Jump to content

Akumulator


Carp Yo Yo

Recommended Posts

Mnogo vas ovdje peca ili je pecalo po nekoliko dana koristeci camce i razvlaceci mamce do odredjenog spota. Mene interesuju vasa iskustva sa akumulatorima koje ste koristili kako bi pokretali elektricne pente i koji od akumulatora najvise izdrzi.
Ovi starteri iz kola, znam da mogu izdrzati dan ili dva, ali sam cuo za gel akumulatore koji su namjenjeni punjenju i praznjenju kao baterije i cuo sam da imaju i duzi vijek trajanja i duze mogu da izdrze koristenje na vodi.

Neka vasa iskustva bi dobro dosla. 

Hvala unaprijed  :hi:

Link to comment
Share on other sites

Ja sam koristio mnoge. Imam neki E-nex od 100Ah koji je ok. Probao sam i neke Vartine koji su malo skuplji ali nije bilo neke znacajne razlike. Tri do cetri dana maksimum i to samo ako vucem jedan set stapova. Ako nas je dvoje pa jos i riba cesce udara pa se mora ici nekoliko puta, nisu mogli ni dva dana da izdrze. Kad sam isao na Sarulesti ove godine, Kiza mi je dao neki njegov akumulator. Na zalost ne znam marku i jos jedan kao rezervni. 5 setova stapova smo vukli po nekoliko puta dnevno na oko 270m i akumulator je izdrzao punih 5 dana. I 6 dan je jos radio ali je vec gubio snagu. Prosto nisam mogao da verujem da je takvo nesto moguce. Doduse ja vucem po tri a nekad i po cetri stapa od jednom, tako da to smanjuje voznju ali opet 5 punih dana je impresivna izdrzljivost. Probacu da saznam kako se zove model i marka jer tako nesto nisam nikad video ranije. Znam samo da sigurno nije jeftin. :(
Link to comment
Share on other sites

Akumulatori za elektropente koji trpe duboka praznjenja ili ti deep cycle ,jos bolje ako su u AGM tehnologiji su bar duplo skuplji od obicnih akomulatora ali su dosta trajniji.Treba i njih paziti ne crpeti ih ispod 50% kapaciteta.Najbolje imati 2kom po 100A jedan koristis drugi punis i stoji u rezervi, ili solarni panel pa dopuniti akumulator uvek kad ima lufta.

Trenutno koristim vartin akumulator koji mi traje u proseku po 5 dana ribolova razvlacene 6 stapova,sonarisanje,voznja po ribu .

http://www.varta-automotive.rs/sr-rs/products/automotive/silver-dynamic/595-901-085

Mada ovaj drugi je jos bolji http://www.varta-automotive.rs/sr-rs/products/leisure/professional-deep-cycle-agm/830-115-060

Bolje platiti malo vise poznatiju marku nego neku nepoznatu duze ce trajati plus garantncija pokriva kvarove usled gresaka izrade.

Link to comment
Share on other sites

Kristijane ajd kad vidis o cemu se radi kod Kize mozes mi javiti ili ovdje ili na fejs, nije problem.

Boyfish, ovo je koliko vidim samo malo jaci akumulator i sa jacom amperazom. Da te pitam, vec kad kazes da koristis nesto ovakvo i traje ti u prosjeku po 5 dana. Koliko riba u prosjeku imas na tim 5 dnevnim ribolovima? Da li te zafrkava sitna riba koja se okaci umjesto sarana na udicu, pa pali signalizatore i onda valja po nju i opet razvlacenje? 

Iskreno, mislio sam da ce neko reci neku rijec o gel akumulatorima, koji su jaci od ovih obicnih startera koji se koriste za auta. Istina i AGM Deep cycle tehnologija koliko vidim ne razlikuje puno od gel tehnologije medjutim mislim da gel akumulatori ipak malko duze traju u namjeni za razvlacenje, pa sam stoga pomislio da se neko vec susretao sa takvim akumulatorima. Mozda se Kristijan vec susreo sa njim, a da nije ni znao da je to to. Vidjet cemo kad pita Kizu. 
Ja mislim da jeste, jer sam nesto slicno cuo o tome od jednog korisnika takvog akumulatora.

