Jump to content

Riba-Jagoda


rudy

Recommended Posts

Zanimljivo pitanje kolege Rudija....od prosle godine, ali sad ga vidim.

Prvo, kombinaciju riba-jagoda je uspesno,pravio Ričvort. Jedno vreme je bila veoma zastupljena na Pavlovcima.

Kod takve kombinacije se uvekmpostavlja pitanje sta je riba a sta jagoda? Veoma je zastupljeno da miks bude mesni sa ribljim brasnom a aroma da bude jagoda. Medjutim, mnogo je takvih kombinacija sa vocem, i to se cesto koristi, sto vecina forumasa zna. Ipak...mislim da kod riba-jagoda, treba kombinovati obe arome, fisch+jagoda. Ričvort ima aromu fisch.

U Rudijevom receptu je po meni visak glm, jer je stavio Liver. Ta dva extrata su u konfrontaciji. Jedan ubija drugog. Sta ce riba osetiti to bog otac zna.

Jagoda u svakoj kombinaciji sa Liver extratom, tecnim ili praskastim je dobra. Oštri extrati ili arome u kombinaciji sa njom nisu dobri.

 

I jos nesto. Solarova jagoda je specificna, to je "ester" grupa aroma, koja ima poseban nacin prostiranja, a i šmek. Tako da toplo preporucujem da se kombinuje sa aromom koja nije "ester" , makar i jagodom opet.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zanimljivo pitanje kolege Rudija....od prosle godine, ali sad ga vidim.

Prvo, kombinaciju riba-jagoda je uspesno,pravio Ričvort. Jedno vreme je bila veoma zastupljena na Pavlovcima.

Kod takve kombinacije se uvekmpostavlja pitanje sta je riba a sta jagoda? Veoma je zastupljeno da miks bude mesni sa ribljim brasnom a aroma da bude jagoda. Medjutim, mnogo je takvih kombinacija sa vocem, i to se cesto koristi, sto vecina forumasa zna. Ipak...mislim da kod riba-jagoda, treba kombinovati obe arome, fisch+jagoda. Ričvort ima aromu fisch.

U Rudijevom receptu je po meni visak glm, jer je stavio Liver. Ta dva extrata su u konfrontaciji. Jedan ubija drugog. Sta ce riba osetiti to bog otac zna.

Jagoda u svakoj kombinaciji sa Liver extratom, tecnim ili praskastim je dobra. Oštri extrati ili arome u kombinaciji sa njom nisu dobri.

 

I jos nesto. Solarova jagoda je specificna, to je "ester" grupa aroma, koja ima poseban nacin prostiranja, a i šmek. Tako da toplo preporucujem da se kombinuje sa aromom koja nije "ester" , makar i jagodom opet.

pitanje jedno,nebih da kvarim temu ali jedno pojasnjenje . Nije mi jasna ta konfrontacija glm-a i liver? Nisam razumeo.

Link to comment
Share on other sites

Dva ekstrakta koja jedan drugog pobijaju. Pisao sam ranije o tome, neki ne veruju a vidim da i kolega biser ima isto misljenje. Neke stvari jednostavno ili ne idu zajedno uopste ili se mogu spojiti ali bez ikakve potrebe.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da shvatam pitanje.

Nisam siguran da ima konfrotacije u hemijskom smislu. Siguran sam da extrat liver nece biti dostupan saranovim receptorima ako se pored tog extrata stavi GLM ili neki drugi extrat koji je ostar i ima potpuno drugaciji ukus.

Ako se stavlja liver, pretpostavljam da se zeli da on oseti taj ukus. On sigurno nece to osetiti ako stavimo drugi extrat potpuno drugacijeg ukusa.

Meni zaista nije jasno da se pravi kombinacija toliko extrata. Pa ono....ajd da stavim liver, ajd da stavim kril, a sto da ne stavim GLM, pa ono...uh jbt imam u ormanu i spirulinu, sto da je ne stavim, to sigurno niko nije probao. A sta cu pogresiti....nista, saran ionako uzima sve i svasta i svakakve kombinacije i ko kaze da ovo nabrojano nece.

 

Ja tako nepecam.

Smatram da te kombinacije i svakojake izmisljotine pisu ljudi koji mnogo vise vremena provode na internetu nego na vodi, a onda svoja "ekspertska znanja" plasiraju da bi bili vazni.

