Jump to content

Reka Uvac I Njeni Meandri


jeydee

Recommended Posts

Juce smo moja ekipa i ja posetili ovaj pravi dragulj koji lezi u srcu nase prelepe Srbije . Utisci su fascinantni i apsolutno sam siguran da ni jedna fotografija i nijedna prica nemoze da zameni dozivljaj i utisak koji je ova netaknuta priroda ostavila na nas dok smo obilazili ovu prirodnu lepotu .

Reka je bogata ribljim vrstama kao sto su skobalji , karasi , jezerska pastrmka , saran kao i kapitalni primerci somova koji imaju privilegiju da zive i borave na ovom mestu . U razgovoru sa turistickim vodicom saznali smo da mozemo pecati bukvalno za dzabe , da nas kamp nekosta nista mozemo cak i pozajmiti veliki gumeni camac , treba samo imati motor do 10 konja ili elektricni . Potpuno netaknuta priroda i mislim da ovo treba obici , videti i pecati . Ovim putem bih hteo da kazem da cilj ovog izvestaja nije nikakva reklama vec zelim ovim putem da podsetim svoje kolege ribolovce na ovo cudo prirode . Ko ima vremena i zeli da se bavi fizickim aktivnostima postoji i vidikovac koji je udaljen na 5.5 km od kampa i pravi bi steta bilo neposetiti i taj vidikovac na kome se srecete sa beloglavim supovima lice u lice . Ujedno tu je i najveca kolonija beloglavog supa na balkanu koji je do skora bio pred izumiranjem . Meandri Uvca sada broje preko 400 jediniki beloglavog supa i oko 22 para . Na putu do vidikovca izvorska voda nas je okrepila od dugog pesacenja . Mi nismo stigli da zabacimo stapove jer smo bili umorni od pesacenja . Planiramo da napravimo kamp od 4-5 dana na Uvcu i ko god bude zeleo radu cu dostaviti kontak telefon od turistickog vodica sa kojim se sve mozete dogovoriti ukoliko se odlucite da posetite ovo pravo prirodno bogatstvo . Nazalast nesto nije uredu sa ihostom postavio bih i nekoliko slika . Ukoliko se sredi postavicu i slike :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

U septembru ide dole vrlo ozbiljna i naostrena ekipa koju cine Ivan Stojanovic i moja malenkost. Pa ce biti i slika i snimaka. Nadam se i sa ribom :)

Svaka cast ako niste ranije bili tamo odusevicete se . Opcinice vas priroda i lepota . Carobno je i ja sam pod ogromnim utiskom a vidim da ce me ta odusevljenost drzati dok krajem avgusta neposetim ponovo Uvac ali sada u full opremi :) Ako treba broj telefona od kampa i njihovog turistickog vodica javi mi . Mnogo ce vam lakse biti ipak ce vas uputiti u sve ... Dozvola vam netreba ni za pecanje ni za kamp nista ne naplacuju . Nase je samo da dodjemo i uzivamo :) Bice slika i ulova 100% :) 

Link to comment
Share on other sites

Svaka cast ako niste ranije bili tamo odusevicete se . Opcinice vas priroda i lepota . Carobno je i ja sam pod ogromnim utiskom a vidim da ce me ta odusevljenost drzati dok krajem avgusta neposetim ponovo Uvac ali sada u full opremi :) Ako treba broj telefona od kampa i njihovog turistickog vodica javi mi . Mnogo ce vam lakse biti ipak ce vas uputiti u sve ... Dozvola vam netreba ni za pecanje ni za kamp nista ne naplacuju . Nase je samo da dodjemo i uzivamo :) Bice slika i ulova 100% :)

kako to mislis netreba dozvola uvac je pod zastitom drzave i i izdvojena je voda pod posebnim rezimom za koju dozvola staje 4000 din. ako se nevaram ali ako oni ipak ne naplacuju i time privlace turiste s jedne strane svaka cast kolko iz price znam voda je dobro cuvana
Link to comment
Share on other sites

kako to mislis netreba dozvola uvac je pod zastitom drzave i i izdvojena je voda pod posebnim rezimom za koju dozvola staje 4000 din. ako se nevaram ali ako oni ipak ne naplacuju i time privlace turiste s jedne strane svaka cast kolko iz price znam voda je dobro cuvana

Netreba nikakva dozvola sve sam lepo pitao ljude iz kampa . Zasto bi ti neko naplacivao 4000 din za 3-4 dana pecanja? Uvac i jeste pod zastitom drzave ali jos uvek zakonski nije reseno sa dozvolama za pecanje voznja camca po jezeru , kampovi itd... Zapravo oni i nikad nisu imali razloga da bilo sta zakonski uredjuju koliko sam shvatio tamo samo dolaze turisti u obilazak retko ko dodje s namerom da tu peca s toga nema razloga da ti naplacuje bilo sta . Dovljno je samo da se javis njihom rendzeru i sve je uredu , pogotovo sto smo mi svi mahom sportski ribolovci i vracamo ribu . Ne samo voda vec celokupno okruzenje i priroda izgledaju netaknuto . Ovo su ti informacije iz prve ruke . Ja 99% idem krajem jula tamo pa cu tada napistai detaljan izvestaj . 