Hvala obojici u svakom slucaju na misljenjima i na nesebicnom dijeljenju iskustava sa akumulatorima. 

Link to comment
Share on other sites

Deep cycle baterije se prave bas za ta akanja gde se dusa vadi akumulatoru i napravljeni su da to trpe odredjeni broj puta (500 punjenja kod budzet varijanti do nekih 2000 punjenja recimo kod optime).

Svaki drugi akumulator (gel ili ne) ce izdrzati prvu sezonu ali vremenom slabi i trpi ostecenja celija.

Optimini deep cycle akumulatori rade bez tecnosti i bez gela,mozes ih okrenuti i naglavacke i koristiti i radice bez problema.

http://www.torexco.rs/akumulatori/optima_akumulatori/83/Blue+Top.html

Link to comment
Share on other sites

Deep cycle akumulatori su dosta skupi, ali mozes ih puniti ogroman broj puta.... iako mislim da bi realno za 7 dana ribolova trebalo imati dva manja takva akumulatora ili jedan preko 100 ah.

Mi koristimo kamionski obican akumulator koji pozajmimo od drugara i to zavrsi posao (140 ah).. ili 2 manja automobilska bi bila dovoljna za nekih 5-7 dana pecanja na daljini od 200 metara za 6 stapova razvlacenje jednom ujutru i jednom uvece svaki od stapova....

Treba imati u vidu da se napon gubi kod kiselinskih obicnih akumulatora tokom ekspoatacije... sto znaci da proporcionalno opadanju kapaciteta gubi se i napon sto znaci da motor recimo sa 60 posto kapaciteta ne gura vise kao kao je imao 100 posto... sto ako je mirnija voda/jezero ne prdstvalja problem...

Link to comment
Share on other sites

 

Mi koristimo kamionski obican akumulator koji pozajmimo od drugara i to zavrsi posao (140 ah).. ili 2 manja automobilska bi bila dovoljna za nekih 5-7 dana pecanja na daljini od 200 metara za 6 stapova razvlacenje jednom ujutru i jednom uvece svaki od stapova....

 

Ih druze, pa sta cu kad mi se klen i mren navaljaju na hraniliste pa valja to istrpit dok ne dodje saran? Zato i imam na umu da mi obicni akumulator, starter iz kola, ne moze nikako zavrsavati posao. 

 

 

Deep cycle baterije se prave bas za ta akanja gde se dusa vadi akumulatoru i napravljeni su da to trpe odredjeni broj puta (500 punjenja kod budzet varijanti do nekih 2000 punjenja recimo kod optime).

Svaki drugi akumulator (gel ili ne) ce izdrzati prvu sezonu ali vremenom slabi i trpi ostecenja celija.

Optimini deep cycle akumulatori rade bez tecnosti i bez gela,mozes ih okrenuti i naglavacke i koristiti i radice bez problema.

http://www.torexco.rs/akumulatori/optima_akumulatori/83/Blue+Top.html

 

Dane ja od tebe prvog procita da su deep cycle akumulatori jaci od gel akumulatora, odnosno prvi puta procitah i to da gel akumulatori gube snagu nakon godine dana i da trpe ostecenja??? 

 

Vijek trajanja gel akumulatora ide i do 20 godina, Exide gel akumulatori se ugradjuju u vozila NATO saveza, pa me zanima ko ti je to rekao ili gdje si nasao da nakon prve sezone slabe? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eh super. Hvala. Imam rodjaka u Australiji, uzgaja ovce i kengure. Tamam cu da ga zamolim da mi uzme ovo, pa da mi posalje preko rodjake koja radi za Emirates Airlines kao stjuardesa i kada bude isla za Sydney da to ponese. Njima ionako ne naplacuju prtljag. Jedino moram cekat njen povratak na odmor kuci iz Dubaia. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...