Mislim da vrlo mali broj ljudi koji provode i vise od 100 dana godisnje na otvorenim i zatvorenim vodama zeli da nesto iskreno napisu i koliko jednostavno prave svoj miks i bojlu, jer ovde ima vise onih koji satima sede na internetu i pisu zapazanja i utiske i kombinuju mikseve i hemiju, a da to skoro nikada u stvarnosti nisu proverili.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Jedan orimer, jeste off, ali da razbijemo monotoniju. Oni koji znaju, setice se.

Jedne godine, na jednom memorijalnom drugarskom takmicenju, potrefi se da je sa moje leve strane G.Vanja, a sa desne cuveni pecaros iz Hrvatske....

Kada je Dragan, Vanjin vozac poceo da vadi kese iz dzipa, nije mi bilo dobro. Znaci hiljade bojli sa hiljade kombinacija. Ovaj sa desne strane, mislim da je imao preko 20 vrsta bojli, a da je svaka bila od miksa sa preko 40 komponenti, jer se dobro znamo.

Napravio sam 20 kg bojli samo jedne vrste. Hemija solarov skvid u kombinaciji sa ester cremom + AC + stimulin amino+susamovo ulje.

Brasno je bilo od tri komponente za Binder ukupno 60%: griz, kukuruzno i vanilin brasno. Dodatak je bio 30% belo nutrino riblje brasno i 10% mlevena premium belgijska hrana za africke ptice (ona sto ima i malih crvenih i zelenih peleta). Na to 2 kasike Nutrapro i 2 kasike skvid extrata StarBait.

Rezultat je da ovaj sa moje desne skoro da nije video ribu, a Vanja je poceo da peca kada sam mu dao dve bojle, aliiiii da mi da havanu iz drvene kutije

Posto sam boravio i po mesec dana na vodi, cesto sam sa dva stapa izvodio besne gliste i svasta madjijao i bacao pare a sa dva druga stapa jednostavnom bojlom uporedjivao rezultate.

Rezultat svih tih provera direktno na vodi mi je pomoglo da vise nebacam pare na GLUPOSTI

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mislim da shvatam pitanje.

Nisam siguran da ima konfrotacije u hemijskom smislu. Siguran sam da extrat liver nece biti dostupan saranovim receptorima ako se pored tog extrata stavi GLM ili neki drugi extrat koji je ostar i ima potpuno drugaciji ukus.

Ako se stavlja liver, pretpostavljam da se zeli da on oseti taj ukus. On sigurno nece to osetiti ako stavimo drugi extrat potpuno drugacijeg ukusa.

Meni zaista nije jasno da se pravi kombinacija toliko extrata. Pa ono....ajd da stavim liver, ajd da stavim kril, a sto da ne stavim GLM, pa ono...uh jbt imam u ormanu i spirulinu, sto da je ne stavim, to sigurno niko nije probao. A sta cu pogresiti....nista, saran ionako uzima sve i svasta i svakakve kombinacije i ko kaze da ovo nabrojano nece.

 

Ja tako nepecam.

Smatram da te kombinacije i svakojake izmisljotine pisu ljudi koji mnogo vise vremena provode na internetu nego na vodi, a onda svoja "ekspertska znanja" plasiraju da bi bili vazni.

Mislim da vrlo mali broj ljudi koji provode i vise od 100 dana godisnje na otvorenim i zatvorenim vodama zeli da nesto iskreno napisu i koliko jednostavno prave svoj miks i bojlu, jer ovde ima vise onih koji satima sede na internetu i pisu zapazanja i utiske i kombinuju mikseve i hemiju, a da to skoro nikada u stvarnosti nisu proverili.

Kolega Biser razumeli smo se donekle u pitanju i odgovoru,ja sam pitanje postavio kolegi Shogi koji je rekao da se ta dva pudera ne trpe i ne idu zajedno,samo sam pitao zasto? No pokusacu da budem sto konkretniji. Slazem se da u fish mixu koriscenje glm u kolicini od 20-30g / kg mixa je bacanje para i nema bas nikakvu ulogu pored 30-35% ribljih brasana,dok u vocnim mixevima tj u kombinaciji brasana biljnog porekla i glm i liver puder imaju ulogu pored atraktivnosti,prirodnog porekla i vitaminskog sastava (liver) poboljsavaju aminokiselinski profil takvog miksa,jer sam licno protivnik koriscenja sintetickih dodataka. Neuporedivo je teze sloziti i napraviti lovan bird mix nego fish.Jedini problem moze biti cena,dodavanjem livera i glm i cena boile ide gore,a sigurno nema nikakav negativan efekat sto se tice lovnosti ili da moze da "upropaste" mix.
Link to comment
Share on other sites