Link to comment
Share on other sites

U septembru ide dole vrlo ozbiljna i naostrena ekipa koju cine Ivan Stojanovic i moja malenkost. Pa ce biti i slika i snimaka. Nadam se i sa ribom :)

Only wild only hard brat moj ????
Link to comment
Share on other sites

Cudli bi me da ne treba dozvola za ovaj dragulj ali posalji mi taj broj telefona na pp.Mozda i licno odem na to mestasce pa bude fotki ili moj kolega Jovan,svejedno bice nesto lepo.

Link to comment
Share on other sites

I ako je protivno mom načinu pecanja, savet za sve koji planiraju da idu tamo, zaboravite na bilo koju boilu, kukuruz i samo kukuruz.Za neko duze pecanje, možda boila, ali za kratko samo kukuruz.!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I ako je protivno mom načinu pecanja, savet za sve koji planiraju da idu tamo, zaboravite na bilo koju boilu, kukuruz i samo kukuruz.Za neko duze pecanje, možda boila, ali za kratko samo kukuruz.!!

Da kazu da je kukuruz br 1 mamac , sto se tice sarana ...

Link to comment
Share on other sites

Pa to hoce da vas namame slatkim pricama pa kad dodjete da vas surnu za ozbiljnu lovu.........ribocuvari i ti turisticki vodici nisu isto,tako da......

Druze ja sam razgovarao sa momkom ciji je brat rendzer ( tj cuvar, oni ih tamo zovu rendzeri )... Otici cu tamo pecacu pa cu sve reci kako je bilo i sta je bilo . Garantujem da nisu u tom fazonu da te izvaraju za pare .

Link to comment
Share on other sites

Ovako drugari.Ja sam rodjeni Novovarosanin i jako dobro poznajem sva tri jezera na nekadosnjoj reci Uvac.Svake godine imam od 20 do 25 dana pecanja na ovoj vodi.Kolege ne zavaravajte se da Vam ne treba dozvola pa makar pecali i pola sata.Nema sanse da Vas ribocuvari iliti rendzeri ne prekontrolisu.Ja ih sve poznajem licno i uvek ali uvek me legitimisu svaki put kada idem na kampanju.Ljudi su jako ljubazni i gostoprimljivi.Godisnja dozvola je 5000 din sedmicna 2000 din dnevna je 1000 din.Ove godine se naplacuje i nalepnica za camce koja staje 2000 dinara.Dozvoljena je upotreba benzinskih motora.Kamp se ne naplacuje.Velika populacija Sarana,problem je sto onaj krupan nemoze da postigne od onih sitnih od 3-4 kg.Prosecno se hvataju ribe do 7 kg,ali ima i jako jako velikih riba.Iskljucivo jede nocu i sva desavanja se dogadjaju od 18 h do 8 h izutra.Tokom dana nema desavanja.Saran gore obozava boilu i uvek ce je pre uzeti nego kukuruz,Hot dog,plum&shellfish...bez njih gore ne idite.A da i podizac obavezno.Najbolji rezultati se postizu u septembru i sve dok moze da se izdrzi u kasnu jesen zbog hladnoce.Najbolje pozicije su potez Zvale,Grcki grob,Kladnicki zaliv,Sedlo.....Pecanje bez camca je nezamislivo.U jesenjem pepiodu kada noci postaju duze na obale se spustaju copori vukova u sta sam se licno uverio u Septembru i Oktobru prosle godine.Ljudi da skratim pricu,Jezero broj jedan za mene u Srbiji,jako teska voda,velika divljina i tisina koja boli.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

I ako je protivno mom načinu pecanja, savet za sve koji planiraju da idu tamo, zaboravite na bilo koju boilu, kukuruz i samo kukuruz.Za neko duze pecanje, možda boila, ali za kratko samo kukuruz.!!

Kolega Bato,uz duzno postovanje prema Vama i Vasim rezultatima sa Morave i Jezera.,ali ja nevidim uopste razlog zasto sarana sa Uvackog jezera ne treba pecati na boilu i na kratkim kampanjama od 2-3 dana, nego na KUKURUZ.Ako mozete da mi objasnite????Ja ga pecam iskljucivo na boilu i imam jako lepe rezultate.Pozz i vidimo se prvom prilikom kod Marka u Samailama.

