je lako.

Zatim kaze neko ne meri jaja,a sta ako neko hoce da proba npr Melegov liqvid komplet sa jajima ili ti Coyin liquid???Kako cete da odmerite sad broj jaja ili ti vodu koja se dodaje u boile, sto svi znamo?Da li cemo odokativno sve to da radimo ili ima mera u ml sto je ekvivalent 1 gr kao reper.

 

Neko je vec napisao ICA mislim,zamaramo se glupostima a sto sam i rekao ako je testo tvrdo dodaj vode ili ako je mekana boila dodaj malo brasna ili mixa.

Svako ima svoje cake ali najbolja je ona sto hvata sarane!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ala vi komplikujete ljudi . pa pravite mesite ako necete savete i samo ce vam se reci i na vodi sami testirajte . ovamo trazite savet. e taj savet ce cam se sam reci kad dodje vreme. kad iskvarite jedno 10kg mixa i pobacate u vodu i jedno 100 jaja i sto vise na vodi reci ce vam se samo . zato ga ne tu.... mnogo nego mesite

Link to comment
Share on other sites

Ja sam pomenuo kalorijsku vrednost...zbog toga sto su boile visokokalorijski mamci..balansirani da daju ribi ono sto ona nalazi u prirodi, i mislim da riba odvaja boile po hranljivoj vrednosti (tj vrednsoti prvenstveno mixa), aroma je tu da ga lakse nadje i kasnije prepozna a ostale hemije da ne dozvoli da se zasiti i prestane da jede....e sada jaja su tu bitna jer sam misljenja da tecna hemija se dodaje u jaje (na komad) da izbalansira mamac ne na grame nego na kalorijsku vrednost....inace bi na bocicama pisalo da se dodaje recimo atrakt 6-12ml na 70gr jaja...bez veze jel' da?

 

Sa druge strane dozvoljeno je tj preporuceno je hemija od do iz razloga efekta na nekoj vodi, ako stavimo min arome u boile na takmicenju verovatno cemo imati manji ucinak od onihkoji su stavili max (preovereno znam da neki stavljaju i 120% preporucene vrednosti)....

I na kraju da li jaje ima 70 ili 170 gr...na kraju cemo staviti ni 1kg ni 800gr mixa nego onoliko KOLIKO CE MIX POPITI TECNOSTI...neko mix manje neki vise...ne ubedjujem nikoga da radi ovo ili ono..nego prosto na kraju je dupe uvek pozadi....i na kraju cemo imati kuglicu onakvu kakva treba da bude...samo ce nekome trebati 2kg mixa da nauci a nekom 22kg.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

aj reci mi ako moj mix pije 700gr jaja nekad su to jaja12 kom a nekad 10 komada na bocici pise da se dozira aroma na 6 jaja 2 ml a na drugoj bocici dozira se na 500gr mixa 2-4 ml. kako ces ti postupiti i kako ces uraditi . objasni mi redosled i posto su jaja ne bitna nego mnogo bitna jer su belanca najiskorisniji i sto posto iskoristiv protein i ako moj mix pije 700gr jaja dali je dobar ili je bolji onja koji pije 450 gr jaja. nista licno mozda nesto treba da naucim novo sto nisam znao

Link to comment
Share on other sites

Aj' rec'u ti,...mos' ' vako, a mos' i  'nako....

 

Kako vidim da ovo ovde polako kao i svaka druga  tema krece ka utopiji....ja sam zavrsio...hvala sto ste citali moje postove, jer ionako ne znam o cemu pricam, ja pecam od skoro....

Link to comment
Share on other sites

Aj' rec'u ti,...mos' ' vako, a mos' i  'nako....

 

Kako vidim da ovo ovde polako kao i svaka druga  tema krece ka utopiji....ja sam zavrsio...hvala sto ste citali moje postove, jer ionako ne znam o cemu pricam, ja pecam od skoro....

Ne mo se ljutis.Ja se malo salim za pacija jaja.Ali nije stvarno bitno sto pecas dugo.Misljenja i iskustva  su razlicita.Uvek postoji neko drugo resenje.