Slazem se sa Biserom a odgovor si dobio. Ako je bilo koji extract koncentrat kojim zelis da istaknes svoj miks, da mu das neku notu zasto bi tu istu notu gazio drugom? Ne bih rekao da glm ne igra ulogu u fish miksevima. To prvi put cujem. Kod mene je bas u fish miksevima cest. Npr sa S&O miksem odlicna kombinacija
Link to comment
Share on other sites

Slazem se sa Biserom a odgovor si dobio. Ako je bilo koji extract koncentrat kojim zelis da istaknes svoj miks, da mu das neku notu zasto bi tu istu notu gazio drugom? Ne bih rekao da glm ne igra ulogu u fish miksevima. To prvi put cujem. Kod mene je bas u fish miksevima cest. Npr sa S&O miksem odlicna kombinacija

Izvini prijatelju sto sam te pitao bilo sta,ali molim te da prvo procitas sta napisem pa odgovori.
Link to comment
Share on other sites

Slazem se sa Biserom a odgovor si dobio. Ako je bilo koji extract koncentrat kojim zelis da istaknes svoj miks, da mu das neku notu zasto bi tu istu notu gazio drugom? Ne bih rekao da glm ne igra ulogu u fish miksevima. To prvi put cujem. Kod mene je bas u fish miksevima cest. Npr sa S&O miksem odlicna kombinaci

A kupovni mix je u pitanju,onda igra! jer su uglavnom kupovni mixevi djubre!

Link to comment
Share on other sites

Mislim da diskusija ide u dobrom pravcu, samo da nebude prepucavanja, jer se desava da razliciti stavovi dovedu do svadje na forumu. A razliciti stavovi i misljenja treba da pomognu svima a pogotovo onima koji pocinju da pecaju i koje je uhvatio "virus" koji mnogooo kosta.

Usao sam u diskusiju jer smatram da je dobra.

 

Kolega fox, razumem tvoje misljenje impodrzavam ga pogotovo ako je to probano i dalo rizultata. Da se vratimo na riba/jagoda, ili bilo koji fiš/vocni. Napisao sam da ima mnogo modela kako praviti takve kombinacije. Napominjem da kada pisem uvek mislim na mikseve DOMACE proizvodnje. Nemam nista protiv kupovnih, ali volim svoje, koji zadovoljavaju potrebe mog gledista na ovaj hobi, a daje mi rezultate, pa i sarana od 31,4 kg.

Kada je rec o miksu koji je za vocnu aromu, bez r.brasna i mesnih ekstrata, odavno sam zakljucio da mi u njemu nedostaju proteini. Dodavanjem ribljih ili mesnih brasana ili extrata na mesnoj bazi, dobijamo izvor proteiana, ali time to postaje vocno/mesni miks, pa ako je to cilj, onda ostaje da se iskombinuje slicna hemija i aroma i provera na vodi, ali ne sa jednim oecanjem, nego sa mnogo vise, kako bi bili sigurni u svoje delo.

Ja nemam nekih mnogo pozitivnih iskustava sa takvim kombinacijama. Moj vocni miks obogacujem sa mlecnim proteinima u koje stavljam samo vocnu aromu.

Kada zelim mesno/vocnu kombinaciju, onda pravim dva razlicita miksa, vocni i mesni, sa adekvatnom hemijom, vocnom i mesnom. Ta dva testa spajam u jednu kobasicu za pistolj i rolam bojle koje su kombinacija pola vocne pola mesne. Ili vrlo cesto, jedno testo pravim mekse, naprimer vocni-jagodu, a drugo tvrdje. Ne spajam ih nego u pistolj stavljam redno. S obzirom da je jedno testo tvrdje a jedno mekse, kobasica iz pistolja izlazi tako sto je okolo testo od jagoda miksa a unutra testo od mesnog miksa (npr. Liver). Normalno takva bude i bojla....npr. spoljni sloj bojle crven a unutrasnji braon.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...