Link to comment
Share on other sites

Kao sto rece kolega pazite se vukova kojih ima sigurno par copora,bas su se skupili oko jezera imaju hrane na mrcinistima gde cuvari hrane supove i zastitu jer se ne love u rezervatu.

Kako pada mrak pocinju da urlaju i zavijaju na okolnim obroncima.Kasnije tokom noci dolaze i do kampova vrlo blizu urlajuci i zavijajuci .Kad se pripuca(poneti bar petarde) razbeze se.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovako drugari.Ja sam rodjeni Novovarosanin i jako dobro poznajem sva tri jezera na nekadosnjoj reci Uvac.Svake godine imam od 20 do 25 dana pecanja na ovoj vodi.Kolege ne zavaravajte se da Vam ne treba dozvola pa makar pecali i pola sata.Nema sanse da Vas ribocuvari iliti rendzeri ne prekontrolisu.Ja ih sve poznajem licno i uvek ali uvek me legitimisu svaki put kada idem na kampanju.Ljudi su jako ljubazni i gostoprimljivi.Godisnja dozvola je 5000 din sedmicna 2000 din dnevna je 1000 din.Ove godine se naplacuje i nalepnica za camce koja staje 2000 dinara.Dozvoljena je upotreba benzinskih motora.Kamp se ne naplacuje.Velika populacija Sarana,problem je sto onaj krupan nemoze da postigne od onih sitnih od 3-4 kg.Prosecno se hvataju ribe do 7 kg,ali ima i jako jako velikih riba.Iskljucivo jede nocu i sva desavanja se dogadjaju od 18 h do 8 h izutra.Tokom dana nema desavanja.Saran gore obozava boilu i uvek ce je pre uzeti nego kukuruz,Hot dog,plum&shellfish...bez njih gore ne idite.A da i podizac obavezno.Najbolji rezultati se postizu u septembru i sve dok moze da se izdrzi u kasnu jesen zbog hladnoce.Najbolje pozicije su potez Zvale,Grcki grob,Kladnicki zaliv,Sedlo.....Pecanje bez camca je nezamislivo.U jesenjem pepiodu kada noci postaju duze na obale se spustaju copori vukova u sta sam se licno uverio u Septembru i Oktobru prosle godine.Ljudi da skratim pricu,Jezero broj jedan za mene u Srbiji,jako teska voda,velika divljina i tisina koja boli.

Meni ovo odavno zvuči kao najlepsa poezija,..Duge hladne noci,copori vukova,jako teska voda u svakom pogledu,velika netaknuta divljina,dubinaaa i tisina koja BOLI,hahaha. .Kako si ga samo srocio brat moj,svaka cast. ????

Vidimo se gore kada noci postanu duge i hladne ????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kolega Bato,uz duzno postovanje prema Vama i Vasim rezultatima sa Morave i Jezera.,ali ja nevidim uopste razlog zasto sarana sa Uvackog jezera ne treba pecati na boilu i na kratkim kampanjama od 2-3 dana, nego na KUKURUZ.Ako mozete da mi objasnite????Ja ga pecam iskljucivo na boilu i imam jako lepe rezultate.Pozz i vidimo se prvom prilikom kod Marka u Samailama.

Željko, nisam hteo dublje da ulazim u priču, jer ljudi idu prvi put i siguran sam da će na kukuruz bolje da prodju nego na boilu, što potvrđuju i iskustva mnogih koji su tamo pecali i na boile i na kukuruz.Drugo si ti,  dugo pecaš tamo, doktorirao si jezero, isprobao i našao šta ti peca.

Hvala na lepim rečima I nemoj da me ljutiš sa ovim persiranjem, nisam ja toliko mator a i znamo se. :-)) Pozdrav i bistro druže.!

 

p.s. što se tiče jezera u Samailima...ja idem na pecanje, prevashodno, da uživam u prirodi i da odmaram, a ne da slušam galamu, motornu testeru i da gledam razne spodobe, šta rade i kako se ophode prema onoj prelepoj ribi i da još za to platim...naravno, svako ima pravo na svoje, ja iznosim svoje mišljenje i iskustva...

Link to comment
Share on other sites

Jedno pitanje,posto nikada nisam bio na ovoj vodi a bas ste me zagolicali pricom..bez camca nikako?

 

Послато са Lenovo P1ma40 уз помоћ Тапатока

Bez dva camca je tesko,a bez jednog je nezamislivo. Razvlaci se do nekih 250m. Tako da mora jako dobra organizacija.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...