Link to comment
Share on other sites

Ne ljuti se i ne prihvataj sve sa strane svadje diskutujemo pa zato i kazem da cujem tvoje misljenje a mislim da ce ishod na kraju biti isti. Nista zlonamerno nissm ja napisao ako se zbog mene ljutis ja volim razmenu misljenja i nisam svadjalica dok me neko ne uvredi. Pozz
Link to comment
Share on other sites

Ja sam pomenuo kalorijsku vrednost...zbog toga sto su boile visokokalorijski mamci..balansirani da daju ribi ono sto ona nalazi u prirodi, i mislim da riba odvaja boile po hranljivoj vrednosti (tj vrednsoti prvenstveno mixa), aroma je tu da ga lakse nadje i kasnije prepozna a ostale hemije da ne dozvoli da se zasiti i prestane da jede....e sada jaja su tu bitna jer sam misljenja da tecna hemija se dodaje u jaje (na komad) da izbalansira mamac ne na grame nego na kalorijsku vrednost....inace bi na bocicama pisalo da se dodaje recimo atrakt 6-12ml na 70gr jaja...bez veze jel' da?

 

Sa druge strane dozvoljeno je tj preporuceno je hemija od do iz razloga efekta na nekoj vodi, ako stavimo min arome u boile na takmicenju verovatno cemo imati manji ucinak od onihkoji su stavili max (preovereno znam da neki stavljaju i 120% preporucene vrednosti)....

I na kraju da li jaje ima 70 ili 170 gr...na kraju cemo staviti ni 1kg ni 800gr mixa nego onoliko KOLIKO CE MIX POPITI TECNOSTI...neko mix manje neki vise...ne ubedjujem nikoga da radi ovo ili ono..nego prosto na kraju je dupe uvek pozadi....i na kraju cemo imati kuglicu onakvu kakva treba da bude...samo ce nekome trebati 2kg mixa da nauci a nekom 22kg.....

riba ne nalazi jaja u prirodi...
 
jaja nisu jedina komponenta boile koja utice na kalorijsku vrednost, ako je ona uopste i bitna... jaja prvenstveno imaju ulogu da daju mamcu cvrstinu kada se skuvaju... slazem se da podizu i proteinsku vrednost ali to nije osovni razlog zbog koga ih vecina nas koristi prilikom pravljenja boili...
 
 
da probam ovako... pravis boile od 6 jaja... doziras hemiju prema preporuci sa flasice, po broju jaja... dal su jaja malo manja ili malo veca prakticno je nebitno... pravis boile od 60 jaja... razlika u kolicini jaja u zavisnosti od njihove velicine moze biti vise od jednog litra... logicno je da ce razlika popijenog miksa biti ogromna a samim tim i kolicina boili... ako doziras hemiju prema broju jaja u oba slucaja ces imati istu kolicinu hemije na razlicitu kolicinu boila sto implicira da neces uvek imati isti mamac, zar ne... meni je to nedopustivo...
 
sa druge strane... kad prvi put pocnes da pravis boile, najvise 2kg miksa treba da bacis da bi uspeo da zakljucis koliko jaja tj. tecnosti pije taj mix da bi bio dobar za rolanje... recimo 550ml... da li ce to biti kokosija jaja, jaja prepelice, voda, coya liquid, aminokiseline ili neka deseta tecnost potpuno je nebitno... mozda je tebi bez veze ali neke od najjacih firmi na trzistu svoje preporuke za doziranje hemije daju prema kilogramu miksa a ne prema broju jaja... zbog cega tvrdis da je to bezveze? ...eto na primer Nutrabaits multimino... bese 20-60ml na kilogram miksa... kako ces ga dozirati ako ne znas unapred koliko ces miksa utrositi? ok, rod hutchinson recimo radi preporuku prema broju jaja ali ja sam evo gore izneo argument zasto mislim da je to kretenski... 
 
primer: ja izmerim kilogram (dva, tri ili deset kilograma - nebitno) miksa kojeg hocu da pravim, i stavim u jednu posudu... broj kilograma pomnozim sa kolicinom tecnosti koju pije kilogram a koje sam odavno utvrdio (550ml). ...ja ne koristim razlicita jaja kokoski avlijarki pa da moram svaki put da ih merim u posudi sa mernim jedinicama ml (ali ni to nije nikakav problem), vec uvek koristim jaja iz Maxi-ja A klase i znam da su oko 60ml komad... dakle 9 jaja za kilogram miksa daju onih ~550ml... ako stavim 60ml tecne hemije umanjim za jedno jaje... razbijem 8 jaja u drugu posudu, sipam hemiju i izmesam... zatim postepeno dodajem mix u tecni deo... svaki put imam iste boile, isto se rola testo, ista kolicina hemije je po kilogramu boili, ne gledam u pasulj dal cu imati dovoljno miksa ili ce mi ostati nesto miksa da se vuce posle i bajati...
 
da me ne shvatis pogresno, apsolutno postujem to sto koristis drugi nacin pripreme... samo zelim da mi objasnis sta ja radim pogresno i u cemu je moja zabluda?
 
..i jos jedno pitanje: na koji nacin "hemija" balansira mamac?
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...